Socialdemokratų siūlymas įvesti privalomus skiepus nuo poliomielito, tymų, raudonukės, kuriam po pateikimo Seimas pritarė vos vieno balso persvara, toliau kelia audras tiek tarp tėvų, tiek tarp seimūnų. Tačiau kol vieni, piktindamiesi sugrąžinta privalomų skiepų idėja, parlamentarus atakuoja laiškais, teisininkai gi tvirtina, kad toks siūlymas gali būti pateisinamas.

Skiepai (nuotr. SCANPIX)

Skiepai (nuotr. SCANPIX)

Nors pristatydamas įstatymo projektą socialdemokratas Julius Sabatauskas akcentavo, kad skiepijimo privalomumas visiškai nereiškia prievartos, tėvai sukilo prieštarauti, kad tokiu būdu pažeidžiama asmens pasirinkimo laisvė. 

Parlamentaras tikino, kad jokios nuobaudos nesiūlomos, tačiau numatoma, kad tėvai, neskiepijantys vaikų, turėtų prisiimti atsakomybę ir žala būtų išieškota pagal Civilinį kodeksą. 

„Nesiūlome baudų, bet civilinio proceso tvarka galbūt būtų ir tokių situacijų, kad maža nepasirodys. Tai reiškia, kad tie tėvai, kurie atsisakys skiepyti savo vaiką, prisiima pilną atsakomybę tiek už to vaiko sveikatą ir gyvybę, tiek už kitų, kuriuos gali užkrėsti apsirgęs vaikas ta liga arba būdamas užkrato nešiotoju“, – kalbėjo Seimo narys.

REKLAMA

Jis pabrėžė, šie skiepijimai būtų atliekami sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka vakcinomis, turinčiomis Pasaulinė sveikatos organizacijos likviduojamų infekcijų (poliomelito, tymų, raudoniukės) komponentų. Išskyrus tuos atvejus, kai vaikas negali būti skiepijamas dėl kontraindikacijų.

Reikia pasverti realias rizikas

Savo ruožtu Lietuvos tėvų forumo (LTF) tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas neslėpė, kad į tokį Seimo narių siūlymą tėvai reaguoja įvairiai.

„Vertinimų yra nevienodų, kai ir tėvų, – vieni sako, kad skiepų reikia, kiti aršiai tvirtina, kad nereikia, dar treti sako, kad turime pasverti ir įvertinti realias rizikas. Ne paslaptis, kad yra vaikų, kuriems skiepai sukelia papildomas alergines reakcijas, kurios nepraeina metų metais, vėliau turi pasekmių ir užaugus“, – kalbėjo jis.

Anot tėvų atstovo, konsultuojantis su sveikatos specialistais, šie pabrėžia, kad kasmet skiepų kiekis didėja.   

„Jeigu seniau būdavo trys skiepai (poliomielitas, raudonukė, šiltinė, dar kažkas), dabar skiepai yra daugiavalenčiai ir jų sudėtis yra tokia, pavadinkime, sudėtinga, kad net medikai negali duoti šimtaprocentinės garantijos, kad neturės šalutinio poveikio.

Ir kai paklausi, ar galite kaip medikas garantuoti saugumą, kad šis skiepas nepadarys žalos vaikui, tai sako ne, visą riziką ir atsakomybę pasirašydami prisiima tėvai. Žiūrint iš šio taško, jei tėvai turi prisiimti riziką už trečiosios šalies siūlomą skiepą, jie turi turėti pilną konstitucinę teisę atsisakyti prisiimti kažkieno kito iš šalies primetamą riziką“, – pabrėžė D. Trečiakauskas.

REKLAMA

Darius Trečiakauskas

Jo teigimu, pažiūrėjus, kas galioja daugelyje kitų Europos Sąjungos valstybių, čia esama tik vieno privalomo skiepo nuo poliomielito.

„Ypač kalbant apie daugiavalentes vakcinas, medikų bendruomenė pradeda vis atviriau šnekėti, kad šiandien neturima galutinio tikro baigtinio atsakymo, kaip skiepai veikia žmogaus organizmą ilgalaikėje perspektyvoje“, – kalbėjo LTF tarybos pirmininkas.

Pašnekovo teigimu, kartais gali kilti klausimas, ar nėra kokio medikų ir skiepytojų suinteresuotumo paskiepyti kuo daugiau vakcinų. Kartu jis pateikė tokį pavyzdį.

„Vienam pažįstamam medikai siūlo pasiskiepyti nuo pasiutligės, bet pasidomėjus, kiek pasiutligės atvejų nustatyta Lietuvoje, tai atvipo žandikaulis, kad jų nėra. Tai klausimas, kokiu pagrindu verčiate pasiskiepyti?“ – klausė jis

Apie galimas skiepų šalutines reakcijas portalui tv3.lt jau yra pasakojęs ir žymus šalies infektologas.   

Verčia klastoti ligos istoriją

Skeptišką nuomonę dėl siūlomo įstatymo projekto išsakiusi „valstietė“ Agnė Širinskienė pastebėjo, kad skiepų privalomumas tikrai nėra vyraujantis modelis Europos šalyse. Dar blogiau – ten, kur yra įteisintas privalomas skiepijimas, atveriamas kelias dokumentų klastojimui.

„Šiaip sunku atsiminti kitą tokį projektą, dėl kurio būtų tiek pasipiktinusių. Akivaizdu, kad tai visuomenei kelia nerimą. Nežinau, kiek prievarta yra išmintingas metodas. Mano manymu, mes dar iki galo neišnaudojame švietimo galimybių. Visuomenė yra pakankamai išsilavinusi, bet objektyvių žinių apie skiepus stinga. Kai to nėra, natūralu, kad imama tikėti mitais, legendomis, dėl tokių priežasčių vaikai ir neskiepijami“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Parlamentarė kartu atkreipė dėmesį, kad tose šalyse, kur skiepijimas yra privalomas, toli gražu neišsprendžiama nesiskiepijimo problema.

„Kiek yra tekę bendrauti su užsienio universitetų kolegomis, pavyzdžiui, Slovakijoje, kur skiepai privalomi, susidurta su skiepų dokumentų klastojimo problema. Ypač tymų epidemijos metu buvo didžiulė problema, nes kreipėsi šeimos, kurios yra tariamai paskiepijusios vaikus, bet prašė paskiepyti dar kartą. Kodėl taip nutiko? Nes skiepų priešininkai prieš tai prašė gydytojų suklastoti dokumentus ir informaciją apie skiepus. 

Agnė Širinskienė

Taigi dabar Slovakija, mano kolegų teigimu, susiduria su tuo, kad yra grupė žmonių, kurie yra tariamai paskiepyti ir epidemijos metu jie yra pažeidžiama grupė. Taigi priverstinis skiepijimas dalį žmonių nuveda į pogrindį, nes jie ieško, kaip gauti dokumentus realiai nepasiskiepiję. Ir epidemiologinės tarnybos negali realiai įvertinti situacijos“, – aiškino A. Širinkskienė.

Sveikatos apsaugos ministerija laikosi panašios nuomonės, kad priverstinis vaikų skiepijimas – tikrai ne pats geriausias pasirinkimas. 

Ministro Aurelijaus Verygos manymu, priverstinis skiepijimas vargu ar duos naudos, kurio tikisi jo iniciatoriai, ir gali tik dar labiau pabloginti situaciją ir sustiprinti antivakserių pozicijas.

Tačiau, priduriama, jog jei Seimas nustatys tokią tvarką įstatymu ir tam pritars prezidentas, ministerija parengsianti reikiamus teisės aktus.

Kada priverstinis skiepijimas pateisinamas

Paklaustas, ar bandymai įtvirtinti privalomus skiepus nesikerta su žmogaus teisę į jo asmens neliečiamumą, advokatas Arūnas Žlioba patvirtino, kad tą numato tiek LR Konstitucija, tiek Civilinis kodeksas.

REKLAMA

„Fizinio asmens neliečiamumas – tai jo teisė pačiam spręsti dėl intervencijos į jo kūną ir teisė reikalauti, kad be jo sutikimo jo kūnui nebūtų taikoma jokia intervencija. Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – EŽTT) šį žmogaus neliečiamumą laiko privataus gyvenimo dalimi ir jį gina teigdamas, kad net menkiausias kišimasis (įskaitant  priverstinio pobūdžio medicininę intervenciją) į asmens fizinę neliečiamybę prieš šio asmens valią turi būti laikomas privataus gyvenimo gerbimo ribojimu (EŽTT 2005-06-16 sprendimas byloje Storck prieš Vokietiją)“, – aiškino teisininkas. 

Jis pažymėjo, kad į laisvo asmens apsisprendimo aprėptį patenka ir galimybė užsiimti veiklomis, kurios gali būti suprantamos kaip fiziškai ar morališkai žalingos ar pavojingos tam asmeniui (EŽTT 2002-04-29 sprendimas byloje Pretty prieš Jungtinę Karalystę). 

„Priverstinis skiepijimas, kaip ne savo noru pasirinkta medicininė procedūra, savo ruožtu prilygsta privataus gyvenimo, apimančio fizinę ir psichologinę asmens neliečiamybę, gerbimo ribojimui (EŽTT 2002-06-09 sprendimas byloje Salvetti prieš Italiją)“, – sakė jis.

Arūnas Žlioba

Tačiau, pabrėžė advokatas, asmens teisė į fizinę ir psichologinę asmens neliečiamybę nėra absoliuti. A. Žliobios tvirtinimu, kiekviena valstybė ne tik turi, bet ir privalo reguliuoti individų veiksmus, keliančius pavojų kitų asmenų sveikatai, gyvybei ir saugumui. 

„Todėl priverstinis skiepijimas, nepriklausomai nuo to, ar jis yra atliekamas vaikystėje ar,  esant ligos protrūkiui – ir suaugusiems, yra teisėtas ir pateisinamas siekiant užtikrinti visuomenės sveikatą ar užkardyti užkrečiamųjų ligų plitimą“, – aiškino pašnekovas.

REKLAMA

Priverstinai skiepijama Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Italijoje. Anglijoje, Danijoje, Suomijoje, Islandijoje, Airijoje, Olandijoje, Norvegijoje, Estijoje skiepijama tik su asmens sutikimu. 

„Kiekviena valstybė, prieš priimdama sprendimą šiuo klausimu, turėtų moksliniais metodais pagrįstais tyrimais nustatyti, ar yra atsiradęs realus pavojus kitų asmenų sveikatai, gyvybei ir saugumui, ir jei yra – imtis priemonių, net ir radikalių, siekiant iškilusio pavojaus išvengti. Ar Lietuvoje yra iškilęs realus pavojus pasiskiepijusiems asmenims dėl tų asmenų, kurie laisvai apsisprendžia likti neskiepytais – klausimas, į kurį negali atsakyti joks teisininkas“, – pridūrė jis.

ARVYDAS
2019-11-27 08:34:52
Dėmesio.Vaiką paskiepijo ir užkrėtė. Gydytojai slepia galus,niekšai meluoja. Medikai lietuviai emigravo.Liko rusakalbiai ir tuteišos.Stabdyti medikų emigracija,įvesti depozitą būtina.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Blaivininkas 2019-11-29 22:46:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Žmonės bijo skiepų, bet alus pavojingesnis.   ATSAKYTI
xxL 2019-11-29 10:32:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Man tai keistas tas "tėvų" judėjimas prieš skiepus. Argumentai apie neva dėl skiepų atsirasiantį vėžį ar nevaisingumą primena grįžimą į viduramžius, kur skiepų nebuvo, bet buvo ir vėžys ir nevaisingumas.   ATSAKYTI
Geriausia darbo galimybė 2019-11-28 11:06:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš uždirbu tikrai gerų pinigų (nuo 140 iki 190 USD / val.) Internetu iš savo nešiojamojo kompiuterio. Praėjusį mėnesį gavau beveik 28 000 USD čekį, šis internetinis darbas yra paprastas ir lengvas, jums nereikia eiti į darbą, savo namus internete. Tuo metu ši galimybė dirbti jums. Jeigu tu susidomėjai. tiesiog sekite šią svetainę

..................>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Emma22 2019-11-28 09:56:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y4.fu­n   ATSAKYTI
Emma22 2019-11-28 09:56:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y4.fu­n   ATSAKYTI
Angele 2019-11-27 09:50:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jo jei bus privalomi skiepai valstybe tures atsakyti uz salutiny poveiky    ATSAKYTI
Daiva 2019-11-27 09:44:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Aš skiepinau visus vaikus jokių šalutinių poveikių niekada nebuvo.Pernai visa šeima sunkiai su komplikacijomis sirgome gripu džiaugiamės kad šiais metais pasiskiepinome ir tikimės mūsų gripas nepalies .   ATSAKYTI
Gg 2019-11-27 20:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Niekam nera idomi jusu asmenine nuomone.    ATSAKYTI
tikrai 2019-11-27 09:25:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Aha, tevai prisiims atsakomybę, o kas iš jūsų prisiims atakomybę, kai vaiką paskiepins ir suluošins???Ir ne vienas ir ne du tokie atvejai, puikiai žinot, vis kažkas nepriėda.   ATSAKYTI
ARVYDAS 2019-11-27 08:34:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dėmesio.Vaiką paskiepijo ir užkrėtė. Gydytojai slepia galus,niekšai meluoja. Medikai lietuviai emigravo.Liko rusakalbiai ir tuteišos.Stabdyti medikų emigracija,įvesti depozitą būtina.   ATSAKYTI
ARVYDAS 2019-11-27 08:24:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Dėmesio.Vaiką paskiepijo ir užkrėtė. Gydytojai slepia galus,niekšai meluoja. Medikai lietuviai emigravo.Liko rusakalbiai ir tuteišos.Stabdyti medikų emigracija,įvesti depozitą būtina.   ATSAKYTI
ARVYDAS 2019-11-27 08:24:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Dėmesio.Vaiką paskiepijo ir užkrėtė. Gydytojai slepia galus,niekšai meluoja. Medikai lietuviai emigravo.Liko rusakalbiai ir tuteišos.Stabdyti medikų emigracija,įvesti depozitą būtina.   ATSAKYTI
Bronius 2019-11-27 07:17:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Prisigalvoja tėveliai nesąmonių dėl skiepų, paskui jau kalti gydytojai kai įvyksta nelaimė.    ATSAKYTI
Arvydas 2019-11-27 08:28:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Paskiepijo ir užkrėtė reta forma kurios Lietuvoje nėra.Daktarai slepia galus, meluoja.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Šviesoforas (nuotr. 123rf.com)
Po koronaviruso krizės Lietuvos ekonomika atsigauna, tačiau kas šalies gyventojų laukia rudenį? Tikėtina, kad tikrieji koronaviruso pandemijos padariniai šalies ekonomikai ...
TV3 Žinios. Artimieji pasipiktinę: Vilniaus kapinėse žolės niekas nepjauna, nes niekas neprivalo (nuotr. stop kadras)
Didžiausiose Vilniaus Rokantiškių ir Karveliškių kapinėse artimųjų kapus lankantys žmonės širsta, nes kelią iki artimųjų kapų tenka skintis per nešienautą aukštą žolę, kurioje ...
Taršos mokestis sukėlė galvos skausmą: „Regitros“ atstovas pripažįsta, kad logikos – nėra (nuotr. stop kadras)
Nuo liepos registruojant automobilį tenka pakloti ir taršos mokestį. Žmonės skundžiasi, kad kai kurių automobilių „Regitros" duomenų bazėje nėra, o registruojant juos ...
Minint Žalgirio mūšio metines Galvės ežere koncertavo 100 muzikantų (nuotr. stop kadras)
Priešais Trakų pilį šiandien susirinkę tautiečiai galimai tapo Gineso rekordo liudininkais. Minint Žalgirio mūšio 610-ąsias metines Galvės ežere koncertavo 100 muzikantų. Ir ...
Karšto romano pabaiga – vyras panoro atgauti prarastus 12 tūkst. eurų
Meilės apakintas vyras dėl mylimosios paaukojo 12 tūkst. eurų. Petras neabejoja, kad naujoji draugė iš pat pradžių buvo sumaniusi planą, kaip ištraukti kuo daugiau pinigų iš jo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų