Prezidentas Gitanas Nausėda Lietuvai pasinėrus į karantiną tarsi dingo iš visuomenės akiračio. Iš pradžių visi stebėjosi ir gūžčiojo pečiais, vėliau – apsiprato. Politikos ekspertai sako, kad karantino pradžioje prezidento „dingimas“ buvo itin pastebimas, vėliau jis ėmė komunikuoti aktyviau, bet kilo kita bėda – šalies vadovas nepasako nieko konkretaus, o lyderystės ten, kur reikėtų – nerodo.

Gitanas Nausėda (Fotobankas)

Gitanas Nausėda (Fotobankas)

Tiesa, G. Nausėda čia nėra išskirtinis, sunkias, krizės pažymėtas kadencijos pradžias turėjo Valdas Adamkus bei Dalia Grybauskaitė, jiems, pasak politologų, sekėsi ne ką geriau. Visgi, dabar G. Nausėda, kuriam dažnai prikišamas politinės patirties stygius, turėtų aiškiai pareikšti nuomonę apie karantino pabaigą ir taip, kaip gyvensime toliau, to, pasak politologų, iš jo tikimasi kaip iš valstybės vadovo. 

Nausėdos kadencijos pradžia primena Grybauskaitę ir Adamkų

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius sako, kad pagal Konstituciją prezidento pirmasis darbas yra užsienio politika, o krizės ir karantino metu daugiau vaidmens ir šviesos gauna Vyriausybė. Visgi, anot jo, prezidento galėtų ir turėtų matytis daugiau, nes jis – šalies vadovas, tiesiogiai rinktas Lietuvos žmonių. 

REKLAMA

„Prezidento galios priklauso ir nuo to, kiek jis jas geba neformaliai sustiprinti. Ir, pirmiausia, pasirinkdamas stiprią komandą, jo stiprybė ateina ir iš to, kad jis rinktas tiesiogiai. Į prezidento balsą paprastai įsiklauso visuomenė ir žiniasklaida, bet tam prezidentas turi gebėti formuluoti savo pozicijas aiškiai ir konkrečiai“, – sakė profesorius. 

Dabartiniam prezidentui, pasak A. Krupavičiaus, išties stinga politinės patirties, kaip ir jo komandai. Dar vienas aspektas, prezidento kadencija dar tik prasidėjo, nėra nė metų, kai jis užimą šį postą. Kai krizė kyla kadencijos pradžioje ją spręsti patirties stinga. O ir pati krizė, pagal pobūdį, yra sveikatos, turi ekonomikos, finansinius aspektus. Bet su šiomis problemomis pirmiausia tvarkosi Vyriausybė. Natūralu, kad taip ir yra. 

Algis Krupavičius (VDU nuotr.)

„Kitas dalykas, kad iniciatyvomis ir vaidmenimis krizės valdyme reikia dalintis. Tam tikrų elementų yra, prezidentas, tarkime, sąveikauja su Europos Sąjungos (ES) institucijomis, bet su kaimynais štai daugiau kalbasi premjeras. Daugiau, žinoma, daryti reikėtų, nes prezidentas yra valstybės vadovas, kuris šios krizės akivaizdoje, turėtų atlikti moderatoriaus vaidmenį. Pirmiausia krizės valdyme turėtų dalyvauti trys aukščiausi valstybės pareigūnai, reguliariai aptarti strategijas ir taktikas. Šito nėra. Čia yra viena iš didžiausių problemų“, – sakė profesorius. 

Anot jo, krizės pradžioje, karantino pradžioje itin stigo prezidento vaidmens, nebuvo aišku, kokius veiksmus jis mano esant tinkamus, ką jis galvoja ar siūlo daryti. Tiesa, vėliau jis bandė taisyti padėtį, kalbėjo bendrai, bet ta komunikacija buvo gerokai išskaidyta, buvo paliesta daug temų, o kelios svarbiausiosios – nebuvo suformuluotos. Buvo kalbama apie daug detalių, bet stigo konkretumo. 

REKLAMA

„Kurį laiką savo vaidmenį prezidentas tikrais sunkiai rado, šiandien jis gal daugiau apibrėžtas, labiau nukreiptas į užsienį. <..> Kol kas santykiai lyg ir susiformavo į tam tikrą sąveikos sistemą, bet yra kitas dalykas, reikia spręsti, kaip mes išeiname iš karantino, kokia yra taktika ir strategija, laiko rėmai. Susidaro įspūdis, kad Seimo dauguma su premjeru priešakyje, norėtų, kad karantinas tęstusi iki pat rinkimų. Jų įtaka taip išauga ir didėja poveikis, o išeinant iš karantino prezidento balso mes negirdime, o jis valstybės vadovas, turėtume girdėti“, – sakė profesorius. 

Tiesa, jis sakė, kad didelių vizijų, kaip galėtų būti, jis neturi, nes prezidentas – naujas, komanda – nauja, o ir situacija tikrai nėra kasdieniška. 

„Bet jei lyginti su kitais prezidentais, geriausia, matyt, būtų pažiūrėti į 2009, kai Dalia Grybauskaitė buvo išrinkta į prezidento postą. Krizė jau buvo ištikusi, patys pagrindiniai ir nemaloniausi sprendimai jau buvo priimti. Bet tai, ką ji tuo metu nuveikė, patarė, šiandien vertinama gana dviprasmiškai. Vis dar kyla klausimų dėl skolinimosi už dideles palūkanas.

Finansiniai kaštai krizės buvo dideli, vienas iš žmonių, kurie sprendė, kokie tie kaštai bus – buvo prezidentė. Sprendimai tikrai nebuvo vykę, pamatuoti. O jei grįšime į Valdo Adamkaus kadencijos pradžią, pamatysime, kad Lietuvą buvo ištikusi viešųjų finansų krizė [1998 metais], o prezidentas ilgą laiką net nesuprato, kad vyksta aplink, kas šalies laukia. Rezultatas  buvo toks, kad Rusijos krizė Lietuvą paveikė beveik labiausiai iš visų Vidurio Europos šalių, o ir iš krizės išėjome vėliausiai, tik po trijų metų“, – sakė politologas.

REKLAMA

Algirdui Brazauskui taip pat sekėsi panašiai, nors jis buvo ryžtingesnis politikas ir 1992-1993 metais už jo stovėjo Vyriausybė, kurią prieš tai jis pats ir formavo. Tuomet tiesiog buvo stengiamasi išgyventi, siekta, kad pats gyvenimas išspręstų problemas. Taigi, prezidento pozicija taip pat buvo pasyvi. 

Taigi, pasak A. Krupavičiaus, G. Nausėda, lyginant su kitais prezidentais nėra kažkuo išskirtinis. Tiesa, šiandien yra daugiau patirties, todėl jo komanda tiesiog turėtų daugiau analizuoti situaciją ir buvusių prezidentų žingsnius, klaidas. 

Silpna komanda ir dingęs prezidentas

Politologė Jūratė Novogrockienė sako, kad prezidento G. Nausėdos sunki padėtis prasidėjo ne dabar, o vos atėjus į postą, o tiksliau – su Vyriausybės performavimu. Politinės veiklos patirties stoka sukūrė situaciją, kai atrodo, kad Seimas ir Vyriausybė tapo viršesni už prezidentą. Tiesa, kitose krizės ir karantino apimtose šalyje prezidentai visgi yra matomi labiau, nors didesnioji dalis žiniasklaidos dėmesio vistiek tenka premjerams. 

„Karantino paskelbimo, susivokimo, kad čia viskas taip pat, kaip Kinijoje, Italijoje ar Ispanijoje, prezidentas tarsi dingo. Nebuvo aišku, koks jo vaidmuo, jo išties buvo pasigesta.

Dabar jis tapo aktyvesnis, kalba apie valdymo procesą, ima kalbėti apie ekonomiką, bet bėda, kad nėra konkrečių pasiūlymų. Iš kitos pusės jis ėmėsi užsienio politikos, bet žmonių lūkesčiai buvo kiek kitokie, žmonės tikėjosi didesnio vaidmens, kuris atspindėtų jo šūkį „gerovės valstybė“. Bėda ta, kad nieko tame fronte nesiūloma, nors lyg ir kalbama apie ekonomikos planą. Stringa ir elgsena, kai bando prezidentas kalbėti su partijomis, ypatingai dauguma, rezultato nėra. Todėl ir atrodo, kad jis yra nustumtas kitų valdžių“, – sakė J. Novagrodckienė. 

REKLAMA

Tiesa, artėjantys Seimo rinkimai gali pakeisti situaciją ir šachmatų lentą pasukti prezidento naudai, bet tik tuo atveju, jei jis mokės tuo pasinaudoti. 

„Galėtų didesnį vaidmenį suvaidinti, tarkime, Astravo klausime, jei pavyktų, kiltų autoritetas. Tiesa, kol kas dėl nieko nepavyksta surasti tvirtos pozicijos ir ją užimti. Prezidentas neturi svertų, kaip priversti Seimo daugumą kalbėtis ir priimti rimtus sprendimus. Žinoma, galima kaltinti politinės patirties stoką, bet kai palygini su kitais buvusiais Lietuvos prezidentais, tai jam reikėtų ne tik svertų, bet ir komandos, kuri jam patartų. Prezidentui trūksta žmonių, kurie turi patirtį, žinotų, kaip prieiti, kažką padaryti“, – svarstė mokslininkė. 

Jūratė Novagrodckienė (Fotobankas nuotr.)

Situacija sudėtinga ir pirmiausia sunku pačiam prezidentui. Tiesa, vilties teikia Seimo rinkimai, bet ten prezidentas turės pareikšti tvirtą poziciją, jei tai nepavyks, prezidentūra, kaip institucija gali prarasti autoritetą, kurį iki šiol turėjo labai aiškų ir aukštą. 

„Kiti politikai, ypatingai parlamento dauguma, naudojasi savo pozicija, atribojo prezidentą nuo daugelio sprendimų, kur jis galėtų kištis. O dar turime ir susiskaldžiusią opoziciją. Kontekstas nėra palankus prezidentui. <..> Prezidento patarėjai taip pat turi žinoti foną, kontekstą, pažinti asmenybes, kurios galėtų būti tiltas tarp Seimo ir prezidento. G. Nausėda pasirinko žmones, kuriuos pažinojo, įsipareigojo jiems rinkiminės kampanijos metu“, – sakė politologė. 

Ji aiškino, kad G. Nausėdos reitingų kritimas yra tikėtinas, nes šiuo metu kyla valdančiųjų reitingai. Esą niekada nebūna taip, kad visų valdžioje esančių žmonių reitingai būtų geri. Vyriausybė padarė daugiau nei prezidentas, o ir matomi jie buvo labiau. 

Eivis
2020-05-27 11:42:37
Esu G.Nausėdos gerbėjas, tačiau per rinkimus man vienas žmogus pasakė, kad jis niekad nebalsuos už Nausėdą, nes jis neturi jokios valdymo patirties. Visą gyvenimą buvo tik analitikas t.y. niekad už nieką neatsakingas ir neorientuotas į konkretų rezultatą. Blogiausiai, kad pasirinko pagal save lygiai tokią pat komandą. O rinkiminius pažadus -būti vienijančia jėga, reikėtų vykdyti. Tikiuosi, kad prezidentas padarys atitinkamas išvadas ir labiau paprakaituos Lietuvos labui
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rūta 2020-05-29 00:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nausėdai reikėtų mažiau kalbėti, nes tikras iškalbingumas yra pasakyti tiek, kiek reikia ir nė žodžio daugiau. Jis perdaug kalba.   ATSAKYTI
Rūta 2020-05-29 00:31:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nausėdai reikėtų mažiau kalbėti, nes tikras iškalbingumas yra pasakyti tiek, kiek reikia ir nė žodžio daugiau. Jis perdaug kalba.   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-28 21:11:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su Grybauskaite nesusilygins anei vienas. Paskutinysis tinka nebent jai duris atidarinēti   ATSAKYTI
Baltas 2020-06-03 21:22:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar ji ten kur durys be rankenų, kad kažkas jei turi atidarinėti.   ATSAKYTI
Mano nuomone 2020-05-28 17:06:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau jau nieko neveikiantis prezidentas nei veikiantis blogai...   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-28 21:11:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau jau jokio, nei bele koks   ATSAKYTI
Stalinas 2020-05-28 12:17:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nejuokaukit, geriausias prezidentas buvo Brazausko mentorius Sniečkus   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-28 06:41:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jis tėra tik gitanas   ATSAKYTI
Bite 2020-05-28 06:19:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nauseda rinkau ne todel, kad jis grazus ir aukstas. Norejau nepartinio ir dar todel, kad neprisiverciau balsuot uz skverneli ir simonyte. Vienu atveju nenorejau diktaturos, kitu atveju - ankstesniu laiku pasikartojimo. Simonytes ir jis draugu buvimo valdzioje buvo sotu. Taciau dabar noreciau didesniu Prezidento veiksmu, nors man patinka tai, kad jis yra korektiskas ir islaikytas. Tinka darbui su uzsieniu. Vidaus lygyje gal jam reiketu i komanda itraukt labiau patyrusiu, gudresniu zmoniu   ATSAKYTI
Jurate 2020-05-28 04:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jus nezinot ko norit . Ar nauseda ar skvernelis ar kitas jokio jum skirtumo kas bus isrinkta. Netiko ne vienas netiks. Jus vienas kitam gerkles perkastumet. Koki lietuvei uztai kitur nekencia lietuviu. Geriau nesakyk kad esi lietuvis. Jei duoda pinigu negerai neduoda blogai. Bet kap cia per du men nubiednejo visi. Pensijes mokejo pasalpas mokejo. Melas melas ziauru.   ATSAKYTI
zosia 2020-05-27 16:44:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tikras prezidentas buvo tik vienas Brazauskas ,jam buvo sunkiausia nes jis buvo pirmas, o kiti šiaip etetą užėmė ir tuom džiaugėsi. Vienas mažiau pakenkė ,kitas daugiau,ką rinkom tokius ir turėjom.   ATSAKYTI
Kurgi ne 2020-05-27 15:55:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Čia tik komunokonservų elektoratui prezidentas "ne tas". Nes nebaigęs partinių-kagebinių mokyklų    ATSAKYTI
Kurgi ne 2020-05-27 15:55:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Čia tik komunokonservų elektoratui prezidentas "ne tas". Nes nebaigęs partinių-kagebinių mokyklų    ATSAKYTI
Daiva 2020-05-27 14:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nesimato, nesigirdi prezidento balso!!!... V.Adamkus ❤   ATSAKYTI
Arturas 2020-05-27 12:40:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Prezidentas kuris zodzio neturi.Jis ne Prezidentas bet ir Grybauskaite tuo labiau ne.   ATSAKYTI
RO 2020-05-27 12:01:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Kada bus Grybauskaitės teismas už galimai padarytus nusikaltimus prieš Lietuvą ir jos piliečius? Tik tiek.   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-28 21:13:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bus jai teismas, kai tu kabêsi ant klevo šakos.. nesulauksi   ATSAKYTI
Eivis 2020-05-27 11:42:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Esu G.Nausėdos gerbėjas, tačiau per rinkimus man vienas žmogus pasakė, kad jis niekad nebalsuos už Nausėdą, nes jis neturi jokios valdymo patirties. Visą gyvenimą buvo tik analitikas t.y. niekad už nieką neatsakingas ir neorientuotas į konkretų rezultatą. Blogiausiai, kad pasirinko pagal save lygiai tokią pat komandą. O rinkiminius pažadus -būti vienijančia jėga, reikėtų vykdyti. Tikiuosi, kad prezidentas padarys atitinkamas išvadas ir labiau paprakaituos Lietuvos labui   ATSAKYTI
Joko 2020-05-27 12:53:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Koks jis analitikas? Jisai banko finansistas. Pasistates grazu nama daustinyje.   ATSAKYTI
Pasipiktinus 2020-05-27 11:33:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kam išvis reikalingas ,toks PREZIDENTAS???Premjeras su Psichologu užvaldė šalį,ką nori tą daro .Sveiku protu nesuvokiama, tokiu sunkiu laikmečiu,kaip Lietuva ritasi į bedugnę,PREZIDENTAS sėdi Nidoje ir su savo brangiaja ,pajūryje laksto su dviračiais ,neblogas gyvenimas,mes visi norėtume tapti prezidentais ,galimai,100 kartų geresniais. Mano nuomone ,neabejoju ir daugumos turėtų apleisti šią poziciją jeigu nesugeba išdirbti????Nes jeigu ,taip tęsis dar tris metus tai tolimesni komentarai nereikalingi :( :(   ATSAKYTI
Lt 2020-05-27 11:59:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pritariu   ATSAKYTI
besidziaugianti 2020-05-27 13:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
jus siulote, kaip supratau simonke ar landsbergi, o gal ozelyte? Ir nebukit tokia pasipiktinus, ka darysite, kai ateis pastarieji?
Na, o gal bus ir gerai. Galesit su landsbergiu laikyt plakata prie Astravo AE.    ATSAKYTI
Cha 2020-05-27 11:05:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
J. Novagrodckienė: "Tiesa, vilties teikia Seimo rinkimai, bet ten prezidentas turės pareikšti tvirtą poziciją,"
Šiaip jau tai demokratinėse valstybėse savo poziciją reiškia rinkėjai. Prezidentui lieka tik su rinkėjų valia susitaikyti ir tvirtinti rinkimus laimėjusių partijų deleguotą Vyriausybę. Jei ką jis gali, tai labai stipriai argumentavęs atmesti vieno kito ministro kandidatūrą.
"Ne tuos išrinko" tai dabar viską darysiu, kad jiems pakenkčiau - taip gali tik Grybauskaitė- TS-LKD (Edinaja Rosija klono) atstovė . Normalus demokratiškas Prezidentas kuriam pirmiausia rūpi valstybės interesai to niekuomet nedarys.   ATSAKYTI
LIUDAS 2020-05-27 11:05:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
VALSTIECIAI VALDO KAIP SOVIETAI BET SOVIETAI SUZLUGO TAI JUK FAKTAS TAI VALSTIECIU TOKS PAT LIKIMAS   ATSAKYTI
sovietiniui 2020-05-27 11:30:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kiek tau metu sovietini? Jau 30m. metu, kaip nera to sovieto. Dabar Rusijoj didesnis kapitalizmas, negu pas mus.   ATSAKYTI
LIUDAS 2020-05-27 11:05:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
VALSTIECIAI VALDO KAIP SOVIETAI BET SOVIETAI SUZLUGO TAI JUK FAKTAS TAI VALSTIECIU TOKS PAT LIKIMAS   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-05-27 11:04:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
O ko Nausėdą aptarinėt, jis yra tas, kas yra, bet VYKSTA ŠEŠĖLINIS VALDYMAS PONIOS GRYBAUSKAITĖS, JI NEIŠĖJO IŠ SAVO POSTO, LYGIAI KAIP OBAMA. JUR PINIGAI, TEN GRYBAUSKAITĖ....IR KĄ NORĖJO PASAKYT AUTORIUS??- DURNIUM APSIMEST, AR MANO, KAD ŽMONĖS NESUPRANTA KAS VYKSTA??? DIKTATŪRA VYKSTA, O TA PONIA IŠ SAVO POSTO NESITRAUKS, NES TURI ASMENINIŲ INTERESŲ, APIE KURIUOS NETRUKUS SUŽINOSIM. INFO JAU PAREINA IŠ ASMENINĖS BYLOS.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
A. Veryga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nors mokslininkai prognozuoja, kad antroji koronaviruso banga galėtų smogti jau rudenį arba žiemos pradžioje, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įspėjo, kad jos ...
Renginių organizatoriai pasipiktinę: gaila, kad taikomi dvigubi standartai (nuotr. stop kadras)
Vyriausybė pamažu atpalaiduoja rankas pramogų organizatoriams. Leidžiamų žmonių viduje vykstančiuose renginiuose padidinta iki 400. Tačiau renginių organizatoriai ...
Santaros klinikų medikai (nuotr. Vidmanto Balkūno)
Lietuvos ligoninėse dėl koronaviruso šiuo metu gydoma 13 žmonių, vienas iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje. Apie tai BNS pirmadienį informavo Nacionalinio ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Du iš penkių per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra įvežtiniai, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. „Vienas įvežtinis atvejis ...
Linas Linkevičius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuva tikisi po Lenkijos prezidento rinkimų išsaugoti pasiektą bendradarbiavimo intensyvumą ir kokybę, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų