Ekonomistas įvardijo 4 argumentus prieš dabartinį pensijos kaupimą

Likus vos kelioms dienoms iki liepos 1 d., iki kada reikia priimti sprendimą dėl pensijos kaupimo pensijų fonde, savo įžvalgomis pasidalijo ir Vilniaus universiteto ekonomistas Justas Mundeikis. Jo neigiamai vertino dabartinę pensijų kaupimo sistemą.

Justas Mundeikis

Tinklaraščio „Lithuanian-Economy.net“ autorius pateikė keturis argumentus prieš kaupimą antrojoje pensijų kaupimo pakopoje. Pateikiame jo paskelbto komentaro ištrauką:

1. Skatinami turtingi, bet ne skurstantys

Valstybės, t. y. visų mūsų mokesčių pinigais dabar skatinami kaupti tie, kurie ir taip gali sau leisti kaupti, t. y. tie, kurie suduria galą su galu ir kuriems mėnesio pabaigoje nekyla klausimas: susimokėti už duoną ar elektrą?

REKLAMA

Užuot didinę pensijas tiems pensininkams, kurie jau dabar gyvena žemiau skurdo rizikos ribos, skiriame pinigus tiems, kurie nei dabar, nei ateityje tikėtina neskurs.

Manau, ši sistema nėra tvari žvelgiant iš socialinės politikos perspektyvos, tad nenustebčiau, jei per kitus 2–6 metus, liktų tik savanoriškas kaupimas pensijai, be mokesčių subsidijų ar gyventojų pajamų mokesčio lengvatų.

2. Didesnis finansavimas ir ilginamas pensinis amžius

Labai dažnai girdime kliedesius, kad „Sodra“ nieko nepadeda ir ateityje bus dar blogiau. Taip, ateityje bus striuka su „Sodros“ pensijomis, tik su sąlyga, kad ir toliau socialinės srities finansavimui skirsime kone mažiausiai iš visų Europos Sąjungos šalių. Tai nėra tvaru ir kiekvienas politikas tą supranta.

Kadangi dabar dalis pensijų išmokų yra finansuojamos iš bendro valstybės biudžeto, ateityje galime tikėtis tikros mokesčių reformos ir labiau progresyvaus mokestinės naštos paskirstymo, kuris leistų didinti socialinės srities finansavimą.

Neatmesčiau ir galimybės, kad sulig ilgėjančia gyvenimo trukme turės būti didinama ir išėjimo į pensiją amžiaus riba. Patinka tai ar ne, bet kai trumpėja darbo metai, nes jaunimas ilgiau studijuoja, ir ilgėja gyvenimo trukmė, tai veda link to, kad pensijos metų ir darbo metų santykis pradeda didėti.

Abu šie veiksmai, kurie bus neišvengiami, leis didinti arba bent jau nemažinti pajamų pakeitimo normos, t. y. santykio tarp pensijos ir vidutinio darbo užmokesčio.

3. Kiek kaupiame ir kiek sukaupiame

Paskaičius kai kurių komentarų susidaro įspūdis, kad jeigu kaupsite antroje pakopoje, to visiškai pakaks senatvėje gyventi kaip inkstams taukuose, net jeigu „Sodros“ pensija ir bus maža, pvz., jeigu nesukaupėte reikiamo darbo stažo, arba jeigu jūsų įmokos visad buvo minimalios. Deja, turiu nuvilti.

REKLAMA

Dabartine forma kaupimas yra per mažas, t. y. gyventojai kurie kaupia 3 procentus dabar, galės tikėtis jog dėl to pakeitimo norma padidės 6–8 procentiniais punktais. Jeigu Jūsų tikslas pavyzdžiui, jog pensija sudarytų 70 proc. jūsų vidutinio darbo užmokesčio, „Sodra“ padengs, tarkime, 40 proc., likusiems 30 procentinių punktų padengti, šiandien taupyti Jums papildomai reikėtų apie 15 proc. savo darbo užmokesčio, o ne 3 proc.

Taigi problema pas mus ta, kad tautai parduodama iliuzija, jog nieko aktyviai nedarant, nesidomint, neskaičiuojant, nekaupiant, o tik pasitikint II pensijų kaupimo pakopa – ateityje gerai gyvensite.


Rašyti komentarą...
V
Vytas
2019-06-27 02:16:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šito ekonomisto dar neapdorojo lobistai.
Atsakyti
0

K
Kaupimas tai ne investavimas
2019-06-27 02:33:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaupimo pliusai: 1)kai kuriais atvejais galima paveldėt, 2)nemokant elgtis su finansais kažkas apsiima tavim "rūpintis". Minusai: 1)kaupimas neatsparus infliacijai, kuri sugrauš ne tik valstybės priemoką, bet apgrauš ir tavo įmokas. 2) tavimi "rūpinasi" kažkas kitas (ne valstybė, o kažkas savanaudiškesnis).
Atsakyti
0

A
Asta
2019-06-26 14:09:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip gera paskaityti, kai protingas ekonomistas įvardija tikslius argumentus prieš dabartinį pensijos kaupimą. Būtų gerai, kad šiuos argumentus išgirstų kuo daugiau žmonių. Neįtikėtina, kaip išspausdino tokį gerą straipsnį, o visur žiniasklaida reklamuoja pensijų kaupimo bendroves, aišku gerai sumokėta už reklamą. Pensijų kaupimo fondai pasitelkia visas priemones, kad suklaidintų žmones ir kuo daugiau pritrauktų į fondus, o paskui kelio atgal nebebus.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų