Kitoks maitinimas gąsdina tėvus: mažiausieji valgys, kas skaniausia, arba liks alkani

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis žada nemokamus pietus mažiausiems moksleiviams. Jau nuo sausio – priešmokyklinukams, o rugsėjį – ir pirmaklasiams. Negailėdamas tam 7 milijonų iš biudžeto, ministras įsitikinęs, kad geriausias maitinimo būdas yra švediškas stalas. Tačiau tėvai jau nerimauja, ar po tokių nemokamų pietų vaikai neliks prisikirtę vien bulvių ar blynų arba iš viso alkani.

Pavyzdžiui, sostinės darželio-mokyklos „Saulutė“ virėjos ruošia burokėlių salotas su svogūnais ir aliejumi savo auklėtiniams. Beje, artėja pietų metas ir vien salotų negana, tad porcijoje ir virtos bulvės, keptos lašišos gabalėlis. Dar priklauso ir pirmasis patiekalas – pupelių sriuba, o gėrimas – uogų kompotas. Tokie vaikų pietūs čia kainuoja 1,5 euro.

Jie nemokami yra tik socialiai remtiniems vaikams, kurių šioje įstaigoje yra vos 6 iš 140 pradinukų. O ministras L. Kukuraitis nusprendė, kad tokie pietūs turi būti nemokami visiems mažiausiems šalies mokiniams. Jau nuo sausio ministerija žada pietus apmokėti šalies priešmokyklinukams, o rudenį – ir visiems pirmokams.

„Tai reiškia, kad visi priešmokyklinukai gautų nemokamą maitinimą, nesvarbu, mokosi darželyje ar mokykloje. Kodėl pradėjome nuo šios amžiaus grupės? Norisi, kad sveikos mitybos įgūdžiai formuotųsi nuo pirmų klasių“, – sako ministras L. Kukuraitis.

Tačiau žadėdama apmokėti pietus, ministerija kelia ir sąlygą – jie turės būti patiekiami ant švediško stalo, kad vaikai patys pasirinktų, ką ir kiek valgys. Ministrui tai atrodo teisinga, o štai darželio-mokyklos direktorei jau kelia nerimą:

REKLAMA

Vaikai įsideda sau tiek į lėkštę ir to sveiko maisto, kuris yra paruoštas, kuris patinka. Tokiu būdu gali maitintis sveiku maistu, o ne tai, ką mėgsta-nemėgsta.“

„Jei yra porcija, mes matome, kiek vaikas suvalgo. O jei švediškas, gali paimti ir likti alkanas. Vaikai pas mus būna visą dieną, nuo ryto iki vakaro“, – sako darželio-mokyklos „Saulutė“ direktorė Anželika Selezniova.

Dauguma tėvų taip pat nerimauja, ar vaikus maitinant nuo švediško stalo, jie pasirinks įvairų maistą ir ar neliks tuščiais skrandžiais:

„Labai abejoju, ar vaikas sugebės atsirinkti. Kiekvienas vaikas nori saldžiai, skaniai. Abejoju, ar jie atsirinks.“

„Bulves ims, vištieną pagal nuotaiką, salotų neims.“

„Greičiausiai imtų tik bulves, daržovių neimtų, žuvies irgi klausimas. Jei būtų vienoje lėkštėje, ir to, ir to paragautų.“

„Vaikas turi pasirinkti, kas jam patinka. Jis nepriverstas valgyti tai, kas jam duota. Dažniausiai gali atsisakyti ir nevalgyti, jam neskanu gali būti.“

Visgi mokykloms, kurioms švediškas stalas nepatiks, ministerija žada leisti dalinti maistą ir porcijomis. Šiuo metu nemokamus pietus mokyklose gauna vaikai iš nepasiturinčių šeimų – iš viso šalyje apie 50 tūkst. O biudžetui per metus tai kainuoja 15 milijonų eurų. Ministerija skaičiuoja, kad kitąmet nemokamus pietus gautų dar tiek pat – apie 50 tūkst. vaikų. O iš biudžeto tam prireiktų dar 7 mln. eurų.

Tačiau valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis dar negali pažadėti, kad toks finansavimas bus skirtas.

„Viskas susiję su finansinėmis valstybės galimybėmis. Jei tokios atsiras, mes tikrai tai padarysime. Mes maitintume visus vaikus nemokamai, jei tam būtų galimybės“, – kalbėjo LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.

REKLAMA

O štai Vilniaus savivaldybė abejoja, ar pakaks ministerijos žadamų pinigų apmokėti pietus visiems Vilniaus mažiausiems mokiniams. Esą žadamus pinigus geriau skirti specialių poreikių turintiems vaikams ir jų pedagogams.

„Kitaip reikėtų sudėlioti prioritetus. Yra švietimo pagalba, specialiųjų poreikių vaikai, kuriems trūksta švietimo pagalbos specialistų, pedagogų, mokytojų padėjėjų“, – mano Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Specialistai suskaičiavo, kad šiuo metu net dešimtadalis moksleivių yra per mažo svorio. Antra vertus, antsvorį jų turi dar daugiau, apie šeštadalį. Tad ministras L. Kukuraitis viliasi, kad skiriant biudžeto lėšas pietums, bent mažiausi moksleiviai neliks mokyklose alkani ir jiems nebereikės nešiotis į mokyklą savo maisto, kuris dažnai būna ne itin sveikas.


Rašyti komentarą...
u
up
2019-09-18 10:38:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
toki pat maista reiketu tiekti ir seimunams, seimo bufete, valgykloje , kad butu vienodai, maitinami su vaikais.
Atsakyti
0

D
Dalia
2019-09-18 11:04:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Eilinis pinigų plovimas.
Atsakyti
-1

O
Oi
2019-09-18 11:15:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuviai niekada taip gerai negyveno kaip dabar. Visų užpakaliai pilni tad nežino ko nori. Kai nebuvo didelio maisto pasirinkimo tai buvo viskas skanu,o dabar visi išsidirbineja...
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų