Esate neįgalus ar nedarbingas – nuo rudens išmokų galite nebegauti

Baigiasi ramios dienos turintiesiems nustatytą nedarbingumą ar neįgalumą. Nuo rugsėjo 1 dienos įsigalioja nauja tvarka, pagal kurią norint gauti išmokas gali tekti iš naujo atlikti sveikatos ištyrimą, mat kilus pagrįstoms abejonėms dėl asmeniui nustatyto neįgalumo ar nedarbingumo (neįgalumo lygio, laikinojo nedarbingumo ar darbingumo lygio) „Sodra“ tam patikrinti galės pasitelkti nepriklausomus gydytojus specialistus.

Sodra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

173 tūkstančių – tiek gyventojų šiandien mokama šalpos neįgalumo pensija, iš jų – 134,8 tūkst. netekto darbingumo, o 38,2 tūkst. – invalidumo pensija.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) iki šiol tiek laikinam nedarbingumui, tiek ir netektam darbingumui nustatyti iš naujo vertindavo tuos pačius medicininius dokumentus.

Nors „Sodra“ ir iki dabar tikrino laikinojo nedarbingumo bei darbingumo lygio nustatymą, tačiau nukreipti asmens papildomam jo sveikatos ištyrimui galimybių neturėjo.

Neįgalus Fotodiena.lt/Fotodiena.lt

Įsigaliojus naujam įstatymui gyventojo sveikatą iš naujo patikrins nepriklausomi gydytojai specialistai. Konkurso būdu bus atrinktos antrinio ir tretinio lygio gydymo įstaigos, su kuriomis „Sodra“ sudarys sutartis. Šios įstaigos ir vykdys papildomą asmens sveikatos ištyrimą įtartinais atvejais. Patikrinimą organizuos ir finansuos „Sodra“ iš savo biudžeto.

REKLAMA

Pabrėžiama, kad asmens dalyvavimas tokiame papildomame sveikatos ištyrime bus privalomas, siekiant išsiaiškinti, ar pacientas tikrai serga ta liga. Dabar gi pasitaiko atvejų, kad asmuo gauna I invalidumo grupę, tačiau paaiškėja, kad liga nustatyta nepagrįstai.

„Tokiu atveju pacientą iš naujo vertintų aukščiausios kvalifikacijos gydytojai specialistai, būtų atlikti visi reikalingi tyrimai: jei reikia, magnetinio rezonanso tyrimas, rentgenas ar kt., tam, kad būtų gauta teisinga ir objektyvi išvada.

Neįvykdžius nurodymo atvykti tokiam patikrinimui, ligos išmoka, netekto darbingumo pensija ar kita išmoka, mokama iš valstybinio socialinio draudimo fondo (fondas) biudžeto ar valstybės biudžeto nebus skiriama, o jeigu ji paskirta – bus sustabdomas jos mokėjimas“, – rašoma tv3.lt atsiųstame atsakyme.

Gavus gydytojų specialistų išvadas, fondo administravimo įstaiga spręs dėl kreipimosi į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (tarnyba) dėl naujo sprendimo dėl asmens neįgalumo lygio ar darbingumo lygio, jo priežasties, atsiradimo laiko ar termino priėmimo. Tuo atveju, kai priimamas naujas sprendimas, sprendimo termino pradžia bus fondo administravimo įstaigos kreipimosi į tarnybą diena.

Apskundė dešimtis atvejų

„Sodra“ informavo nuolat kontroliuojanti, ar laikino nedarbingumo (dėl ligos) bei nustatyto netekto darbingumo atveju išmokos mokamos pagrįstai.

Rizikos vertinimui pasitelkiama programinė įranga, kuri nustato abejonę keliančius atvejus, kuriuos reikėtų patikrinti. Taip pat vertinami gyventojų, darbdavių, institucijų pranešimai ir pateikti duomenys apie galimai nepagrįstai išduotus nedarbingumo pažymėjimus ar pripažintus netekusiais dalies darbingumo asmenis.

„Kilus abejonių dėl laikino nedarbingumo tokie asmenys kviečiami į sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsultacinę komisiją (GKK). „Sodra“ taip pat turi teisę apskųsti NDNT priimtus sprendimus ir tai daro“, – informavo „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis.

„Sodra“ per 2018 metus apskundė 59 NDNT sprendimus dėl darbingumo lygio nustatymo, iš jų 23 atvejais sprendimai buvo pakeisti.

Laukia teismo sprendimo

Vieša paslaptis, tačiau iki šiol galiojanti nedarbingumo ir neįgalumo suteikimo tvarka palikdavo landą kyšininkavimui.


Rašyti komentarą...
d
danas
2019-08-26 12:23:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
pažįstu vieną be kojos, tai jį kasmet kviečia į neįgalumo patvirtinimo komisiją, lyg ta koja jam per metus ataugs :(.
labai jau korumpuota ir stuobriška bei ciniška tarnyba...
Atsakyti
-11

N
Nedaktaras
2019-08-26 08:50:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Turėtų labai daug pasveikti po tokių patikrinimų
Atsakyti
-22

N
Nesvarbu
2019-08-26 12:55:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia atimt iš ubago lazdą, tai galima , o iš turtuolio atimt ir nugriaut Vėjunėlės dvara - tai nevalia.Va kokia puiki mūsų valstybė, už kuria kėlėm du pirštus į dangų prie televizijos bokšto.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (248)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų