Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) įvedus nebe rekomendaciją, o prievolę nuo penktadienio viešose vietose dėvėti apsaugines kaukes ar kitas nosį ir burną dengiančias priemones, socialinėje erdvėje nuvilnijo gyventojų pasipiktinimo banga. Vieni skundėsi nerandantys, kur tų kaukių įsigyti, kiti gi, kad taip valstybė nuplėš ir taip skylėtas kelnes, mat tam pajamų neturintys, „o jei jau ko valstybė reikalauja, tegu pati ir aprūpina“. Tiesa, ministerija pranešė, kad šventinėmis dienoms pareigūnai kaukių padalins nemokamai.

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

„Nešiosiu, jei dalins už dyką“, „tikiuosi, premjeras jau turi planą, kaip aprūpinti visus gyventojus kaukėmis“, „didžioji dalis žmonių gaus sumažintus atlyginimus, o kaukių kainos – tai nė pasakoti nereikia...“ – tokiomis ir panašiomis replikomis gyventojai palydėjo šį naują reikalavimą.

Kartu skubėta priminti, kad ne viena kita to reikalavusi užsienio šalis dalino kaukes nemokamai. Net ir paskelbus žinią, kad dalį kaukių policijos pareigūnai, stebėdami tvarką ir reguliuodami judėjimą, šventinėmis dienomis savaitgalį dalins nemokamai, nestigo besipiktinančių, kad tokiu atveju jų gaus nebent tie, kurie kažkur keliauja iš namų ir yra sustabdomi policijos.

REKLAMA

Visus aprūpinti – prabanga 

Prieš tai akcentavęs, kad jokio reikalo sveikiems žmonėms dėvėti kaukę nėra, vėliau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga išleido įsakymą, kuriuo čiaudėjantiems ir kosėjantiems asmenims viešose vietose rekomenduojama būti prisidengus nosį ir burną.

Pratęsus karantiną dar dviem savaitėms ir kartu numačius tam tikras jo švelninimo priemones, paskelbta, kad šių apsaugos priemonių dėvėjimas tampa privalomas. To nesilaikant gresia ir baudos.

Komentuodamas šį atnaujintą įsakymą ministras sakė, kad tokios prabangos aprūpinti visus gyventojus nėra, tačiau 120 tūkst. kaukių bus išdalinta pasitelkiant policijos pareigūnus.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

„Jie ne tik reguliuos judėjimą, prižiūrės tvarką, bet ir padalins kaukių. Nors tai yra santykinai nedidelis kiekis, bet vis tik tai bus praktinė apčiuopiama pagalba, kuriems priemonių įsigyti sudėtinga. Ateityje, tikiuosi, verslas dės visas pastangas, kad tų priemonių atsirastų pardavimo vietose. Apie pirmuosius tokius ženklus jau girdime ir anksčiau ar vėliau tokių priemonių gyventojai galės įsigyti ir patys“, – spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

Pasiteiravus, ar nesvarstoma tokiu būdu kaukių nemokamai dalinti parduotuvės, vaistinėse, ministras siūlė veidą prisidengti paprasčiausiu šaliku.

„Nepaisant to, kaip sudėtinga kaukes gauti ar kiek jos kainuotų, namuose tikrai rasite ne chirurginę kaukę, o skarelę ar šaliką ir tuo tikrai galima prisidengti nosį ir burną einant į tokias vietas kaip parduotuvės ar kitos viešos vietos. 

REKLAMA

Gal tai ir nėra taip patogu, kaip medicininė kaukė, bet atlieka panašų vaidmenį. Tai, kad šiandien ne visi gali įsigyti medicininių kaukių, tai nepaneigia poreikio prisidengti veido tomis priemonėmis, kurios yra prieinamos“, – akcentavo jis.

Naudos turės tik vienu atveju

Gydytojai tokią iniciatyvą sako sveikinantys, tačiau pabrėžia, kad kaukės bet kiek padės mažinti viruso plitimą tik tokiu atveju, jei bus dėvimos tinkamai.

„Jei kaukę dėvėti, tą būtina daryti pagal taisykles, jos nereikėtų užsidėjus liesti rankomis, turi būti tinkamas dydis ir prigludimas. 

Reikia stebėti, jei kaukė sudrėko, ji tikrai bus pralaidesnė, tad ją reikia pasikeisti. Bet šiaip jei pasižiūrėtume kitų šalių praktiką, tą pačią su epidemija susitvarkiusią Pietų Korėją, tai ten dėvimų kaukių kiekis viršijo pas mus dėvimų kaukių skaičių“, – aiškino Aukštadvario pirminės visuomenės sveikatos centro šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Koronavirusas (nuotr. Fotodiena)

Anot jos, jei kalbama apie tai, kad žmogus nejausdamas simptomų gali būti nešiotojas, tai realiai net kalbant yra išskiriami lašeliai, tik jie labai smulkūs ir jų nematom. 

„Mokslininkai jau pradeda kalbėti, kad virusas gali plisti ne tik oro lašelių pavidalu, bet ir pačiu mažiausiu aerozoliu“, – pridūrė gydytoja.

Ji pabrėžė, kad kuo tolimesnis nuo savęs kontaktas, bent 2 metrus laikymasis, ir kaukės dėvėjimas, bent šiek tiek prisidės prie viruso plitimo mažinimo. 

Visgi kartu J. Dūdienė pastebėjo, kad toks sprendimas jau gali būti kiek pavėluotas.

„Labai gerai atsimenu, kai dar vasario 14 d. pradėjau žurnalistams apie tai kalbėti, viceministras A. Šešelgis stebėjosi, kaip tokios kainos, kaip čia trūksta tų vienkartinių kaukių. Kai sakiau, kad dirbant medikams būtinos kaukės atliekant procedūras, kad į nežmoniškas aukštumas yra pakilusios kainos, net tiekėjai kai kurie nebeturi, tai buvo pasijuokta, kad negali taip būti“, – kalbėjo gydytoja.

REKLAMA

Laiku nekeičiant didinama užsikrėtimo rizika

Paklausta, kiek dažnai medicininė kaukė turėtų būti keičiama, gydytoja sakė, kad tai gali būti pakankamai individualu. 

„Jei žmogus nieko nekalbės, bus užsičiaupęs, nesportuos, tai kaukė ne tik per 20, bet ir 30 minučių, o gal ir valandos nesudrėks. Viskas yra labai individualu. Tačiau svarbus vien jau barjeras, kad rankomis neliestume veido, burnos ir nosies, tad žmogus bus atsargus, nes palietęs rankomis veidą vėliau galima užkratą išplatinti ant paviršių. Tai būtų dar viena papildoma kaukės funkcija“, – atkreipė dėmesį medikė.

Epidemiologė Galina Zagrebnevienė (nuotr. stopkadras)

Epidemiologė Galina Zagrebnevienė (nuotr. stopkadras)

Paprašyta įvertinti nuogąstavimus, kad ilgiau nekeičiant kaukės drėgnoje aplinkoje gali atsirasti kokiems mikroorganizmams daugintis palanki terpė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologijos skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė pabrėžė kelis dalykus.

„Visų pirma, virusai ne žmogaus organizme nesidaugina. Taigi tie virusai, kurie jau pateko ant kaukės, jų tiek ten ir bus. Tik laikui bėgant, kuo ilgiau ją užterštoje aplinkoje dėvime, ant kaukės gali nukristi daugiau viruso dalelių. Tokiu atveju, virusų didėjantis skaičius didina užsikrėtimo ir viruso praėjimą pro barjerą ir patekimą į kvėpavimo takus riziką“, – aiškino G. Zagrebnevienė.

Kartu ji pridūrė, kad jokių papildomų bakterijų ant kaukės neatsiras tik su sąlyga, kad tos kaukės papildomai neliesime rankomis.

Specialistė pridūrė, kad labai svarbu kaukę ir nusiimti neliečiant išorinio paviršiaus.

Medžiaginės kaukės – menkavertės?

Tuo metu siūlymas dėvėti medžiagines kaukes specialistų vertinamas skeptiškiau.

„Taip, tai bent kažkoks barjeras. Bet nėra tai sertifikuota priemonė, kad būtų paskaičiuota, kiek išfiltruoja oro“, – sakė J. Dūdienė.

REKLAMA

Jai antrino ir ULAC specialistė G. Zagrebnevienė pabrėždama, kad jau ir medicininė kaukė negarantuoja 100 proc. apsaugos, o juo labiau nė vienas kitas medžiaginis pakaitalas. 

Medicininės kaukės

Medicininės kaukės

Medicininės kaukės

„Tyrimų ir duomenų nėra, kiek tų lašelių sulaiko medžiaginė kaukė. Nemanau, kad tokie duomenys kada galėtų būti paskelbti, kadangi vis dėlto yra sertifikuotos pagal standartą pagamintos medicininės kaukės. O gyvenant 21 amžiuje dėvima tai, kas rekomenduojama ir įrodyta mokslo. 

Kita vertus, matant, kad kadangi viruso paplitimas visuomenėje padaugėjo, tai manome, kad blogiau nebus, jei žmogus nešios bent kokią kaukę“, – sakė specialistė.

Miškuose nereikės?

Nors anksčiau ministras yra užsiminęs, kad miške kaukės dėvėti nereikės, tačiau tą reikės daryti, jei bus galima kontaktas.

„Jeigu jus einate miške vienas, tai yra vienas režimas, bet artėjant žmogui, artėjant galimam kontaktui, tikrai tas priemones reikia dėvėti“, – spaudos konferencijoje sakė jis.

Savo ruožtu G. Zagrebnevienė atkreipė dėmesį, kad būnant vieniems miške kaukę dėvėti būtų absurdas. 

„Medicininė kaukė yra dėvima ten, kur yra galima rizika arba paskleidimo viruso su lašeliais, arba užsikrėtimo. Jei su savo mašina nuvažiavote į mišką ir aplink kelių kilometrų spinduliu nėra gyvos dvasios, tai dėvėti kaukę būnant miške būtų nusikaltimas pačiam sau. Nes juk čia atvažiavome pakvėpuoti grynu oru. Tokia būtų mano privati gydytojos nuomonė“, – sakė ji.

A. Veryga gi tikino, kad pareigūnai neskubės bausti nedėvinčių kaukės. „Paprasčiausiai raginu saugoti vieni kitus, kad tie rezultatai, kurie buvo pasiekti, nebūtų nubraukti per Velykų savaitgalį. Ypač primenu senesnio amžiaus asmenims neiti į maldos namus, likti namuose, pabendrauti su šeima nuotoliniu būdu", – sakė ministras.

REKLAMA

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

Pensininkė
2020-04-10 14:52:36
Nežinau kaip vadinti tokius žmones,gal jie neturi rankų,kad negali pasisiūti,gal ir uždėti reikalaus.Didelė dalis siuva ir dovanoja,o tinginiui ir kiaušinį nulupti reikia.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kazimyras 2020-04-11 09:12:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dekoju uz nepaskelbta komentara   ATSAKYTI
pastebėjimas 2020-04-11 05:43:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Panašu, kad už mokesčių mokėtojų pinigus pasamdyti viešųjų ryšių agentūros troliai valdišką poziciją gina atsakymuose pasipiktinusiems. :) Štirlicas dar niekada nebuvo taip arti žlugimo. :) Vietoj to, kad per "visuomeninį" transliuotoją ir komercines TV rodyti naudingus patarimus kaip patiems pasisiūti kaukę, pinigai buvo ištaškyti mentų reklamos filmavimui ir rodymui, matyt, eilinį kartą "saliamoniškai" tikintis, kad tauta dėl to labiau ims mylėti stribo M.Misiukonio reikalo tęsėjus. Neišdegė. Krizė išsirutuliojo iki būtino poreikio dėvėti apsaugines kaukes, kurios brangios, o ir jų nėra kur nusipirkti. Valdžiažmogiai pareiškė, kad apsaugines kaukes dėvėti būtina. Tauta pasipiktino, iš kur gi jų gauti? Valdžiažmogiai, eilinį kartą nusprendė, kad jie tai jau savęs tikrai kaltais pripažinti nenori, tegul runkeliai eilinį kartą patys graužiasi, kad telepatais nebuvo ir nesiieškojo kaukių pasiuvimo instrukcijų. Kad runkeliai patys sau atrodytų mažiau protingais ir kažką reiškiančiais šioje valstybėje, apdairiai pasamdytų lojikų iš viešųjų ryšių agentūros komanda pasiųsta į komentarus įrodinėti runkeliams, jog patys runkeliai ir kalti dėl telepatinių gebėjimų trūkumo. Vienu žodžiu, nieko naujo. :)   ATSAKYTI
toliau 2020-04-11 05:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kažkas labai teisingai pastebėjo, kad ir guminės pirštinės būtinos. Įdomu, kaip jas pasigaminti patiems? Vogti manekenus ir kapoti jiems rankas, o tada tepti skystą hermetiką, kurio nėra kur nusipirkti, nes statybinių medžiagų parduotuvės uždarytos, ir džiovinti ant saulės? Ar iš maišelių karpytis ir lituotis kažkaip? Ką į tai atsakys mokesčių mokėtojų pinigais nusamdyti troliai? :)  
AS 2020-04-10 19:41:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Gėda. Vis lengvatų, vis kiti turi duoti. Nėra pirkti, pasidaryk, nesudėtinga.    ATSAKYTI
REX 2020-04-10 19:40:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Per daug išpuikote. Vis įpratę reikalauti. Neturi kaukės, apsisuksi šaliku.   ATSAKYTI
N.l 2020-04-10 17:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Baikit blokuoti
Nu kokiu miemu .mausu lietuvoi yra .vieni padlos brudo privezie.o kiti kniaukia.kad kaukiu neturi.jas lengva pasidaryti
Ir pirkti ju pilna yra.gedos turiekit   ATSAKYTI
N.d 2020-04-10 17:50:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nu kokiu miemu.mausu lietuvoi yra.vieni padlos privezie brudo.o kiti apsaugu pasidaryti nemoka.jau pirkti yra .ir paciam pasidaryti galima.giedos turiekit   ATSAKYTI
Audrius 2020-04-10 17:27:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Maziau verkit del tu kaukiu. Kas jums darosi. Ar taip sudetinga uzsideti kauke? Rankos nudzius kojos, kad uzsidesite kauke? Seniai reikejo sia tvarka ivesti.    ATSAKYTI
AS 2020-04-10 19:42:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
buduliams neišaiškinsi  
Morta 2020-04-10 17:26:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Rašo ,kad parūpinti kaukėmis jiems prabanga. O kad milijonus ir milijardus vogti, tai ne prabanga. Stovi veryga išsižiojęs, ir dar be kaukės.   ATSAKYTI
anicetas 2020-04-10 17:15:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
kai lt valdo mentas ir psihiatras tai nieko ir nereik tiketis    ATSAKYTI
Nijole 2020-04-10 16:55:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gedos neturi,duokit jiems mat kaukes.Gal ir uzsidet nemokesit.Pilnas internetas pavyzdziu,kai pasidaryt kauke.Esu senjora,pasiziurejau ir pasidariau.Bet iprate visa gyvenima tik duokit,selpkit ir t.t.r dar labai gera raudot ir kaltint kitus.   ATSAKYTI
AS 2020-04-10 19:42:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tiesa. Bet visada buvo rėksnių  
Dijana 2020-04-10 15:59:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kiek galima kalbetl apie tas kaukės ir nieko nepasakyti
Civilizuotoje valstybėje žmogus gautų krepšelį su teikiamomis priemonėmis ir lankstinuką kaip naudotis
Deja čia bananine valstybe
   ATSAKYTI
Liudvikas 2020-04-10 16:11:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O kokiose valstybese taip buna, prasau pavardint. Pats turi but aysskingas zmogus uz save ir artima.   
Roze 2020-04-10 17:00:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Bananinės valstybės gyventoja ką ten dar veikiate,emigtuokite  
> Pensininkė 2020-04-10 15:51:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Davatka,tv3.lt rašė, kad naminės kaukės niekam netinka   ATSAKYTI
Kepasa 2020-04-10 15:45:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kaip mano močiutė nekentė Boriso Jelcino taip aš nekenčiu Verygos    ATSAKYTI
Kaukėnas 2020-04-10 15:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ko čia pykti. Aš ją naudoju dėl savęs ir savo artimųjų. Ne dėl politikų ar dėl policijos. Kiek toji kaukė apsaugos sunku nuspėti, bet kažkas geriau nei nieko.    ATSAKYTI
Darius 2020-04-10 15:40:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nebutu lietuviai ka nepaburbuliuotu... Sumauta salika apsiriskit ir eikit!!!    ATSAKYTI
Visą 2020-04-11 08:53:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
šitą širšalą padaro tik žurnalistai. Sugalvoja straipsnius ir paleidžia žmonių pasipiktinimui. Lyg tai dar per maža visokių nesusipratimų. Nors jų ir tokia duona rašyti, bet gal reikia ir šiek tiek supratimo, bent jau šiuo metu. Gaila tų kurie visa tai priima kaip tiesą. Oi tie lazdos du galai...  
Išgalvojo 2020-04-10 15:35:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
B...l....t kažkokią su....p...i....tą ligą, ir dabar šoka pagal kažkieno užsakymą...o šitie kaip avių banda....   ATSAKYTI
Skirta avinui 2020-04-10 15:46:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Sakai išgalvojo! Tai gal tavę avinę ileisti į tą ligoninės kur žmogus jau prie mirštančiųjų. Turbūt užmekentum kitu balsu Avine.   
Jomajo 2020-04-10 15:29:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Čia ansnukius nėra o biznį kažkas norėjo prasukti o čia ras ir vagonas kaukių atsirado netikėtai, vieniems biznį užlauže tai konkurentai atėjo vat bizneli valdininkai pasidaris nes be jų palaiminimo tokio šūdo nenutinka    ATSAKYTI
Saulė 2020-04-10 15:26:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nesuprantu tų žmonių, džiaukitės, o ne priekaištaukit juk dėl jūsų saugumo viskas daroma. Kaukes galima ir pasisiūt, ir jau nusipirkt, tikrai vienkartinės nebrangiai kainuoja   ATSAKYTI
Tai bent...... 2020-04-10 15:20:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Privalomos kaukės....... Garliavoje vaistinėje tas negalioja? Vaistininkai ir be kaukių ir be pirštinių......   ATSAKYTI
Rima 2020-04-10 15:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nesipykit. Galuma jau tu kaukiu pirkti ir manau, kad gali sau zmogus ta kauke ipirkti, o jei ka, nors pasisiuti kazka. Saugoti turime vienu kitus   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
„Baltic Pride“ 2019 eitynės „Už lygybę!“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
„Homoseksualus elgesys, kaip ir jūsų melavimas, yra ydos“, – toks Kaišiadorių rajono savivaldybės mero patarėjo Audrio Narbuto komentaras iššaukė diskusiją socialiniuose ...
Žvakutės (nuotr. Fotodiena.lt)
Pirmadienį Lietuvą pasiekė liūdna žinia. Mirė Lietuvos laisvės kovotojas, politinis kalinys ir tremtinys Vytautas Bukauskas. Jam buvo 92-eji. „Šiandien atsisveikiname su ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena.lt)
Koronaviruso užsikrėtimų statistika savaitgalį džiugino – avejų skaičius išliko stabilus: šeštadienį patvirtinta 12 naujų atvejų (ištyrus 5839 testus), sekmadienį patvirtinti ...
Vilius Šapoka (Tomas Lukšys/Fotobankas)
Šešėlinės ekonomikos mastas Lietuvoje per kelerius metus mažėjo įspūdingai, teigia finansų ministras, siejantis šią pažangą su visuomenės sąmoningumo augimu. Tačiau Viliaus ...
Santaros klinikų medikai (nuotr. Vidmanto Balkūno)
Pusė naujų koronaviruso atvejų yra susiję su židiniu Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Per ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų