Tėvai piktinasi: vaikų dantis „patikrina“ net nepražiodę?

Skubant prieš mokyklą, t.y. iki rugsėjo 15 dienos, profilaktiškai patikrinti vaikų sveikatą dalis pas gydytojus paskutinėmis dienomis išsiruošusių tėvų skundžiasi konvejeriu dirbančiais medikais ir neva tik formaliu vaikų sveikatos tikrinimu „dėl varnelės“. Bene daugiausiai kritikos strėlių skrieja į odontologinės patikros daržą.

dantų gydymas (nuotr. TV3)

Štai Irena (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas – aut. past.) skundėsi, kad net jei dantis tikrindamas gydytojas ir pasako, kas vaikų dantims ne taip, tai lieka žodžiais.

„Jei neatsimeni – tavo problemos. Užsirašyti taisymui – po kelių mėnesių arba privačiai. Jei šeima turi nedideles pajamas, galimybė tinkamai taisyti vaikų dantis sumažėja labai smarkiai. O priminti dėl to – niekas neprimins iki kito patikrinimo ar dantų skausmo. Nei apylinkės, nei vaikų gydytojai šios informacijos neturi“, – pasakojo ji.

Kita moteris tvirtino, kad darželio pažymai parašą iš dantisto gavo, nors vaikas net neišsižiojo: „Gydytoja net nebandė pakalbinti ar padrąsinti trimetės.“

Skambina pavojaus varpais

Odontologų rūmų Tarybos narė, Profilaktikos programų koordinavimo komisijos pirmininkė Rasa Račienė pabrėžė, kad atvejus, jei pažyma išrašoma neapžiūrėjus vaiko, reikėtų laikyti nonsensu.

REKLAMA

„Būtų labai gėda sužinoti, kad tokių dalykų pasitaiko, taip neturėtų būti. Šio patikrinimo esmė – kad bent kartą per metus vaikas būtų apžiūrėtas odontologų. Vaiko burnos būklė turėtų būti atlikta adekvačiai ir išsamiai: apžiūrėta, diagnozuotos problemos, jos pateiktos tėvams. Pažymoje turi atsirasti ėduonies pažeistų dantų, plombų skaičius, įvertintas sąkandis. Neskyrus tam tinkamo laiko, šito nepavyks padaryti. Nei Odontologų rūmai, nei kas kitas negali sukontroliuoti, kaip bus užpildyta pažyma, tačiau kiekvieno sąžinės reikalas, kad tikrinimas būtų atliktas taip, kaip privaloma“, – sakė R. Račienė.

Vaikų odontologė R. Račienė (nuotr. Organizatorių)

O dabartinė situacija dėl vaikų burnos būklės išties turėtų kelti susirūpinimą, mat net 80 procentų mokyklinio amžiaus vaikų turi karieso pažeistus dantis!

Odontologai nepaliauja kartoti: pirmas žingsnis geresnės vaikų dantų sveikatos link – tinkama profilaktika. Vis dėlto valstybė, panašu, to nemato prioritetu. Lyginant odontologų gaunamą apmokėjimą už profilaktinio patikrinimą ir protezavimą ryškėja stulbinami skirtumai: nuo kelių dešimčių iki daugiau nei tūkstančio eurų.

„Realybė tokia, kad pagal šiandienį apmokėjimą gydytojui odontologui, norinčiam užsidirbti daugiau pinigų ir išgyventi, labiau apsimoka protezuoti vaiko dantis. Taip, silantavimui skiriamas papildomas finansavimas. Bet dantų sveikata nesusiveda vien į silantų uždėjimą. Tai – labai maža dalis, prie ko gali prisidėti valstybė. Juo labiau kad primygtinai siūlomi silantai nebūtini visiems“, – kalbėjo ji.

Tėvai kratosi atsakomybės

Odontologė pabrėžė – be geros higienos, gero mechaninio dantų išvalymo, vien dirbtinės medžiagos uždėjimas ant danties neišgelbės.

„Viskas prasideda nuo šepetėlio, teisingo jo panaudojimo, tačiau tėvai neretai linkę užkrauti šį darbą vaikams, ko jie iš esmės negali padaryti. Šepetėlis ir pasakymas išsivalyti dantis, priešingai nei galvoja kai kurie tėvai, dar neužtikrina burnos profilaktikos. Iki 8-erių metų amžiaus vaikai kokybiškai patys išsivalyti dantų negali“, – akcentavo R. Račienė.


Rašyti komentarą...
žiaurus žmogus
2019-08-16 12:49:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
kodėl,tėvai neskuba vesti pas odontologą pasibaigus mokslo metams,kodėl nekalbama , vietoj ilgesnių mokslo metų būtų savaitė skirta sveikatos pasitikrinimui..
Atsakyti
0

B
Buržujus
2019-08-16 12:37:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nori būti sveikas, turi tuo rūpintis pats, o ne gydytojus keikti. Jie irgi žmonės. O kad daug privatininkų, nieko nepadarysi, ko prieš 30 metų norėjome, tą ir gavome. Lietuviai, sukitės kaip išmanote patys!
Atsakyti
0

L
Lina
2019-08-16 12:19:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažin kur tie milijonai nueina?.... O dauguma odontologų, didžiausi lupikai, jei tik galėtų, paskutinį centą žmogui atimtų. Priviso visokių privatininkų, nors labiau tiktų tekėti inkų. Tai vyksta todėl, kad niekas jų nestabdo ir nebaudžia!!!
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų