Vitaminas B12 yra gyvybiškai svarbus daugeliui procesų, įskaitant raudonųjų kraujo kūnelių sintezę ir nervų sistemos veiklą. Kadangi organizmas jo negamina, vitaminas B12 turi būti gaunamas iš gyvūninių baltymų. Kai kūnas negauna reikiamo kiekio, gali sutrikti pigmento turinčių ląstelių sintezė.
Vitamino B12 trūkumas gali sukelti keletą nagų tekstūros ir išvaizdos pokyčių – kai kurie iš jų primena Adisono pigmentaciją. Pacientaų, kuriems trūksta vitamino B12, nago pusmėnulio hiperpigmentacija dažniausiai būna melsvai juodos spalvos, rašo express.co.uk.
Išduoda vitaminų trūkumą
2018 m. britų medicinos žurnalo „BMJ“ atvejo ataskaitoje hiperpigmentacija buvo aprašyta kaip vienas iš pagrindinių 12 metų vaiko, kenčiančio nuo nepakankamo vitamino B12 kiekio, nusiskundimų.
Berniukui per tris mėnesius laipsniškai patamsėjo abiejų rankų ir pėdų nagai.
„Jis pastebėjo mėlynai juodą visų rankų ir kojų nagų pigmentaciją, – teigiama pranešime. – Pigmentacija buvo ryškesnė rankų pirštų naguose, ypač nykščiuose“.
Vienas ataskaitoje pateiktas dėmesio vertas pastebėjimas buvo tas, kad tarp pacientų, kurių oda yra tamsesnė, nagų pigmentacijos paplitimas yra didesnis.
To priežastis greičiausiai yra sumažėjęs glutationo kiekis, dėl kurio sutrinka tirozinazės veikla bei gali padidėti melanino sintezė.
Laimei, hiperpigmentacijos paveiktų pacientų simptomai paprastai išnyksta po gydymo cianokobalaminu.
„Clinical Inquiries“ paskelbtose ataskaitose teigiama, kad keturiuose straipsniuose aprašomi dar keli nagų pigmentacijos pokyčių, susijusių su vitamino B12 trūkumu, atvejai, kurie išnyko atstačius vitamino B12 lygį.
Aprašyti nagų pokyčiai – rusva pigmentacija, išilginės hiperpigmentacijos juostelės ir melsvai juodas visų nagų pigmentas su skersiniais išilginiais hiperpigmentuotais dryžiais ir visiškai mėlynais nagais.
„Hiperpigmentacijos mechanizmas atsiranda dėl padidėjusios melanino sintezės, o ne dėl melanino defekto“, – aiškino autoriai.
Reikėtų pažymėti, kad melanonichija yra nagų pigmentacijos būklė, kuri atsiranda dėl padidėjusio melanocitų kiekio nage.
Bakterinės infekcijos, sisteminės ligos, navikai ir tam tikri vaistai gali suaktyvinti melanocitus ir prisidėti prie nagų hiperpigmentacijos.
Todėl norint suprasti, ar nagų pigmentaciją sukelia vitamino B12 trūkumas, verta pasikliauti kitais tam būdingais simptomais.
Gydytojas Tariqas Mahmoodas, „Concepto Diagnostics“ medicinos direktorius, aiškina, kad klasikiniai simptomai yra depresija, dirglumas ir burnos opos.
Jis paaiškino: „Vitaminas B12 yra maistinė medžiaga, kuri padeda palaikyti jūsų kraujo ir nervų ląstelių sveikatą, taip pat padeda kurti DNR.
Trūkstant vitamino B12, organizme gali susidaryti neįprastai dideli raudonieji kraujo kūneliai, kurie negali tinkamai funkcionuoti ir jus ima kankinti anemija – būklė, kai jūsų kūnas negali pernešti reikiamo deguonies kiekio, nes neturi pakankamai sveikų raudonųjų kraujo kūnelių“.