Pavasarinis augalų purškimas: viskas, ką privalote žinoti

Dažnas sodininkas nori sulaukti gausaus ir sveiko vaismedžių ir vaiskrūmių derliaus, tačiau dėl kenkėjų ar ligų žalos to padaryti nepavyksta. Vienas iš būdų užauginti gausesnį derlių – purškimas augalų apsaugos priemonėmis. „Žalia stotelė“ specialistai supažindina, ką reikėtų žinoti apie augalų purškimą ir priemonių įvairovę.

Purškimo medžiagų įvairovė

Purškimo medžiagas galima skirstyti į mikroelementinės trąšas ir pramonines mineralines medžiagas; organines trąšas, praturtintas botaniniais ekstraktais; augimo aktyvatorius, stimuliatorius ir reguliatorius; chemines augalų apsaugos priemones.

Tręšimui ir ligų prevencijai

Samanoms vejose, samanoms ir kerpėms medžiuose ir vaiskrūmiuose naikinti naudojamas geležies sulfatas (100 g/5 l vandens). Geresniam augalų žydėjimui ir sveikų vaisių mezgimui dar prieš žydėjimą rekomenduojama juos nupurkšti boro druska (20 g/10 l vandens). Kenkėjų prevencijai naudojamas kalio muilas (500 ml/10 l vandens). Puškimo ypatumas - visos šios medžiagos purškiamos nemaišant su kitomis medžiagomis ir preparatais. Bendrai kenkėjų ir ligų poveikio prevencijai ankstyvą pavasarį iki pumpurų.

REKLAMA

Ekologiškai augalų priežiūrai

Organinės trąšos, praturtintos augaliniais ekstraktais, – gana nauja produktų grupė. Juose gausu naudingų bendram augalo augimui ir vystymuisi organinių medžiagų ir natūralių augalo imunitetą bei atsparumą didinančių augalinių ekstraktų. Taip išvesti kompleksiniai, padidinto poveikio augalams tręšimo produktai, apsisaugantys nuo nepalankių aplinkos veiksnių. Trąšas galima naudoti be apribojimų, todėl kad jos yra natūralios kilmės, ekologiškos, nepavojingos nei aplinkai, nei gyvūnams, nei žmonėms. Pavasarį jos naudojamos profilaktinei visų augalų priežiūrai: tiek augantiems lauke, tiek šiltnamyje, tiek patalpose. Reguliariai tręšiant augalus, užkertamas kelias ligoms ir kenkėjams plisti. Geriausi rezultatai gaunami, tręšiant augalus profilaktiškai, dar nepastebėjus ligų ar kenkėjų buvimo požymių. Trąšas galima maišyti tarpusavyje, o taip pat, esant reikalui, su augalų apsaugos produktais – fungicidais, insekticidais. Rekomenduojama augalus tręšti: ankstį pavasarį – Flama 15 ml + Konflic 20 ml/10 l vandens arba Copfort 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens. Prieš pumpurų sprogimą – Funres 25 ml + Oleorgan 30 ml/10 l vandens arba Microfort 30 ml + Deffort 30 ml/10 l vandens. Prieš žydėjimą Zytron 15 ml + Canelys 20 ml/10 l vandens arba Altosan B/Zn 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens. Po žydėjimo Mimoten 15 ml + Zicara 10 ml/10 l vandens arba Alsupre 15 ml/10 l vandens.

Augimo ir atsparumo skatinimui

Daigai yra derliaus pagrindas ir tam kad jie būtų stiprūs, pakeltų persodinimą ir greitai prigytų, jie turi turėti tvirtą ir išvystytą šaknų sistemą. Todėl juos pirmiausia reikėtų purkšti fitoharmonais, kurie skatina įsišaknijimą (Cytokinin 1 ml/1 l vandens, Penergetic P 2 g/10 l vandens, Razormin 3 ml/1 l vandens, BlackJak 5 ml/1 l vandens.). Taip pat reikia skatinti bendrą daigų atsparumą neigiamiems aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, šalnoms.

Pasiruošimas ir purškimas

Tam, kad savo sodą galėtumėte purkšti, pirmiausia turite tinkamai pasiruošti: įsigyti reikiamų medžiagų, susidaryti purškimo planą.

REKLAMA

Purkštuvai savo talpa turi atitikti apdirbamąjį plotą ir purškimo poreikius. Kambario ar balkono augalams užtenka 0,3-1 l gaidukinio tipo purkštuvų. Terasų, oranžerijų ar šiltnamio augalams reikia 1-4 l pompinius arba pompinius-štanginius purkštuvus. Lauke augantiems daržo ir sodo augalams priklausomai nuo jų kiekio, dydžio ir užimamo ploto naudojami 5-12 l pompiniai-štanginiai purkštuvai. Didesniems plotams purkšti – 12-18 l nugariniai – stūmokliniai purkštuvai.

Kad purškimas vyktų sklandžiai iš anksto reikia pasirūpinti dozavimo ir normavimo indais, preparatų ir medžiagų skiedimo indu. Kaip paprasčiausia dozavimo prietaisą galima naudoti vienkartinius švirkštus kai reikia nedidelio medžiagų kiekio, o jų pakuotė yra per didelė esamam purškimo poreikiui.

Purškimui naudojamas vanduo turi būti švarus, šiltas ir minkštas. Prieš užpildant purkštuvą preparatais būtina patikrinti visų jo mazgų sandarumą, ypač atkreipiant dėmesį į filtrus, štangos rankeną, purškimo antgalį ir apsauginį vožtuvą.

Gali tekti įsigyti ir papildomų purkštuvų priedų, pavyzdžiui, ilgesnių štangų medžiams arba kelių purškimo antgalių štangą, skirta kelioms vagoms apdoroti ir panašiai.

Svarbu nepamiršti ir asmeninės saugos priemonių. Purškiant visada privalu dėvėti specialią kaukę, gumines pirštines ir apsauginį kombinezoną. Praverstų ir guminiai batai bei anglies filtro respiratoriai. Jeigu yra naminių gyvūnų, augalų, vietų ar plotų, kurių nenorite apipurkšti būtina pasirūpinti ir jų apsauga.

Prieš naudojimą atidžiai perskaityti instrukciją, esant būtinybei pasikonsultuoti. Insekticidai ir akaricidai geriausiai veikia, kai temperatūra yra žemesnė nei +20 ºC. Nepurkšti žydinčių ir šlapių augalų. Purškiant išlaikyti apsaugos zoną 10 m iki paviršinių vandens telkinių, nenaudoti bičių aktyvaus maitinimosi metu. Po purškimo neturi lyti mažiausiai šešias valandas.

Purškiant svarbu tolygiai padengti tirpalu visą augalo paviršių. Naudojant mišinius pirmiausia rekomenduojama išbandyti mažame plotelyje ir įvertinti augalų jautrumą darbiniam tirpalui.

REKLAMA

Svarbu atkreipti dėmesį, kad purškimui naudojamų pesticidų mažesnė norma taikoma maišant juos su trąšomis ir augimo reguliatoriais, purškiant jaunus ar dėl aukštų temperatūrų, šalnų, skurdaus dirvožemio stresuojančius augalus, kai dirva drėgna ir gerai įdirbta, atliekant dažnus purškimus, jautriose augalų augimo fazėse: pumpurų, butonizacijos, žiedlapių kritimo. Žydėjimo metų purkšti pesticidus draudžiama. Esant ypatingam poreikiui galima intoksikacija per šaknų sistemą, laistant darbiniu skiediniu.

Purškimui naudojamų pesticidų didesnė norma taikoma: esant dideliam žaladarių antplūdžiui, per augalų vegetaciją purškiant retai (1-2 kartus). Taip pat purškiant augalus kai jų biomasė didelė ir vešli, kai pranašaujami gausus ir pastovūs krituliai, kai žema oro temperatūra.

Naudojant agrochemines medžiagas svarbu ir tinkamai apskaičiuoti apdorojimo plotą. Purškiant augalus reikia žinoti, kad 10 l vandens užtenka: 1-3 arams vegetuojančių augalų, 3-8 krūmams ir jauniems medeliams, 1-2 dideliems medžiams arba 3-5 arams vejos. Purškiant ypatingai svarbu agrocheminių medžiagų normą išpurkšti ant planuojamo ploto. Jeigu apipurškus liko darbinio tirpalo, jo likučius išpurkšti ant nupurkšto ploto, o ne ant nepurkštų augalų.

Laikotarpis, turintis praeiti nuo apdorojimo pesticidu iki derliaus nuėmimo arba produkto naudojimo, vadinamas karencija ir priklauso nuo pesticido tvarumo, aplinkos sąlygų, augalorūšies. Tad atliekant paskutinius purškimus svarbu žinoti šį karencinį laikotarpį. Jis paprastai nurodomas naudojimo instrukcijose.


Rašyti komentarą...
e
ech
2021-04-09 16:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
pirmiausia-reklama neperkamom prekėm, vėliau-visiškas jovalas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų