Ne dienomis, o valandomis augantis pacientų nepasitenkinimas, blaškymasis negalint patekti pas gydytojus, mėnesiais nusitęsusios eilės, lėtinių sveikatos problemų malšinimas vaistais nuo skausmo – šiuos ir kitus dabartinės situacijos sveikatos apsaugos sistemoje skaudulius antradienį Seime vardijo medikų asociacijų atstovai.

Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Lietuvos medikų forumo pirmininko, Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininko Valdo Pečeliūno teigimu, dabartinė epidemiologinė situacija teikia vilčių, kad po pandemija po truputį nueis į užmarštį, jei būsime tokie pat disciplinuoti kaip ir iki šiol. 

Jo manymu, galima tikėtis, kad ta antra viruso banga nebus labai grėsminga ir kažkokia triuškinanti ir visus parbloškianti, tačiau jei nebus keičiami dabartiniai sprendimai, situacija labai greitai gali darytis itin įtempta.

„Jei 2–3 mėnesius atidėtos planinės paslaugos gal ir nesukelia labai skaudžių pasekmių pacientams, žiūrint į priekį, manau, kad bus ne tik nusiskundimai iš pacientų dėl nepatogumų, prasidės labai rimtos problemos su pacientų sveikata. 

REKLAMA

Jau dabar tą matome. Matau pacientus, kurie blaškosi negauna paslaugų, nežino, kada jų gydytojas dirbs, kada jų įstaiga atsidarys ir pradės teikti paslaugas, daugybė žmonių vartojama vaistus nuo skausmo turėdami lėtinių problemų, nors jas galima būtų galima paprastai išspręsti kitais būdais“, – antradienį Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos posėdyje kalbėjo jis.

Pagalbą apribojo ministro sprendimas

Medikų asociacijų teigimu, daugiausiai chaoso šiuo metu sukėlė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas (nors ir pateikiamas kaip rekomendacija) dėl keliose įstaigose dirbančių medikų darbo organizavimo ciklais. 

Pabrėžiama, kad toks darbo organizavimo pobūdis mažina paslaugų prieinamumą pacientams. 

„Jei mes medikams neleidžiame, tiksliau – nerekomenduojame, dirbti vienoje ar kitoje darbovietėje, tai paslaugų nesulauks jo pacientai kitose darbovietėse.

Živilė Gudlevičienė

Živilė Gudlevičienė

Pirmiausia dėl to nukenčia rajoninės, regioninės ligoninės, bet lygiai tiek pat dėl to nukenčia ir privatus sektorius. Jei įprastai asmuo, negaudamas paslaugos valstybiniame sektoriuje, ją norėdamas gauti greičiau kreipiasi į privatų, tai dabar gauti pagalbą galimybė yra labai ribota, nes tiesiog nėra darbuotojų“, – kalbėjo Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) tarybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė.

Ji pabrėžė, kad šiuo metu įgyvendinti prieš tai buvusius įsakymus, kad pacientus turi patekti pas šeimos gydytojus per 7 dienas, o specialistą – per mėnesį, praktiškai neįmanoma. 

REKLAMA

„Jei anksčiau specialistas priimdavo 14–15 pacientų per dieną, šiandien yra sudaryti tokie planai, kad priima vos du ar tris. Tad eilės jau dabar užrašinėjant pacientus konsultacijoms jau yra rugsėjo ar net lapkričio mėnesiui“, – realią situaciją pateikė ji.

Atsilieps tiek medikų, tiek pacientų teisėms

V. Pečeliūno teigimu, operacijų vadovo įsakymas dėl darbo ciklas – didžiulė intervencija į medikų darbo santykius.

„Tai riboja gydytojų teisę dirbti ir tiesiogiai įsiterpia į darbo santykius. Tas neabejotinai jau dabar veikia ir ateityje dar labiau paveiks pacientų teises, nes bus ribojamos jų galimybės gauti paslaugas. 

Gydymo įstaigose buvo dedamos didžiulės pastangos, kad būtų galima grįžti prie planinių paslaugų teikimo. Tai šis įsakymas griauna grįžimą prie planinių paslaugų“, – dėstė jis.

Santaros klinikų gydytojas priminė, kad didžioji dalis Lietuvos medikų dirba keliose įstaigos ir grafikų, darbo vietų derinimas yra nuolatinis užsiėmimas.

„Tie darbo santykiai nusistovėję daug metų ir tai leido užtikrinti pacientams teikiamų paslaugų kiekybę, galbūt ir kokybę, nes iš centrų atvykdavo daugiau patyrę specialistai.

Ligoninė

Ligoninė

Dabar žmonės nebegali išvažiuoti dirbti ir bėda, kad  kiekviena įstaiga šį įsakymą traktuoja savaip. Ir suderinti vieno žmogaus darbą tarp kelių įstaigų tampa neįmanoma. Formaliai žiūrint, tai yra rekomendacija, realiai – labai griežtas draudimas, su kuriuo niekas nežino kaip elgtis“, – kalbėjo V. Pečeliūnas.

Anot Lietuvos medikų forumo pirmininko, dabar dėl šio įsakymo verdančios diskusijos gydytojus net atitraukia nuo tiesioginių pareigų.

REKLAMA

„Dabar žmonės kalba ne apie Covid-19 pacientus, o apie darbą ciklais“, – posėdžio metu sakė gydytojas.

Ž. Gudlevičienė pabrėžė, kad reikėtų kuo greičiau sugrąžinti paslaugų teikimą, mat pacientų nepasitenkinimas auga ne dienomis, valandomis.

„Paslaugas galima teikti saugiai, teikti bent jau panašiomis apimtimis, kaip buvo ir iki Covid-19 epidemijos, nes eilės jau dabar didžiulės“, – sakė ji.

Kirto per medikų pajamas

Medikai posėdyje kartu kėlė atlyginimų problemą. V. Pečeliūno teigimu, šis ministro sprendimas neabejotinai atsiliepia darbuotojų pajamoms. 

„Taip, įvyko žadėtas algų kėlimas, džiaugiamės dėl to. Bet tokiomis aplinkybėmis, kai negali dirbti pajamos žymiai sumažėjo“, – sakė jis.

LMS pirmininkė atkreipė dėmesį, kad šiuo klausimu, kas sveikatos priežiūros darbuotojams kompensuos netektas pajamas, dar anksčiau diskutuota su ministerija.

„Jei išties tokiais apribojimais siekiama apsaugoti medikus ir gydymo įstaigas, tai mes ministerijos klausėme, kad kompensuos kitos įstaigos atlyginimo dalį. Tuomet viskas nupasakota labai gražiai, kad tuos atlyginimus jie gaus ir jų darbo užmokestis nenukentės ir matome, kad visa reguliacija nuėjo į draudimus.  

Valdas Pečeliūnas

Valdas Pečeliūnas

Buvo sakoma, kad darbuotojas galės nepersirašyti, nepasirašyti sutarčių, tačiau vėl girdime labai aiškiai iš kai kurių ligoninių, kad tai yra pateikiami kaip direktoriaus įsakymai ir pasakoma, kad darbas kitose institucijose yra draudžiamas“, – kalbėjo Ž. Gudlevičienė.

Ji priminė, kad tiems žmonėms, kurie buvo kalbinami dirbti Covid-19 skyriuose, kur buvo sudarytos komandos, darbo užmokesčiai turėjo didėti 60–100 proc.

REKLAMA

„Tačiau dabar yra taip, kad darbuotojui išėjus į saviizoliaciją po kontaktą jis gauna daug mažiau nei tikėjosi gauti dirbdamas šiuose padaliniuose“, – sakė ji.

Ministerija įžvelgia atsikalbinėjimus

Savo ruožtu A. Veryga teikia ultimatumą gydymo įstaigoms. Pirmadienį spaudos konferencijos metu jis pabrėžė, kad yra labai griežtai vertinama, kaip gydymo įstaigos atnaujina paslaugas.

„Esu ir anksčiau minėjęs, kad dabar jau labai atidžiai stebime įstaigas, kaip jos atnaujina planines sveikatos priežiūros paslaugas, t. y. tas, kas buvo pristabdyta karantino metu. 

Ir jau minėjau, kad toms įstaigoms, kurios neatnaujins paslaugų iki nurodyto termino, o, tikėtina, kad tai bus birželio 8 diena, bus peržiūrėtas vienos dvyliktosios apmokėjimas ir greičiausiai tokiu atveju bus apmokama už paslaugų teikimo faktą“, – akcentavo sveikatos apsaugos ministras.

Portalas tv3.lt primena, kad paviešinus faktą, jog praėjus beveik mėnesiui po to, kai įstaigoms leista atnaujinti planines paslaugas, tą galinčių daryti įstaigų yra tik pusė, ministras praėjusią savaitę pareiškė, kad dabartinis apmokėjimas, matyt, nesukuria motyvacijas atnaujinti pagalbą.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Jo nuomone, įstaigos neskuba atsidaryti, nes taip yra paprasčiau, o finansinis saugumas jų nemotyvuoja. Kai kurios, pasak ministro, teigia, jog sunku išpildyti keliamus reikalavimus.

„Matyt, kiekvienu atveju yra bent jau įvardijamos skirtingos priežastys ir skirtinga argumentacija dėstoma ir vienais atvejais, matyt, tai yra galbūt baimė arba administracinių gebėjimų stygius ir, galų gale, trūksta motyvacijos, kadangi finansinis saugumas yra užtikrintas“, – kalbėjo ministras.

Jis teigė, kad praėjus mėnesiui nuo leidimo atnaujinti paslaugas, šie argumentai tampa panašesni į atsikalbinėjimą.

Kviečiame žiūrėti visą posėdį:

 

 

Pacientas
2020-06-02 15:39:50
Dar prieš epidemiją ,pas šeimos gydytoją ,buvo galima pakliūti ne greičiau nei per menesį , o aukštesnio lygio konsultacijas gauti buvo galima tik po dviejų mėnesių.
P.v.z. vasario 3 d registravausi pas ortopedą - traumatologą , kons.poliklinikoje priimti jis turėjo balandžio 29 d., tačiau dėl karantino vizitas buvo atšauktas , dabar net nebesiregistruoju ,nes manau jog pas specialistą pakliūti, jei neturi pažinčių, bus neįmanoma...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
em 2020-06-04 10:19:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visos bobulės nori "nemokamo" gydymo, tačiau kai paslaugos "nemokamos" tenka laukti eilėse. Elementari ekonomika - kad ir kokį daiktą paversi nemokamu atsiras jo trūkumas. užtenka prisiminti sovietmetį ir milžiniškas eilas kažką gauti   ATSAKYTI
mociute 2020-06-02 19:07:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ponai medikai ! Pabaigę studijas trūks plyš stengiatės likti Kaune ar Vilniuje . Etatų neužtenka . Dirbate už 0,25 - 0,5 etato , reikalaujate didinti algas , bėgiojate iš vienos darbovietės į kitą . Iš kur jums užtenka paroje laiko ,,skraidyti "iš vienos ligoninės ì kitą ?Kur jūsų sąžinė?Tokiam priekaištui turiu teisę , nes pati prieš 51m. daviau Hipokrato priesaiką ir taip niekada nesielgiau ir mano kolegos tikrai taip nesielgė .Taigi važiuokit į rajonines ligonines .Tikrai nesigailėsit ,o įgysit praktikos , ligonių pagarbos , pasitikėjimo ir nereikės dejuoti .   ATSAKYTI
.. 2020-06-04 10:22:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kad močiut stebuklai, bet tarkime Kauno klinikose mediko atlyginimas nesiekia sandėlininko atlyginimo. O rajonuose medikų mirtinai trūksta
.
tad ir skraido skraiduoliai per kelias ligonines, nes rajonams nereikia pilno etato, tai už dalinį siūlo pakankamai gerą atlygį. Taip medikai po 0,25 etato per keturias ligonines gali uždirbt tiek kiek ir priklauso išsilavinusiems ir kitų gyvybe besirūpinantiems žmonėms.
.
kodėl nekaltinate ištuštėjusių rajonų, kad nėra poreikio stambioms ligoninėms su pilnais etatais jose? o palaikyt tokius centrus, kai žmonių mažėja tai jau tiesiog nusikaltimas  
Jotvingis 2020-06-02 17:00:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Paradoksai. Tas pats gydytojas del laiko stokos valstybineje ligonineje priimti negali, o privaciai (darbo laiku nuo 8 iki 17 val) gali. Esme tik piniguose. Taip buvo iki pondemijos dabar tai labiau pasireiks.   ATSAKYTI
dsd 2020-06-02 16:04:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
menesiais su mirtinu kokiu negalavimu puiku...   ATSAKYTI
X 2020-06-02 15:55:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ka jus kalbat rajono ligonines daugiau paslaugu teikia nei vilniaus kai kurios ligonines   ATSAKYTI
Pacientas 2020-06-02 15:39:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar prieš epidemiją ,pas šeimos gydytoją ,buvo galima pakliūti ne greičiau nei per menesį , o aukštesnio lygio konsultacijas gauti buvo galima tik po dviejų mėnesių.
P.v.z. vasario 3 d registravausi pas ortopedą - traumatologą , kons.poliklinikoje priimti jis turėjo balandžio 29 d., tačiau dėl karantino vizitas buvo atšauktas , dabar net nebesiregistruoju ,nes manau jog pas specialistą pakliūti, jei neturi pažinčių, bus neįmanoma...   ATSAKYTI
Danutė ė 2020-06-02 15:39:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na ant sofkutes namie gera buvo dirbt, nuotoliniu būdu o gal ir soduose juk turtingieji gauna padorias algas. O prie gero priprantama. Tai dabar jau laikas pradėt mastyt. Aš jei ne dirbčiau kažin kas mokėtų alga? O čia dar pučiasi, kaip kalakutai prieš raudona spalva.    ATSAKYTI
Jonas 2020-06-02 18:55:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuotolinės konsultacijos yra mažai vertingos, didelė klaidų ir netikslių diagnozių rizika. Nei vienas rimtas medikas jomis nesižavi ir netrokšta jų teikti. Tiesioginio kontakto nori tiek pacientai, tiek medikai. Tik nedidelė dalis gydytojų gali pasigirti pakankamai gerais atlyginimais. Visgi didelė jų dalis gauna eilinius atlyginimus, kaip ir visų kitų specialybių žmonės. O slaugytojų (jos taip pat - medikės) atlyginimai tokie maži, kad jos ne iš gero gyvenimo ieško papildomo darbo kitoje įstaigoje.  
laima 2020-06-02 15:32:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kodel visos mokamos priima pas kardioogus buvau 450 eur ir viska istyre ir kraujagysles ir ka tik reikejo ir dirbu mokescius, cia buvau kardiolitoj ,santariskese skreipiausi neprima    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Į Lietuvą grįžo medikų pagalbos misija, padėjusi kovoti su COVID-19 Armėnijoje (nuotr. Organizatorių)
Pasibaigus dviejų savaičių humanitarinei misijai Armėnijoje, šalies medikų ir ekspertų komanda grįžo į Lietuvą.  Aštuonis medikus ir tris ekspertus parskraidinęs Karinių ...
Asociatyvi (nuotr. Shutterstock.com)
Ilgąjį liepos savaitgalį ir Mindaugo karūnavimo dieną lietuviai ilsisi ir turi net tris nedarbo dienas. Vaiko teisių specialistai primena, kad auginant vaikus, visiškai ...
Kaune pas gyventojus užsuko netikėtas svečias (nuotr. stop kadras)
Į vieno kauniečio kiemą ankstyvą rytą užsuko nekviestas svečias. Vaizdo kameros užfiksavo drąsiai vaikštinėjantį briedį. Specialistai sako, kad stebėtis tuo nereikėtų, mat ...
Operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė (nuotr. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro) (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras su liūdesiu praneša, jog eidama 78-uosius mirė buvusi šio teatro operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė. Gimusi 1942 ...
Vilnių nuplovė liūtis (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Sinoptikai prognozuoja, kad sekmadienio naktį debesys apklos didžiąją šalies dalį, palis daug kur, bet daugiausia – vakarų Lietuvoje. Pūs vidutinio stiprumo vėjas, o ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų