Prikurtimą įvairiame amžiuje gali sukelti ir ausų uždegimas, gretutinės ligos ar ilgalaikis triukšmas.

Gelbsti tik klausos aparatas

Sveikas žmogus šnabždesį girdi šešių metrų atstumu, o neprigirdinčiajam tampa sunku suprasti pašnekovo žodžius, jo kalba atrodo neaiški, erzinanti. „Prikursti gali ir jauni, ir vyresnio amžiaus žmonės, tačiau pastariesiems klausa dažniausiai nusilpsta natūraliai. Mūsų ląstelės susidėvi ir neatsistato, tačiau vieniems tai įvyksta anksčiau, kitiems – vėliau. Tai priklauso nuo genų“, – pasakojo Centro poliklinikos Vilniuje gydytoja otorinolaringologė Dalia Maziliauskienė.

Ji pabrėžė, kad klausa neprastėja kiekvieną dieną – tai vyksta pamažu. Kartais praeina ne vieni metai, kol žmogus supranta, kad jis jau nebegirdi durų ar telefono skambučio. „Pagyvenusiems senjorams, kuriems klausa nusilpo dėl amžiaus, vienintelė išeitis – klausos aparatas, sustiprinantis aplinkos garsus. Ligonių kasos kompensuoja išlaidas jiems įsigyti, todėl kiekvienas neprigirdintis vyresnio amžiaus žmogus gali jį įsigyti“, – nedelsti ir nesikankinti dėl suprastėjusios klausos skatino gydytoja otorinolaringologė. Klausos aparato reikia, kai žmogus neprigirdi abiem ausimis. Jei viena ausis veikia normaliai, lavinama ji gali kompensuoti atsiradusį neprigirdėjimą kita ausimi.

REKLAMA

Sieros kamštis „užmūrija“

Nors kurtumas dažniau yra vyresnių žmonių sveikatos problema, dėl gretutinių ligų, ausų uždegimo, ilgalaikio triukšmo ar sieros kamščio susidarymo prikursti gali ir jaunesni. „Klausos sutrikimų priežastys pagal kilmę yra dvejopos: kai dėl tam tikrų ligų ar traumų pakenkiama ausies kaušeliui, viduriniajai ir vidinei ausiai, arba tai smegenų sričiai, kuri kontroliuoja garso suvokimą“, – paaiškino D.Maziliauskienė. Ausies kaušelyje, dar vadinamame išorine ausimi, gali susidaryti sieros kamščių, trukdančių garsui patekti į tolesnes garso suvokimo sistemos dalis. Šis prikurtimas laikinas: pašalinus sieros kamštį, klausa atsistato. „Paprastai patys žmonės šiuos kamščius ir suformuoja, pernelyg uoliai valydami ausis kosmetiniais pagaliukais. Jie įstumia sierą giliau ir taip ausį tarsi užmūrija. Todėl geriau ausis valyti tik tiek, kiek pasiekiama pirštu“, – patarė gydytoja otorinolaringologė. Išsimaudžius ausis galima pašvarinti ir riebaliniais lašais, aerozoliais ar 1 proc. salicilo spirito tirpalu. Tačiau įstrigusį kietą sieros kamštį gali pašalinti tik gydytojas.

Apkursti galima ir pažeidus ausies būgnelį. „Jei stipriai pliaukštelėsi delnu ausį ar sužalosi būgnelį kosmetiniu pagaliuku, klausa gali suprastėti. Dažnai žmonės pamiršta, kad valo ausis pagaliuku, ir griebia suskambėjusį telefoną. Paprastai ausies būgnelis sugyja per mėnesį, todėl ir prikurtimas būna tik laikinas, tačiau kartais klausai pakenkiama negrįžtamai“, – atsargumo mokė D.Maziliauskienė.

Sukelia kitos ligos

Klausos sutrikimų gali sukelti ir uždegimas klausomojoje landoje ar viduriniojoje ausyje. Jis išsivysto į ausį patekus infekcijai, bakterijai ar virusui. Ligonis tada skundžiasi skausmu, pulsuojančiu ūžesiu ir pablogėjusia klausa. Gali patrūkti būgnelis ir atsirasti pūlingų, kraujingų išskyrų. „Jei pūliavimas kartojasi ir uždegimas užsitęsia, liga tampa lėtinė ir gali pažeisti vidinę ausį bei joje esantį klausos nervą“, – įspėjo gydytoja otorinolaringologė. Vidinės ausies uždegimas reiškiasi ūžesiu, cypimu ir aidu ausyse. Jis niekada nesukelia skausmo, todėl kartais ligoniai nė nepajunta, kad jų klausa suprastėjo. Todėl pastebėjus šiam uždegimui būdingų simptomų, būtina nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją: kuo anksčiau paskiriamas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad klausą pavyks visiškai arba bent iš dalies atkurti.

REKLAMA

Vidinės ausies uždegimas gali atsirasti ir sutrikus vidaus organų, kraujotakos ar centrinės nervų sistemos veiklai. „Viena iš svarbiausių prikurtimo priežasčių, ypač vyresniame amžiuje, gali būti širdies ir kraujagyslių ligos, persirgti insultai, infarktai. Dėl jų sutrinka smegenų kraujotaka, ir žmogus pradeda prasčiau girdėti“, – paaiškino D.Maziliauskienė. Išorinės ar viduriniosios ausies uždegimas, gydytojui paskyrus vaistų nuo uždegimo, paprastai išgydomas ir klausa netrukus grįžta, tačiau jei sužalojamas klausos nervas ar smegenų žievė, pasveiksta tik trečdalis ligonių.

Priežastį ne visada nustato

Būna ir tokių atvejų, kai žmogus atsikelia ryte ir suvokia nieko nebegirdintis. Priežastys gali būti įvairios – smegenų sumušimas, ūmus kraujotakos sutrikimas vidinėje ausyje, ausies būgnelio plyšimas, akustinės traumos. „Apie 15–30 proc. tokių atvejų – vadinamieji idiopatiniai prikurtimai, kai priežasties negalime nustatyti. Bandome klausą atkurti įvairiomis priemonėmis – kraujagysles plečiančiais vaistais, deguonies ar


steroidinių hormonų terapija, tačiau ne visada tai pavyksta padaryti“, – pripažino gydytoja otorinolaringologė.

Akustinę traumą gali sukelti stiprus triukšmas, būdingas technikai, naudojamai pramonėje ar žemės ūkyje (85–95 decibelų), garsus muzikos klausymas per ausines ar koncertų metu. „Dėl labai stipraus triukšmo pradeda spazmuoti kraujagyslės. Klausos nervo ląstelės yra ypač jautrios, todėl pakanka kelių sekundžių, kad, sutrikus kraujotakai, žūtų neuronai, ir klausa suprastėtų“, – įspėjo D.Maziliauskienė. Staiga suprastėjus klausai, ji ragino nedelsti: jei į gydytoją bus kreiptasi greičiau nei per savaitę, padidės tikimybė, kad klausa atsistatys.


Rašyti komentarą...
t
tai
2012-05-12 22:44:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
yra senos pasakos,arba atsilikusiu sapaliojimai,o kur atidus specialisto ,būtent jei dar yra išsami diagnozė?Pasižiūrėjus ir neradus akivaizdžių pakitimų pasakoma ,kad kurtumo problema ne ausyje ir toliau tavo problemos.Geriau tokiais strapsniais neerzina žmonių.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų