Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune, Sausio 6 d., trečiadienį, 16 val. atidaroma Viktoro Oranskio dovanotų dailės dirbinių paroda.
Ekspoziciją sudaro iš Egipto, Kenijos, Etiopijos, Šri Lankos atkeliavusios statulėlės, kaukės amuletai ir kiti saviti, etnografinį šalių palikimą įamžinantys dirbiniai.
Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui rinkinį padovanojo kaunietis, Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos kancleris, kolekcininkas, technikos mokslų daktaras, docentas Viktoras Oranskis. Įvairų ir turtingą rinkinį jis sukaupė, lankydamasis ir dirbdamas Egipte, Kenijoje, Etiopijoje bei Šri Lankoje.
Senovės Egipto kolekcija buvo surinkta, dėstant ir gyvenant Kaire. Gausiausią jos dalį sudaro nedidelio formato fajansiniai dirbiniai, iš kurių galima išskirti dvi kompozicines udžat akis – vienus populiariausių Senovės Egipto amuletų. Vertingiausia iš plakečių – ovalo formos plaketė su Amenhotepo III (1390–1352 m. pr. Kr.), garsaus Naujosios karalystės valdovo, vardu. Rinkinyje yra keletas dievus įkūnijančių statulėlių: išminties ir rašto dievo Toto, pomirtinio pasaulio valdovo Ozyrįo ir jo sūnaus Horo atvaizdai.
Etiopiškojo etnografinio rinkinio pagrindas – savitos ornamentikos kryždirbystės pavyzdžiai iš bronzos, rausvo marmuro ir dramblio kaulo. Ypatingi ekspozicijos akcentai – dvi ilgos odinės juostos su egzorcistiniais įrašais amharų kalba.
Kenijos rinkinyje dominuoja iš medžio drožinėtos kaukės, vaizduojančios įvairias dievybes bei gyvūnus. Kelios kaukės atkeliavo ir iš Šri Lankos. Jos pritaikytos ritualiniams šokiams, išsiskiria ryškia polichromija.
Gausi Viktoro Oranskio dovanota kolekcija praturtino muziejaus rinkinius vertingais eksponatais, pažindinsiančiais lankytojus su šalių etnografiniu, kultūriniu paveldu.