Ar kada teko girdėti, kad vidurvasarį žmonės masiškai serga plaučių uždegimu? O gal patys ar jūsų artimieji susidūrė su tuo? Vasaros sezonas daugeliui asocijuojasi su sveikata, poilsiu ir saulės šviesa, tačiau gydytojai tokiu metu pastebi padažnėjusius kvėpavimo takų infekcijų atvejus.
Tiesa, prie to, kad sergame vasaros sezono metu, stipriai prisideda ir namuose ar biure esantys kondicionieriai.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ virusologas profesorius Saulius Čaplinskas paaiškino, kodėl net ir šiltuoju metų laiku galime susirgti peršalimo ligomis bei plaučių uždegimu, ir įvardijo pagrindines to priežastis.
Anot profesoriaus, visuomenėje vis dar gajus įsitikinimas, kad peršalimo ligos būdingos tik rudeniui ar žiemai. Tačiau iš tiesų jos egzistuoja visus metus. Tiesa, vasarą šios ligos plinta mažiau, nes dažniau būname lauke, mažiau kontaktuojame uždarose patalpose, o saulė ir drėgmė neleidžia virusams ilgai išlikti ore. Vis dėlto tai nereiškia, kad virusai visiškai išnyksta.
„Virusai niekur nedingsta – jie tiesiog sunkiau plinta dėl gamtinių sąlygų, tačiau buvimas uždarose, kondicionuojamose patalpose, ypač vasarą, kai organizmas dažnai perkaitęs, vis tiek sudaro galimybes jiems mus užkrėsti“, – aiškino S. Čaplinskas.
Dažniausia vasaros peršalimo priežastis – kondicionieriai
Kita itin aktuali problema – temperatūrų skirtumai tarp lauko ir patalpų. Pasak eksperto, jei patalpos viduje temperatūra daugiau nei 7 laipsniais skiriasi nuo lauko, padidėja rizika susirgti, ypač jei žmogus perkaistų lauke, o tuomet staiga atsidurtų vėsioje patalpoje ar po oro kondicionieriumi.
„Kuo žmogus labiau užsigrūdinęs, tuo geriau jo organizmas toleruoja temperatūrų pokyčius. Tačiau jei žmogus perkaistų, stipriai suprakaituotų, net ir nedidelis vėsos šokas gali tapti pavojingas“, – perspėja gydytojas.
Kalbant apie komforto temperatūrą, profesorius atkreipia dėmesį, kad moterys dažnai jaučia didesnį jautrumą vėsumai nei vyrai, tačiau svarbiausia, kiekvienas žmogus yra individualus. Biuruose, kur dirba daugiau žmonių, rasti visiems tinkamą temperatūrą tampa iššūkiu, tačiau, pasak S. Čaplinsko, visada derėtų atsižvelgti į jautriausių kolegų poreikius:
„Kaip sakoma, antis plaukia silpniausio ančiuko greičiu – tai ir kolektyvuose reikėtų paisyti tų, kuriems šaltis gali labiau pakenkti.“
Kondicionieriai – virusų kaupimosi židinys
Dar viena didelė rizika – netinkamai prižiūrimi kondicionieriai. Jei filtrai nėra keičiami, įrenginiai nenaudojami ilgą laiką ar nevalomi, juose gali kauptis ne tik dulkės, bet ir mikroorganizmai. Tai gali tapti tikru virusų ir bakterijų pernešimo šaltiniu.
„Kondicionavimo sistemų nepriežiūra gali sukelti net pavojingas infekcijas, tokias kaip legioneliozė. Todėl būtina prižiūrėti įrenginius ir namuose, ir biuruose – reguliariai valyti, keisti filtrus, užtikrinti ventiliacijos švarą“, – teigia virusologas.
Pagrindiniai patarimai, kaip išvengti ligų vasarą:
- Venkite didelio temperatūrų skirtumo tarp lauko ir patalpos (ne daugiau nei 7 laipsniai);
- Nepraleiskite laiko po tiesioginiu oro kondicionieriaus srautu;
- Rūpinkitės oro kondicionavimo sistemų švara – reguliariai valykite ir keiskite filtrus;
- Neleiskite vandens sistemoms stovėti, ypač po ilgesnių atostogų;
- Būkite atsargūs su skersvėjais, kai kūnas yra įkaitęs ar drėgnas nuo prakaito;
- Stiprinkite imunitetą ir venkite staigių temperatūros pokyčių.
Daugiau vertingų patarimų išgirskite laidoje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































