Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaitė pastebi, jog nors ir nebėra mokyklų, kurių vaikai naudotųsi lauko tualetais, bet ir mokyklos patalpose esančiuose tualetuose stinga tvarkos.
Baigta periodinė ir operatyvioji valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė bendrojo lavinimo mokyklose. Pasak Visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Josanos Motiejauskaitės, patikrintos 55 miesto ir rajono bendrojo lavinimo mokyklos.
Mokyklų tikrinimas vykdomas vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro patvirtinta Lietuvos higienos norma. Neišvengta ir pažeidimų, tačiau ir pasidžiaugti esą kuo. Ypač tuo, kad nebėra rajono mokyklose... lauko tualetų, tačiau pažeidimų esama ir tuose, kurie įrengti mokyklos patalpose. Antai ne vienoje mokykloje tualetų kabinų durys ne tik neužkabinamos, bet ir iš viso be durų.
Svarbiausia – higiena
Šiuo metu mieste dar veikia 33, o rajone – 22 bendrojo lavinimo mokyklos. Visose jose nuo rugsėjo 15-osios iki šiol buvo vykdoma operatyvioji valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė. Kontrolės metu, pasak J. Motiejauskaitės, kiekvienai mokyklai buvo pateiktas klausimynas, kuriame klausimai sudaryti remiantis higienos normų punktais.
Vertinti ne tik pačių mokyklų atsakymai. Visuomenės sveikatos specialistai vertino mokyklų grindų, sienų dangą, langų būklę, taip pat sporto sales, persirengimo kambarius, aikštynus, tualetus, mokinių maitinimo organizavimą. Tam buvo tikrinami valgiaraščiai, iš kurių matyti, ar visur suteikiama galimybė nusipirkti šilto maisto, o tai ypač svarbu. Buvo tikrinama ir tai, ar visuose tualetuose bei prausyklose yra šilto vandens rankoms nusiplauti, higienos priemonių.
Pasak ŠVSC saugos kontrolės skyriaus vedėjos Josanos Motiejauskaitės, tikrinimų metu nustatyta, kad kosmetiniai remontai buvo atlikti beveik visose miesto bei rajono bendrojo lavinimo mokyklose. Renovacija buvo atliekama Šiaulių specialiojo ugdymo centre, „Romuvos“ pagrindinėje mokykloje, Šiaulių sanatorinėje mokykloje. Drąsučių pagrindinėje mokykloje (Šiaulių raj.) įrengti vidaus tualetai, nauja valgykla, renovuota salė, katilinė, vandentiekis ir kanalizacija.
Pažeidimų mažėja
Ankstesniais metais ypač dažnai moksleiviai sėdėdavo jų ūgio neatitinkančiuose suoluose. Šio tikrinimo metu, pasak J. Motiejauskaitės, tik vienoje rajono mokykloje užfiksuotas pažeidimas, jog suolai neatitinka mokinių ūgio. Praėjusiais metais tai buvęs vienas iš pagrindinių pažeidimų, kurį mokyklų vadovai dangstė baldų stygiumi. Mokyklinių baldų trūko beveik visose, apie 90 proc. miesto ir rajono mokyklų.
„Labiausiai tikrintojus pradžiugino tai, kad Šiaulių mieste ir rajone nebėra nė vienos mokyklos, kurios moksleiviai naudotųsi lauko tualetu“, - teigia visuomenės sveikatos specialistė.
Tačiau ir tuose, kurie įrengti mokyklos patalpose, ne viskas be priekaištų. Kai kurių tualetų kabinos - be durų arba neužkabinamomis, nerakinamomis durimis. Išeitų, kad vaikai gamtinius reikalus yra priversti atlikti stebint kitiems bendramoksliams. Šis pažeidimas nustatytas penkiose miesto ir vienoje rajono mokykloje. Trylikoje miesto ir dešimtyje rajono mokyklų ne į visus tualetus tiekiamas karštas vanduo.
Būta pažeidimų ir daugiau. Septyniose Šiaulių miesto mokyklose nesutvarkyti sporto aikštynai, nesuremontuoti lauko įrenginiai, nesulyginti, duobėti bėgimo takai. Persirengimo kambarių neturi kai kurios miesto ir rajono mokyklos. Langai, šviestuvai ir radiatoriai neapsaugoti specialia įranga. Trylikoje miesto ir dešimtyje rajono mokyklų ne į visas patalpas: maisto tvarkymo, prausyklą prie valgyklos, dušus, tualetus tiekiamas karštas vanduo.
J. Motiejauskaitė nuogąstauja, kad rajono ir miesto mokyklose vis dar naudojamos kaitrinės lempos, neužtikrinamas patalpų vėdinimas per langus, patalpų įrengimas neatitinka reikalavimų. Tokių yra ir klasių, ir sporto salių.
Ugdymo procesas pažeidžiamas
Visuomenės sveikatos specialistai vertino mokinių ugdymo procesą. Buvo tikrinama, kiek pamokų per dieną turi mokiniai, kokios trukmės pertraukos. Periodinės kontrolės rezultatai parodė, kad pradinių klasių mokiniams pamokų skaičius viršija reikalavimus dviejose miesto mokyklose. Be to per trumpos pietų pertraukos keturiose miesto ir vienoje rajono mokykloje.
Pirmosios pagalbos rinkiniai nepilnai sukomplektuoti trijose Šiaulių miesto mokyklose. Yra mokyklų, kuriose ne visi mokiniai pateikė vaiko sveikatos pažymėjimus, darbuotojai nepasitikrinę sveikatos, neišklausę higienos mokymo ar pirmosios medicinos pagalbos kursų.
Tiesa, anot J. Motiejauskaitės, kiekvienais metais tikrinamos ne visos mokyklos. Vadovaujantis visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamentu, periodinės kontrolės metu tikrinama nebe šimtas, o tik septyniasdešimt procentų bendrojo lavinimo mokyklų. Atrankoje nedalyvauja mokyklos, kuriose praėjusiais metais pažeidimų nustatyta nebuvo, arba tokios, kurios vis dar neturi leidimų - higienos pasų. Pastarosiose mokyklose numatyta operatyvioji visuomenės sveikatos saugos kontrolė.
Z. Katkienė