Seime kelią skinasi naujas sodininkų bendrijas reglamentuojantis įstatymas, kuris, anot jo rengėjų, paliestų pusę milijono lietuvių. Vienas iš įstatymo siūlymų  įteisinti komercinę veiklą sodų bendrijose,  papiktino dalį sodininkų. Gyventojai teigia, kad tai atvertų kelią verslininkų savivalei, o teisybės teismuose jie nesugebėtų rasti.

Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdyje vyko Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimo ir papildymo svarstymas. Patobulintas įstatymas įvestų naują sodininkų bendrijų reglamentavimą.

Nenori komercinės veiklos kaimynystėje

Kauno susivienijimo „Sodai“ atstovas Romualdas Šeštakauskas komiteto nariams piktinosi, kad naujasis įstatymas įteisina komercinę veiklą sodų bendrijose. Sodininkų atstovo teigimu, šiuo metu sodų bendrijos pačios apibrėžia, ar jos leidžia, ar neleidžia komercinę veiklą.

R. Šeštakauskas tvirtino, kad priėmus šią nuostata, jei komercinė veikla trukdys sodininkams, jiems nepavyks teismuose įrodyti savo tiesos.

REKLAMA

„Atneš jie (verslininkai – aut. past.) į teismą dokumentus, kad atitinka triukšmo normas, visas kitas normas. Aš neįrodysiu, kad jis daro žalą. <...> Negalima taip tyčiotis iš sodininkų“, – kalbėjo sodininkų atstovas ir siūlė įstatyme neleisti komercinės veiklos sodų bendrijose.

Komiteto pirmininkė, valstietė Guoda Burokienė atsakė, kad negalima riboti komercinės veiklos ir žmonės savo sklypuose gali daryti, ką nori, jei tai atitinka įstatymus. Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Valentinas Bukauskas pastebėjo, kad juridiniai asmenys savo veiklą sodų bendrijose jau vykdo.

Guoda Burokienė (Fotodiena nuotr.)

Guoda Burokienė (Fotodiena nuotr.)

„Tegu turi tą nuosavybę, bet sodai skirti.. Paskaitykit kam: poilsiui, tvarkymui, daržininkystei ir reakreacijai. O dabar jūs įteisinate komercinę veiklą“, – neatlyžo R. Šeštakauskas.

Konservatorius Kęstutis Masiulis pastebėjo, kad dažnai kyla ginčai tarp kaimynų, kai vieniems nepatinka, kuo užsiima kiti.

„Bet jūs turite suprasti, kad kaimynas turi teises. Jūs reikalaujate, kad tos teisės būtų suvaržytos“, – kalbėjo konservatorius.

Kęstutis Masiulis

Kęstutis Masiulis

„Jūs Lietuvoje gyvenate ar ne Lietuvoj? Mes Konstituciją turime visiems vienodą, negalime riboti tokių dalykų“, – tvirtino G. Burokienė.

Socialdarbietė Rimantė Šalavečiūtė teigė, kad, nors sodų bendrijose esančioje žemės ūkio paskirties žemė skirta tik žemės ūkio veiklai, kai kurie sodo sklypų savininkai savivaliauja.

„Sugeba turėti automobilių servisą, keisti tepalus. O jei šalia gyvena šeima su naujagimiu...“, – kalbėjo politikė.

REKLAMA

Visgi, R. Šalaševičiūtė pritarė komercinės veiklos įteisinimui.

„Mes siūlome, kad sodų bendrijos susirinkimuose sutartų, ką galima leisti, ko negalima leisti. Niekas neprieštarautų, kad būtų vaikų darželiai maži, kirpyklos, parduotuvėlė, skirta tos bendrijos gyventojų reikmėms“, – kalbėjo socialdarbietė.

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Komiteto nariai nesutiko išbraukti komercinės veiklos leidimo ir pritarė visam įstatymo projektui. Dabar sodininkų bendrijas reglamentuojantis įstatymas keliaus į Seimo salę. Jei jam bus pritarta, naujasis reglamentavimas įsigalios nuo kitų metų.

Paliestų pusę milijono lietuvių 

Viena iš įstatymo iniciatorių Asta Kubilienė liepos mėnesį kalbėdama Aplinkos apsaugos komitete teigė, kad dabartinis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, būdamas komiteto pirmininku, blokavo naujas įstatymo pataisas, tad sodininkai kreipėsi į ją.

Pasak A. Kubilienės, įstatymo pakeitimai yra būtini, nes vyriausybė yra paskyrusi 7 mln. eurų sodų bendrijų kelių remontui.

„Tačiau jie neturi teisinio pagrindo, kuriuos kelius turėtų pirma remontuoti, kuriuos turėtų kita“, – kalbėjo A. Kubilienė.

Seimo narės teigimu, įstatymas nustatytų prioritetus, kokiu būdu būtų sudėlioti prioritetai, kurie keliai turėtų būti taisomi pirmiausia.

„Jei mes šio įstatymo nepriimsime, šie milijonai nuplauks ir mes jų nepanaudosime“, – įsitikinusi įstatymo projekto rengėja.

Asta Kubilienė

Asta Kubilienė

A. Kubilienė tvirtino, kad sodininkų bendrijos yra valstybės valstybėje, su savomis taisyklėmis, tačiau, politikės teigimu, taip atsitiko būtent dėl reglamentavimo trūkumo.

REKLAMA

Politikė atkreipė dėmesį, kad sodo sklypuose yra privačių verslų, tokių kaip remonto dirbtuvės, alaus bravorai, kurie nėra pritaikyti tokio dydžio sklypams. A. Kubilienė stebėjosi, kad savivaldybės suteikia leidimus tokioms įstaigoms. Seimo narė tvirtino, kad įstatymas reglamentuotų, kokie verslai galėtų atsirasti sodo bendrijos sklypuose.

Politikė teigė, kad didelė problema ir tai, kad anksčiau bendrijų savininkai reikalaudavo mokesčių iš ne bendrijos narių ir kreipdavosi į teismą, jei jie nesusimokėdavo. Teismas, A. Kubilienės teigimu, dažniausiai priteisdavo mokėtiną sumą.

„Tai neteisinga“, – įsitikinusi A. Kubilienė.

Naujasis įstatymas nustatytų, kad bendrijai nepriklausantys nariai, mokėtų už bendro naudojimo objektus, galėtų dalyvauti bendrijos narių susirinkimuose.

Seimo narė tuomet prašė pritarti šiam įstatymo projektui, nes, A. Kubilienės žodžiais, pusė milijono gyventojų laukia šio sprendimo. Politikės tvirtinimų, Lietuvoje yra 220 tūkst. sodo sklypų.

Aplinkos ministrui K. Mažeikai kilo klausimas, ar pati A. Kubilienė gyvena sodų bendrijoje. Politikė patvirtino, tačiau, pasak jos, Etikos ir procedūrų komisija leido jai rengti įstatymo projektą.

Nori aiškiau apibrėžti, kas nėra apibrėžta

Seimo valstiečių Astos Kubilienės ir Vidos Ačienės parengtos Sodininkų bendrijų įstatymo pataisos siekia sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir asmenų, kurie sodo bendrijos teritorijoje turi nuosavybės, tačiau nėra sodų bendrijų nariai.

Seimo nariai nori supaprastinti sodininkų bendrijų susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarką, kad susirinkimuose galėtų dalyvauti ir bendrijai nepriklausantys asmenys. Įstatymo pataisomis taip siekiama tobulinti teisinį reguliavimą dėl veiklos, kuria galima užsiimti mėgėjų sodo teritorijoje, dėl sandorių ar kitų veiksmų, atliekamų su sodo sklypais.

REKLAMA

Projekto rengėjos nori užtikrinti sodų bendrijose esančių kelių ir gatvių priežiūrą, taisymą ir tiesimą. Pataisose taip pats siūloma atsisakyti Sodininkų bendrijų įstatymo reguliavimo sričiai nepriskirtinų žemės sklypų ir kito nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų ir įregistravimo Nekilnojamojo turto registre procedūrų reglamentavimo bei naujai projektuojamiems mėgėjų sodų teritorijos vidaus keliams nustatyti minimalų plotį – 4,5 m. Tai nesudarytų kliūčių į sodų bendrijas nelaimės atveju patekti specialiajam transportui, pavyzdžiui, gaisrinės mašinai.

„Šiuo metu nėra tinkamai sureguliuoti teisiniai santykiai tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, nėra aiškiai apibrėžtas ne sodininkų bendrijų narių statusas, jų teisės bei pareigos, nėra tinkamas sodininkų bendrijų valdymo teisinis reguliavimas, pernelyg sudėtinga sodininkų bendrijų susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarka.

Nesudarytos tinkamos teisinės prielaidos užtikrinti soduose esančių kelių priežiūrą, taisymą ir tiesimą. Taip pat ydingas teisinis reguliavimas dėl veiklos, kuria galima užsiimti mėgėjų sodo teritorijoje, dėl sandorių ar kitų veiksmų, atliekamų su sodo sklypais“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Regina
2019-11-09 17:20:40
na taip padarykim iš sodų bendrijų auto laužynus, servisus ir dar bala žino ką, jau ir soduose negalėsim ramiai pabūti ar užsiauginti kokią daržovę be užterštumų. Nuoširdus ,,ačiū'' seimo tešlagalviams . Jau nebežinot ką galima kvailiau sugalvoti, užsiimkit rimtesniais darbais. Gal kokiems giminaičiams reikia susikurti versliuką tai turės kentėti kaimynai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Masiulis tai skėlė 2019-12-03 16:33:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
„Bet jūs turite suprasti, kad kaimynas turi teises. Jūs reikalaujate, kad tos teisės būtų suvaržytos“, – kalbėjo konservatorius.
„Jūs Lietuvoje gyvenate ar ne Lietuvoj? Mes Konstituciją turime visiems vienodą, negalime riboti tokių dalykų“, – tvirtino G. Burokienė.
Burokiene! O tu Lietuvoj gyveni ar ne? mes gi turime Konstituciją visiems vienodą.
-Kodėl seimo salėja uždrausta vykdyt komercinę veiklą? PVZ prekiaut čeburekais.
Masiuli! Turiu tokią teisę ar neturiu? Lietuvoj...   ATSAKYTI
Erika 2019-11-11 12:31:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko čia kas nesupranta?Nauji mokesčiai bus   ATSAKYTI
zmogus 2019-11-11 11:31:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kolektyviniai sodai-tai sovietine atgyvena, kuri dabar tokia pat ir liko, pavadinus juos sodininku bendrijomis. O faktiskai tai turetu buti prilyginta miesto, priemiescio ar tam tikro rajono pavaldume esancioms namu valdoms, kuriose negaliotu joks bendriju susirinkimas ar kitoks kolektyvinis reguliavimas. Pakanka jau tu sovietiniu kolektyviniu valdymu per visokius pirmininkus, susirinkimus ir panasiai. Yra Lietuvos konstitucija, yra privati nuosavybe ir teritoriju planavimo istatymai. Kodel dabar kazkuria privacia nuosavybe sodo teritorijoje galima varzyti, o salia esancia namu valda-jau ne???   ATSAKYTI
Edvardas 2019-11-28 13:39:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilnai palaikau,kad sodo bendrijos yra tarybinė atgyvena.Visi gerai žinome,kur valdymas bendras,tai kokybė prasčiausia.Visi žino,bet niekas nesiima tai keisti,o jeigu kas pabando,tai tokie pagaliai į ratus,kad vežimas lūžta.Ir kokie gi Lietuviai avinu banda-čia pilnai sutinku su ponia Maldeikiene.  
! @#$ 2019-11-10 13:41:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš nesuprantu sėdi ten 141 *** ir priima nutarimus kaip sodu gyventojai turės gyventi. O ar paklausia ką paprasti gyventojai mano apie tai. Išrinktieji nusprendė padarom taip bet žmonių nuomonės jiems turbūt ne įdomius.    ATSAKYTI
Nxp 2019-11-09 23:05:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nervai nelaiko apsimeta ,kad seimūnai dirba.geriau keiskite istatymą dėl neblaivių vairuotojų.prilygintu žmogžudystei arba bandymas nužudyti.   ATSAKYTI
Nxp 2019-11-09 23:05:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nervai nelaiko apsimeta ,kad seimūnai dirba.geriau keiskite istatymą dėl neblaivių vairuotojų.prilygintu žmogžudystei arba bandymas nužudyti.   ATSAKYTI
Panevėžietė 2019-11-09 19:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jau pats pavadinimas - Sodų bendrija,labai aiškus ir kokia ten veikla vykdoma. Reikia smegenų neturėt,kad nesuprastum.Jei,norima kurti verslą,tai prašom. pirkite žemės sklypus,sodybas.Sočiai Lietuvoje tam vietos, ko lendat į sodus. Nesuprantu valdžios,ar nėra ką veikti,kad dar sodų bendrijų įstatymus keisti.Nebent,jei nusipirko sodo bendrijoje sodą,tai turi laikytis ir jos įstatymų: mokėti mokesčius ir laikytis nustatytos tvarkos,jei jau nusipirko sode, O, ne laukuose ar pamiškėje. Nesuprantu, juk ir kvailiui turi būti aišku.KOKIE, DAR VERSLAI SODE.!!
.   ATSAKYTI
Eii 2019-11-09 17:47:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Zmones, reikia siek tiek daugiau pakantumo vienas kitam, manau ne is gero gyvenimo zmones uzsiima vienokiu, ar kitokiu versliuku tam sodo sklypelyje, kaip kam iseina, nepavydekim tik, bukim draugiskesni, aisku proto ribose tas verslas turi buti, kitur nereikia nei verslo, vilksunius isitaiso ir skalyja diena nakti, tai apie koki dar cia mes versla kalbam, jei ramybei sutrukdyti uztenka vieno suns ir niekas nieko negali padaryti.   ATSAKYTI
Andrius 2019-11-09 17:33:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Seniai tokih kaip sodų nlb yra ju like tik apie 10 proc tai ka bandom ažgauti tai nežinau.   ATSAKYTI
Ela 2019-11-09 17:31:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
sodas tam ir yra kad jame auginti darzoves neuzterstas ,o ne kokius verslus daryti proto imkites    ATSAKYTI
Svajūnas 2019-11-09 17:29:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kaimynystėje turi 20t sunkvežimį. Kartais burzgina, remontuoja 0,5 ar 1 val. Jei pavėjui, tai jaučiasi degėsių kvapas. Bėda.   ATSAKYTI
Regina 2019-11-09 17:20:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
na taip padarykim iš sodų bendrijų auto laužynus, servisus ir dar bala žino ką, jau ir soduose negalėsim ramiai pabūti ar užsiauginti kokią daržovę be užterštumų. Nuoširdus ,,ačiū'' seimo tešlagalviams . Jau nebežinot ką galima kvailiau sugalvoti, užsiimkit rimtesniais darbais. Gal kokiems giminaičiams reikia susikurti versliuką tai turės kentėti kaimynai.    ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Medikai reikalauja stiprinti jų pajėgas greitosios medicinos pagalbos įstaigose. Vykstant į iškvietimus pas ligonius, pasak sveikatos specialistų, dviejų paramedikų brigadoje ...
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
fenotipologas Giedrius Švetkauskas „Power Hit Radio“  (nuotr. stop kadras)
„Power Hit Radio“ svečias – Giedrius Švetkauskas, fenotipologas iš vivapersona.lt. Jis papasakojo, ką mato iš žmonių veidų, kas yra fenotipologija ir pokalbio metu aptarė ...
Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvoje ateinančią naktį negausaus lietaus debesys pasklis po daugelį šalies rajonų. Pietvakarių, vakarų vėjas stiprės dar labiau, gūsiai sieks 15-20 m/s. Naktis bus šilta – ...
Daugiabutis (nuotr. stop kadras)
Didžiuosiuose šalies miestuose vienas po kito dygsta viešbučiai, apartamentai ar kūrybinės dirbtuvės. Tačiau vėliau šios negyvenamos patalpos žmonėms parduodamos kaip butai. ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų