„Pasitikėk savimi“ – taip pavadintas pradėtas įgyvendinti projektas, skirtas niekur nedirbantiems, nesimokantiems, jokioje veikloje nedalyvaujantiems, socialinių įgūdžių stokojantiems 16–25 metų žmonėms. Tikimasi, kad jis prisidės prie motyvuotų ir atkaklių, tikslo siekiančių piliečių ugdymo.
Panevėžio darbo biržoje, laimėjusios konkursą, jau pradėjo dirbti dvi specialistės – projekto koordinatorės. Nemažą darbo patirtį jaunimo organizacijose turinti Erika Grigorjevaitė sako, kad kol kas žengiami tik pirmieji projekto įgyvendinimo žingsniai – tvarkomi dokumentai, tiriama situacija, atliekami pasirengimo darbai. „Paskui bus sudarytos grupės ir bus vykdoma įvairiapusė veikla“, – paaiškino projekto koordinatorė.
Dirbti arba mokytis
Kaip teigia koordinatorės, ketinamose sudaryti keturiose grupėse bus maždaug po dešimt žmonių. Su kiekvienu projekto dalyviu bus dirbama ir individualiai.
Į projektą bus pakviesti ne tik Darbo biržoje registruoti jauni bedarbiai. Nemotyvuoto, savo vietos gyvenime nerandančio jaunimo bus ieškoma per bendruomenes, nevyriausybines organizacijas. Svarbu, kad jauni žmonės patys norėtų keisti savo gyvenimą.
Projekte dalyvaujantys jaunuoliai bus mokomi savęs pažinimo, savo galimybių suvokimo, susipažins su darbo rinkos poreikiais, įgytus įgūdžius galės realizuoti pas darbdavį ar mokymo įstaigoje.
Jaunimo darbo centro vadovė Skirmantė Danylienė sakė, kad projektas „Pasitikėk savimi“ tęsis dvejus metus. „Galbūt kai kurie jauni žmonės stokoja tik elementarių socialinių įgūdžių. Dalyvaudami projekte jie gaus visapusišką, taip pat ir psichologinę, pagalbą. Skatinsime, kad jaunuoliai grįžtų mokytis, įgytų profesiją ar įsidarbintų. Kiekvienam žmogui labai svarbus pasitikėjimas savimi, jį stiprinti – vienas svarbiausių mūsų tikslų“, – kalbėjo S. Danylienė.
Žalios šviesos nėra
Niekur nedirbančio ir nesimokančio jauno žmogus nereikėtų iš karto kaltinti neveiklumu. Neretam aplinkybės susiklosto taip, kad tarsi specialiai užkertami visi keliai, uždaromos durys, atimamas pasitikėjimas savimi. Nei darbdaviai, nei ugdymo įstaigos tokių už borto atsidūrusiųjų išskėstomis rankomis nelaukia.
Agentūros „SOS vaikai“ vadovei Marytei Zabulionienei taip pat ne kartą teko susidurti su tokiais jaunuoliais. Kai kurių iš jų gyvenimas nuo mažens nebuvo saldus – užaugo skurdžiose ar probleminėse šeimose, mokyklose nuolat buvo barti ir bausti už blogą mokymąsi, netinkamą elgesį, todėl mokslus metė, nesėkmingai bandė įsidarbinti, bet taip ir liko be nieko. Nei dirba, nei mokosi ir nežino, kokia veikla norėtų užsiimti.
„Darbdaviai tokiems jaunuoliams tikrai neuždega žalios šviesos, o jeigu ir įdarbina, stengiasi už menką atlyginimą išsunkti visas jėgas“, – agentūros vadovė puikiai žino, kaip sunku tokiems žmonėms.
Ji pritaria tam, kad projekte kviečiami dalyvauti jaunuoliai nuo 16 metų. „Dar pats laikas padėti rasti išeitį, parodyti kelią. Paskui jau gali būti per vėlu. Svarbu, kad projektas „Pasitikėk savimi“ nebūtų tik popierinis, o iš tikrųjų ištiestų pagalbos ranką“, – sakė M. Zabulionienė.
Projekto rengėjai teigė, kad nedirbančiam, nesimokančiam ir mokymuose nedalyvaujančiam 16–25 metų žmonėms bus teikiama intensyvi ilgalaikė pagalba.
„Jie bus įtraukiami į kelių mėnesių socialinės reabilitacijos ir paruošimo užimtumui darbo rinkoje programą. Pažeidžiamus jaunuolius mokysime atsakingai kurti savo gyvenimą, aktyviai dalyvauti visuomeninėje ir profesinėje veikloje. Sunkiau integruojamam jaunimui bus teikiamos psichologo konsultacijos“, – sakė Jaunimo darbo centro vadovė.
Visoje šalyje
Lietuvos darbo biržos įgyvendinamas projektas „Pasitikėk savimi“ padės dviem tūkstančiams jaunuolių įsitraukti į darbo rinką ar švietimo sistemą. Projekto imtasi, atkreipus dėmesį į darbo biržose registruotų nemotyvuotų ir nepasirengusių darbo rinkai jaunų asmenų skaičių.
Projektą įgyvendina dešimt teritorinių darbo biržų, Jaunimo reikalų departamentas ir nevyriausybinės organizacijos. Veikla vyks šešiolikoje Lietuvos miestų.
Tikimasi, kad jaunimo darbo centrų, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir darbdavių atstovų suteiktos paslaugos leis jauniems žmonėms sėkmingai pasirengti ir integruotis į darbo rinką. Ši užduotis – ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bet ir Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai vienas svarbiausių jaunimo politikos srities prioritetų.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ