Renata Šakalytė-Jakovleva. Turi negalią? Apie vaikus pamiršk!

Elena: „Jeigu patys nedirbate ir esate valstybės išlaikomi, o tiksliau mūsų visų dirbančiųjų išlaikomi, tai ar negana vieno vaiko… Nereikia būti egoistais ir sėdėti kitiems ant sprando. Aš irgi norėjau daug vaikų turėti, bet gimdžiau tiek, kiek galėjau išmaitinti ir išleisti į mokslus. O jūs apie tai visai negalvojate. Na pripratot būti išlaikomi, nes motinėlė valstybė viską jums turi dykai duoti, o kas mums ką duoda?“

Renata Šakalytė-Jakovleva (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Tamsus: „WTF ? Kaip šitaip abu su negalia... ir dar vaikų nori... papasakokit, koks vaikas auga – sveikas ar su negalia... Tokiems tik sterilizacija ir nieko daugiau.“

Tai tik keletas „nekalčiausių“ komentarų, aptiktų po straipsniais internete apie lazdijiškę, kuriai be žinios medikai atliko sterilizaciją.

Nuo gimimo neįgali moteris ir neįgalus jos sutuoktinis vadinami veltėdžiais, kaltinami siekiu sužlugdyti Lazdijų ligoninę, mat vos prieš keletą dienų teismas gydymo įstaigai priteisė išmokėti kelias dešimtis tūkstančių eurų kompensacijoms.

Žinot, skaitau ir negaliu patikėti savo akimis… Moteris, patyrusi tokią baisią skriaudą, dar kaltinama ir žeminama dėl to, jog siekia patraukti atsakomybėn nusikaltusius asmenis.

REKLAMA

Teisinėje valstybėje teisybės ieškantis žmogus staiga tampa nusikaltėliu. Kas kelia tokį pyktį? Pavydas tūkstantinių kompensacijų? Bet juk ir arkliui aišku, kad jokie pinigai ar kompensacijos jau nesugrąžins šiai moteriai svarbiausio dalyko – galimybės susilaukti dar vieno vaikelio.

Net neabejoju, kad ji sumokėtų visus priteistus eurus tam, kuris galėtų jai suteikti šansą antrąkart tapti mama. Tai gal pavydima žiniasklaidos dėmesio pliūpsnio, kurio lazdijiškių pora po teismo sprendimo susilaukė? O galbūt visi pikti bei užgaulūs komentarai yra paprasčiausias nejautrumas, nesupratimas ir nuvertinimas vienos pažeidžiamiausių visuomenės grupių – neįgaliųjų?

Ties šita vieta ir sustokime: daug komentatorių būtent akcentuoja, kad „tokiems“ – suprask, sėdintiems ratukuose, turintiems neįgalumą, - daugiau vaikų ir nereikia turėti. Tačiau nuo kada neįgalus žmogus praranda teisę susilaukti palikuonių? Kas taip nusprendė? Anoniminiai teisuoliai ir teisuolės?

Šiuo atveju lazdijiškių pora neprivalo nieko niekam įrodinėti. Tai, kad moteris sėdi ratukuose, o vyras irgi turi fizinį neįgalumą, nėra joks nuosprendis!

Jie rūpinasi savo paaugliu sūnumi patys, kaip geba ir moka. Neatidavė jo į vaikų namus ir neprarado, kaip nutinka net visiškai sveikiems tėvams. Berniukas lanko mokyklą, rūpinasi šeima. Ar meilei – besąlygiškai ir nuoširdžiai – tikrai trukdo neįgalumo vežimėlis?

Ar nevaikštanti, cerebrinio paralyžiaus nuo gimimo paliesta moteris yra mažiau mylinti ir iškart bloga mama? Ar jos jausmai, norai, svajonės mažiau reikšmingi? Tikrai ne.

Tai tik mūsų – sveikųjų – problema, kad nemokame, o kartais net nenorime suprasti neįgaliųjų gyvenimo bei kasdienybės. Juk paprasčiau nematyti, negirdėti ir apsimesti, kad „kitokių“ išvis nėra. Paprasčiau, kai jie būna savo pensionuose, už uždarų durų, slepiami namuose. Todėl, ko gero, ir įvyksta šokas, kai neįgaliųjų pora staiga atsiduria dėmesio centre, reikalauja ir dar gauna!

Bandau tik įsivaizduoti, ką turi išgyventi šie lazdijiškiai ir jų paauglys sūnus, matydami užgaulius komentarus. Nuoširdžiai viliuosi, kad šeima jų išvis neskaito.

Labai lengva pasislėpti už slapyvardžio „tamsus“ ar „tiesiog Elena“ ir pilti purvą ant žmonių, kuriems skauda iš tikrųjų. Tą akimirką kažkodėl pamirštama, kad žodžiai kaip kulkos – žaloja ne ką mažiau.

Mūsų tolerancija neįgaliems žmonėms dar labai trapi. Pokyčiai visuomenėje vyksta, tačiau per lėtai. Dažnu atveju ta tolerancija primena kaukių puotą: gražiame renginyje pakalbama apie būtinybę mažinti neįgaliųjų atskirtį, dovanojami atminimo ženkleliai, o realybėje pamirštama padaryti rampą į sceną, kad ratukuose sėdintys žmonės galėtų tuos ženklelius atsiimti… Ir taip vyksta daugelyje gyvenimo sričių.

Visgi, mano įsitikinimu, atskirtį sumažinti pavyks tik tada, kai mes patys savyje pradėsime nuosekliai rauti netolerancijos piktžoles. Kai rodysime tokį pavyzdį aplinkiniams – pirmiausia vaikams.

Kai mokysime juos priimti neįgaliuosius su draugiškumu, o ne baime ir atstūmimu. Kai stengsimės suprasti, o ne teisti ir pasmerkti. Net jei turime kitokią nuomonę, privalome išmokti ją išsakyti nežeminant ir nesityčiojant – nesvarbu, kad tai darome pasislėpę už anoniminio komentaro.

Pravartu galvoti, kas tavo žodžių mišrainę valgys ir kokį skonį ji paliks skaitančiajam. Ypač, komentuojant po straipsniais tokiomis jautriomis temomis, kiekvieno atsakomybė svarbi.

Kai manęs paklausia, kaip aš pati auginu savyje tolerancijos medį, atsakau, kad geriausia tai daryti mėginant įsivaizduoti save kito vietoje. Pamėginkite ir jūs!

Tarkim, kaip jaustumėtės pabudę po operacijos ir sužinoję, kad jums „netyčia“ vietoj vienos, nupjovė abi kojas? Arba kokios mintys aplankytų perskaičius kažkieno nuomonę, jog jums negalima susilaukti vaikų, nes nevaldote kairės rankos?..

Kai žmogus susiduria su neteisybe, absoliučiai nesvarbu, koks jis – neįgalus, sveikas, stambus ar raudonplaukis. Visi turi teisę į teisingumą. O mes neturime teisės skirstyti, kas turi teisę į teisingesnį teisingumą. Juk prieš įstatymo raidę lygūs visi.

Stiprybės visoms aušroms ir dariams, kuriems šiandien dar tenka kovoti už save visomis prasmėmis. Ir stiprybės mums, bandantiems keistis. Tai tikrai nelengvas uždavinys, bet – įmanomas.


Rašyti komentarą...
A
Asasas
2019-07-12 21:37:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jūsų žiniai, ir sveikų tėvų vaikų gyvenimai ne ką lengvesni.
Atsakyti
-3

Žodžio laisvė
2019-07-12 21:23:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ko ginčijatės?Paklauskite vaikų iš invalidų šeimos koks jų gyvenimas.Aš pati gimiau invalidų šeimoje.Mano nuomonė- neleiskite vaikams gimti į vargą pasaulyje,kai žinosite iš anksto ,kad jūsų vaikams niekas neišties pagalbos rankos.Per gyvenimą teks irtis taku ne rožėmis klotu.Ir tėvai gimdo vaikus vien tik galvodami apie savo gyvenimo palengvinimą ir nieko daugiau.
Atsakyti
-15

V
Viktorija
2019-07-12 22:32:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Asasas pritariu jums !
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (25)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų