Lietuvoje greitai bus galima atlikti 4 tūkst. koronaviruso tyrimų per dieną, teigia Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas.

Į Lietuvą atgabenti reagentai: pasakė, kiek dienų jų užteks (nuotr. tv3.lt)

Į Lietuvą atgabenti reagentai: pasakė, kiek dienų jų užteks (nuotr. tv3.lt)

Jis sako, kad netrukus Klaipėdos ir Vilniaus laboratorijose bus sumontuota ir naujos įrangos tyrimams.  

„Pajėgumas galėtų būti ne mažiau kaip 4 tūkst. tyrimų per dieną, nevertinant tų dar papildomų rezervų, kuriuos dar turime mintyse ir esant reikalui galėtum dar praplėsti (tyrimus  – BNS). Tie 4 tūkst. tada būtų startinė pozicija“, – sekmadienį žurnalistams teigė V. Zimnickas. 

Laboratorijos vadovas taip pat tvirtina, kad „per artimiausias dešimt dienų“ planuojama įdiegti dvi automatines tyrimų linijas.

„Vieną pas mus laboratorijoje (Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje – BNS), kitą –  Klaipėdoje. Kad išskirstytumėme srautus“, – sakė V. Zimnickas.  

V. Zimnicko teigimu, įranga yra lietuviška, vokiška ir iš JAV. 

„Įranga kai kur parkeliauja kitą savaitę ir iškart ji bus instaliuojama. Ir mes, ir Klaipėda kitą savaitę  planuojame. Viena įranga jau baigiama sukomplektuoti. 90 proc. jos komplektacijos  yra Lietuvoje. Ji dabar turi ateiti iš Vokietijos. Kita įranga dalinai sukomplektuota, trūksta nedaug, ji turėtų atvažiuoti iš JAV“, – kalbėjo V. Zimnickas.  

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šeštadienį LRT laidai „Dienos tema“ teigė, kad gavus reagentų ir pasitelkus papildomos įrangos, tyrimai dėl koronaviruso bus plečiami iki 10 tūkst. per dieną.  

Dabar Lietuvoje per dieną galima atlikti 1,5 tūkst. tyrimų dėl koronaviruso.  

Užsakyta 100 tūkst. reagentų, bet jie stringa

A. Zimnickas patvirtino, kad Lietuva šiuo metu yra užsakiusi „per 100 tūkst. reagentų ir tas kiekis nuolatos yra pildomas“, jie užsakomi tiek iš tiekėjų Kinijoje, Pietų Korėjoje, tiek ir Europoje. Jis tvirtino, kad tiekimas trūkinėja, nes tiekėjai nespėja patenkinti poreikio ir siunčia užsakymus nedidelėmis dalimis. 

Anot A. Zimnicko, penktadienį planuota 32 tūkst. reagentų siunta iš Europos tiekėjo įstrigo dėl logistinių problemų.

„Supraskite, kad šiandien serga ne Europa, serga visas pasaulis. Ir kai kurie gamintojai ne tik nebepriiminėja naujų užsakymų, bet jie tiesiog patys mato ir dalina savo produkciją visam pasauliui po truputį. Todėl jei šiandien planuoji gauti 10 ar 20 tūkstančių, tai jokiais būdais nereiškia, kad tu tiek galėsi gauti“, – paaiškino V. Zimnickas. 

„Kaip pavyks su tiekimu, garantijų nėra, bet tie kiekiai, kurie užsakyti, kurie bus pas mus, yra pakankami“, – pabrėžė jis.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pabrėžia, kad net ir atsiradus galimybei atlikti daugiau tyrimų, kam juos atlikti, o kam ne, ir toliau spręs medikai. Anot jo, būtent nuo medikų priklausys ir tai, ar galės išsitirti ir užsienyje nebuvę arba su užsikrėtusiais asmenimis kontaktų neturėję asmenys.

REKLAMA

„Jei gydytojai nuspręs, kad tai yra būtina, tai tikrai turės galimybę. Bet jei norėčiau išsitirti be jokios priežasties, būtų gal ir keistoka (...). Neturint jokių simtomų, dėl ramumo – tikrai šito nedaryčiau ir nerekomenduočiau““, – spaudos konferencijoje kalbėjo viceministras.

Anot jo, kol kas taip pat nebus leidžiama atlikti tyrimų ir privačiose laboratorijose.

Pirmuosius reagentus užsakė vasarį

Ministerijos ir laboratorijos atstovai patikino, kad pirmuosius reagentus Lietuva užsakė viena pirmųjų Europoje, tačiau jie nebuvo kokybiški, tad teko vėliau užsakinėti kito tipo, patikimesnes medžiagas.

„Buvome vieni pirmųjų Europoje, kurie įsigijo reagentus. Nors ir turėjome Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, jie buvo netinkami, tariant paprastai, nepakankamai sodrinti. Paskui, kai praėjo tam tikras tarpas, nustatytos kitos reagentų rūšys“, – pasakojo V. Zimnickas.

Anot A. Šešelgio, šiuo metu naudojami reagentai užsakyti vasarį, t.y. tada „kai tik atsirado produktas“.

Tuo metu V. Zimnickas pabrėžė, kad itin daug tyrimų nebuvo atliekama, nes buvo vadovaujamasi PSO siūlomu algoritmu.

Lietuvoje iki šiol patvirtinti 129 užsikrėtimo koronavirusu atvejai.

Mobilieji punktai darbo laiko netrumpins

Į Lietuvą sekmadienį atgabenant reagentus, skirtus 5 tūkst. tyrimų dėl koronaviruso atlikti, Kauno ir Klaipėdos mobiliuosiuose patikros punktuose darbo laiko trumpinimas pirmadieniui atšauktas, pranešė Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis.

„Kaunas yra prailgintas iki vakaro – nuo aštuonių ryto iki aštuonių vakaro. Laikai iki pietų jau užpildyti, popiet dar yra vietų“, – BNS sekmadienį sakė Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties, administruojančios Karštąją koronaviruso liniją 1808, direktorius Nerijus Mikelionis.

REKLAMA

„Klaipėdoje punktas taip pat veiks visą dieną. Šiuo metu užpildyta šiek tiek iki pietų, laisvų vietų dar yra“, – pridūrė jis.

Kaip anksčiau sekmadienį BNS sakė Kauno ir Klaipėdos savivaldybių atstovai, miestuose veikiančių mobiliųjų koronaviruso patikros punktų darbo laiką sutrumpinti iki vidurdienio buvo nuspręsta dėl reagentų trūkumo.

Tačiau premjeras Saulius Skvernelis sekmadienio pavakarę pranešė, kad iš Belgijos pakilo Lietuvos kariuomenės transporto lėktuvas „Spartan“, kuris į Lietuvą atgabena reagentus 5 tūkst. tyrimų dėl koronaviruso atlikti.

Trijų Vilniaus punktų veikla trumpinama nebuvo, juose laisvų vietų pirmadieniui, anot N. Mikelionio, dar „labai daug“.

Jis pabrėžia, kad į punktus vykti savavališkai negalima – būtina registracija, paskambinus į Karštąją liniją 1808.

Kaip BNS sekmadienio rytą sakė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas, Lietuvoje likę 700 reagentų koronaviruso tyrimams, todėl gali būti tiriami ne visi ėminiai iš mobiliųjų koronaviruso patikros punktų.

Sekmadienio vakarą „Spartan“ lėktuvu atgabenus reagentų 5 tūkst. tyrimų, jų, anot V. Zimnicko, turėtų pakakti savaitei. Kitą penktadienį žadama atgabenti dar viena reagentų siunta.

„Penkioms dienos tikrai turėtų pakakti. Visai Lietuvai“, – BNS sekmadienį sakė jis. 

Pasak V. Zimnicko, dabar į Lietuvą atgabenti kinietiški reagentai.   

„Šiomis dienomis, pirmomis kitos savaitės dienomis laukiame ir naujų siuntų tikimės bus, kad jos bus. Užteksime nebe tik kad penkioms dienos, o pastoviai stabiliai turėsime. Užsakyti tikrai dideli kiekiai“, – sakė laboratorijos vadovas. 

REKLAMA

„Mums reikėjo pramušti tą butelio kamštuką, to kaklelio. Tikėkimės, kad jis bus pramuštas ir, manau, nebebus tokios situacijos ir tokios įtampos kas susieta su reagentais“,  – teigė V. Zimnickas.

Anot jo, kitą savaitę laukiama dar reagentų.  

„Šiąnakt turėtų išeiti korėjietiškas krovinys. Kai gausime kelionės dokumentus, tada bus matyti, kur jis važiuoja ir kaip. Rytoj labai tikimės, kad ir angliškas krovinys bus, irgi gal pavyks paimti. Labai tikimės. Turime bent kelis tiekėjus iš kelių šaltinių“, – kalbėjo  laboratorijos direktorius. 

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sekmadienio vakarą BNS žadėjo, kad kitą savaitę iš Kinijos išskraidinti reagentai koronaviruso tyrimams Lietuvą pasieks penktadienį.     

Apsaugos medikams – kitą savaitę

Apsaugos priemonės medikams Lietuvą turėtų pasiekti kitą savaitę, teigia sveikatos apsaugos viceministras.

„Pirmieji kroviniai turėtų atvykti dar kitą savaitę. Tikimės, trečiadienį, ketvirtadienį jau turėsime“, – žurnalistams sekmadienio vakarą sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Pasak jo, priemonės į Lietuvą atkeliaus iš Kinijos.

Sveikatos apsaugos ministerija penktadienį pranešė, kad pagal pasirašytą sutartį, Lietuva iš Kinijos už neįvardijamą sumą perka beveik 1,8 mln. respiratorių, 5,7 mln. vienkartinių kaukių, 810 tūkst. apsauginių akinių, 1,8 mln. vienkartinių kepuraičių, tiek pat vienkartinių chalatų (nesterilių), 1,05 mln. vienkartinių kombinezonų su gobtuvais (sterilių),15 mln. vienkartinių pirštinių, 3,6 mln. vienkartinių antbačių.

REKLAMA

Šios priemonės, anot ministerijos, bus skirtos visoms šalyje veikiančioms gydymo įstaigoms.

Kaip teigia viceministras, šiuo metu rezerve turimų priemonių pakas dviem ar trims savaitėms, tačiau jos bus skiriamos ne visoms šalies ligoninėms.

„Aišku, visoms ligoninėms, kurios yra Lietuvoje, nematom galimybės duoti, nes jos tiesioginio kontakto praktiškai neturi, mes turim penkias strategines įstaigas, kurios, jei kažko pritrūksta, joms parūpinama“, – kalbėjo A. Šešelgis.

Kovo viduryje koronavirusu užsikrėtus kretingiškiui, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad visų užsikrėtusiojo kontaktų nustatyti beveik neįmanoma.

Reaguodamas į tai, jog koronaviruso infekcija pradėjo plisti visuomenėje, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius BNS sakė, kad visi medikai, kurie kontaktuos su sergančiais žmonėmis, „bus pažeidžiami“.

„Mes visi dabar tiesiogiai kontaktuosim, nes nežinom, ar yra tas pacientas, kurį priimame, užsikrėtęs koronavirusu, ar ne. (...) Visi turim turėti tinkamas apsaugos priemones ir su jomis dirbti: respiratorius, pirštines, kombinezonus, veido apsaugą ir taip toliau“, – kovo viduryje kalbėjo V. Kasiulevičius.

Lietuvoje iki šiol nustatyti 129 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, viena moteris mirė.

gedas
2020-03-22 22:06:53
Tai džiugi naujiena- ačiū Jums už rūpestingumą, ypatingai sunkiu laiku, jus nekalbate, o darote gerus darbus gydytojams ir mums žmonėms apsaugoti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Grigorij 2020-03-23 00:46:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kol nebus tampriu kontaktu valstybiniame lygyje, pagalbos prasymo is Kinijos ir RU - tol su reagentu ir apsaugos priemoniu tiekimu bus problemu. Nereikia prisidengti PSO rekomendacijom, o kooperuotis su valstybem, itin pazengusiom kovoje su koronavirusu - Kinija ir RU! Pasisemti patirties, paprasyti atsiusti gydytoju ir pan. Ziurekit Jutjube kinieciu dokumentini filma, igarsinta rusiskai "Стражи Уханя. 24 часа в Ухане" 55 minutes.   ATSAKYTI
Vardas 2020-03-22 23:32:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Super, rytoj sunaudos visus reagentus...   ATSAKYTI
Lauren 2020-03-22 23:27:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Malkit liežuviais kiek norite. Bet didžiulę pagarbą Lietuvai. Va aš UK sėdžiu, susirgau, visi požymiai Covid-19. Guliu lovoje ir vienintelis dalykas ką dar pati galiu daryti, tai naudotis telefonu ir rašyti. Bet UK jau nuo ketvirtadienio žmonės nėra tiriami... Dirbau sesele... Tokia ir padėka, aukojau save dėl kitų žmonių sveikatos, bet tai visiems nusispjauti... Praeis Covid ir jau yra planas grįžti į tėvynę kur žmogus yra labiau vertinamas. Žinoma, jeigu isgyvensiu.    ATSAKYTI
Grigorij 2020-03-23 00:33:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lauren,
laikykites, linkiu isgyventi!  
Nijolė 2020-03-23 08:14:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lauren, laikykitės, būtinai pasveiksit ir grįšit į Lietuvą. Aš irgi esu pas dukras Briuselyje, šeima darbuose turėjo kontaktų su grįžusiais iš Italijos,bet niekam tai neįdomu...izoliavomės, nes daugiau nieko negali padaryti. Tiria tik tuos, kurie su labai aiškiais pažengusiais simptomais. Tikrai liūdna, kad dalis tautiečių nevertina geresnio medicininio aptarnavimo Lietuvoje, viskas jiems bogai,ką bedarytų...LIetuva graži šalis,turtinga savo tradicijomis,dauguma žmonių neišbarstę savo žmogiškumo ir nuoširdumo,ką rodo ir šita užgriuvusi koronė...Laikykitės,būtinai pasveiksit.  
Kažkas ne taip 2020-03-22 23:19:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turint 5 tūkstančių rezervą? O ką kitomis dienomis darysim?   ATSAKYTI
oho 2020-03-22 22:45:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Oho kiek daug, ir vel taupysim....   ATSAKYTI
Kinderis 2020-03-22 23:00:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taupitojau isikišk i subine savo tuos pinigus debile(as) vafliau(e)  
Tadas 2020-03-22 22:38:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viena syk toliau be zodzio.....   ATSAKYTI
Laimuks 2020-03-22 22:31:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O tai patys negali pasigamint reagentų, tokių specialistų šalyje turim bet turbūt Kinijoj aukštesnis lygis kad siunčiamės   ATSAKYTI
Saunuoliai 2020-03-22 22:27:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasake padare , pagarba   ATSAKYTI
Nieko nesuprantu 2020-03-22 22:26:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei 5000 atsivežė , ir per dieną 4000 tyrimų darys.
Užteks tik 1.2 dienos.    ATSAKYTI
Vardas 2020-03-22 23:34:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Puikiai skaičiuoji, eik vietoj Verygos.  
Arunas 2020-03-22 22:24:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na ką, dabar per dieną infekuotų didės šimtais...   ATSAKYTI
ypač 2020-03-22 22:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
daug bus bobų... ilgais, ilgais liežuviais.  
Kaziukas baklazanas 2020-03-22 22:21:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na klaunai.Darys dienai 4000 tyrimų o regentų atgabeno 5000.   ATSAKYTI
Stefanija 2020-03-22 22:40:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Oho.....  
Zita 2020-03-23 03:43:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kloune pasidziaugtum medikų. Sunkių darbų o ne keektum.Pagarba medikams.Prisidek ir tu o neliko.  
gedas 2020-03-22 22:06:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai džiugi naujiena- ačiū Jums už rūpestingumą, ypatingai sunkiu laiku, jus nekalbate, o darote gerus darbus gydytojams ir mums žmonėms apsaugoti.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Elektroninės cigaretės (nuotr. stop kadras)
Viešai vykdo nusižengimą, bet pažaboti verslininkų nepavyksta. Štai elektroninėmis cigaretėmis prekiauti internetu yra uždrausta, tačiau prekyba vyksta pilu tempu. Maža to, ...
Mediena (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
Dažnas lietuvis savo privačiame sklype užsiima sodininkyste, taip pat neretai, norėdami padailinti aplinką, griebiasi pjauti medžius. Visgi, už ...
Vagystė (nuotr. stop kadras)
Teisingumo ministerija siekia dar labiau dekriminalizuoti smulkias vagystes. Jei iki šiol prekių iki 150 eurų pavogę ilgapirščiai atsipirkdavo bauda, tad dabar siūloma šią sumą ...
Asociatyvi (nuotr. SCANPIX)
Lietuvoje šeštadienį daugiau nei 50 iš savanorių suburtų komandų valė 20 vandens telkinių – tokiu būdu vyko pasaulinė švarinimo iniciatyva „River Cleanup“. „Lietuva šiemet ...
Kretingos rajone į senjorės lauką nusileidęs sklandytuvas atnešė jai gyvenimo nuotykį (nuotr. stop kadras)
Netikėtiną nuotykį patyrė viena Kretingos rajone gyvenanti senolė. Kai lyg iš giedro dangaus jos žirnių lauke nusileido sklandytuvas, moteris vos galėjo patikėti. Tačiau kai ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų