Seime užregistruotas naujas įstatymas, kuris, jo rengėjų teigimu, turėtų palengvinti daugiabučių namų gyventojų kasdienybę. Įstatymas turėtų suteikti daugiau teisių gyventojams ir leistų, pavyzdžiui, nuomonę apie namo renovaciją pareikšti mobiliuoju telefonu.

Daugiabutis (nuotr. Fotodiena.lt)

Daugiabutis (nuotr. Fotodiena.lt)

Trečiadienį Seime vyko spaudos konferencija „Kaip naujas teisinis reguliavimas užtikrins daugiabučių namų gyventojų teises ir administratorių, bendrijos pirmininkų pareigas?“, kurioje buvo pristatytas naujasis Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų įstatymo projektas.

Daugiabučių namų gyventojų teises ir pareigas apibrėžiantį teisės aktą parengė Seimo narys, valstietis Lauras Stacevičius ir Aplinkos ministerija.

Gyventojai susiduria su nereikalingais apsunkinimais

L. Stacevičius sakė, kad naujasis reguliavimas apima 60 proc. Lietuvos gyventojų. Politiko teigimu, priimant gyventojus, daugiausiai klausimų jis sulaukdavo apie daugiabučius ir problemas, gyvenant juose.

„Problemos, kurias galima išskirti <...> – ataskaitų neteikimas, <...> gyventojai dažnu atveju nežino, už ką moka arba nėra pateikiama informacija kiek tiksliai kainavo vieni ar kiti darbai, savavališki darbų atlikimai, išaugę daugiabučių mokesčiai, nesutarus su pačiais gyventojais“, – pagrindinius dalykus, kurie neramina daugiabučių gyventojus, išdėstė politikas.

REKLAMA

Pasak L. Stacevičiaus, naujasis daugiabučius reguliuojantis įstatymo projektas suteiks galimybę apginti gyventojų interesus. Politiko tvirtinimu, iki šiol bendrojo naudojimo objektų valdymą reguliavo trys atskiri teisės aktai ir tai sudarė nereikalingų sunkumų, tad naujasis projektas, kuris viename dokumente apibrėš daugiabučių namų reguliavimą, palengvins gyventojų kasdienybę ir galimybę ginti savo teises.

Lauras Stacevičius

Lauras Stacevičius

Seimo nario nuomone, dabartinis reguliavimas nėra pakankamai efektyvus ir savivaldybės neturi pakankamai priemonių užtikrinti, kad daugiabučių valdytojai tinkamai vykdytų savo funkcijas.

Aplinkos ministerija atliko tyrimą, kuris parodė, kad 2017 m. nustatyta daugiau nei 1,5 tūkst. daugiabučių namų bendrijų veiklos pažeidimų ir tik 13 jų buvo imtasi spręsti. Tais pačiais metais buvo nustatyta daugiau nei 1,5 tūkst. daugiabučių namų administratorių veiklos pažeidimų, bet 27 atvejuose imtasi poveikio priemonių.

L. Stacevičius pabrėžia, kad rengiant įstatymo projektą, buvo gauta Specialiųjų tyrimų tarnybos išvada, kurioje nustatyta teisinio reguliavimo stoka ir korupcijos rizika šioje srityje.

„Turim problemų ir gyventojai laukia, kad jos būtų sprendžiamos“, – tikino L. Stacevičius.

Sprendimus galės priimti telefonu

Seimo nario tvirtinimu, naujasis įstatymo projektas turėtų užtikrinti daugiabučių namų gyventojų teises, suteikiant jiems kuo daugiau įgaliojimų valdant savo nuosavybę.

Pasak L. Stacevičiaus, daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projekte numatyti šie tikslai: viename įstatyme reglamentuoti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo teisinius santykius; skatinti aktyvų bendraturčių teisių ir pareigų įgyvendinimą; užtikrinti bendrojo naudojimo objektų valdymo skaidrumą ir valdytojų atskaitingumą; suteikti teisines priemones savivaldybių vykdomosioms institucijoms.

REKLAMA

„Manau šios savininkų teisės privalo būti išnaudojamos ir patys bendraturčiai turi spręsti kartu namo ateities klausimus, kad, kaip pagal įvairius skundus yra matoma, dažnai savininkai sprendžia klausimus jau po fakto, kada padaryti darbai ar kiti <...> daugiabučio atnaujinimo ar priežiūros darbai“, – sakė L. Stacevičius.

Viena iš naujovių – patalpų savininkai sprendimus, susijusius su namu, galės priimti ne tik gyvuose susirinkimuose, bet ir naudojantis elektroninėmis ryšio priemonėmis, pavyzdžiui išmaniuoju telefonu. Pasak L. Stacevičiaus, tai aktualu būtų išvykusiems ar kitiems asmenims patalpas nuomojantiems patalpų savininkams, kurie galėtų savo nuomone išreikšti, pavyzdžiui, daugiabučio renovacijos klausimais.

Įstatymas taip pat leistų savininkų bendriją steigti tik viename name. Iki šiol kai kurios namų bendrijos apima kelis ar net dešimtis namų. Taip pat būtų supaprastintas bendrijų valdymas, liktų tik bendrijos pirmininko pareigybė.

Namo administratorius turės atsiskaityti gyventojams

L. Stacevičiaus teigimu, pagal naują įstatymą, namo administratorius ne vėliau kaip iki vasario 1 d. privalės pristatyti ir pateikti metinę savo veiklos ataskaitą namo patalpų savininkų susirinkimui tvirtinti. Jei namo savininkai ataskaitos nepatvirtins, ji turės būti patikslinta ir pataisyta.

Jei bus nepatvirtinta ir antrą kartą, administratorius neteks teisės administruoti pastato. Seimo nario teigimu, prie ataskaitos turės būti pridėtas ir planuojamų darbų planas.

Aplinkos ministerijos statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vyriausiasis specialistas Marius Žvinklis pabrėžė, kad ir dabar namo administratoriai turi teikti ataskaitas, tačiau nėra numatyta pasekmių, kas atsitinka, jei ataskaitai nėra pritariama.

REKLAMA

„Siekiama, kad gyventojai patys priimtų sprendimus už tuos vykstančius pokyčius name, kuriame gyvena“, – kalbėjo L. Stacevičius.

Kitas pokytis – prekes, darbus ar paslaugas, susijusias su bendro naudojimo patalpomis, jų remontu, priežiūra, atnaujinimu, savininkų vardu pirks namo administratorius, vadovaudamasis pačių daugiabučio patalpų savininkų sprendimu.

L. Stacevičiaus teigimu, tokia naujove siekiama išvengti manipuliacijų, administratorių piktnaudžiavimo ar nepagrįsto išlaidavimo.

Namo savininkai taip pat galės nuspręsti, ar administratorius pasirenkamas konkrečiam, terminuotam laikui, ar neapibrėžtam laikotarpiui.

Naujasis daugiabučius reguliuojantis įstatymas Seime turės pereiti pateikimo, svarstymo ir priėmimo stadijas. L. Stacevičius mano, kad įstatymas Seimui pateiktas gali būti lapkričio mėnesį.

RITA
2019-10-17 09:47:41
Telefonu apklausa -nesąmonė.Tik taip ir darys.Puikus būdas viską numuilinti.Teks teise aiškintis ar tau skambino ar ne
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
.gyventoja. 2019-12-01 09:34:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar nuomininkai turi sprendžiamąjį balsą dėl namo renovacijos,administratoriai,to nepaiso,nuomininkai keičiasi,kaip kojinės kas savaitę,tik padidėjus mokesčiams,vėl nauji kaimynai   ATSAKYTI
Daugiabutietė 2019-12-01 09:28:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveikintinas dalykas,bet sunkiai įsivaizduojamas,nes mes administratoriaus nepažįstame,kas juos paskiria neaišku,fikcija visur.   ATSAKYTI
Agnietė 2019-11-19 07:51:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagaliau gal bus tvarka šio įstatymo seniai reikėjo prasidįjus namų renovacijai,Administratoriai beraščiai,nekompententingi spręsti klausymus,labai laukiamas įstatymas.   ATSAKYTI
Abhamas. Jau pensijoje. 2019-11-09 18:04:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
oi,oi! Ui, ui! Jo tik mūsų Lietuvos Salemonai nesugalvos. Soduose kepsim pyhagus, varysim šnaps, steiksim laidotuvių kamahas, ui jo ko man kaimynas Joške tik nesakė. Net Abramas gali surinkti numerį kur reihia ih mano bus namas aplibdytas nauja spalva, uždažytas mano stiklas naujai. Man tik euhuka imkite iš manęs ir tvarus. Oi nuo į galvos sėdi tam seime. SAHA, ei SARA at tu girdi?   ATSAKYTI
Sigitas 2019-10-17 16:00:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu ar kas suveiks, pas mus (šilainiai,Kaunas)daug kas nori renovacijos, bet komendantas pareiškė kad pas mus viskas pakeista ir artimiausiu metu nieks nerenovuos! Bet už šildymą mokame kosmosą, už komunalinius po 40 eurų neaišku už ką, kiek girdėjau rūsį kai kurie gudručiai susidėja šaldiklius ir neaišku ką dar , o mes turim mokėti už elektrą ! Neteisybė, o namų bendrija tiksliau pirmininkas sėkmingai jau 30 metų sėdi ir plauna mūsų pinigus, sugalvoja kokius skaitliukus į radiatorių, tik dėl vaizdo sudėti, sudėjo , dar su savo brolio firma, praplovė pinigėlius dar ką nors pakrapšto ,vėl į kišenę nukrenta ir ką? Mes kvailiai mokėkim o jie lai pilis statosi!!    ATSAKYTI
Gyventoja 2019-11-22 21:46:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl Jūs ne dirbate pirmininkė?   
sinjora 2019-10-17 15:41:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai,kad bus sugriežtinta kontrolė ,nes gyventojai nori žinoti,,kiek sukaupta yra lėšų,kur ir kaip jos panaudojamos .Būtina pastovi raštiška ataskaita kas mėnesį. O dėl apklausų telefonu,tai labai abejoju. Labai daug apgaulių čia bus; Viską būtina spręsti visuotiname susirinkime.   ATSAKYTI
Algis 2019-10-17 13:40:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai geras sprendimas,kad pirkti prekes, darbus, bei paslaugas tik su patalpų savininkų sprendimu. Dabar tai nežinome iš ko ir už kiek pirko paslaugas namo bendrų patalpų remontui.   ATSAKYTI
bedriosnarys 2019-11-14 16:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
endrijatai pirmininko savivaliavimas jokiu susirinkimu jauciasi kaipnuosavam name visa vasaragyvena savofazendoj atvaziuoja tik lapeliudimesti o uz ka mokame10 euro administration molesticia garsioji898bendrija kuriospirmininkastik teisiasisu namo gyventjais uz visunariupiniguspasisamdesadvokataiguspasisamdesadvokata  
Romas 2019-10-17 12:25:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mstosi kad projekto autorius nezino tikros realybes . Surinkti 51 proc gyventoju i susirinkima yra tikras issukis.   ATSAKYTI
Gyventoja 2019-11-22 21:49:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas kaltas - patys būtų savininkai. Dar yra balsavimas raštu, ji reglamentuoja istatymas  
RITA 2019-10-17 09:47:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Telefonu apklausa -nesąmonė.Tik taip ir darys.Puikus būdas viską numuilinti.Teks teise aiškintis ar tau skambino ar ne   ATSAKYTI
Laima 2019-10-17 05:17:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai kiek metu vargstam ant stogo nelegaliai antenos pastatytos ..lifto šafta naudojas pašalinės įstaigos savo reikmėm ....administratorius aiškina ..kad tvarko ..bet sužino. .kad valdyba buto ukio ..nuomoja mūsų stoga ... tai pažeidžia stoga gyventojų privatuma ..o teisybės niekaip negalim rast .kad atlygintu žala..   ATSAKYTI
Jo 2019-10-16 18:06:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai bus paranku tiems visokiems namo gyventojų savininkams taip taip yra net tokių tų reikalų tvarkytojų yra net tokia kaip Jungtinės veiklos sutartis kaip jinai veikia tik bėsas žino o tas tos veiklos valdytojas suprantą kad jis privatizavo namą kartu su iame esančiais gyventojais na kad jis yra vergvaldys o gyventojai jo vergai Taip tiesa šiais laikais kai nėra valdžios o tik dviračių išradėjai būna ir taip    ATSAKYTI

Top Video

32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: namuose vaizdas privertė aiktelėti
REKLAMA
Prekybos centras (nuotr. stop kadras)
Valdančiųjų siūlomas mokestis prekybininkams nuguls ant eilinių gyventojų pečių – skelbia prekybos įmonių asociacijos užsakymu atlikti tyrimai. Esą įvedus mokestį, brangs ...
Jaroslavas Narkevičius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako, kad koncentruosis į darbus ir trauktis iš posto neketina.  „Yra ir kitų asmenų, kurie mato mano darbus. Visų nuomonė ...
Dmitrijus Medvedevas ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Rusijos internautai ketvirtadienį skelbė internete lėktuvą vaizduojančius jaustukus ir piktus komentarus, kai žurnalistai ir televizijos žvaigždės neklausinėjo ministro ...
Manoma, kad BMW vairuotojas galėjo būti neblaivus. Kad ir kaip būtų keista, bet neblaivus buvo ir ekskavatoriaus, į kurį trenkėsi BMW, vairuotojas. / „Rinkos aikštės“ TV stop kadras
Kiekvieną dieną vartojami vaistai nuo depresijos, nedarbingumas ir lėtai slenkančios dienos – tokia šiuo metu yra Nerijaus, kurio vairuojamas BMW dar liepos 13-ąją Kėdainių ...
MO muziejus (Fotobankas)
Mo muziejus nominuotas Europos prestižiniam Europos muziejų forumo metų muziejaus apdovanojimui. „Tikras džiaugsmas būti nominuotiems. Tai yra didelė dovana Lietuvai ir ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: namuose vaizdas privertė aiktelėti
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Streikas dėl algų Vilniaus universitete: štai sumos, kurias uždirba jo darbuotojai
DABAR RODOMA
Kolegos prabilo apie Panevėžyje nukritusį ir žuvusį kolegą
DABAR RODOMA
Prekybininkai apie naują mokestį – jis atsisuks kitu galu
DABAR RODOMA
Tėvai nemokamu vaikų maitinimu džiaugiasi, tik įžvelgia dar vieną problemą
DABAR RODOMA
Apžvalgininkas apie Seimo kartelės mažinimą: bus dar daugiau „balagano“
DABAR RODOMA
Medikai įspėja išsigandusius studentus, kaip saugotis užkrato
DABAR RODOMA
Literatūros ekspertas Šileris pasakė, kas lemia prastesnius moksleivių gebėjimus
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Panevėžyje: žuvo nuo pastolių nukritęs statybininkas
DABAR RODOMA
Genialus pareigūno triukas padėjo akimirksniu apmauti ir rasti įtariamąjį
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų