Travoltos žmonos gyvybę nusinešęs vėžys: jį išduoda keli dalykai

Visame pasaulyje garsus aktorius John Travolta pranešė, kad jų šeima neteko pačio brangiausio šeima. Mirė 57-erių metų aktoriaus žmona Kelly Preston. Moteris pralaimėjo kovą su krūties vėžiu.

4

Pirmadienį John Travolta pranešė, kad jo žmona K. Preston dvejus metus sirgo krūties vėžiu. Vyras dėkojo gydytojams ir draugams už palaikymą; „Su skaudančia širdimi pranešu jums, kad mano nuostabi žmona Kelly pralaimėjo dvejus metus trukusią kovą su krūties vėžiu. Ji narsiai kovojo, buvo mylima ir palaikoma daugelio.“

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Mirė John Travolta žmona

Kas yra krūties vėžys?

Krūties vėžys – Lietuvoje labiausiai paplitusi moterų vėžinė liga. Krūties vėžiu per savo gyvenimą suserga maždaug kas devinta moteris. Dažniausiai krūties vėžys užklumpa vyresnes nei 50 metų moteris, bet kartais susargdina ir jaunesnes. Vyrai taip pat serga krūties vėžiu, tačiau retai ir sudaro mažiau negu 1% visų krūties vėžio atvejų

Apie krūtis

Krūtis sudaryta daugiausia iš riebalinio audinio. Šiame audinyje išsidėsčiusios skiltys sudarytos iš plonyčių vamzdelių pavidalo struktūrų, vadinamų skiltelėmis. Skiltelėse yra pieno liaukų. Mažučiai latakėliai jungia liaukas, skiltis ir skilteles, jais pienas teka iš skilčių į spenelį, esantį areolės centre.

Areole vadinamas tamsesnės odos plotelis aplink spenelį. Per visą krūtį vingiuoja kraujagyslės ir limfagyslės; kraujas maitina ląsteles, o limfinė sistema šalina organizmo apykaitos atliekas. Limfagyslės jungiasi su limfmazgiais – nedideliais į pupeles panašiais organais, kurie padeda organizmui kovoti su infekcijomis.

Daugelis moterų jaučia, kad prieš mėnesines krūtys apsunksta, tampa jautresnės. Krūtų dydis ir forma taip pat keičiasi senstant, pastojus, netekus ar priaugus daug svorio. Kiekvienai moteriai derėtų žinoti, kaip jos krūtys atrodo, kaip jos jaučiasi, ir apie bet kokius pasikeitimus nedelsiant papasakoti gydytojui.

Apie krūties vėžį

Krūties vėžys atsiranda tada, kai normalios krūties ląstelės išsigimsta ir pradeda nevaldomai daugintis, o jų perteklius kaupiasi į darinį ar sluoksnį, vadinamą augliu arba naviku. Auglys gali būti vėžinis arba nepiktybinis. Vėžinis auglys yra piktybinis, tai reiškia, kad jis gali išplisti į kitas kūno vietas. Nepiktybinis auglys neplinta.

Krūtų vėžys išplinta, kai vėžinis navikas perauga į kitus organus arba vėžio ląstelės ten nukeliauja per kraujagysles ir (ar) limfagysles. Tai vadinama metastazėmis. Krūties vėžys dažniausiai plinta į regioninius limfmazgius.

Regioniniai limfmazgiai išsidėstę pažastyje, kakle, po krūtinkauliu arba tiesiog virš raktikaulio. Vėžiui toliau plintant po kūną, jo ląstelės dažniausiai prasiskverbia į kaulus, plaučius ir kepenis. Rečiau krūties vėžys išplinta į smegenis. Baigus gydymą vėžys gali sugrįžti arba vėl kilti kur nors krūtyje, odoje, kituose krūtinės ląstos audiniuose ar bet kurioje kūno vietoje.

REKLAMA

Krūties vėžio rūšys

Skiriamos dvi krūties vėžio rūšys:

Duktalinė (latakų)  karcinoma. Dažniausiai krūties vėžys pradeda formuotis latakuose ar skiltyse. Beveik 75% visų krūties vėžio atvejų prasideda pieno latakų sieneles klojančiose epitelio ląstelėse. Toks vėžys vadinamas duktaline (latakų)  karcinoma.

Lobulinė (skiltelių) karcinoma. Vėžys, kuris išsivysto pieną gaminančių skiltelių epitelyje, vadinamas lobuline (skiltelių) karcinoma.

Ar tai duktalinė, ar lobulinė karcinoma – nustato patologas, ištyręs per biopsiją paimtą auglio mėginuką. Patologas yra gydytojas, kuris analizuoja laboratorinius tyrimus, įvertina ląstelių, audinių ir organų būklę ir pagal tai diagnozuoja ligą.

Invazinis vėžys ar in situ?

Jeigu liga išplitusi už pieno latakų ar skiltelių į aplinkinius audinius, ji vadinama invazine arba infiltracine duktaline arba lobuline karcinoma.

Vėžys, kuris auga tik pieno latako epitelyje ar pieną gaminančios skiltelės epitelyje, vadinamas in situ, kas reiškia „vietinis“.  In situ ligos vystymasis ir plitimas, taip pat ir gydymas priklauso nuo to, ar tai duktalinė karcinoma in situ (DCIS), ar lobulinė karcinoma in situ (LCIS).

Dauguma in situ krūtų vėžio ligų yra DCIS. Šiuo metu onkologai siūlo chirurginiu būdu pašalinti DCIS, kad invazinis krūties vėžys negalėtų plisti į kitus krūties audinius ar kūno dalis. DCIS gydyti taip pat gali būti rekomenduojama spindulinė ir hormonų terapija.

LCIS nelaikoma krūties vėžiu. Pacientė paprastai stebima, reguliariai apžiūrima, jai atliekami vaizdiniai krūtų tyrimai. LCIS vienoje krūtyje – tai rizika, kad invazinis krūties vėžys gali išplisti abiejose krūtyse. Siekiant mažinti riziką LCIS kartais gydoma hormonų terapija.

Retesnės krūties vėžio rūšys

Uždegiminis krūties vėžys. Susirgimų šia vėžio rūšimi sparčiai daugėja. Uždegiminis krūties vėžys sudaro nuo 1 iki 5 proc. visų krūties vėžio susirgimų. Iš pradžių uždegiminis vėžys gali būti klaidingai palaikytas infekcija, nes krūtis staiga patinsta, parausta, tačiau neatsiranda jokių sukietėjimų ar guzelių.

REKLAMA

Pedžeto liga – tai vėžys, kuris užsimezga krūties spenelio latakuose. Oda atrodo tarsi žvynuota, niežti. Nors ši liga dažniausiai in situ,  ji taip pat gali virsti invaziniu vėžiu.

Prie rečiau pasitaikančių krūties vėžio rūšių priskiriama medulinė, koloidinė (mucininė), tubulinė, metaplazinė ir papilarinė karcinoma bei daug kitokių dar retesnių vėžių.

Vyrų krūties vėžys

Krūties vėžys vyrams būna labai retai, todėl daugiausiai informacijos apie šią ligą skiriama moterims. Tačiau dalis moterims skirtos informacijos tinka ir krūties vėžiu sergantiems vyrams.

Vyrų krūties vėžio simptomai, diagnostika ir gydymas labai panašūs į moterų. Ir tik apie keletą dalykų vyrams reikia skirtingos informacijos, pavyzdžiui, apie krūtų operacijas.

Dažniausiai pasitaikanti ir vyrų, ir moterų krūtų vėžio rūšis – invazinė duktalinė karcinoma. Duktalinė karcinoma in situ vyrams diagnozuojama gana retai. Labai retai nustatomas ir uždegiminis krūtų vėžys, Padžeto liga ar kitos vėžio rūšys.

Krūties vėžio simptomai ir požymiai

Kai kurios krūties vėžiu sergančios moterys jaučia, kad krūtyse atsirado pokyčių ar kitokių simptomų, tačiau daugelis moterų nieko nejaučia ir nepastebi tol, kol joms nediagnozuojama liga. Dažnai nerimą keliančių požymių ar simptomų atsiranda ne dėl vėžio, o dėl kitų sveikatos sutrikimų.

Apie krūtų gumbelius

Daugeliui moterų pirmasis krūties vėžio simptomas – krūtyje atsiradęs gumbelis. Tačiau įvairių gumbelių moterų krūtyse atsiranda dažnai ir 9 iš 10 (90%) šių gumbelių nepiktybiniai. Tai reiškia, kad juose vėžio nėra.

Nepiktybiniai krūtų gumbeliai

Dažniausiai tai gali būti:

dariniai gruoblėtojoje krūties dalyje, gumbeliai ypač išryškėja prieš mėnesines; cistos – skysčio pripildyti maišeliai krūties audinyje, gana dažnai pasitaikantis susirgimas;

fibroadenoma – skaidulinio liaukinio audinio darinys; šia liga dažniau serga jaunesnės moterys, pavyzdžiui, kurioms per 30 metų.

REKLAMA

Krūties vėžio simptomai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Krūties vėžį gali pranašauti šie pokyčiai: gumbelis ar sustorėjimas krūties srityje; pakitęs krūties dydis ir forma; odoje atsirandančios bangelės; pakitusi spenelio išvaizda, ypač jei jis įtrauktas, įdubęs į krūtį ar praradęs taisyklingą formą;

kraujingos išskyros iš spenelio; spenelio ar odos aplink jį bėrimas; patinimas ar gumbelis pažastyje; sudirgusi arba susiraukšlėjusi, gruoblėta, pleiskanojanti oda ar atsirandančios naujos raukšlės;

karštos, paraudusios, patinusios krūtys, kuriose atsirado bėrimų (bėrimų gali ir nebūti), o oda primena apelsino žievelę; tokie odos pakitimai vadinami Peau d’orange simptomu; skausmas krūtyje, ypač ilgai nepraeinantis krūtų skausmas.

Šie krūties pokyčiai nebūtinai reiškia vėžį. Įtraukti speneliai, kraujingos spenelių išskyros ar bėrimai – visa tai gali atsirasti ir dėl kitų susirgimų. Bet jeigu atsirado pokyčių, kurių anksčiau nebuvo, turite kreiptis į šeimos gydytoją. Ko gero tai nepiktybinė ir lengvai pagydoma liga.

Šeimos gydytojas pasiųs jus pas krūtų ligų specialistą, kuris išsklaidys nuogąstavimus ir suteiks reikiamą gydymą. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo daugiau galimybių turėsite sėkmingai išgydyti ligą, net jei tai būtų vėžys.

Jeigu krūtyje radote gumbelį

Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Jeigu krūties srityje pastebėjote kokių nors neįprastų darinių – išsitirkite. Nors daugelis krūtyse aptinkamų gumbelių nepiktybiniai, tačiau vis tiek būtina patikrinti, ar juose nėra vėžio.

Gydytojas jus apžiūrės ir prireikus pasiųs pas krūtų ligų specialistus atlikti nuodugnesnių tyrimų. Specialistai padarys mamogramą, ištirs ultragarsu ir nustatys, ar tai skysčio pripildyta cista, ar  sukietėjęs auglys.

Jeigu tai cista, gydytojas ar seselė skystį ištrauks plona adata ir cistą pašalins. Jeigu tai sukietėjęs auglys, paims audinio gabalėlį (biopsija), kad gydytojas patologas galėtų nustatyti, ar jame nėra vėžinių ląstelių.

REKLAMA

Nemažai moterų pageidauja gerybinius gumbelius pašalinti, kad  daugiau nekamuotų mintys apie krūtų vėžį. Gal jos tiesiog nerimauja, kad ateityje gerybinių gumbelių nesupainiotų su kitais galbūt atsirasiančiais gumbeliais. Jeigu ir jūs, ir gydytojas įsitikinęs, kad gumbelis gerybinis, jo šalinti nebūtina, jeigu nepageidaujate,.

Jeigu gumbelis vėžinis, kuo anksčiau pradėsite krūties vėžio gydymą, tuo daugiau šansų turėsite pagyti.

Krūtų skausmas

Krūtų skausmas – dažnas negalavimas ir paprastai nesusijęs su vėžiu. Daugelio sveikų moterų krūtys prieš mėnesines pabrinksta ir pasidaro skausmingos. Kai kurie gerybiniai krūties augliukai taip pat skausmingi. Nemažai moterų kurį laiką jaučia krūtų skausmą, bet po to jis praeina.

Krūtų skausmo priežastis, net ir atlikus daugybę tyrimų, ne visada pavyksta nustatyti.

Dažniausiai krūties skausmas nesusijęs su vėžiu, tačiau kai kurios krūties vėžio rūšys tikrai sukelia skausmą. Taigi, jei kilo įtarimų, ypač jei prasidėjo krūtų uždegimas, kreipkitės į šeimos gydytoją.

Kiti krūtų vėžio simptomai

Uždegiminis krūties vėžys – retai pasitaikanti krūties vėžio rūšis. Jo simptomai gali būti skirtingi. Visa krūtis gali būti paraudusi, apimta uždegimo, labai skausminga ir apsunkusi. Krūties oda kartais atrodo tarsi apelsino žievelė, nes uždegimo zonoje išryškėja poros.

Pedžeto liga. Tai reta krūties vėžio rūšis. Jos požymiai – spenelių ir laukelio aplink spenelį bėrimas. Paraudę, pleiskanoti, išberti ploteliai gali niežtėti. Požymiai kiek primena egzemą, todėl kartais liga klaidingai palaikoma egzema.

Vyrų krūties vėžio simptomai ir požymiai

Vyrams dažniausiai pasireiškiantis krūties vėžio simptomas – guzelis krūtų srityje. Jis beveik visada neskausmingas. Kiti būdingesni simptomai:

išskyros iš spenelio, gali būti kraujingos; krūties patinimas; krūties odoje atsivėrusi žaizdelė (opa); įtrauktas spenelis; guzeliai pažastyje.

REKLAMA

Paprastai ir vyrų, ir moterų krūtų vėžys pirmiausia išplinta į pažasties limfmazgius. Taip nutikus pažastyje gali atsirasti patinimų arba išaugti gumbelis. Vėžiui išplitus į kitas kūno dalis gali pasireikšti dar kitokių simptomų ir požymių.

Taigi, jeigu krūtyse atsirado kokių nors naujų neįprastų pokyčių, būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją. Kuo anksčiau krūties vėžys bus diagnozuotas, tuo lengviau bus jį gydyti, ir tuo daugiau vilties, kad gydymas bus sėkmingas.

Šaltinis: iveikvezi.lt


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų