Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne kartą užsukus pasidairyti į knygyną ir žvilgtelėjus į knygos kainą, teko nemaloniai nustebti. Žinoma, niekas nesiginčija ir anaiptol nesiruošia kritiškai vertinti tokio pirkinio turinio santykio su kaina, bet, kai šalyje tebesitęsia ekonominis sunkmetis, daugelio knygos mylėtojų lūkesčius turėtų patenkinti šalies bibliotekos. Deja, šios įstaigos taip pat išgyvena ne pačius geriausius laikus.

REKLAMA

Neseniai Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija, Lietuvių kalbos ir Lietuvių literatūros bei tautosakos institutai kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę ir išsakė savo susirūpinimą dėl skurstančių bibliotekų.

Vienam gyventojui knygoms – 66 centai

Lietuvoje vienam gyventojui knygų įsigijimui skiriama 0,66 Lt – tai vienas žemiausių rodiklių Europos Sąjungoje. Tuo tarpu Skandinavijos šalių bibliotekos per metus įsigyja knygų už 30–40 Lt vienam gyventojui. Tokiame kontekste šiek tiek ironiškai nuskamba Tarptautinės bibliotekų asociacijų organizacijos (IFLA) rekomenduojos per metus įsigyti 200–250 vienetų naujų knygų 1 tūkst. gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA

Šalyje prasidėjus sunkmečiui, smarkiai sumažintos lėšos šalies bibliotekų fondų formavimui: 2008 naujų knygų įsigijimui buvo skirta 8,6 mln. Lt, o 2009 m. – vos 2,4 mln. Lt. Sumažintas finansavimas naujų leidinių įsigijimui – dar ne visos skaitytojų ir bibliotekininkų bėdos, nes Vyriausybė padidino pridėtinės vertės mokesčio tarifą knygoms  nuo 5 iki 9 proc.

Užsienio literatūra – neįperkama

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotoja skaitytojų aptarnavimui Laimutė Jankevičienė, komentuodama situaciją, sakė: „Šiuo metu biblioteka yra renovuojama, tad šešių skaityklų lankytojai aptarnaujami vienoje. Bendras skaitytojų skaičius šiuo metu yra  sumažėjęs, bet daugiau sulaukiame skaitytojų, kurie  ieško būtent mokslinių leidinių. Studentai yra labiausiai orientuoti į aukštųjų mokyklų bibliotekas, bet to, ko nepavyksta rasti aukštųjų mokyklų bibliotekose, ieškoma pas mus. Pastaruoju metu biblioteka gyvena iš privalomojo egzemplioriaus, nes gauname du leidinio egzempliorius: vienas saugomas archyve, kitu laisvai naudojasi skaitytojai. Šiemet finansavimas fondų papildymui yra labai mažas, be to pinigų turi būti skiriama prenumeratoms, duomenų bazių, leidinių užsakymui.“

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, ypač mažai perkama naujų užsienio leidinių. „Nauja užsienio literatūra yra brangi, tad jos yra didžiausias trūkumas. Dažnai pasigirsta komentarų, kad vieną ar kitą trūkstamą leidinį bet kada galima nupirkti, bet tai nėra tiesa. Knyga – nėra tokia pat prekė, kaip kitos, nes pasibaigus jos tiražui, nupirkti jau neįmanoma.“

Skaitytojai informacijos nori greitai ir kokybiškos

Apie tai, kokių sričių skaitytojų poreikiai nukenčia labiausiai, pašnekovė sakė: „Negalima teigti, kad kažkuriai skaitytojų grupei yra blogiausia – blogai yra visiems, nes naujos knygos skaitytojus pasiekia labai sunkiai. Čia negalioja taisyklė, kad žmonės skaitys senas, bet dar neperskaitytas knygas – skaitytojas nori naujų knygų. Skaitytojai, kurie domisi moksline literatūra, seka naujienas, aktyviai naudojasi duomenų bazėmis, tad bibliotekų fondų komplektavimas smarkiai nukenčia dėl to, kad negalime jų aprūpinti naujausia literatūra.“

REKLAMA
REKLAMA

L. Jankevičienės teigimu, labai svarbu ir paties bibliotekininko kvalifikacija: „Informacijos srautai yra labai dideli ir ypač svarbu, kad specialistas mokėtų tinkamai pagelbėti lankytojui,o pats lankytojas taip pat galėtų aiškiai nurodyti, kokios būtent informacijos jam reikia. Mokslinėse bibliotekose pastebima įdomi tendencija, kad skaitytojai bibliotekoje užtrunka trumpiau. Vadinasi, žmonės labai greitai turi gauti reikiamą informaciją ir eiti dirbti kitų darbų. Dažnai skaitytojams patariame prieš einant į biblioteką, padirbėti su svetainės teikiamomis interaktyviomis paslaugomis.“

Kalbėdama apie naujoves, pašnekovė patikino, kad šiuo metu taip pat jaučiamas skaitytojų poreikis susipažinti su senąja literatūra, tad specialiai buvo sukurtas tinklalapis, kuriame galima skaityti senus leidinius. Prie šio projekto dirba nemažai institucijų, prisideda archyvai, muziejai. Taip pat vykdomos skaitymo skatinimo programos, kurių vienas iš etapų - seminarai mokytojams ir pedagogams apie tai, kaip sudominti vaikus knyga, juk skaitytoją reikia auginti. Jeigu žmogus nuo vaikystės įpranta skaityti, neabejotina, kad tai darys ir toliau“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Provincijoje trūksta net grožinės literatūros

Liūdna situacija ir mažų miestelių bibliotekose, mat sumažėjus finansavimui, problematiška tampa apmokėti vien patalpų išlaikymo išlaidas, o ką jau kalbėti apie naujų leidinių įsigijimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų