Šis tekstas skirtas visiems, kas domisi švietimu ir esminiais mokymo principais.

Apie autorių: John Taylor Gatto gimė 1935-iais Pensilvanijoje, daugiau nei 30 metų skyrė aktyviam mokytojo darbui, daugybės edukacinių knygų autorius, 3 kartus apdovanotas Niujorko miesto Mokytojo vardu ir kartą Niujorko valstijos Mokytojo vardu. 1991-iais baigė savo karjerą atviru laišku pareikšdamas, kad nebenori daugiau žaloti vaikų. Vėliau atsidėjo veiklai, propaguojančiai mokymą namuose ir savitą filosofiją, kuri teigia, kad kiekvienas vaikas yra kūrybingas ir gali savarankiškai išmokti absoliučiai viską. Vėliau pateiksime kitų šio autoriaus tekstų.

14 principų pagal Džon'ą Teilor'ą Gatto'ą

Žmogaus prigimties pažinimas

Šį tikslą vaikai pasiekia ne studijuodami moderniąją psichologiją, bet sustiprintai mokydamiesi istorijos, literatūros, religijų (ne tikybos), dėsnių ir filosofijos, o taip pat lavindami gebėjimą analizuoti ir mąstyti dialektiškai.

Aktyvus raštingumas

Aktyvus raštingumas reiškia ne tik gebėjimą skaityti savarankiškai ir suprasti skirtingus tekstus, bet ir laisvai, tiksliai bei išraiškingai išsakyti savo mintis raštu bei nepažįstamos auditorijos akivaizdoje. Šiuos gebėjimus gali išlavinti bet kuris vaikas, ir tai akivaizdžiai padidina galimybes atrasti savąjį gyvenimo kelią. To kiekvienas gali išmokti ir savarankiškai – kuo dažniau rašydamas ar kalbėdamas priešais nepažįstamą auditoriją.

REKLAMA

Pagrindinių valstybės ir tarptautinių institucijų darbo principų bei tikslų pažinimas

Elitinių mokyklų auklėtiniai palyginti puikiai supranta apie įvairių institucijų (įstatymų leidybos, teismų, vykdomosios valdžios, kariuomenės, žiniasklaidos, korporacijų, ir pan.) darbą ir jų tarpusavio sąveiką.

Gerų manierų, mandagumo ir nuoširdumo mokymasis

Šie įgūdžiai, kurie gludinami niekad nesibaigiančiose pratybose, vaikams atveria daug durų, padeda užmegzti ir išlaikyti reikalingus kontaktus. Kaip tik iš gerų manierų ir laikysenos elitą galima atskirti nuo privalomojo lavinimo mokyklų auklėtinių, kurie didžiuojasi grubumu, negailestingumu, išoriniu aplaidumu, paviršutiniškumu.

Savarankiškas darbas

Jei privalomojo lavinimo mokyklose 80 – 90 procentų aktyvumo tenka mokytojams, o vaikams paliekamas pasyvus vaidmuo, tai elitinėse mokyklose ši proporcija yra atvirkščia. Elitinėse mokyklose skatinamas aktyvus vaikų darbas ir jų bendradarbiavimas.

Energingi fizinės kultūros užsiėmimai

Fizinė kultūra elitinėse mokyklose nelaikoma prabanga ar garo nuleidimo priemone, bet būdu lavinti asmeninę graciją, laikyseną, ištvermę, charakterį, savitvardą bei nugalėti skausmą ir iššūkius. Ne beprasmiškai leisti laiką voliojantis prie televizoriaus, bet aktyviai ir kasdien sportuoti (kalbama apie įvairias sporto šakas), taip įgyjant ypatingą fizinį patrauklumą, natūraliai lengvą eiseną ir efektingą išvaizdą. Elitinių mokyklų augintiniai laiko garbe dalyvavimą stipriausių nacionalinių sporto klubų veikloje. Elitinių mokyklų mokiniai paprastai būna ir puikūs šokėjai.

Gebėjimas savarankiškai pasiekti bet kokią vietą ar asmenį

Pavyzdžiui, mokinys gali pasirinkti tikslą – asmeniškai susitikti su valstybės prezidentu, ministru ar didelės įmonės vadovu, savarankiškai patekti ir apsigyventi kokioje nors tolimoje vietovėje.

Atsakomybės puoselėjimas

Pradedama nuo to, kad kiekvienas elitinės privačios mokyklos mokinys pats pasikloja savo lovą, nepriekaištingai susitvarko aprangą, laikosi pavyzdinės higienos (tai patikrinama kasrytinėje rikiuotėje), plauna indus, tvarko patalpas, apsiima vadovauti klubui ar vesti renginį, leisti mokyklos laikraštį ir pan. Atsakomybė šiame kontekste reiškia padaryti dar daugiau (žengti žingsnį toliau), nei iš tavęs laukiama, pasiekti aukštumų. Atvirkščiai yra paprastose mokyklose, kuriose dominuoja minimalizmas ir skepticizmo psichologija.

REKLAMA

Išgyvenimo gebėjimai ir asmeninių standartų kodeksas

Reikalavimų kūrybinei veiklai, elgesiui ir moralei kartelė iškelta aukštai ir nuolat keliama dar aukščiau.

Meno ir kultūros aukštumų pažinimas

Elitinių mokyklų auklėtiniai puikiai išmano iškilius muzikos, tapybos, šokio, skulptūros, dizaino, architektūros, literatūros, dramaturgijos ir kitokius pasaulinės kultūros pasiekimus. Be religijos, menas yra vienintelis būdas pakilti virš gyvuliško materializmo ir prisiliesti prie didingumo.

Gebėjimas stebėti ir tiksliai užfiksuoti savo stebėjimus

Aristokratija kadaise laikėsi tokios aksiomos: jei nesugebi nupiešti to, ką esi matęs, tai iš tiesų nesi matęs nieko. Taigi piešimas ir kiti stebėjimo užfiksavimo būdai yra ne laiko švaistymas, bet suvokimo lavinimas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų