• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę palaidotas LNK žurnalistas Vilius Stankevičius. Skelbiama, kad jaunas vaikinas nusižudė.

Šią savaitę palaidotas LNK žurnalistas Vilius Stankevičius. Skelbiama, kad jaunas vaikinas nusižudė.

REKLAMA

Ar įmanoma pastebėti tam tikrus ženklus, rodančius, kad žmogus blogai jaučiasi ir kad jis – emociškai palūžęs?

Kaip bendrauti su psichologiškai sugniuždytu žmogumi ir jam padėti? Apie tai tv3.lt yra kalbėjęs socialinių mokslų daktaras, psichologas, psichoterapeutas G. Navaitis.

„Nors psichologinė pagalba žmonėms Lietuvoje gerėja, yra pokyčių, tačiau negalima nutylėti fakto, kad, visgi, Lietuva vis dar yra savižudybių skaičiumi pirmaujanti šalis. Ir tokiu „pirmavimu“ nėra dėl ko džiaugtis“, – sako G. Navaitis.

Nėra, kas įsiklausytų

Pasak pašnekovo, niekada nebus vienos priežasties, kuri paaiškins, kodėl žmonės nusprendžia nusižudyti. Psichoterapeutas ragina savęs pirmiausiai paklausti – kuo išsiskiriame iš aplinkinių ir tolimesnių šalių bei kas gali paaiškinti, kodėl šalyje yra toks didelis savižudybių skaičius?

REKLAMA
REKLAMA

Prieš pateikdamas atsakymą, psichoterapeutas teigia, kad reikėtų atidžiai pažvelgti į praeitį ir tai, kad dažnu atveju neturime žmonių, kurie aiškiai galėtų skelbti žinią, kad savižudybė nėra išeitis. O jei ir turime, žmonės nesuteikia tam pakankamos svarbos.

REKLAMA

„Praeitis yra atrama dabartinei situacijai. Turime dar vieną klausimą, kuris yra ir labai lengvas, ir labai sunkus: kas šiuo metu yra dorovinių vertybių saugotojas, kuris šiandieną konkrečiai galėtų pasakyti, kad taip nesielkite, taip elgtis nedora? Labai sunkiai surastume žmogų ar žmones, kurie galėtų taip pasakyti. 

Kiekvienas iš mūsų galime pasirodyti televizijos ekrane ir pasakyti: nesižudykite, jūs reikalingi šeimai, artimiesiems, tautai. Pasakyti šiuos žodžius gali daug kas, nereiškia, kad tai nesakoma, tačiau nėra, kas klausosi. Tai reiškia, kad mes ignoruojame dorovinį autoritetą“, – aiškina G. Navaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Depresiją, nusivylimą, susiskaldymą visuomenėje ir atsiribojimą vienas nuo kito neretai kelia nuolat girdima purvina kritika. Akivaizdus kelias, kaip to išvengti, anot eksperto, būtų pasakyti ką nors gero vienas kitam, tačiau vietoj gražaus žodžio renkamasi pašiepti, įžeisti.

„Deja, šis akivaizdus kelias kol kas yra per sunkus. Net jeigu toks dalykas, kaip kalėdinė eglutė, virsta pretekstu pasityčioti, tai nerodo mūsų didelio estetinio išprusimo, tai rodo menką mūsų psichologinį išprusimą“, – pastebi psichologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, neretai susidūrus su artimojo ar pažįstamo savižudybe, bandoma ieškoti pateisinimų, kad to numatyti nebuvo įmanoma, nes žmogus buvo linksmas, niekuo nesiskundė, neturėjo jokių problemų. Visgi, į tokius pateisinimus G. Navaitis žvelgia kitaip:

„Tai yra tam tikra psichologinė savigyna ir pasiteisinimas. Dažnai sakoma, kad žmogus buvo laimingas, turėjo darbą, šeimą. Mes tiesiog nežinome nei tikrosios situacijos darbe, nei šeimoje ir tada imame šitaip kalbėti.

REKLAMA

Visgi, tai tik rodo, kad šitaip sakantys per mažai pažinojo žmogų ir nekreipė dėmesio į ženklus, kuriuos galėjo pastebėti. Sakome, kad „laimingas“, o gal iš tikrųjų taip žmogus ir nesijautė, tik po to mes jam priskiriame tokią būseną.“

pirma nereik is zmoniu tyciotis zeminti ju ignoruoti jei parpuola tai iki begalybes ji suspardyti cia ne tik apie zurnalista Viliu kuris patyre darbe mobinga tai ir nereikes ieskoti zenklu! supuvus visuomene iki kito zmogaus atjautos supratimo dar lietuvos zmonems iki to kaip iki menulio
nereik vaiku pi-t nereiks ir kartis
Labai gerus patarimus čia Navaitis dalina, bet pamėginkit jo komerciniame projekte "darnipora" laimės paieškot tai jo visi pseudo suderinamumai ir nuo lempos nurašyti portalo roboto tipo "specialistų" parenkami partneriai yra toks kliedesys, kad matyt ir pats juokiasi iš lengvatikių vienišų durnelių matydamas kaip pasirodo yra lengva imt pinigėlius už "vip" narystes ir runkeliams ant ausų kabint makaronus, kad jo sumautas portalas skirtas tik rimtiems santykiams ir tik ten surasi sau porą...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų