Santaros klinikų Kraujo centras dėkoja kraujo donorams: apdovanoti 85 garbės donorai

Dažnai net nesusimąstome, kaip yra paprasta padėti pasveikti sunkiam ligoniui ar net išgelbėti žmogaus gyvybę. Būtent kraujo donorystė – yra tas būdas, kuomet nepatiriant jokios žalos savo organizmui ir dovanojant kraują galima tapti tikru, gyvenimus gelbstinčiu herojumi!

152

Liepos 12-24 dienomis Santaros kraujo centras vykdė tradicija tapusį renginį „TU – mano viltis“ ir sveikino aktyviausius kraujo donorus.

Santarų kraujo centro vadovė, gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė džiaugiasi, kad Santaros kraujo centras 2020 m. donorų gretas papildė 269 donorai Žymūnai – (20 ir daugiau donacijų), 79 Nusipelnę – (30 ir daugiau donacijų) ir net 85 į Garbės donorai (> 40 donacijų/10 neatlygintinos donorystės metų), kuriems įteiktas įteiktas Garbės donoro ženklas, kartu su Sveikatos apsaugos ministro parašu patvirtintu Garbės donoro pažymėjimu ir Garbės donoro ženklo pažymėjimu. 

VULSK kraujo centras kiekvienas metais džiaugiasi aktyviausių metų donorų veikla

2020 m. 5446 didvyrių donavo ≥2 kartus; 310 – ≥ 5 kartus; 74 – ≥10 kartų; 7 – ≥ – 20 kartų.

REKLAMA

Jau 2016 m. kraujo centras pasiekė 100 proc. neatlygintinų kraujo donacijų, iš kurių ~80  % donorų yra reguliarių donorų donacijos, pastarosios vertinamos kaip saugiausios infekcijų prasme. O kraujo centrų misija užtikrinti, kad donuojamas kraujas būtų atsakingai ištirtas ir atitiktų visus reikalavimus. Siekiant tai įgyvendinti ir sumažinti infekcijų rizikas, donorų kraujo rodikliai yra tiriami bei kruopščiai vertinami kiekvienos donacijos metu.

(152 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Santaros kraujo centro renginys „TU – mano viltis“

Žmones čia atveda pareigos jausmas

Pasiteiravus, kas dažniausiai paskatina žmones tapti neatlygintinais kraujo donorais ir tapti herojais, kurie kraujo duoda nuolatos, Lina Kryžauskaitė stebisi, kad žmones čia atveda pareigos jausmas padėti kitiems ir viso to prasmės suvokimas. 

„Tiesa, būna kraujo donorų, kuriuos donuoti paskatinti artimųjų nelaimės, ligos ir suvokimas, kokia svarbi ir gyvybes gelbėjanti yra kraujo donorystė. Vėliau žmonės sako – „užsikabinome“ ir kraujo donorystė jiems tampa nenutrūkstamu procesu, neatsiejama gyvenimo dalimi“, – pasakoja hematologė ir priduria, jog dažnai neatlygintini kraujo donorai net neįsivaizduoja, kokį svarbų darbą atlieka. Dėl jų geranoriškumo medikai gali dirbti savo darbą, atlikti operacijas bei kitas medicinines procedūras, o Kraujo centras gali būti užtikrintas, kad sugebės aprūpinti klinikas, kitas įstaigas krauju ir jo komponentais ir žmonių gyvybės bus išsaugotos. 

Kam naudojamas donorų kraujas?

Dažnai kraujo donorai net nesusimąsto, kam yra panaudojamas jų kraujas. Santarų kraujo centro vadovė įvardina, kad kraujo komponentai pirmiausia yra būtini ūmių kraujavimų, įvairių sudėtingų planinių operacijų metu, naujagimiams, nėščiosioms. Neretai vienam pacientui kraujavimo metu perpilama 10 ir daugiau litrų įvairių kraujo komponentų. 

Vis dėlto, kartais susiduriama su kraujo trūkumu, kuomet pasiekiama tokia kraujo atsargų riba, kad kraujo gali pakakti tik skubioms situacijoms, o planinės operacijos dėl trūkumo negali būti vykdomos ir yra atidedamos. Neturint pakankamai kraujo ir jo komponentų atsargų (tokių kaip eritrocitų, trombocitų masė) didelės apimties, sudėtingos operacijos, kaulų čiulpų, organų transplantacijos yra neįmanomos.

REKLAMA

„Kiekvienas turime suvokti,  kraujo donorystės svarbą, nes galbūt rytoj kraujo gali prireikti mums patiems ar mūsų artimiesiems Suvokimas, kad esi pagrindinė grandis šiame gyvybės procese yra nuostabus. Dažnai kraują dovanojantys donorai neretai apie tai net nesusimąsto. Kraujo centro pareiga užtikrinti, kad gydymo procesas nesustotų nei akimirkai, nes kitos alternatyvos tam nėra – donoro kraujo pakeisti niekas negali“,  – sako L. Kryžauskaitė. 

(171 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Santaros kraujo centro renginys „TU – mano viltis“ (II)

VU Santarų klinikų kraujo centras kiekvienais metais įvykdo apie 24000 donacijų, t.y. apie trečdalį viso Lietuvos poreikio. 

Šiame centre ruošiami visi įmanomi kraujo komponentai (eritrocitų, trombocitų masė, plazma, krioprecipitatas, pediatriniai vienetai, papildomai parenkami ir ruošiami specialūs komponentai pacientams, kuriems kraujo perpylimas būna apsunkintas). VU Santaros klinikų kraujo centras vienintelis Lietuvoje turi pakankamas trombocitų masės atsargas, kurios yra būtinos ir 24/7 prieinamos pacientams po kaulų čiulpų transplantacijų, po chemoterapijos. Neretai šie komponentai teikiami ir kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigoms.

Santarų klinikų kraujo centras dėkoja visiems, kuriems yra svarbi donorystė, kurie daro tai nuolat ir prisideda prie gyvybių išsaugojimo. Jūs esate mūsų herojai!


Rašyti komentarą...
D
Dalia
2021-07-29 13:30:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
O manęs nepakvietė
Atsakyti
0

S
Simas
2021-07-30 11:43:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
vis galvoju tapti donoru, bet atidedu..mnau jau laikas registruotis
Atsakyti
0

A
Ana
2021-08-26 13:13:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kadangi .sergu.diabetu.negaliu.duoti.kraujo.yra.tekuosi duoti.uz.pinigus.reiketu.pagalvuoti.kad.cia.labai.gerai.duoti.krauji.padesime.kitam.kam.juo.truksta.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų