Naminis peršalimo gydymas gali nuvesti į ligoninę: pasakė, ko nedaryti

Ko gero kiekvienam yra tekę pajausti, ką reiškia peršalimo simptomai: užgulusi nosis, gerklės perštėjimas. Nors liga pasireiškia visiems beveik vienodai, tačiau visi ją įveikti bandome skirtingai.

Kaip taisyklingai gydytis ir nesusirgti dar labiau sutiko pasidalinti Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Justina Gėgžnienė.

Naminiai būdai ne visada geriausi

Šeimos gydytoja pasakoja, kad neatidžiai vartojamos įvairios žolelės gali padaryti meškos paslaugą. Tikėdamiesi palengvėjusių simptomų galime sulaukti ir alerginės reakcijos.

J. Gėgžnienė tikina, kad įvairios žolelių arbatos tikrai tinka peršalimo ligoms gydyti, tačiau nevertėtų pamiršti ir galimos organizmo reakcijos. Kiek skeptiškiau medikė vertina įvairias namų sąlygomis atliekamas gydymo procedūras: kojų kaitinimą, taurių statymą, įvairius šildančius pleistrus, homeopatinius vaistus ar net stiprų alkoholį. Moters teigimu, tokios gydymo procedūros ir priemonės kartais gali net sukelti pavojų mūsų sveikatai:

„Abejoju, ar pipirinis pleistras arba taurės padės išgydyti virusinę infekciją. Tiesiog nėra veiksmingumo įrodymų, taip pat yra ir su homeopatija. Ši, ypač kai pacientas sunkiai serga, net gali tapti pavojinga. Kartais suaugę žmonės galvoja, kad galima gydytis stipriu alkoholiu, tačiau šis ne tik sukelia organizmo dehidrataciją, bet ir veikia toksiškai“, – mitus apie gydymąsi namų sąlygomis griauna šeimos gydytoja.

Ir atsainus, ir perdėtas požiūris – kenkia

Savo praktikoje J. Gėgžnienei tenka pastebėti įvairių gydymosi namuose kraštutinumų. Ir vaistus saujom geriančius pacientų, ir tokių, kurie susirgimo neįvertina ir toliau eina į darbą.

Gydytoja tvirtai tiki, kad abu šie atvejai kenkia sveikatai. Tiems, kurie į peršalimo ligas reaguoja vartodami visą puokštę vaistų, šeimos gydytoja pataria įsitikinti, ar jie negeria vienodų vaistų tik skirtingose pakuotėse.

Taip pat reikia atsižvelgti ir į vaistų suderinamumą, o pati griežčiausia taisyklė – susirgus virusine infekcija, vartoti antibiotikų negalima. Jie yra skirti bakterinėms infekcijoms.

„Žmonės kartais net nepagalvoja, kad geria tos pačios rūšies vaistą, tik kelių skirtingų firmų: išgėrę paracetamolio tabletę nusprendžia išgerti karštą gėrimą, kurio veiklioji medžiaga taip pat yra paracetamolis.

REKLAMA

Padauginus vaistų gali ir nieko nenutikti, tačiau pacientams kenčiantiems nuo kepenų ar virškinamojo trakto ligų tiek vaistų gali paskatinti ligos eigą. Ją pagreitinti“, – pasakoja J. Gėgžnienė.

Be pastabų medikė nepalieka ir galvojančių, kad „čia tik truputėlį pašalau“. Gydytoja paneigia mitą, kad visos virusinės peršalimo ligos dingsta per savaitę.

Numodami ranka į ligos simptomus ir toliau eidami į darbą galime sukelti ir įvairias komplikacijas. Tokias kaip plaučių uždegimas, dusulys, pasunkėjęs kosulys, kartais gali atsirasti ir odos bėrimas.

Temperatūrą ne visada reikia „mušti“

Aukšta temperatūra daugeliui asocijuojasi su bloga ligonio būkle. Tačiau gydytoja tvirtina, kad yra priešingai – pakilusi temperatūra reiškia, kad mūsų organizmas atkakliai kovoja su infekcija.

Vaistus temperatūrai mažinti J. Gėgžnienė siūlo vartoti tik temperatūrai pasiekus 38,4 laipsnio Celsijaus ribą. Žinoma, vertėtų atsižvelgti ir į tai, kaip jaučiasi žmogus.

Jei šis jaučiasi blogai, vaistus galima gerti ir esant žemesnei temperatūrai. Taip pat itin atsakingai gydytoja skatina vartoti purškalus nosies paburkimui mažinti. Nuo jų gali atsirasti net priklausomybė, kurią gydyti prireikia hormonais:

„Nuo purškalų į nosį gali atsirasti lėtinė sloga – pastovus nosies užgulimas, tarsi priklausomybė. Įsisuka užburtas ratas: žmogus negali kvėpuoti, tada jis vėl nori įsipurkšti to vaisto, sutraukiama gleivinė ir galima kvėpuoti. Gydoma tokia sloga hormoniniais purškalais. Todėl tokius purškalus rekomenduojame naudoti ne ilgiau kaip tris dienas.“

Kartais galima ir negydyti

Dažniausia klaida susirgus vaikui – duodama per maža dozė vaistų. Per daug vaistų – negerai, tačiau J. Gėgžnienė tikina, kad per maža dozė vaikui gali tapti panikos ir nerimo šaltiniu tėvams. O kad taip neįvyktų, medikė skatina naudoti tinkamą vaistų dozę:

REKLAMA

„Parinkus per mažą dozę, temperatūra nukrenta tik iš dalies ir tėvai išsigąsta, kad vaistai neveikia. Puolama skambinti gydytojams ir net kviesti greitąją pagalbą. Šiek tiek numušta temperatūra po kurio laiko dar labiau pakyla, tada kyla panika: „Ką tik daviau vaistų, o temperatūra kyla.“

Gydytoja įsitikinusi, kad kartais vaikams galima ir neskirti jokio gydymo vaistais, tačiau tėvai dažnai nori jaustis taip, lyg jų vaikas yra gydomas. Todėl šeimos gydytoja pacientams rekomenduoja vartoti daug skysčių, jūros vandeniu plauti nosį. Jei prireikia, galima panaudoti ir gerklės purškalą.


Rašyti komentarą...
V
Vardas
2021-01-08 17:21:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kojų kaitinimas gali pakenkti, nes nėra patikimų įrodymų, jog padeda? :) Skiepų nuo covid-19 veiksmingumo transplantuotiems įrodymų taip pat nėra, bet juos LT suskiepijo :)
Atsakyti
-3

R
Romas
2021-01-09 19:14:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikėtų pasakyti aiškiai "lovos" rėžimas ir jokių slopinamųjų (iškreipiančių imuninį atsaką)
Dėmesio!!! Covid-19 turi panašių požymių!!!
Taip reanimacijoje atsiranda vaikai ir jaunimas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų