• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį, gruodžio 28 dieną, Lietuva sukrėtė žinia apie garsios nuomonės formuotojos, stilistės Agnės Jagelavičiūtės mirtį. Teigiama, kad 42-ejų moters gyvybę pasiglemžė plaučių uždegimas, kuris komplikavosi į sepsį.

Trečiadienį, gruodžio 28 dieną, Lietuva sukrėtė žinia apie garsios nuomonės formuotojos, stilistės Agnės Jagelavičiūtės mirtį. Teigiama, kad 42-ejų moters gyvybę pasiglemžė plaučių uždegimas, kuris komplikavosi į sepsį.

REKLAMA

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubios pagalbos skyriaus vedėjas Paulius Uksas naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kada būtina kreiptis į medikus ir kuriais atvejais pacientų gyvybės išgelbėti nebepavyksta.

P. Uksas pažymi, kad plaučių uždegimas, dar vadinamas pneumonija, gali būti bakterinis, virusinis arba grybelinis, tiesa, pastarojo atvejai pasitaiko itin retai. Šiuo metu pastebimas šios ligos atvejų padidėjimas.

„Turėjome krūvą plaučių uždegimų dėl COVID-19, dabar turime nemažą kiekį plaučių uždegimų dėl gripo A arba gripo B, taip pat dėl to paties COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniau pasitaikantys bakteriniai plaučių uždegimai, vadinamos bakterinės pneumonijos. Dažniausiai vienpusiai, bet gali komplikuotis ir į abipusius, ryškų plaučių ir kvėpavimo nepakankamumą“, – sakė Skubios pagalbos skyriaus vedėjas.

REKLAMA

Plaučių uždegimo simptomai

Plaučių uždegimas nustatomas atliekant diagnostinius tyrimus, kraujo tyrimus, tiek vizualinius tyrimus, atliekant plaučių rentgenogramą, kurioje pastebimi plaučių pokyčiai arba vienoje, arba abiejose plaučių pusėse.

Anot P. Ukso, tai, kad būtina kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą ar pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, išduoda keli simptomai:

„Jeigu negerėja simptomai, kurie yra kosulys, karščiavimas, dusulys, oro trūkumas, apsunkintas kvėpavimas arba priverstinė sėdima padėtis, kai negalime atsigulti arba atsigulus ant nugaros, vienos ar kitos pusės, ypatingai sustiprėja dusulys, yra žemesnis kraujospūdis, labai žema arba labai aukšta temperatūra ir kartu pasireiškiantys kiti požymiai, reikėtų konsultacijos iš gydymo įstaigos.“

REKLAMA
REKLAMA

Būtent plaučių uždegimui būdingo karščiavimo nėra, karščiavimas yra natūrali bet kokio uždegimo organizme išraiška.

„Jeigu tai yra karščiavimas, kai ryte kyla temperatūra, po pietų temperatūra kyla virš 38,5 laipsnių, kurios neįmanoma numušti vaistais, kurie mažina karščiavimą, pavyzdžiui, pakyla iki 39 laipsnių, išgeriu tabletę paracetamolio, vėl 39 laipsniai, reikėtų kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu karščiavimas yra su gretutiniais simptomais: žemu kraujospūdžiu, dusuliu, sąmonės sutrikimais, dažnu, lekuojančiu alsavimu, tai yra blogos prognozės rodikliai“, – aiškino specialistas.

Tuo atveju, jei karščiavimas 1-3 dienų eigoje mažėja, žmogus jaučiasi pakankamai gerai, tai – geras požymis.

„Jeigu karščiavimas yra sumažėjęs ir 3-4 ligos parą vėl staiga užkyla, šiuo atveju tikrai reikėtų sunerimti. Gali būti, kad prieš tai buvo virusinė infekcija, kuri komplikavosi į bakterinę, tada reikalingas papildomas gydymas.

REKLAMA

Arba žmogus susirgo iš naujo, nauja infekcija. Tokiu atveju reikėtų pasirodyti pas gydytoją specialistą.“

Komplikacijos gali būti žaibinės

Plaučių uždegimas – liga, kuri nesirenka nei amžiaus, nei lyties. Nors daugeliu atveju ligos eiga apsieina be komplikacijų, pastarosios gali būti itin skaudžios.

„Komplikacijos gali būti labai įvairios. Kai kuriems pacientams jis praeina be gydymo arba skiriant simptominį gydymą priešuždegiminiais vaistais ar deguonies terapija. Esant bakterinei infekcijai, praktiškai visais atvejais reikalingas gydymas antibiotikais.

REKLAMA

O uždelstas negydymas gali komplikuotis visomis kitomis problemomis: progresuojančiu plaučių uždegimu, kada pažeidžiamas plaučių plotas tampa didesnis, mažėja plaučių oringumas ir žmogus negali normaliai kvėpuoti, sutrinka deguonies patekimas į kraują.

Dėl deguonies bado blogėja kitų organų funkcija: pirmiausia nukenčia smegenys, po to kepenys, inkstai“, – vardijo P. Uksas.

Dar viena galima komplikacija – sepsis. Tai sisteminis organizmo atsako sindromas, turintis įvairias išraiškas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sunkiausia sepsio komplikacija yra septinis šokas. Tokiu atveju, dėl infekcijos žmogus nebegali išlaikyti normalaus arterinio kraujospūdžio, atsiranda šokas ir sutrinka visų organų veikla. Septinis šokas progresuoja labai greitai, jis gali būti ir žaibinis.“

Pasiteiravus, ar dažnai sepsis tampa mirties priežastimi, RVUL Skubios pagalbos skyriaus vedėjas pažymi, kad dažnu atveju pacientus pavyksta išgelbėti.

REKLAMA

„Sepsis yra blogos prognozės rodiklis, jeigu mes kalbame apie vyresnio amžiaus žmones, jeigu kalbame apie žmonės, kurie turėjo daug gretutinių ligų.

Jauniems, sveikiems žmonėms sepsis iš principo nėra mirtina liga, bet ne absoliučiai daugumai. Svarbiausia suvaldyti patį infekcijos šaltinį, iš kur atsirado uždegiminis atsakas“, – paaiškino pašnekovas.

REKLAMA

Komplikacijų rizika didesnė kelioms grupėms

Didesnė plaučių uždegimo komplikacijų tikimybė kyla tam tikroms pacientų grupėms:

„Visos infekcinės komplikacijos daugiau būdingos pacientams, kurie jau turi kažkokių kitų ligų, jeigu yra imunosupresinės būklės, onkohematologiniai, onkologiniai ligoniai, ligoniai, turintys kitų infekcinių susirgimų ir imunosupresiją – sergantys ŽIV, AIDS, hepatitais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat tiems, kurie turi imunosupresiją dėl organų transplantacijos. Tai reiškia, jų imuninė sistema nėra tinkamai funkcionuojanti.“

Įtakos gali turėti ir genetika. Pacientams, kurie turi genetiškai pakitusį atsparumą infekcinėms ligoms, kyla didesnė komplikacijų rizika.

„Bet jauniems, sveikiems žmonėms, neturintiems gretutinių ligų, plaučių uždegimas, jeigu jis yra anksti diagnozuojamas, gydomas pakankamai gerai ir lengvai, komplikacijų nesukelia“, – pridūrė P. Uksas.

REKLAMA

Priklausomai nuo individualaus ligos atvejo, pacientas gali būti guldomas į ligoninę, į reanimaciją arba išleidžiamas gydytis namo. Pacientas gali gydytis namuose, jei jo bendra savijauta, kraujospūdis, deguonies įsisotinimas kraujyje yra geras.

Plaučių uždegimas gydomas leidžiamaisiais arba geriamaisiais antibiotikais, kuriuos paskiria gydytojas, atlikus reikalingus tyrimus.

Nuomonės formuotoja
Nuomonės formuotoja
Net po mirties nuomonę formuoja, kad naktį praūžus naktiniam klube kitą dieną mirštama nuo plaučių uždegimo...juokdariai.
Kur tie visi jos draugai buvo kai žmogus ritosi vis žemyn? Ir negąsdinkit žmonių su plaučių uždegimais ir sepsiais. Jeigu mirties priežastis būtų ta, tai artimieji tokius vėjus būtų pakėlę, medikus su žemėm sumaišę.
Tai reiskia pavede medikai, nebetikiu ju profesionolumu. Pavelavo skirti gydyma.
Dabar turiu mazameti, baisiai kosti, snargliuojas gerkle skauda.
Tai zinot ka, vaiku daktare seimos, anksciau pries 20metu atvaziuodavo su greitaja.
O dabar ka turim? vaikas kentejo 2dienas ir tik dabar gavo "gydyma".
SU MEDICINA NUSIVAZIAVOM.... O PRASIDEJO NUO PRIVATININKU STEIGIMO, SUGRIUVO SISTEMA.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų