Dėl neskiriamo dėmesio užsisuka įvykių grandinė
Odontologai nuolatos kartoja – profilaktika ir dar kartą profilaktika. Deja, visuomenė šių žodžių dar vis nepriima rimtai. Tyrimai rodo, kad daugiau nei trečdalis lietuvių klinikose lankosi rečiau nei kartą į metus. Ką tai reiškia?
„Jeigu žmogus lankosi retai pas odontologą, atsiranda įvairių problemų. Labai dažnai būna taip, jog problema progresuoja tyliai. Žmogus jokio skausmo nejaučia, bet dėl ilgo neapsilankymo gydymo įstaigoje nepastebimai sugenda tarpdančiai, atsiranda kariesas. Nors jo dar nematome, bet su laiku problema tik gilėja. Dažnai skausmus pacientas pajaučia tada, kai dantis būna tiek sugedęs, jog nieko nebegalime padaryti ir lieka tik viena išeitis – jį šalinti”, – pasakoja Odontologijos namų „Balta lapė” gydytoja odontologė Monika Čereškaitė primindama, jog profilaktiniai apsilankymai būtini bent kartą į metus.
Lietuvoje dantų netekimas – didžiulė problema. Su ja susiduria tiek vyresni, tiek jaunesnio amžiaus žmonės. O problemos ignoravimas – klaida.
„Nors pandemija kai kuriuos paskatino atsigręžti į savo sveikatą, tačiau nemažai yra ir tokių, kuriems atrodo, jog kaukės paslėps visas problemas – tiek matomas, tiek nematomas. Jeigu jau dešimtmetį gyvenu be danties, tai gal dar palauksiu? Deja, net ir vieno danties praradimas ir tuo labiau delsimas nėra gerai. Ir kalbu ne tik apie estetiką, bet ir apie funkciją ”, – sako M. Čereškaitė.
Medikė įspėja – dėl dantų netekimo gali atsirasti problemų su sąkandžiu. Šalia esantys dantys dažniausiai pradeda migruoti, iškrypsta, atsiranda tarpdančiai. Netekus danties žandikaulio kaulas po truputį tirpsta, todėl pokyčiai atsiranda net ir žmogaus veide. Jeigu mes neturime kramtomųjų dantų, tuomet dyla priekiniai, todėl žemėja sukandimas, o veidas atrodo senesnis nei yra iš tikrųjų. Laikui bėgant gali atsirasti sąnario, galvos ar net nugaros skausmai.
Pažangus dantų atkūrimo metodas – implantais
Dantų atstatymas neabejotinai – būtinas. Ar yra viena, pati geriausia danties atkūrimo formulė? Specialistė atsako – taip. Tiek Odontologijos klinikos „Balta lapė” gydytoja odontologė, tiek ir visuomenės apklausos išskiria ir pirmenybę teikia dantų atkūrimui implantais.
„Žinoma yra ir kitų metodų – tiltų, išimamų protezų, bet jie tikrai nėra geriausias pasirinkimas. Išimamų dantų protezų dauguma vengia dėl nepatogumo. Tiltai tam tikrais atvejais yra neblogas pasirinkimas, tačiau šiais laikais, lyginant kainos ir kokybės santykį, tikrai optimalesnis variantas – danties atkūrimas implantais”, – dėsto mintis M. Čereškaitė pabrėždama, jog pats svariausias argumentas – komfortas ir ilgaamžiškumas. Implantais atstatyti dantys neleidžia dilti saviems dantis, tad apsaugo juos nuo kitų problemų. Šoninių dantų atkūrimas sugrąžina kramtymo funkciją, gali dingti net ir virškinimo problemos, o priekiniai dantys pakoreguoja ne tik estetiką, bet ir su kaupu prideda pasitikėjimo savimi.
Tiesa, net ir pasirinkus dantų atkūrimą implantais, pacientams kyla daugybė klausimų. Vienas jų – kokius implantus pasirinkti? Šiuolaikinėje odontologijoje 95 proc. atvejų yra naudojami titaniniai implantai ir labai retai – iš cirkonio.
„Kodėl implantai titaniniai? Titanas vienintelis metalas, kuris integruojasi į žmogaus kaulą. Jis ne tik mechaniškai stovi kaule, bet ir ir gali atlikti dirbtinės šaknies funkciją, todėl prie jo kaulas prisitvirtina kaip prie natūralios danties šaknies. Cirkonio medžiaga yra labai tvirta, tačiau ji neturi savybės integruotis kaule”, – pasakoja MegaGen dantų implantų atstovė Lietuvoje Monika Bechara pridurdama, jog geriausias pasirinkimas titaniniai implantai, bet esant alergijai rekomenduojami – iš cirkonio.
Ką žinoti apie dantų implantus?
Nors pacientui nebūtina tapti chemiku ar medicinos ekspertu, tačiau budrumo prarasti nereikėtų. Anot implantų atstovės M. Becharos, vienas svarbiausių žingsnių – klinikos ir odontologo pasirinkimas.
„Pacientas turi atkreipti dėmesį, kaip atrodo klinika, kokia įranga yra naudojama, ar yra rentgeno aparatas. Jeigu nėra rentgeno, galima daryti prielaidą, jog odontologas nesriegia daug implantų. Taip pat didelis privalumas, jeigu dirbama su keliomis implantų sistemomis, nes tuomet nebus visiems pacientams sriegiami tie patys implantai. Juk kiekvienas atvejis individualus, o žmogus ateina ne dėl implanto, bet dėl galutinio rezultato – protezo”, – sako M. Bechara.
Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį ir į implantų kainą. Jeigu ji itin maža, tikėtina, jog kažkas yra ne taip.
„Pacientui reikėtų suprasti, jog implanto kaina susideda tikrai ne tik iš medžiagų, tad brangus implantas nebus dengtas auksu. Pats titanas nėra brangus, bet mokslai, tyrimai, paskaitos – didžiulė gamintojo investicija. Jeigu implantas yra itin pigus, tikėtina, kad ir tyrimų su tuo implantu yra padarya mažai”, – įspėja M. Bechara.
Specialistės patarimas – pasitikėti profesionalia odontologijos klinika, tačiau, norintiems įsitikinti implantų gamintojais, pasižvalgyti ir jų oficialioje internetinėje svetainėje, kurioje turėtų būti pateiktas tiekėjų sąrašas visame pasaulyje. Jeigu visame pasaulyje yra vos 20 atstovų, galima suprasti, kad implantų sistema yra nepopuliari, mažai naudojama ir po dešimties ar daugiau metų jos gali ir nebūti. Kodėl tai svarbu?
„Ant implanto yra protezuojamas vainikėlis, kuris tvirtinasi su specialia detale. Kiekvienas implantas turi tik jam skirtą protezavimo detalę. Jeigu pacientui atsiras problemų po dešimties metų, dantį reikės perprotezuoti, o tų pačių gamintojų nebebus, gali kilti bėdų. Nebus gamintojo, nebus ir detalės”, – sako M. Bechara.