Giedrius Surplys. Pinigų ūkininkų kompensacijoms dėl sausros nėra

Stichinė sausra paskelbta jau trijose savivaldybėse. Pasak ūkininkų, sunaikinta beveik ketvirtadalis derliaus, o daug kur galvijai nė nevedami į laukus – žolė išdegusi, karvėms nėra ko ėsti. Sinoptikai gerų naujienų neturi. Kas gi laukia Lietuvos – interviu su žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu laidoje „Dienos komentaras“.

Trijose Lietuvos savivaldybėse: Trakų, Elektrėnų ir Varėnos jau paskelbta stichinė sausra. Ji gresia ir Birštonui. Kiek dar tokių savivaldybių, kurios yra ant ribos?

Ta situacija su sausra yra grėsminga. Manau, kad pietų Lietuva ir pakraščiai tikrai su sausra susiduria gana rimtai. Tai priklauso nuo kiekvienos savivaldybės politikų pasirengimo, kaip jie pasiruošę tą ekstremalią padėtį skelbti. Kadangi sausra jau paskelbta trijose savivaldybėse, mes jau turime pagrindo svarstyti ir artimiausiu metu skelbti ekstremalią padėti visos Lietuvos mastu.

Jeigu bus paskelbta ta ekstremali padėtis, ką tai duoda ūkininkams?

Sulaukėme tikrai daug priekaištų, kodėl ekstremali padėtis dar nepaskelbta, bet visada reikia galvoti, o kas iš to, kad mes paskelbsime. Žiūrint į įstatymus, tai atvertų galimybes panaudoti valstybės ir savivaldybių rezervo pinigus, skirti kompensacijų arba kitaip dorotis su ta stichija. Tačiau, kaip ir pernai, taip ir šiemet, tų pinigų, kad paimti ir skirti, jų nėra. Mes galime kalbėti tik apie sutelktines pajėgas kitaip kovoti ir padėti ūkininkams.

REKLAMA

Kas tai būtų?

Ką mes dabar jau esame padarę, tai mes kreipėmės į Europos Komisiją raštu, kaip ir praėjusiais metais, kad norime netaikyti tam tikrų įsipareigojimų Europos Sąjungai (ES), kuriuos mes turime dėl ES paramos. Norėsime netaikyti sankcijų dėl kai kurių nepasiektų ekonominių rodiklių. Taip pat raštu kreipėmės į Nacionalinę mokėjimo agentūrą ir ir „Ekoagros“, kuri atsakinga už ekologinį ūkį, kad sankcijų netaikytų.

Ta ekstremali padėtis paskelbta, ji uždėtų tokį antspaudą, kad iš tikrųjų situacija yra rimta, o ne Žemės ūkio ministerija prisigalvojo, kad ūkininkams yra blogai. Tas įforminimas, galima sakyti, jis yra daugiau simbolinis, nes daugelį priemonių, kurias mes taikome, mes ir taip galime taikyti ir žingsnius jau esame žengę.

Ekstremalios padėties situacija duoda ūkininkams galimybę gauti kompensacijas už force majore aplinkybes. Tokią pažymą ūkininkams kainuoja išsiimti 200 eurų, nes reikia individualiai įvertinti kiekvieno ūkininko ūkį. Tai paskelbę padėtį mes tada galime panaudoti biudžeto pinigus ir tokiems ūkininkams sumokėti. Bet žiūrint į pernai metus, tokių buvo keliasdešimt ūkininkų, kurie pasinaudojo galimybe išsiimti force majore pažymas. Daugelis jų susitvarkė santykius su grūdų pirkėjais ar kitos produkcijos pirkėjais geranoriškais pagrindais, susitardami.


Rašyti komentarą...
N
Nu jo
2019-06-25 17:47:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gintarai, tokie neistize miestieciai kaip pats tik ir gali aiskinti ukininkams, kaip bulves augint. Pats uzsiaugink ir nereiks cia piktintis....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų