Pasvalyje velionės kapas sukėlė šoką lankytojams: „Ar taip galima elgtis su mirusiuoju?“

Sakoma, kad kapinės yra tautos tradicijų ir valstybės kultūros politikos veidrodis. Taip pat ne kartą teko išgirsti liūdnoką pajuokavimą, kad, jei būtų surengtas pasaulio kapinių tvarkymo čempionatas, taptume čempionais ar prizininkais.

Nuo seno žinomas ypatingas mūsų tautos sakralinis ryšys su mirusiaisiais, kurį atspindi tvarkingos kapavietės.Tad šį pirmadienį gerokai nustebino Pumpėnų miestelio gyventojo skambutis į redakciją.

Anonimu panoręs likti pašnekovas tvirtino, esąs šokiruotas vaizdo, kurį pamatė Pumpėnų kapinėse. Jose yra skirtas plotas amžinybėn iškeliaujantiems, giminaičių neturintiems Lavėnų socialinės globos namų gyventojams.

„Nejaugi taip galima elgtis su mirusiuoju?"

Eilėmis išsirikiavusios kapavietės labiau primena fronte kritusių karių kapines. Tačiau nesena kapavietė, anot anonimu panorusio likti pumpėniečio, švelniai tariant, nebaigta tvarkyti – duobė iki galo neužkasta, į ją sumestos dirbtinės gėlės.

„Nejaugi taip galima elgtis su mirusiuoju? Iš kur tokia nepagarba – gal dėl to, kad gyvenimą baigė globos namuose?“ – stebėjosi „Darbo“ pašnekovas.

Po pusvalandžio jau buvome Pumpėnų kapinėse. Skambinęs Pumpėnų miestelio gyventojas nė kiek nesutirštino spalvų – aiškiai buvo matyti, kad duobkasiai iki galo neatliko savo darbo. Paliktas net audeklas, ant kurio suberiami iškastos žemės grumstai. Antradienio rytą paskambinome Lavėnų socialinės globos namų direktoriui Edmundui Kriščiūnui.

Tvarką ir drausmę mėgstantis šios įstaigos vadovas gerokai nustebo išgirdęs nemalonią žinią. Direktorius sakė tuoj pat važiuos į kapines ir grįžęs paskambins. Nepraėjo nė valanda ir E. Kriščiūnas patikino, kad kapavietė jau sutvarkyta ir apgailestaująs dėl to, kas įvyko.

Laidotuvės vyko šaltą dieną 

Direktorius paaiškino, kad velionės laidotuvės vyko sausio 18 d., pirmadienį. „Aš pats jose nedalyvavau. Atsimenu, kad buvo labai šalta bei daug sniego. Matyt, dėl to sužvarbę duobkasiai ir nebaigė darbo. Paprastai mirusieji kremuojami, tačiau sausio viduryje kaip tik neveikė Kėdainių krematoriumas. Žinoma, tai jokiu būdu nėra pasiteisinimas dėl to, kas įvyko“, – kalbėjo E. Kriščiūnas.

REKLAMA

Direktorius minėjo, kad giminaičių neturinčių mirusių globos namų gyventojų laidotuves organizuoja pati įstaiga. Anot pašnekovo, laidotuvių firmoms tai daryti finansiškai neapsimoka.

„Bandėme derėtis su Pasvalyje įsikūrusiomis laidojimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis. Tačiau taip ir nesusitarėme, o panevėžiečiai iš vis į kalbas nesileidžia“, – aiškino Lavėnų socialinės globos namų direktorius E. Kriščiūnas.

Paprastai per metus į Pumpėnų kapines amžinojo poilsio atgula tik keli savo gyvenimo kelionę Lavėnuose baigę gyventojai, kurių niekas nei nelankė, nei pasigedo…

Daugiau apie pasikeitusias laidotuvių tradicijas per karantiną žiūrėkite:


Rašyti komentarą...
E
Elena
2021-04-09 14:00:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas čia per paaiškinimas? Nejaugi sausio ir vasario mėnesį, tik vienas žmogus iškeliavo namo? Nesvarbu koks oras, bet kapavietes sutvarkoma tuojau pat. Su smėlio kauburėliu ir padegta žvakute. Pinigus paima iš karto. Pas mus, kapų prižiūrėtojas būna iki galo. Ne oras kaltas, bet žmogaus abejingumas ir netvarka.
Atsakyti
-15

X
Xxx
2021-04-09 13:58:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar turi giminių, ar neturi giminių, bet duobkasiai neturi sąžinės !
Atsakyti
-18

R
Ramunas.
2021-04-09 13:53:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Svolaciu svolaciai....
Atsakyti
-16

SKAITYTI KOMENTARUS (38)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų