Viena dažniausių naujojo koronaviruso COVID-19 komplikacijų, kuri pacientą gali nuvaryti ir į kapus, – plaučių uždegimas. Užsienio spauda jau nuo viruso protrūkio pradžios ne kartą skelbė apie sunkiausius ligos atvejus, kai žmonės neįveikdami ligos tiesiog uždūsdavo. Vis dėlto VUL Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila pastebi, kad kol kas šio koronaviruso „elgsena“ ne itin išsiskiria iš kitų plaučius pažeidžiančių virusų. 

Gydytojo teigimu, pagal šiuo metu turimą informaciją nesusidaro įspūdis, kad šis virusas plaučius pažeistų kažkaip išskirtinai.

„Pagal ligos sukėlėją plaučių uždegimas gali būti skirstomas į sukeltą virusų ir bakterijų. Tiek virusas, tiek bakterija panašiai pažeidžia plaučius, t. y. padidina membranos, esančios tarp alveolių (mažiausios plaučių struktūros) ir kapiliarų (mažiausios kraujagyslių struktūros) laidumą. Tai reiškia, kad padidėjus laidumui į alveoles patenka kraujo skystoji dalis ir uždegiminės ląstelės, kraujyje esantys baltymai“, – aiškino E. Danila. 

REKLAMA

Kartu profesorius pažymėjo, kad neretai virusas tik „atveria“ vartus bakterinei infekcinei.

„Taigi virusų sukeltas plaučių pažeidimas gali būti skirstomas į plaučių uždegimą, kurį sukėlė bakterija, ir viruso sukeltą plaučių pažeidimą. Pirmuoju atveju virusas pažeidžia gynybinius plaučių mechanizmus ir sudaro galimybes bakterijoms plisti ir daugintis, taip sukeliant plaučių uždegimą. Tai yra gana įprastas peršalimo sezono laikotarpiu pasitaikantis dalykas“, – pastebėjo gydytojas.

Kada liga apima didžiąją plaučių dalį

E. Danila priminė, kad plaučių uždegimas (pneumonija) nelygu plaučių uždegimui. Tiek koronaviruso, tiek gripo atveju jis gali būti visai įprastas, kai yra pažeidžiama viena ar kita plaučių skiltis. 

Retais atvejais gali būti diagnozuotas vadinamasis respiracinis distreso sindromas, kai pažeidimas dažniausiai apima abiejų plaučių didžiąją dalį. 

„Šiuo atveju į daugelį plaučių vietų priplūsta labai daug uždegiminių ląstelių, kraujo baltymų ir pažeidžiama daug didesnė plaučių dalis palyginti su „įprasta pneumonija“, – sakė pulmonologas.

Santaros klinikos

Santaros klinikos

Paklaustas, ar tai, jog sirgdami sunkia COVID-19 infekcijos forma, pacientai tiesiog uždūsta, yra koks išskirtinis reiškinys, profesorius patikino, kad tai būdinga daugeliui sunkios eigos pneumonijų.

„Bet kokiai pneumonijai būdinga, kad dalis plaučių kvėpavime ima nedalyvauti. Plaučiai aprūpina organizmą deguonimi, o prasidėjus uždegimui tos sritys, per kurias turėtų eiti deguonis, tampa netuščios (neoringos) ir jis tiesiog neturi, kur praeiti iki plaučių kraujagyslių“, – aiškino jis.

REKLAMA

Medikas pabrėžė, kad kuo uždegimas didesnis ir daugiau plaučių apima, tuo tas dusulys būna stipresnis. 

„Tai šiuo atveju tai nėra kažkoks unikalus sukeltas požymis. Ir gripo, ir bakterijų sukeltas uždegimas gali pasireikšti tais pačiais požymiais. Jei apims didesnę plaučių dalį, pasireikš dusuliu“, – pridūrė gydytojas.

Lėtinės ligos rizikos susirgti nedidina

Paklaustas apie įvardijamas didesnės COVID-19 rizikos grupes, E. Danila atkreipė dėmesį, kad neretai viešumoje pateikiama ne visai tiksli informacija.

„Įvardijami rizikos veiksniai – gretutinės ligos, rūkymas, jo sukeltas lėtinis bronchitas ar lėtinės obstrukcinės širdies ligos tai nėra rizikos veiksniai susirgti (užsikrėsti virusu), bet jie labai padidina riziką numirti nuo plaučių uždegimo ar sunkios gretutinės ligos. 

Tais atvejais, kai mirštama susirgus plaučių uždegimu, tai nutinka ne tik tiesiogiai dėl paties plaučių uždegimo – uždusimo, bet taip pat dėl to, kad labai daug uždegimo medžiagų patenka į kraują – gali būti stipri sisteminė organizmo reakcija į uždegimą. 

Koronavirusas

Koronavirusas

Tuo būdu dėl deguonies stygiaus ir uždegimo gali būti pažeidžiami kiti organai. Ir jei žmogus jau serga kita lėtine liga, pavyzdžiui, inkstų, kepenų, širdies nepakankamumu, sunkiu cukriniu diabetu“, – sakė jis.

Pasak gydytojo, iš visų žmonių, kurie miršta nuo plaučių uždegimo, 40–50 proc. miršta ne tiesiogiai nuo plaučių uždegimo, bet dėl kitos ligos sustiprėjimo. Taigi, gretutinės ligos didina riziką ne susirgti liga, o numirti nuo plaučių uždegimo, pabrėžė medikas.

REKLAMA

Miršta nuo COVID-19, nors testas neigiamas?

E. Danilos teigimu, dėl minėtųjų aspektų neturėtų stebinti ir tie atvejai, kai net po mirties tyrimui nerodant koronaviruso, žmogus įtraukiamas į šią statistiką.  

„Viena vertus ir tie aptikimo metodai nėra visiškai tikslūs, t. y. jų jautrumas virusui yra ne šimtaprocentinis. Taigi ir viruso neradimas nereiškia, kad jo nėra. Juo labiau kad ir viruso dauginimosi ir buvimo organizme stadija gali būti pasibaigusi. 

Virusas žmogaus organizme būna tik tam tikrą laiką, vėliau per keliolika dienų imuninė sistema jį sunaikina, bet jo pasekmė – plaučių uždegimas ar respiracinis distreso sindromas – lieka ir žmogų toliau vargina kvėpavimo nepakankamumas. Taigi gali būti tai, kad virusas jau neaptinkamas, bet plaučių uždegimas, ypač sunkesnė jo forma, nesibaigia ir žmogus miršta dėl komplikacijų“, – aiškino gydytojas.

Vaistų nuo viruso praktiškai nėra

Paklaustas, ar didžiausia problema siekiant padėti tokiems pacientams šiuo metu yra vaistų stygius, profesorius pažymėjo, kad beveik jokiam respiraciniam virusui, išskyrus gripo, tinkamo gydymo nėra.

„Ir tai gripo atveju tas gydymas turėtų būti suteiktas per pirmąsias paras, toliau jis nėra veiksmingas. Kita vertus, nėra tikslu sakyti, kad visai pagalbos nėra. Nes jei plaučiai iš dalies apimti uždegimo, kai jį sukėlė baterijos, skiriami antibiotikai. 

Koronavirusas (nuotr. Scanpix)

Koronavirusas (nuotr. Scanpix)

Sunkesnio varianto – respiracinio distreso sindromo – atveju būna taip, kad dalis alveolių lieka neapimtos uždegimo, tada organizmas toliau ginasi, toliau tirpdo alveolėse susikaupusius baltymus (fibriną) ir tuo metu reikia pagalbinės plaučių ventiliacijos. Tam žmogus yra migdomas. Dirbtinė plaučių ventiliacija, nors ir nėra tiesioginis gydymas, bet pažeistos plaučių funkcijos kompensavimas. Tokia pati pagalba teikiama ir sergant gripo sukeltu sunkiu plaučių pažeidimu“, – dėstė jis.

REKLAMA

Kai simptomų nėra, o plaučių tyrimai prasti

Paprašytas pakomentuoti anksčiau specialistų pateiktus atvejus, kai pakitimai plaučiuose būdavo randami dar iki pasireiškiant klinikiniams simptomams E. Danila atkreipė dėmesį, kad kartais reikėtų atskirti faktus nuo tam tikro teigimo. 

„Jei plaučių uždegimas yra pakankamai sunkus, žmogus negali jaustis gerai. Jei jis taip jaučiasi, vadinasi, tas plaučių uždegimas yra labai menkas ir dažnais atvejais nereikalaujantis gydymo (virusinės infekcijos atveju). Negaliu teigti, kad taip niekada nebūna. Tačiau esant neatitikimui tarp plaučių rentgeninių pokyčių ir klinikinių simptomų, gydytojai sprendimus dėl ligos diagnozės ir gydymo daro atsižvelgdami į kitų tyrimų – kraujo uždegimo žymenų, kraujo dujų (deguonies ir anglies dvideginio slėgio) rezultatus“, – aiškino jis.

Koronavirusas plinta

Koronavirusas plinta

Gydytojas pabrėžė, kad jei jau sergama plaučių uždegimu, žmogus tikrai kosės, karščiuos, kartais skaudės krūtinę, nebent tai bus senyvo amžiaus žmogus, kurio imunitetas labai silpnas.

„Taip gali ypač jei žmogus pagyvenęs. Bet jei ir gali nebūti aukštos temperatūros, žmogus nesijaus gerai, jaus silpnumą, galvos svaigimą, greitą nuovargį“, – kalbėjo E. Danila.

Skatina vystytis lėtines ligas?

Paklaustas, ar persirgus vienokia ar kitokias pneumonijos forma sergant COVID-19 gali išaugti kitų lėtinių ligų rizika, profesorius ramino, kad kol kas dėl to nuogąstauti daug pagrindo nėra.

„Nors daugelio sukėlėjų atveju plaučių uždegimas pasibaigia greitai, būna tokių atvejų, kai pneumonija pereina į pneumoniją organizacijos fazėje. Tai daugiau medicininis terminas, bet esmė ta, kad virusinių pneumonijų, ypač distreso atveju, kai į plaučius patenka uždegiminės ląstelės, kraujo baltymai ir kitos medžiagos, prireikia laiko joms „išsivaikščioti“ (pneumonijai rezorbuotis).

REKLAMA

Kadangi jos yra, sakykim, kietesnės konsistencijos, kai procesas eina į pabaigą, viruso organizme nebėra ir žmogus pradeda sveikti, reikia kiek laiko, kad tas fibrinas (baltyminė medžiaga), esantis alveolėse būtų suskaidytas ir pašalintas. Tai toks procesas kurį laiką vyksta, bet kad dėl to grėstų suardyti plaučių struktūrą ar turėti ilgalaikį poveikį, to bent esami duomenys nerodo. Kaip ir to, kad tokios pneumonijos labai kuo išsiskirtų nuo gripo ar panašaus viruso sukelto uždegimo“, – pastebėjo E. Danila.

Kartu gydytojas pridūrė, kad tiksliau minėtųjų virusų sukeltų pneumonijų panašumus ir skirtumus galima būtų palyginti, jei sergantys asmenys bus daugiau tiriami „įprastos“ gripo epidemijos metu.

Ir
2020-05-03 22:49:09
p. Linai
apgailėtina, kad jūs be jokio pagrindo taip apšmeižėt patį išmintingiausią Lietuvos pulmonologą. Ankstesni kai kurių "Lietuvos ekspertų" teiginiai tikrai neturi jokio pagridimo, nes jie niekada nematę, negydė sunkių ligonių.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aušra 2020-05-13 00:38:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai gražiai ir paprastai viskas paaiškinta   ATSAKYTI
Zose 2020-05-04 15:36:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sirgau plaučių uždegimu 10 kartu ir nenu miriau ir jauciuosiu labai puikiai   ATSAKYTI
Morta 2020-05-04 10:35:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kas jiems šauna į jų makaulę tą ir rašo, o pliurpia tai grynos nesąmones.Bet jau tokie išminčiai ,apsišaukėliai. Kad tiktai dar daugiau įkąsti piliečiams. Ir kiekvienas straipsnis melagingas. Žurnaliūgos ir ne ką geresni.Bet kaip jums visiems negėda meluoti   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-04 08:40:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Paprasčiausiai nebesugebama gydyti plaučių uždegimo.. ir visas virusas... O , beje , žodis "uždusdavo" , parašytas su klaida -"ū".. net ir rašyti nebemokate, ką jau bekalbêti apie gydymą... Naisių mužiko paistaluose parašyta, kad "meeees vienin pirmųjų suvaldême virusą". Ten net komentuoti neleidžia   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-04 08:38:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paprasčiausiai nebesugebama gydyti plaučių uždegimo.. ir visas virusas... O , beje , žodis "uždusdavo" , parašytas su klaida -"ū".. net ir rašyti nebemokate, ką jau bekalbêti apie gydymą... Naisių mužiko paistaluose parašyta, kad "meeees vienin pirmųjų suvaldême virusą". Ten net komentuoti neleidžia   ATSAKYTI
2020-05-04 06:40:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai kirmélés plaučiuose,kada îdomu liaudiškomis priemonėmis NUSIKIRMINAVOT...pagalvokit ir darykit išvadas   ATSAKYTI
Idomu 2020-05-04 02:27:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aciu ,kad pasaket po dveju menesiu, visi senai voska zino gal pulmanplogas tik katik atsibudo   ATSAKYTI
ilgas 2020-05-04 00:54:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pažiūrėkite į filmuką vaizdai įbauginti žmonėms, o propesorius skiedesiai juokina, žmogui mirus imunitetas sunaikina virusą ir jo galima neberasti, nemulkink žmonių mirus imunitetas nebeveikia, tokius propesorius į muilą, būtų daugiau naudos.    ATSAKYTI
Aurelija 2020-05-03 23:07:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai naudinga informacija, ačiū, kad dalinatės   ATSAKYTI
Ir 2020-05-03 22:49:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
p. Linai
apgailėtina, kad jūs be jokio pagrindo taip apšmeižėt patį išmintingiausią Lietuvos pulmonologą. Ankstesni kai kurių "Lietuvos ekspertų" teiginiai tikrai neturi jokio pagridimo, nes jie niekada nematę, negydė sunkių ligonių.   ATSAKYTI
Asa 2020-05-04 12:52:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lb teisingas str,viskas pasakyta tarp eiluciu,galvokit.Gripas,gripas,gripas ar aisku?  
Blaivininkas 2020-05-03 22:45:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vien nuo rūkymo kasmet miršta 7000 lietuvių, bet pavojingas ir koronavirusas.   ATSAKYTI
Lina 2020-05-03 22:32:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Kiek jam sumokėjo? Jau žinom, kaip yra kitaip, prisižiūrėjom to melo per akis. Žmonės visam pasaulyje kelia video! O tas daktaras diplomą pirko patvory!!!   ATSAKYTI
Užteks plauti smegenis kiek galit meluot 2020-05-03 22:31:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Niekutis    ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Rolanda Lingienė (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje koronaviruso situacija yra suvaldyta – apie tą, pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovės Rolandos Lingienės, byloja ...
Rinkėjai balsuoja prezidento rinkimuose (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Koronaviruso protrūkis Lietuvoje pamažu stabilizuojamas, tačiau neaišku, kokia situacija šalies laukia rudenį, kai vyks Seimo rinkimai. Dėl šios priežasties jau imamas ruošti ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Per paskutinę parą ištestavus 5169 asmenis Lietuvoje patvirtinti vos 4 nauji koronaviruso atvejai. Antradienį vykusioje spaudos konferencijoje Nacionalinio visuomenės sveikatos ...
PSO: reikia laukti ne antrosios bangos, o staigaus susirgimų šuolio (nuotr. SCANPIX)
Pasaulis šiuo metu atsidūręs vidury pirmosios koronaviruso pandemijos bangoje, išlieka susirgimų skaičiaus augimo rizika. Apie tai, kad anksti dar kalbėti apie ...
Santaros klinikų medikai (nuotr. Vidmanto Balkūno)
Antradienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) paskelbė naujausius duomenis apie koronaviruso situaciją Lietuvoje. Tapo aišku, kad per parą užfiksuotos 2 ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų