• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Žinomas Lietuvos alpinistas Gediminas Simutis šypsosi: „Ant kabančių lentynėlių miegoti labai smagu. Tačiau patogiau - žemėje“.

REKLAMA
REKLAMA

2010 metais uolinėje klasėje tarp Lietuvos atstovų pirmąją vietą su Saule Žukauskaite užėmęs G.Simutis Ekstremalas.lt portalui teigė: „Ant kabančių lentynėlių miegoti smagu, nors ant žemės - patogiau. Jos naudojamos tada, kai toje vietoje atsigulti ar atsisėsti nėra gamtos sukurtos natūralios “lentynos„. O panaudojant tokią “lentyną„, galima neblogai pasnausti“.

REKLAMA

Pasakodamas apie tokias saugos stotis, geriausias 2009 metų Lietuvos alpinistas  pažymėjo, kad saugos stotis, ant kurios pakabinta lentyna, būtinai privalo būti labai tvirta.

Beje, Gediminas Simutis ir Saulė Žukauskaitė užkopė į įspūdingą El Capitan viršūnę, o Ekstremalas.lt skaitytojai šį įvyki išrinko Didžiausiu 2009 metų Lietuvos ekstremalų pasiekimu.

REKLAMA
REKLAMA

Nakvynes kalnuose, ant stačių kalno šlaitų, alpinistai pradėjo praktikuoti maždaug nuo 1950 metų. Ir dabar, ir anksčiau, buvo manoma, kad alpinistui geriausia nakvynė yra vadinama sienutė-lova. Kiekvienais metais sunkėjant alpinistų ekspedicijoms, buvo nutarta neieškoti specialios vietos nakvynei, o nakvoti ant stačios sienos.

Manoma, kad tokį nakvynės būdą aktyviai pradėjo propaguoti amerikietis ekstremalas Royal Robbins.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alpinisto hamakas reikalavo dviejų tvirtinimo taškų viename lygyje, maždaug 2,5 metrų atstumu ir patogi nakvynė garantuota. Tiesa, patogumas - „alpinistinis“.

„Pasakojimų apie iškritusius alpinistus - netrūksta, - prisipažino tokiose “lentynose„ miegojęs G.Simutis. - Tiesa, miegant, tai dažniausiai nenutinka, nes šono yra vartytis neleidžiantys diržai“.

REKLAMA

Dažniausiai, kaip Ekstremalas.lt portalui teigė Gediminas, alpinistai iškrenta tvarkydamiesi, ar imdami iš po lentynos apačios. Tuo metu lentyna praranda balansą. Būna ir nesėkmingų nutikimų, kai stiprus vejas apverčia lentyną net su žmonėmis, kartais suplėšo audinį ar sulaužo rėmą. Laimė, mes nakvojome tik geru oru, o naktį galėjom grožėtis žvaigždėtu dangumi. Tiesa, tos lentynos labai brangios, o mes tik buvome tik pasiskolinę. Bet kitiems nuotykiams tikriausiai teks nusipirkti".

REKLAMA

Alpinistinio hamako konstrukciją patobulino Warren Harding. Jo sukurta sistema, pavadinta BAT (Basically Absurd Technology - liet. Paprasčiausiai Absurdiška Sistema), iki šiol naudojama daugelio hamakų konstrukcijose.

Ši sistema reikalauja tik vieno tvirtinimo taško, kas dar palengvina alpinisto pasiruošimą nakvynei.

Pats BAT išradėjas Warren, susiklosčius nesėkmingomis aplinkybėms, vos nežuvo 1968 metais, gulėdamas savo hamake. Šio, vos nepasibaigusio tragedija, įvykio kaltininku tapo tuo metu siautėjęs uraganas su lietum ir sniegu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savotišką rekordą Warren pasiekė su kolega Dean Caldwell, bandydami pereiti Ankstaus Ryto Šviesos Sieną (Wall of the Early Morning Light). Tuomet jie ant BAT sistemos hamako pragyveno 27 dienas.

Apie tai net pasakojama neįtikėtina istorija - 22 dienas ekstremalams pragyvenus hamake, kilo labai didelė, keturias dienas siautėjusi audra.

Po keturių dienų gelbėjimo tarnybos darbuotojai nusprendė pradėti gelbėjimo operaciją. Kai gelbėtojai pasiekė alpinistų hamaką, tarp gelbėtojų ir alpinistų įvyko, jau legenda tapęs, pokalbis:

Alpinistai: „Sveiki, kuo galime jums padėti?“

Gelbėtojai: „Ei, mes juk atvykome jūsų gelbėti!“

Alpinistai: „Tikrai? Tuomet, prieš gelbėdami, užeikite pas mus, pasistiprinkite, mes įpilsime jums vyno...“

Gedimino Simučio ir Saulės Žukauskaitės asmeninio archyvo ir  Orin Salah nuotr.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų