Negalia paskatino susikurti darbo vietą

Skaityk lengvai

Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos prezidentė, BBQ mama vadinama virtuvės šefė Halina Bovševič tapo plačiau žinoma, kai buvo pakviesta dalyvauti viename televizijos maisto gaminimo projekte. Turbūt nedaugelis žino, kad gyvenimo džiaugsmą ir meilę savo darbui – maisto gamybai – spinduliuojanti moteris prieš keletą metų pablogėjus sveikatai buvo nuleidusi rankas ir galvojo, kad nebegalės daugiau dirbti. Dabar ji džiaugiasi, kad tuomet išdrįso įkurti savo kulinarijos studiją. 

5

Gyvenimą pakeitė profesinė reabilitacija 

H. Bovševič daugiau nei 30 metų dirba maisto gamybos srityje, taip pat ir prestižiniuose restoranuose. Prieš keletą metų jai pablogėjo sveikata: pradėjo skaudėti nugarą, kojas, prisidėjo ir kitos sveikatos bėdos. Ilgos pamainos restorano virtuvėje tapo neįveikiamu iššūkiu. „Netgi tais atvejais, kai kartais pakviesdavo trumpam pavaduoti, man buvo labai sunku. Po vienos dienos darbo 3–4 dienas jausdavausi labai blogai“, – prisimena Halina. Virtuvės šefei teko ištverti ne vieną operaciją, buvo persodinti abiejų klubų sąnariai. 

REKLAMA

Moters gyvenimą pakeitė profesinės reabilitacijos programa, kurioje dalyvauti jai pasiūlė Užimtumo tarnyba. Profesinės reabilitacijos tikslas – padėti negalią turinčiam žmogui atkurti ar padidinti savo darbingumą, profesinę kompetenciją ir pajėgumą dalyvauti darbo rinkoje. 

Halina Valakupių reabilitacijos centre mokėsi verslo administravimo, įgijo daug naudingų žinių ir bendraudama su įdarbinimo konsultantais, tad nusprendė pabandyti dirbti sau – įkurti savo kulinarijos studiją. Halina džiaugiasi, kad tuomet išdrįso ir nepabijojo rizikuoti. Dabar ji sako, kad tai buvo vienas geriausių sprendimų jos gyvenime. 

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Negalia paskatino susikurti darbo vietą

Džiaugiasi nauja veikla 

„Man labai tinka šis dalykas. Pati reguliuoju, kiek ir kaip man dirbti. Prisitaikiau, kad nelabai matytųsi mano bėdos, turiu kėdutę, kai pavargstu, prisėdu“, – pasakoja Halina. 

Moters teigimu, žmonės į jos studiją ateina ne tik išmokti gaminti, bet ir pabendrauti, švęsti gimtadienius. „Dabar, kadangi kelionių nėra, siūlau išbandyti įvairių šalių virtuves – Meksikos, Turkijos, Brazilijos, Prancūzijos. Žmonės su malonumu tokiose vakarienėse dalyvauja – kartu gaminame patiekalus, vėliau vaišinamės. Papasakoju įdomių faktų, kaip atsirado įvairūs patiekalai, kaip jie valgomi, stengiuosi parinkti tai šaliai būdingus prieskonius. Žmonės dažnai sako, kad jaučiasi kaip pakeliavę“, – džiaugiasi H. Bovševič. 

Halina neslepia, kad darbas kulinarijos studijoje atnešė naujų įspūdžių ir patirčių. Ji pasakoja, kad dabar sutinka daug įvairių žmonių, yra kviečiama dalyvauti įvairiuose projektuose. Keletą metų prieš Kalėdas ji važiuodavo į Santariškių klinikų Onkohematologijos skyrių, kuriame kartu su vaikais puošdavo meduolius. Moteris apgailestauja, kad šiemet dėl pandemijos to nepavyks padaryti. 

H. Bovševič pastebi, kad pašlijus sveikatai paprastai nusvyra rankos ir atrodo, kad teks atsisakyti mėgstamos veiklos – nebedirbti. „Visiems sakau, kad reikia bandyti. Ir pati pradėdama veiklą nežinojau, kas laukia, bet dabar labai džiaugiuosi, kad galiu dirbti tai, ką geriausiai moku, ir užsidirbti, – džiaugiasi Halina. – Jeigu žmogus neužsidaro savyje, jis tikrai ras, ką galėtų veikti. Noriu savo pavyzdžiu padrąsinti visus bandyti, ieškoti informacijos, kokios pagalbos gali sulaukti, ir siekti savo tikslų.“ 

REKLAMA

Kam skiriamas universalus dizainas?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Turintiems judėjimo negalią
Turintiems bet kokią negalią
Visiems
BALSUOTI
REZULTATAI
Kam skiriamas universalus dizainas?
Turintiems judėjimo negalią
13,9%
Turintiems bet kokią negalią
20,5%
Visiems
65,6%

REKLAMA

Galima gauti paramą darbo vietai susikurti 

Halina svarsto, kad galėtų pasinaudoti ir dar viena valstybės pagalbos priemone – gauti paramą savarankiškam verslui steigti ir taip praplėsti savo veiklas. Virtuvės šefė planuoja edukacijas vesti ne tik studijoje, bet ir gamtoje, atviroje erdvėje ruošti maistą ir vesti nuotolinius mokymus, kurie tapo aktualūs per pandemiją. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad savo verslą svarstantys pradėti neįgalūs žmonės turi galimybę pasinaudoti valstybės parama. Neįgaliajam, pirmą kartą steigiančiam sau darbo vietą labai mažose įmonėse 2020 metais, gali būti kompensuojama iki 18,835 tūkst. eurų (31,03 minimaliosios mėnesinės algos dydžio) darbo vietos steigimo išlaidų. Už valstybės paramos lėšas gali būti įsigyjamos, montuojamos ir pritaikomos darbo priemonės. Iki 50 proc. subsidijos sumos gali būti skiriama darbo vietai įrengti reikalingoms patalpoms remontuoti arba pritaikyti. Svarbu atkreipti dėmesį, kad subsidija skiriama darbingo amžiaus negalią turintiems asmenims. 

Norint gauti šią paramą reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą. Konsultantas paaiškins, kaip galima gauti subsidiją, taip pat padės sudaryti individualios užimtumo veiklos planą, kuriame bus numatyta ir ši savarankiško užimtumo rėmimo priemonė. 

Teks parengti paraišką Užimtumo tarnybai interneto svetainėje www.uzt.lt paskelbus savarankiško užimtumo rėmimo paraiškų atrankos konkursą, galima pateikti paraišką subsidijai gauti. Gautas paraiškas vertina komisija. Vertinant paraiškas prioritetas teikiamas užimtumui kaimo vietovėse, didžiausio nedarbo teritorijose didinti, taip pat vertinamas paraiškos teikėjo nuosavų lėšų indėlis, prašomos paramos dydis, planuojamų sukurti papildomų darbo vietų skaičius. Taip pat svarbūs ir paraiškos teikėjo gebėjimai atlikti planuojamo darbo funkcijas pagal turimą kvalifikaciją ir darbo patirtį. Artimiausias konkursas vyks 2021 metais. 

Svarbu žinoti, kad patvirtinus paraišką per 3 mėnesius reikia įsteigti labai mažą įmonę ir per 20 darbo dienų nuo jos įsteigimo, pateikus Užimtumo tarnybai reikiamus dokumentus, pasirašyti sutartį. Įsteigta darbo vieta turi būti išlaikyta ne mažiau kaip 36 mėnesius. 

Šiuo metu įgyvendinama komunikacijos kampanija „Negalia netrukdo“, finansuojama Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Straipsnio autorė: Aurelija Babinskienė.


Rašyti komentarą...
T
TEGUL ŠITA SLEPIASI PO LAPAIS
2020-10-31 11:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
NEREKLAMUOKIT ŠITOS KIAULĖS,JI TURĖDAMA PATI NEGALIĄ ŠAIPOSI IŠ SAVO DARBUOTOJŲ SU NEGALIA ARBA SU NEPAGYDOMOM,LĖTINĖM LIGOM SERGANČIUS ŽMONES IŠJUOKIA SU VISU SAVO KOLEKTYVU,BEJA,GERAI IR IŠNAUDOJA,SUMOKA GRAŠIUS.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų