Vos prasidėjusi koronaviruso pandemija pirmiausia apsauginėmis veido kaukėmis labiau nei įprasta „apginklavo“ medikus, vėliau – ir kitus visuomenės narius taip siekiant stabdyti viruso plitimą. Nors daugeliui kaukės jau spėjo tapti kasdienybės dalimi, nemažai gyventojų nesupranta, kodėl Lietuvoje iš pradžių rekomenduota, o po to reikalauta ją dėvėti. Ekspertai įspėja, kad kelis kartus dėvima vienkartinė kaukė ar netinkamas elgesys su ja tik padidina riziką užsikrėsti.

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Nors vienos pasaulio šalys, tarp jų – ir kaimyninė Latvija, kuri pristatoma kaip geriau nei Lietuva besitvarkanti su COVID-19 pandemija, neteikia taisyklių būtinai dėvėti kaukes viešose vietose arba laiko tai tik rekomendacija, Lietuva pasirinko kitokią strategiją. Tam tikrą laiką irgi buvusi tik rekomendacija dėvėti veido kaukę ar kitą apsauginę priemonę viešoje vietoje dar balandžio pradžioje tapo prievole. Už karantino taisyklių nesilaikymą numatytos 500–1 500 tūkst. eurų baudos.

Vienkartinę kaukę dėvi kelias savaites 

Visgi nereikia didelio tyrimo norint konstatuoti, kad net ir nuo šio ministro įsakymo praėjus kelioms savaitėms nemažai žmonių (kaip, beje, ir patys seimūnai) kaukes dėvi kaip papuola – liečia nešvariomis rankomis, nusismaukia, prisidengia tik burną, laiko pasikabinę po smakru ar nešioja daug ilgesnį laiką, nei derėtų.

REKLAMA

Dalis tautiečių skundžiasi paprasčiausiai negalintys išbūti su kauke ilgą laiką, nes ši apsunkina kvėpavimą, net dusina, taip pat kad nuo kai kurių kaukių išberia odą.

Kiti gi rėžia tiesiai šviesiai – kaukę dedasi tik bijodami solidžios baudos ir nesibodi vienkartinę priemonę dėvėti savaitę ir daugiau. 

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Treti skuba ironizuoti, kad grynas oras jau tapo apmokestintas.

Specialistai savo ruožtu ne kartą įspėjo, kad netinkamai dėvint kaukę – liečiant nešvariomis rankomis, laiku nekeičiant, negerai nusiimant – rizika užsikrėsti gali tik padidėti. 

„Tie virusai, kurie jau pateko ant kaukės, jų tiek ten ir bus. Tik laikui bėgant, kuo ilgiau ją užterštoje aplinkoje dėvime, ant kaukės gali nukristi daugiau viruso dalelių. Tokiu atveju virusų didėjantis skaičius didina užsikrėtimo ir viruso praėjimą pro barjerą ir patekimą į kvėpavimo takus riziką“, – portalui yra sakiusi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologijos skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė.

Negana to, ji atkreipė dėmesį, kad kiek galėtų apsaugoti ir kiek lašelių sulaiko taip išpopuliarėjusios medžiaginės kaukės, kol kas tyrimų ir duomenų nėra.

Siūlo laikytis protingumo principo

Nors fiksuojama rekordiškai mažai naujų susirgimų ir karantino priemonės yra švelninamos (net prabylama apie galimą jo atšaukimą), sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina nusiteikti „kitokiai realybei“ dar ilgam laikui. Jo teigimu, tam tikrų saugos reikalavimų reikės laikys ilgą laiką, kol nebus aišku, kad infekcija užgeso arba išrasti vaistai ar vakcina. 

REKLAMA

Savo ruožtu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovo profesorius Saulius Čaplinskas įsitikinęs – jau būtų pats laikas prievolę visur viešose vietose dėvėti kaukę pakoreguoti.

„Reikia tam tikro protingumo kriterijaus – atėjo laikas labiau koreguoti šitą sprendimą, kad žmonės nebūtų laikomi nusikaltėliais“, – kalbėjo jis.

Profesoriaus teigimu, lauke, gatvėje kur vienam einančiam asmeniui nėra prasmės dėvėti kaukę, nors pagal teisės aktus tas dabar privaloma.

„Taigi visų pirma reikėtų pradėti nuo teisinio reguliavimo, nes epidemiologine prasme, kas yra dabar, tai yra visiška nesąmonė“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Jo pastebėjimu, kitas dalykas yra ir psichologinis momentas – žmogus su kauke klaidingai jaučiasi saugus. 

Tą pabrėžia ir Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), kad kaukės suteikia „klaidingą saugumo jausmą" ir pamiršta laikytis saugaus atstumo.

„Reikėtų sušvelninti reikalavimus, išaiškinti žmonėms, labai aiškiai atskirti, kada kaukė reikalinga. Jei lipi į viešąjį transportą, tada jos, kaip ir pirštinių, reikia. Bet kam ji reikalinga sportuojant parke, važiuojant dviračiu mieste?“ – klausė jis.

Tiesa, pridūrė jis, reikės susitaikyti, kad dar teks dėvėti kaukes. Bet to, jo teigimu, ši priemonė tada, kada ji tikslinga, būtų labai sveikintina ne tik COVID-19 pandemijos, bet ir įprastu peršalimo ligų sezono metu.

PSO rekomendacijų dėvėti visiems neteikia

Vos prieš kurį laiką sveikatos apsaugos ministerija pabrėždavo, kad kaukės dėvėjimas sveikam žmogui nereikalingas ir nuo viruso kaukė apsisaugoti nepadės, tačiau vėliau akcentuota, kad ji reikalinga sulaikyti oro lašelius, kuriais virusas ir gali pasklisti. 

REKLAMA

PSO ekspertai pabrėžia, kad visgi svarbiausia koronaviruso prevencija yra saugaus atstumo laikymasis ir tinkama higiena. Apsaugines kaukes dėvėti tuo metu rekomenduojama tik sergantiesiems ir juos slaugantiems asmenims. 

Skirtingų vertinimų sulaukė ir pastarosiomis savaitėmis viešumoje išplatinti ir Pasaulio medikų asociacijos (WMA) prezidento Franko Ulricho Montgomerio teiginiai, esą jis kaukę dėvintis tik „iš solidarumo ir mandagumo“, o prievolę tai daryti vadina „neteisinga“.

„Kaukes dėvintys žmonės mano, kad yra saugūs ir pamiršta svarbiausią taisyklę, t. y. laikytis atstumo nuo kitų žmonių“, – sakė F. U. Montgomeris vokiečių laikraščiui „Rheinische Post“.

Jis vėlgi pridūrė, kad netinkamai dėvint kaukes gali būti pavojingiau, nei jų nedėvint išvis. Anot WMA vadovo, virusai kaupiasi kaukės audinyje, o nusiimant kaukę, liečiamas veidas, tad labai lengva užsikrėsti.

Anot F. U. Montgomerio, prasminga būtų dėvėti tik tikras apsaugines kaukes, o reikalavimas prisidengti veidą bent šaliku ar skarele esą yra „juokingas“.

Ministras: leisti dėvėti pasirinktinai sukeltų chaosą

Paklaustas, ar dabartiniai reikalavimai dėl veido apsaugos priemonių šiuo metu nėra pertekliniai, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė nematantis reikalo ką nors keisti, kai šalis taip gerai tvarkosi su pandemija.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

„Kiek žinau, kaimyninės šalys domini mūsų patirtimi, kaip mes tą priemonę įgyvendinome, kaip sekasi jos laikytis. Tai galiu apsakyti gerai sekasi jos laikytis – išėjus į gatvę labiau nei akivaizdu, kad lietuviai girdi ir supranta, kodėl tų kaukių reikia. O tai, kuri priemonė yra efektyviausia ir kuri mažiau efektyvi, sudėtinga vertinti, nes paprastai priemonių kompleksas duoda didžiausią ir reikalingą efektą. Kiekvieną priemonę atskirai paėmus jų efektas yra ribotas, o jų naudojimas kartu duoda maksimalų rezultatų. 

REKLAMA

Lietuvai sekasi gerai, tad matant gerą rezultatą imti kažką gadinti ne laikas. Galvoju, kad pavaikščioti užsidėjus kaukę tai mažiausia kaina ir mažiausias praradimas, ką galėtume padaryti, kad liga neplistų“, – anksčiau konferencijos metu komentavo jis.

Vis dėlto, nors ministras pats ne kartą yra pastebėjęs, kad policijos pareigūnai turėtų atsižvelgti į kiekvieną situaciją ir neskubėti bausti kiekvieno, kuris pamiške eis neužsidėjęs kaukės, viešumoje jau pasirodė aprašyti atvejai, kaip pareigūnai gaudė ir baudė lauke be kaukės laiką leidusius asmenis, nors šie ir tvirtino, kad tuo metu šalia jų žmonių nesaugiu atstumu nebuvo.

Miške dėvėti nebereikės

Portalas primena, kad praėjusią savaitę įvesti tam tikri pakeitimai – kaukės nereikės dėvėti jaunesniems nei 6 m. amžiaus vaikams, taip pat kaukės nereikia dėvėti esant už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus artimuosius.

Kaukės dėvėti nereikės taip pat nereikėtų sportininkams sportuojant aukšto meistriškumo sporto pratybose, važiuojant automobiliuose kai yra tik vairuotojas ar artimieji giminaičiai, įtėviai, įvaikiai, globėjai ir rūpintojai.

Daina
2020-05-01 16:13:16
Išvis, kam tas kaukes dėtis, tiek jų neipirksi. Bet ar jiem tai rūpi. Jų algos didelės.Supranti jei kosti, ar slogioja. O taip jos nereikalingos.Baikit cirkus.pažiūrėkit į kaimynus. Tvarkosi iir atsigaus greičiau negu mūsų Lietuvėlė
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ona 2020-05-02 23:44:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaukes isvis neapsaugo o tik daugiau problemu sukelia ,visi sita zino ir nieko nedaro,vargsai prigazdinti zmones ,o tie monstrai valdzios tuom nauduojasi   ATSAKYTI
Labai teisingai 2020-05-01 19:29:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagal PSO ir kitus specialistus sveikiausia nedėvėti jokių kaukių, ,, ansnukių,, ir t.t. Jokios kaukės nesaugo nuo virusų , 100% patvirtinta mokslininkų. Jos labai pelningas produktas prekybininkams....   ATSAKYTI
Tucka 2020-05-01 18:24:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Malonu jog atsiranda daugiau zmoniu kurie ne subine,o galva galvoja!!!! :) Tik gaila kad visu musu snektos ir liks tik snektos,o tie BUKANOSIAI sedi ir juokiasi.... :(   ATSAKYTI
Ai 2020-05-01 17:58:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasakas seke ir seka toliau. Skelbe kiek laiko virusas issilaiko ant iv. pavirsiu ir zuva. O dabar jau aiskina, jei papuole virusas ant kaukes tai lieka ir net dauginas. Tos pacios negalima nesioti. Tris paras nenesioji, isivedina ir vel nesiok. Kiek gi ju gali pripirkti!?   ATSAKYTI
Ona 2020-05-02 23:48:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valstibe gavo kaukiu dovanu
O pileciams jas parduoda ,va kaip rupinasi zmonemis savo sales

  
apgailetina 2020-05-01 17:50:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Antsnukiai neapsaugo nuo viruso, baikite durninti zmones. Tai sako ir pripazino net garsus akademikai virusologai. O musu Veryga daro sou   ATSAKYTI
Jonas 2020-05-01 17:35:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip nešioja kaukes? Ant burnos. Pavojingiausia vieta - nosis atvira. Akys atviros. Jei su pirštinėmis, siaubas kokios jos. Viską su jom čiupinėja ir perneša virusus dar labiau. Panašu, kad gal su jom tualetą valė. Kitų neturi.    ATSAKYTI
Vanda 2020-05-01 17:29:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vienkartinės kaukės tos pačios nešiojamos nuo pat karantino pradžios. Tai įvairių virusų sankaupa. Tai dar blogiau nei be kaukės. Kas nešioja akinius, tai košmaras, nes užrasoja.    ATSAKYTI
Aiste 2020-05-01 17:25:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomu kur musu presidentas nieko sau negalvoja tik pasake likite namuose ir viskas seimo nariai prima istatymus idomu ar prizidentas juos patvirtina?uz ka zmonems deda baudas 250€ uz namornikus   ATSAKYTI
Vaidas 2020-05-01 17:18:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Isgamos kiek jie mulkins zmones del tu ansnukiu krauna sau pinigus sedi seime kaip ponai paloja suniskai kiekviena ryta nesamones zmones ka jus sau galvojate ar teisybe kad zmones mirsta nuo covid19 tai neteisybe zmogus mirsta nuo senatves arba nuo sirdies ligu insulto jie nuraso kad nuo viruso reikia susirinkti visiems zmonems ir kazka spresti uzteks mums karantinuotis    ATSAKYTI
Tucka 2020-05-01 16:39:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar nenusibosta apie tuos skudurus.... :D tie kurie nori nesioti ir galvoja kad jiem pades,tikrai tai daro teisingai,o kadzngi dauguma ta daro tik "del akiu" tai cia visiskai nesvarstytina tema :D tik valstybes "protingieji" zino kazka,ko nezino visas pasaulis :D :D   ATSAKYTI
Nieko tokio 2020-05-01 16:23:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek gi dar tylėsim, kur patriotizmas, kiek laikis už avių bandą?   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-05-01 16:19:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Iš pradžių malė šūdą kad nereikia dėtis, dabar mala dar didesnį šūdą ką reikia. Užtenka mulkinti liaudį, perkandom jūsų scenarijų jau.   ATSAKYTI
Lina 2020-05-01 16:13:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Austrijos parlamentas užsipuolė kanclerį dėl jo veiksmų, kuriuos, beje ,vykdo ir mūsų seimas. Pas mus žiauriai daro seimas daug pažeidimų- bauduoja už jų nutarimų nepaisymą! O nuo kada nutarimas tapo įstatymu?! Įstatymus tvirtina prezidentas!! Žodžiu, prisiprašė ponai blynų, o bevalgydami taukais išsitepė. Bus ne tik skundai, bet ir nerinks ponų, kad ir kaip besistengtų!!   ATSAKYTI
Blt 2020-05-01 16:13:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Užpisote jau su tom kaukem jei ant šiknos nešioti tai gal ir bus blogai    ATSAKYTI
Daina 2020-05-01 16:13:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išvis, kam tas kaukes dėtis, tiek jų neipirksi. Bet ar jiem tai rūpi. Jų algos didelės.Supranti jei kosti, ar slogioja. O taip jos nereikalingos.Baikit cirkus.pažiūrėkit į kaimynus. Tvarkosi iir atsigaus greičiau negu mūsų Lietuvėlė   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Daug nerimo ir kritikos gydytojų bendruomenėje sukėlęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas dėl rekomendacijos keliose įstaigose dirbantiems medikams ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų