Švedų dienraštis „Dangens Industri“ paskelbė straipsnį, kuriame teigia, kad Rusija kelia grėsmę Švedijos bankams Baltijos šalyse. Pasak dienraščio, švedų žvalgyba susirūpinusi šmeižto kampanija, kurią vykdo Rusija prieš Švedijos kapitalo įmones, bankus, Baltijos šalyse. Esą paskutiniai skandalai, susiję su pinigų plovimu skandinavų bankuose, gali būti nutikę ne be didžiosios kaimynės pagalbos. 

Bankas (nuotr. stop kadras)

Bankas (nuotr. stop kadras)

Švedų dienraščio teigimu, nerimą kelia ne tik Rusijos kova prieš švedų bankus, kurio pagrindas, pasak švedų žurnalisto Peterio Magnuso Nilssono buvo elektroninis įsilaužimas į bankų sistemas ir informacijos nutekinimas žiniasklaidai. Nerimą kelia ir tai, kad rusai siekia perimti Nynas, seną ir strateginę švedų įmonę, gaminančią bitumą ir besispecializuojančią naftos perdirbime. Šios įmonės kontrolės perėmimas, svarsto švedų žiniasklaida, dar gali būti sustabdytas, jei vyriausybė susiims patvirtinti užsienio investicijų į strategines sritis, nutarimą. 

Tiesa, visa ši informacija yra paremta anoniminiais šaltiniais Švedijos žvalgyboje. Natūralu, kad nei patvirtinti, nei paneigti jos švedai nenori.

REKLAMA

Įdomu tai, kad Lietuvos Valstybės saugumo departamento pristatytoje metinių grėsmių ataskaitoje ši problema taip pat neminėta, nors tame pačiame vertinime užsimenama, kad pernai buvo pastebėtas didėjantis investuotojų iš trečiųjų šalių susidomėjimas steigti finansinių technologijų, mokėjimų ir elektroninių pinigų įmones mūsų šalyje.

Taip pat, kaip teigiama vertinimo ataskaitoje, paaiškėjo, kad nemažai trečiųjų šalių piliečių tiesiog tikrino savo galimybes bei užsienio investicijoms taikomus „saugiklius“. Ataskaitoje konstatuojama, kad kai kurie investuotojai, sužinoję apie pradėtą patikrą dėl jų atitikties nacionalinio saugumo interesams arba po neigiamo Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos sprendimo, atsisakydavo savo investicinių planų.

Portalo tv3.lt kalbinti ekspertai atsargiai svarstė tokias švedų žiniasklaidos ir galimai žvalgybos pateiktas žinias. Esą, trūksta patvirtinimo kokia išties yra situacija, bet Rusijos mėginimų kenkti tikrai nereikėtų atmesti. 

Rusija domina pinigai ir įtaka

Politologas Tomas Janeliūnas  aiškino, kad finansai yra vienas iš sektorių, kuris tikrai rūpi Rusijai, lygiai taip pat, kaip energetika ar transportas.

„Turint galvoje, kad Baltijos šalys potencialūs taikiniai arba tarpiniai objektai, kuriais galėtų naudotis rusų nešvarus verslas plaunant pinigus, yra buvęs ne vienas toks, matyt, atvejis, ypatingai Latvijos bankuose, Estijoje, būta ir Lietuvoje. Natūralu, kad domėjimasis finansų sektoriumi ir skandinavų bankais Baltijos šalyje – Rusijos dėmesio centre. Šituo abejoti nereikėtų“, – sakė politologas. 

REKLAMA

Tomas Janeliūnas

Tomas Janeliūnas

Kiek tai galima sieti su kompromitavimu? Kuo daugiau sumaišties šiame sektoriuje bus, tuo didesnės galimybės, įsitikinęs politikos mokslų specialistas, kad atsiras kažkokių landų, manipuliacijos būdų ar galimybės įsitraukti į šią rinką kitiems žaidėjams, daugiau ar mažiau susijusiems su Rusija.

„Tokios galimybių landos visada yra kuriamos ir esant progai, išnaudojamos. <..> Bankininkystė yra strateginis sektorius, nuo to labai smarkiai priklauso, kaip funkcionuoja ekonomika, koks yra bendras pasitikėjimas užsienio investuotojų, verslo ir panašiai. Jei šis sektorius sukompromituojamas, priverčiamas pasitraukti, tai gali būti tiesioginė žala ekonomikai ir reputacinė žala valstybės įvaizdžiui, galimybėms“, – kalbėjo T. Janeliūnas. 

Pasak politologo, gali būti, kad skandinavų noras kalbėti apie galimą Rusijos įsikišimą yra ir mėginimas pasiteisinti, nes jei per jų bankus išties buvo plaunami pinigai Baltijos šalyse, tai nebuvo mažos sumos. 

„Pražiūrėta tam tikra sritis ir neužkirštas kelias pinigų plovimui, vėliau ji sukompromituota iš vienų ar kitų Rusijos veikėjų puses. Žinoma, kad Skandinavijos bankai sekdami informaciją ir, galimai, žinojo, iš kur nutekėjo informacija apie galimą pinigų plovimą. Jie, matyt, mato dvigubus žaidimus ir tai nebūtinai daro tie patys žmonės. Tai gali būti ir aršios konkurencijos išdava“, – svarstė politologas. 

Pasak jo, tai gali būti nebūtinai vienos organizacijos ar vienos grupuotės planas. 

T. Janeliūnas įsitikinęs, kad Rusijos rankos siekia tiek, kiek gali pasiekti. Ir Skandinaviją ir Vakarų Europą. Tos ir kitos šalys periodiškai susiduria su Rusijos poveikiu. Žinoma, resursų visur vienodai skirti negalima, koncentruojamasi į svarbiausius dalykus. Tai nėra tik atskirų sektorių „tikrinimas“, bandoma veikti labai plačiai, pradedant nuo kibernetinio šnipinėjimo ir baigiant finansiniais institutais. Kartais net ir nedidelė sėkmė neša naudą Rusijai, įsitikinęs politologas. 

REKLAMA

Išnaudoja ribą tarp tiesos ir melo

Politologas Ramūnas Vilpišauskas mano, kad švedų informaciją vertinti gana sudėtinga, nes nėra faktinės medžiagos. Visgi, pasak politikos mokslų specialisto, jau daug metų pastebima, kad Rusija vykdo tam tikras akcijas, kurių tikslas – stiprinti nepasitikėjimą valstybe, o pasitikėjimas finansinėmis institucijomis yra svarbus bet kuriai šaliai. 

„Po Krymo aneksijos pastebimas informacijos alternatyvių istorijų sklaidos momentas, taip pat – kišimosi į įvairius rinkimus, išnaudojant kibernernetinę erdvę, taip pat ir įvairių duomenų apie finansinius srautus naudojimą, pinigų plovimą. Į tai buvo įsivėlę ir Šiaurės šalių bankai. <..> Išties dažniausiai tokiose istorijose visiškai neprisidėjusių nebūna, bankai iš to išlošia finansiškai, bet neturint duomenų vertinti yra sunku. Daug kas priklauso nuo, to kaip procesai vyksta banko viduje, kiek žmonių žino, kas vyksta“, – sakė politologas. 

R. Vilpišauskas

R. Vilpišauskas

Visgi Rusijos institucijos ir tarnybos dažnai siekia išnaudoti atvejus ir sritis, kur dar sunkiau nustatyti ribą tarp tiesios ir netiesos, o aiškinimasis ir nepasitikėjimas ir tampa tikslu. Siekiama sukelti diskusijas, aiškinimą, kas kaltas, o kas – ne. Tokie aiškinimai žmonėms, kurie nėra specialistai, įstringa, kaip ženklas, kad kažkas negerai su minima organizacija.

„Kartais tas šešėlis gali būti pagrįstas tik kukliais faktais, o kartais tai gali būti iškreiptas tikrovės vaizdavimas siekiant sukelti nepasitikėjimą, o pasitikėjimas Šiaurės šalyse yra svarbus visuomenės akcentas. Tai vienas svarbiausių elementų, kodėl tos šalys yra laikomos sėkmės pavyzdžiais. Pasitikėjimas čia svarbus, o jei jis silpninamas, tos šalys tampa mažiau patrauklios. Tai gali būti smūgis jų įvaizdžiui“, – kalbėjo politologas R. Vilpišauskas. 

REKLAMA

Rusiją domina viskas, ji kai kurių analitikų vadinama globalia nusistovėjusių taisyklių laužytoja. Mes matome jos veikimą JAV, Europoje, Vidurio Rytuose. Vien dėl geopolitinių priežasčių, Šiaurės šalys turėtų būti Rusijos institucijų akiratyje. 

Finansai ir geopolitika žengia koja kojon

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius tikina, kad finansų sistema yra kritinės valstybės infrastruktūros dalis. Tad kalbėti apie finansų sektoriaus situaciją neįmanoma atskirai nuo geopolitinio konteksto. Saugoti savo kritinę infrastruktūrą – kiekvienos valstybės interesas.

„Neatmestina, kad Skandinavijos bei Baltijos šalių finansų sistemos yra Rusijos hibridinio karo taikinys. Trečiųjų šalių kišimosi, dezinformacijos bei kitų priešiškų veiksmų rizika yra reali ir vertintina labai atsakingai, jos apraiškų yra užfiksuota ir Lietuvoje“, – atsargiai komentavo Švedijoje ilgą laiką gyvenęs specialistas. 

Jis svarstė, kad negalima atmesti ir priešiškų jėgų bandymų paveikti gyventojus bei jų nuotaikas, pasitelkus žmogiškąjį veiksnį. Neigiamų nuostatų formavimas yra viena iš hibridinių atakų formų, skirtų sumenkinti pasitikėjimą institucijomis, tarp jų – ir finansinėmis.

Tiesa, paskutiniaisiais metais Skandinavijos bankai buvo įsivėlę ne į vieną pinigų plovimo skandalą, kuriame nukentėjo ir Lietuvoje veikiančių bankų reputacijos. Buvo skelbta, kad per šiuos bankus „išplauti“ šimtai milijonų eurų, o žmonės tai darę – nėra pačios geriausios reputacijos. Ši informacija kirto per pasitikėjimą bankais, apgadino šių bankų reputaciją.

petriukas
2020-04-13 17:54:08
Taip taip,,,eiline pasaka,,vargsai svedu bankai,,,,, ruosia dirva kelti ikainius ir procentus,,,,
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Karma 2020-04-20 12:11:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Atvirai privati plaunant milijardus Swedbank ir SEB Lietuvoje dirba toliau, kaltų nėra...ai ne, va, rusai Polą, jie kalti    ATSAKYTI
Mikalda 2020-04-19 11:19:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baikit, švedų bankams tai yra visai geras biznis. Įšaldo rusų milijardus kaip nešvarius pinigus ir turi papildomą nemokamą kapitalą.   ATSAKYTI
viena 2020-04-18 16:47:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
svediska ozka is banko nusiperde , lietuvos politrukai-pliurpotologai puole komentuot pirdalo kvapo skony.....   ATSAKYTI
Gintaras 2020-04-18 09:54:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Švedų bankai varo aferas, o kalta Rusija. O kaipgi kitaip... Iš viso Lietuva, neturinti savo banko yra ne valstybė. Esame priklausomi ir išnaudojami, patys bejėgiai. Kam šovė į galvą naikinti šalies banką aš nežinau, bet matyt gerą uždarbį užsienio bankai už tai suteikė.   ATSAKYTI
Iš Kauno aš 2020-04-16 15:23:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Stebina kad komentaruose aštriau pasisakyt negali nes tai "nekorektiška", o kad pilna vatos rašliavos tai jau normalu.    ATSAKYTI
Is Vilniaus as 2020-04-17 08:28:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaunieti, ar nebusi is Traku? Ar ne tamsta sugalvojai jausmomati uz 60000euru, kuris stabdys emigracija ir kels kurybiskuma? Cha chaaaa  
Moketojas 2020-04-16 00:31:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pasiskolino iš Grybų Karo - švedbankius puola rusai!!   ATSAKYTI
nv 2020-04-15 14:41:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ajajai, kokia nelaimė. Gal rusai vertė babkes už dyką plauti? Kiek per juos Lietuvoje neteisybės. Visose bylose, kur žmonės kreipėsi į teismus dėl bankų savivalės, laimėjo tik šitie "vargšai", terorizuojami ir šmeižiami bankai. Iki dabar dar bankų atstovai rėkauja apie teismų praktiką, kur palaikymo sulaukia tik bankai. Ir dar čia sriūbauja apie įvaizdį. Atrodo, kad žmonės nežino, su kuo turi reikalų.   ATSAKYTI
Jolanta 2020-04-14 11:39:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Sitiek prirasyt, kiba jus pareme tie svedu bankai. Lauk juos is Lietuvos, tegul Svedijoj kraunasi milijonus. Mums is ju jokios naudos.
Tegul prisideda savo milijonais prie paramos Lietuvai siuo laikotarpiu. Vengrijoj Prezidentas pasake, kad bankai tures 300mln. prie paramos saliai.
Uzteks demagogijos apie bankus ir apskritai.   ATSAKYTI
Turi ką slėpti. 2020-04-14 10:29:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jeigu pergyvena   ATSAKYTI
Grigorij 2020-04-14 04:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Idomiausia: korupcijos skandalai drebina SVEDU bankus, o kaltas... "Rusas". Ji taip domina verslas didziausiose Baltijos saliu rinkose, kad jis cia... uzdare savo Prekybos atstovybes. Siaip, kas galetu paneigti, kad del visko kaltas "Rusas"?

Nepazistu mylymos Jurates Vazgauskaites. Straipsnyje skaitau ne Jurates, o svedu laikrascio, bei "ekspertu" teiginius. Kritau nuo kedes. Na, neuzkibti ant eilinio "Ruso" kaltes kabliuko, ji, be abejo, negalejo. :)))   ATSAKYTI
ZZZ 2020-04-13 20:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tai jei "rusai puola" galima plauti pinigus milijardais ir jokios atsakomybės ???    ATSAKYTI
KGB valdo 2020-04-13 19:12:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kad putinas cia savo reikalus daro su likusiais kgb'istais, tai nieko naujo.
Bet mūsų VSD tai vaikų darželio lygio   ATSAKYTI
Vitalijus 2020-04-13 19:07:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Sukcei ir padugnes vagys atsakisite uz viska!!!   ATSAKYTI
Skarbonkinas 2020-04-13 18:56:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Koks tu petriukas. Tu Petia Ivanovicius esi.   ATSAKYTI
Dundukai 2020-04-13 18:18:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Kaip jau seniai buvo kalbos kad rusai kalti, viena manda bliove kad rusai puola
Tai dabar ką covio-19 jau nemadinga
O nuo kada bankai dirbo skaidriai, čia galite bobutei papasakoti kuri prie Smetonos net į kojine dėjo,
Jau Sekundes užteko o kai Snoras užlužo į valdžią supuvusi visus [email protected] pasiuntė ir tam sksičiuotuojui sumokejo nežinia kiek, kur tie debilai bankų prižiūrėtojai, nei vienas bankas nuo jo įkūrimo žmogui eiliniam niekados nieko gero nepadarė jei bankui iš to naudos nera
Bankai tik plovimo įstaiga, narkotikų, valdžios, ginklų NA ir banditeliu kurie moka valdžiai kad galėtų daryti ką nori    ATSAKYTI
petriukas 2020-04-13 17:54:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Taip taip,,,eiline pasaka,,vargsai svedu bankai,,,,, ruosia dirva kelti ikainius ir procentus,,,,   ATSAKYTI
Aldona 2020-04-13 17:49:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Tuo vatos gabalu, kuris pasirašė vardu ,,Nuomonė" turi susidomėti Lietuvos Respublikos saugumas.   ATSAKYTI
PutinS 2020-04-13 17:48:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Rusai puola !!! ))))   ATSAKYTI
Trojus 2020-04-13 17:51:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Išsipagiriok. Ar jau visus sidabrinius gautus ių maskoklių pragėrei?  
Aiškiaregis 2020-04-13 17:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Tu NUOMONe susikišk savo kremlininę nuomonę į dvokiančią gerklę. Ir nesmirdėk pūvančios maskvos kvapu vatnike suknistas. Tfu, tau kremliaus rupore.   ATSAKYTI
O 2020-04-13 17:23:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Tai dabar lietuvaičiai paputos liesis tulžis per kraštus sąmokslo teoriju kurimas vyks. Super. O kur Laurinavičius kaip be jo nuodu ?   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
maisto parama (nuotr. stop kadras)
Kreivos karantino grimasos. Skurstančių eilės prie labdaros valgyklų išaugo bent kelis kartais. Karšto maisto laukia šimtai ką tik darbo netekusių tautiečių ir net Lietuvoje ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų