Sausio 29 d., ketvirtadienį, 17 val., Fotografijos muziejus (Vilniaus g. 140, Šiauliai) kviečia į parodos „Maestro Povilas Karpavičius (1909–1986)“, skirtos fotografo 100-osioms gimimo metinėms paminėti, atidarymą.

Ekspozicijoje pristatomos Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkiniuose saugomos P. Karpavičiaus, XX a. išgarsėjusio kaip fotografijos technikų specialisto, vieno iš pirmųjų spalvotosios fotografijos meistrų Lietuvoje, lietuviškų fotografijos vadovėlių autoriaus ir pedagogo, fotografijos.

Parodą remia Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.

Ekspozicija veiks iki 2009 m. balandžio 4 d.

Povilas Karpavičius – vienas iš nedaugelio tarpukario fotografijos meistrų, po Antrojo pasaulinio karo pratęsusių Lietuvos fotografijos tradicijas. Didžioji P. Karpavičiaus kūrybos palikimo dalis saugoma Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkiniuose. Tai – 1940 fotografijų ir 270 negatyvų kolekcija, reprezentuojanti visus fotografo veiklos laikotarpius ir kryptis, kūrybinius ieškojimus ir laimėjimus.

Fotografas gimė Tiflisyje (dabar Tbilisis). Sunkiai susirgus tėvui, šeima 1921 m. grįžo į Lietuvą ir apsigyveno Zarasuose. Čia P. Karpavičius studijavo Aukštesniojoje komercijos mokykloje, dalyvavo visuomeninėje veikloje, vaidino dramos būrelyje. Vėliau persikėlė į Kauną, kur 1931 m. baigęs matininkų kursus buvo priimtas Žemės ūkio ministerijos tarnybon. Tais pačiais metais P. Karpavičius įstojo į profesinę Matininkų ir kultūrtechnikų sąjungą. Galbūt kolegų matininkų, tarp kurių buvo daug fotomėgėjų, ir jau senokai fotografuojančios žmonos Alevtinos pastūmėtas žengė pirmuosius žingsnius fotografijoje.

REKLAMA

1935 m. Lietuvos matininkų ir kultūrtechnikų sąjungos nariai – fotografijos entuziastai – susibūrė į fotosekciją. Šis entuziastų būrelis daug nuveikė populiarindamas fotografiją Lietuvoje – plėtojo  matininkų fotomėgėjų veiklą, surengė keletą fotografijos parodų ir konkursų. P. Karpavičius nuo pat pradžios buvo aktyvus fotosekcijos narys. Muziejuje saugomas vienas iš pirmųjų tarpukario laikotarpio darbų – „Artojas“, kuris 1936 m. surengtame pirmajame fotokonkurse pelnė pirmąją premiją. Prieškarinio laikotarpio fotografo darbuose vyrauja lietuviško sodžiaus ir gamtos peizažai, žmonių buities ir darbo scenos.

P. Karpavičius vienas iš pirmųjų Lietuvoje susidomėjo ir bandė specialias fotografijos technikas – fotografiką. 1939 m. Lietuvos matininkų ir kultūrtechnikų sąjungos vasaros fotokonkurse fotografas pristatė izoheliją „Pelkėje pūkas“, kuri nugalėjo „Įvairenybių“ temoje, ir heteroreljefą „Vėjas“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų