• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo vaikystės gamtos apsuptyje augusi ir jos ženklus suprantanti Dzūkijoje gyvenanti Janina Janušauskienė, papasakojo, kiek dar galime tikėtis Bobų vasaros bei kokie orai toliau stebins rudenį. Moteris atskleidžia, ką galima pasakyti jau dabar, o ko dar, dėl kelių gamtos ženklų, reikia palaukti.

Nuo vaikystės gamtos apsuptyje augusi ir jos ženklus suprantanti Dzūkijoje gyvenanti Janina Janušauskienė, papasakojo, kiek dar galime tikėtis Bobų vasaros bei kokie orai toliau stebins rudenį. Moteris atskleidžia, ką galima pasakyti jau dabar, o ko dar, dėl kelių gamtos ženklų, reikia palaukti.

REKLAMA

Gamtos ženklus atpažįstanti ir jų reikšmės žinanti Janina teigia, kad mėgautis Bobų vasara bus dar galima visą šią savaitę. „Tikėtis galime apie dešimt dienų dar tikrai, bet ji nėra tokia, kokios mes norėtumėme. Negaliu sakyti, kad ji labai graži ir šilta. Orai iš tiesų kaip lietuviškam rudeniui gražūs, bet daugumai vis tiek jau šalta. Kaip kas Bobų vasarą supranta“, – sako dzūkė.

Moteris akcentuoja, kad šis ruduo – įprastas Lietuvai. Drėgnas oras, vėjas bei rūkas, visa tai, pasak jos, apibūdina lietuvišką rudenį.

REKLAMA
REKLAMA

„Visas ruduo drėgnesnis, vėjuotas. Atsikėlus orai atrodo, kad bus nuo ryto geri, bet paskui vis niaukiasi ir niaukiasi, atsiranda rūkas, drėgmė. Tačiau tas yra natūralu, nes tai lietuviškas ruduo, nuo kurio mes jau  lyg ir esame atpratę. Pastarieji rudenys buvo iki dvidešimties laipsniu, šiltesni, bet dabar jau to nesitikėkime, nes šiemet, pasikartosiu, tiesiog lietuviškas ruduo“, – pasakoja Janina.

REKLAMA

Likęs ruduo – darganotas

Besibaigiant Bobų vasarai, orai neturėtų staigiai atšalti, tad žinia maloni laukiantiems šildymo sezono. Anot Janinos, šiemet šis laikotarpis kitoks nei pernai, daugumai gali nepatikti lietus, nuo kurio atprato lietuviai.

„Orai dar stipriai nešals, išsilaikys panašūs, kaip ir šiomis dienomis – saulėti. Kai baigsis Bobų vasara, jie nebus šalti, gal labiau drėgnesni, nuo ko mes atpratome, nes pernai mes dar spalį džiaugėmės saulės spinduliais, jais gerėjomės, bet tai buvo nenatūralu, kaip sakau, nelietuviška.

REKLAMA
REKLAMA

Visiems tada buvo gerai, o šiemet viskas kitaip. Tiesiog yra taip, kad lyja nors ir nestiprus lietus, bet žmonėms tai nemalonu. Prasidės ir darganos, kurios ne visiems patiks, bet ką jau padarysime“, – komentuoja gamtos ženklus suprantanti dzūkė.

Spalio pradžia ir vidurys dar turėtų džiuginti saulėtomis dienomis bei gražiais orais. Atšalti gali nuo spalio pabaigos. Janina sako, kad mėnesio pabaigoje galima tikėtis ir darganų:

„Nuo spalio 20 dienos jau ir tų šalnų vietomis bus daugiau. Taip bus ir lapkričio pradžioje. Tie, kurie  daugiau leido laiko gamtoje, turėjo pastebėti, kad vėjas buvo didesnis nei pernai, todėl šie metai ir bus tokie, kad atspindės vėjus ir drėgmę. Tiesiog ta drėgmė pasireiškia ne itin stipriomis liūtimis, o smulkesniais lašais. Gal nuo lapkričio smarkesnės liūtis prasidės.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lapkričio pabaigoje galima tikėtis taip pat ir šerkšno, apledijusių kelių, tačiau pasak dzūkės, tai truks tik keletą dienų.

Žiemą prognozuoti dar anksti

Kokia gi bus rudens pabaiga bei žiemos pradžia, Janina daug prognozuoti dar negali. Pasak jos, dar turi nukristi visi medžių lapai bei turi sulaukti iki kol išskris paukščiai.

„Būna randu dar žalių ąžuolų iš kurių lapų vantas surišu. Taip pat ir beržų žaliuojančių dar randu. Taip ir yra, kad tas margumas išduoda ir margą klimatą Lietuvoje. Daug kas dar nerudenėja, reikia po miškus pavaikščiot ir pamatyt, pasigerėti gamta“, – pasakoja Janina.

REKLAMA

Anot Janinos, nugeltę ar nuraudonavę medžių lapai gali prognozuoti įvairių orų žiemą, jos pradžią. Orai bus permainingi, bus ir darganos, ir šlapdribos, lietaus. „Aišku, bus ir gražių saulėtų dienų, bet nemanau, kad bus labai daug sniego. Pasitaikys gruodžiui įpusėjus ir šaltų dienų, tik dar nežinau, ar bus daugiau šalčio, ar sniego, ar šlapdribų, nes dar daug ką turiu sužiūrėti“, – priduria dzūkė.

Šiemet žiemą pasitaikys daugiau šlapdribos, kuomet snigs ir vėl tirps. Tačiau, kiek pasakoja Janina, likę gamtos ženklai atskleis daugiau detalių, tad dabar moteriai svarbu jų sulaukti, o pats ruduo, pasak jos, prasitęs ilgiau ir bus lietuviškesnis.

REKLAMA

Viskas priklauso nuo nusiteikimo

Janina sako, kad daug kas priklauso nuo pačių žmonių požiūrio į orą.

„Pažįstama skundėsi, kad blogas oras, o aš jai sakiau, kad jis dar labai geras. Aš visiems sakau, kad nuostabus dar oras, bet į mane pažiūri keistai. Mes jau nebeturime tos nuotaikos, tiesiog reikia džiaugtis tuo kas yra aplinkui gamtoje. Tas pats lietus suteikia malonumą ir džiaugsmą, svarbiausia, kad tik sveiki būtumėme“, – atvirauja dzūkė J. Janušauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gamtos ženklus suprantanti Janina pataria žmonėms mėgautis bei džiaugtis rudeniu čia ir dabar. Pasak jos, ruduo Lietuvoje, net su lietumi ar rūku, yra labai gražus. Taip pat priduria:

„Saulėlydis yra visai kitoks nei vasarą, nes saulė žemai būna pakibusi, tiesiog išmokime gyventi tuo, ką turime šiandien, šypsokimės vieni kitiems, nesvarbu, ar lyja ar sninga ir pasaulis bus kitoks.“

Ačiū Janinai,mes be jos " prapultume"!
Nors jau nesiskelbtu kad supranta. Jau išpranašavo ir žiemą ir vasarą ir ne karto nepataikė. Gal jau būtų laikas užčiaupti savo srebtuve ir patylėt sitokiai zinovei?
Šaunuolė dzūkelė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų