Renata Šakalytė-Jakovleva (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Renata Šakalytė-Jakovleva (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Elena: „Jeigu patys nedirbate ir esate valstybės išlaikomi, o tiksliau mūsų visų dirbančiųjų išlaikomi, tai ar negana vieno vaiko… Nereikia būti egoistais ir sėdėti kitiems ant sprando. Aš irgi norėjau daug vaikų turėti, bet gimdžiau tiek, kiek galėjau išmaitinti ir išleisti į mokslus. O jūs apie tai visai negalvojate. Na pripratot būti išlaikomi, nes motinėlė valstybė viską jums turi dykai duoti, o kas mums ką duoda?“

Tamsus: „WTF ? Kaip šitaip abu su negalia... ir dar vaikų nori... papasakokit, koks vaikas auga – sveikas ar su negalia... Tokiems tik sterilizacija ir nieko daugiau.“

Tai tik keletas „nekalčiausių“ komentarų, aptiktų po straipsniais internete apie lazdijiškę, kuriai be žinios medikai atliko sterilizaciją.

Nuo gimimo neįgali moteris ir neįgalus jos sutuoktinis vadinami veltėdžiais, kaltinami siekiu sužlugdyti Lazdijų ligoninę, mat vos prieš keletą dienų teismas gydymo įstaigai priteisė išmokėti kelias dešimtis tūkstančių eurų kompensacijoms.

REKLAMA

Žinot, skaitau ir negaliu patikėti savo akimis… Moteris, patyrusi tokią baisią skriaudą, dar kaltinama ir žeminama dėl to, jog siekia patraukti atsakomybėn nusikaltusius asmenis.

Teisinėje valstybėje teisybės ieškantis žmogus staiga tampa nusikaltėliu. Kas kelia tokį pyktį? Pavydas tūkstantinių kompensacijų? Bet juk ir arkliui aišku, kad jokie pinigai ar kompensacijos jau nesugrąžins šiai moteriai svarbiausio dalyko – galimybės susilaukti dar vieno vaikelio.

Net neabejoju, kad ji sumokėtų visus priteistus eurus tam, kuris galėtų jai suteikti šansą antrąkart tapti mama. Tai gal pavydima žiniasklaidos dėmesio pliūpsnio, kurio lazdijiškių pora po teismo sprendimo susilaukė? O galbūt visi pikti bei užgaulūs komentarai yra paprasčiausias nejautrumas, nesupratimas ir nuvertinimas vienos pažeidžiamiausių visuomenės grupių – neįgaliųjų?

Ties šita vieta ir sustokime: daug komentatorių būtent akcentuoja, kad „tokiems“ – suprask, sėdintiems ratukuose, turintiems neįgalumą, - daugiau vaikų ir nereikia turėti. Tačiau nuo kada neįgalus žmogus praranda teisę susilaukti palikuonių? Kas taip nusprendė? Anoniminiai teisuoliai ir teisuolės?

Šiuo atveju lazdijiškių pora neprivalo nieko niekam įrodinėti. Tai, kad moteris sėdi ratukuose, o vyras irgi turi fizinį neįgalumą, nėra joks nuosprendis!

REKLAMA

Jie rūpinasi savo paaugliu sūnumi patys, kaip geba ir moka. Neatidavė jo į vaikų namus ir neprarado, kaip nutinka net visiškai sveikiems tėvams. Berniukas lanko mokyklą, rūpinasi šeima. Ar meilei – besąlygiškai ir nuoširdžiai – tikrai trukdo neįgalumo vežimėlis?

Ar nevaikštanti, cerebrinio paralyžiaus nuo gimimo paliesta moteris yra mažiau mylinti ir iškart bloga mama? Ar jos jausmai, norai, svajonės mažiau reikšmingi? Tikrai ne.

Tai tik mūsų – sveikųjų – problema, kad nemokame, o kartais net nenorime suprasti neįgaliųjų gyvenimo bei kasdienybės. Juk paprasčiau nematyti, negirdėti ir apsimesti, kad „kitokių“ išvis nėra. Paprasčiau, kai jie būna savo pensionuose, už uždarų durų, slepiami namuose. Todėl, ko gero, ir įvyksta šokas, kai neįgaliųjų pora staiga atsiduria dėmesio centre, reikalauja ir dar gauna!

Bandau tik įsivaizduoti, ką turi išgyventi šie lazdijiškiai ir jų paauglys sūnus, matydami užgaulius komentarus. Nuoširdžiai viliuosi, kad šeima jų išvis neskaito.

Labai lengva pasislėpti už slapyvardžio „tamsus“ ar „tiesiog Elena“ ir pilti purvą ant žmonių, kuriems skauda iš tikrųjų. Tą akimirką kažkodėl pamirštama, kad žodžiai kaip kulkos – žaloja ne ką mažiau.

Mūsų tolerancija neįgaliems žmonėms dar labai trapi. Pokyčiai visuomenėje vyksta, tačiau per lėtai. Dažnu atveju ta tolerancija primena kaukių puotą: gražiame renginyje pakalbama apie būtinybę mažinti neįgaliųjų atskirtį, dovanojami atminimo ženkleliai, o realybėje pamirštama padaryti rampą į sceną, kad ratukuose sėdintys žmonės galėtų tuos ženklelius atsiimti… Ir taip vyksta daugelyje gyvenimo sričių.

REKLAMA

Visgi, mano įsitikinimu, atskirtį sumažinti pavyks tik tada, kai mes patys savyje pradėsime nuosekliai rauti netolerancijos piktžoles. Kai rodysime tokį pavyzdį aplinkiniams – pirmiausia vaikams.

Kai mokysime juos priimti neįgaliuosius su draugiškumu, o ne baime ir atstūmimu. Kai stengsimės suprasti, o ne teisti ir pasmerkti. Net jei turime kitokią nuomonę, privalome išmokti ją išsakyti nežeminant ir nesityčiojant – nesvarbu, kad tai darome pasislėpę už anoniminio komentaro.

Pravartu galvoti, kas tavo žodžių mišrainę valgys ir kokį skonį ji paliks skaitančiajam. Ypač, komentuojant po straipsniais tokiomis jautriomis temomis, kiekvieno atsakomybė svarbi.

Kai manęs paklausia, kaip aš pati auginu savyje tolerancijos medį, atsakau, kad geriausia tai daryti mėginant įsivaizduoti save kito vietoje. Pamėginkite ir jūs!

Tarkim, kaip jaustumėtės pabudę po operacijos ir sužinoję, kad jums „netyčia“ vietoj vienos, nupjovė abi kojas? Arba kokios mintys aplankytų perskaičius kažkieno nuomonę, jog jums negalima susilaukti vaikų, nes nevaldote kairės rankos?..

Kai žmogus susiduria su neteisybe, absoliučiai nesvarbu, koks jis – neįgalus, sveikas, stambus ar raudonplaukis. Visi turi teisę į teisingumą. O mes neturime teisės skirstyti, kas turi teisę į teisingesnį teisingumą. Juk prieš įstatymo raidę lygūs visi.

REKLAMA

Stiprybės visoms aušroms ir dariams, kuriems šiandien dar tenka kovoti už save visomis prasmėmis. Ir stiprybės mums, bandantiems keistis. Tai tikrai nelengvas uždavinys, bet – įmanomas.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį lazdijiškės Aušros Jankauskienės byloje, nagrinėjusiose be jos žinios atliktos sterilizacijos aplinkybes. Teismo verdiktas šia byla susidomėjusią visuomenę padalijo į dvi stovyklas: vieni tikino, kad priteista suma – pasityčiojimas iš pamintų žmogaus teisių, kiti smerkė esą pasipelnyti norėjusią neįgalią moterį.

Sutuoktiniai Jankauskai kaltina Lazdijų ligoninę ir gydytoją, operavusį moterį gimdymo metu. Esą medikas prieš 15 metų jai ne tik atliko Cezario pjūvio operaciją, bet ir kartu sterilizaciją – mechaniškai atidalino kiaušintakius.

Celebriniu paralyžiumi serganti moteris pasakojo, kad viskas prasidėjo nuo sūnaus klausimų, kodėl jis neturi nei broliuko, nei sesutės. Moteris neslepia, kūdikį auginti nebuvo lengva, bet ir visiškai sveikoms moterims tai nėra paprasta. Šeima kelerius metus augino pirmąjį sūnų, o jau tada pradėjo galvoti apie broliuką ar sesutę. Deja, gandrai jų namų neaplankė nei pirmus, nei antrus ar trečius metus. Šeima pradėjo ieškoti priežasčių. Tik po daugybės konsultacijų, tyrimų sužinojo, kad daugiau vaikų negalės susilaukti nei natūraliu, nei dirbtinio apvaisinimo būdu.

A. Jankauskienė neslepia – per televiziją pamačiusi reportažą apie Kauno apygardos teismo priimtą sprendimą, patyrė dar vieną šoką. Ne tik dėl priteistos beveik penktadalį (26 tūkst. eurų jai ir 6 tūkst. eurų jos sutuoktiniui) siekiančios ieškinyje nurodytos (150 tūkst. eurų) sumos, bet ir teismo atstovės žodžių, kad byloje nenustatyta, kas iš operacijoje dalyvavusių medikų atliko tyčinius arba neatsargius veiksmus, pažeidusius jos teises.   

Žodžio laisvė
2019-07-12 21:23:50
Ko ginčijatės?Paklauskite vaikų iš invalidų šeimos koks jų gyvenimas.Aš pati gimiau invalidų šeimoje.Mano nuomonė- neleiskite vaikams gimti į vargą pasaulyje,kai žinosite iš anksto ,kad jūsų vaikams niekas neišties pagalbos rankos.Per gyvenimą teks irtis taku ne rožėmis klotu.Ir tėvai gimdo vaikus vien tik galvodami apie savo gyvenimo palengvinimą ir nieko daugiau.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
AS 2019-07-13 22:41:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kodėl tik iš sveikųjų reikalaujama tolerancijos ir supratimo? Kodėl neįgalieji nėra tolerantiški ir supratingi? Kodėl jie nepagalvoja apie tai, kad paleisdami į pasaulį vaiką jie užkrauna finansinę naštą ir taip neturingai gyvenantiems sveikiems: sveikasis turės dar daugiau dirbti ir nuo jo plėš didesnius mokesčius, kad išlaikytų neįgaliojo vaiką, kai tuo tarpu jo vaikai augs nematydami tėvo/motinos bei gana prastomis sąlygomis. Gal būkime tolerantiški ir negadinkim savo sprendimais gyvenimo aplinkiniams?   ATSAKYTI
Uz tolerancija 2019-07-14 09:06:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir kokioje visuomeneje mes gyvename, tikrai linkeciau visiems tiesuoliams ir kritikams nors akimirka pajusti ta negalia ir suprasti kas ji yra, arba tiesiog gauti tokia Dievo dovana kad nebesinoretu sneketi nesamoniu....  
Mociute 2019-07-13 11:45:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Eilini karta Sakalyte parode savo isminti ,kad jau tokia gailestinga ,tai ar matei invalidu gyvenima is arti, ?Manau ,kad ne ,tai ir negraudenk tu ,kurie gyveno ir zino geriau uz tave ,atrodo ,kad turi tevus,bet ju kaip ir nera,   ATSAKYTI
As 2019-07-13 18:20:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O tu žinai? Kad taip komentuoji?   
Gražina 2019-07-13 11:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mieloji esu neiįgali nuo 36 m.,bet visada supratau ką galiu duoti savo vaikui ir kitiems.Mano manymu ne tik ši pora turėtu pamastyti kiek turėti vaikų,bet ir tos kurios gimdo dėl pašalpų,o jų yra daug.
Nieks nežemina neigalių žmoniu,o jai ka pasako tai jų reikalas ne visi žmonės turi gerą prota,o į kvailius nereik kreipti dėmesio.Neigalieji norime daug,bet ar viska galime.Nelaukime pagalbos iš valdžios bri žmonių gyvenkime taip ksip galime ir bus viskas gerai   ATSAKYTI
VAP 2019-07-13 09:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar žinote, kad neįgaliųjų pašalpa yra 260 ar 290 € ? Mažesnė už vidutinę pensiją 344 €...
Kaip išgyventi jaunam vyrui, sėdinčiam vežimėlyje ar gulinčiam lovoje?    ATSAKYTI
AH 2019-07-13 06:20:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Visai nužmogėjo žmogėnai.Kas su jumis darosi,iš kur tas pyktis liejasi?Iš kur tas egoizmas?Nesate jūs pasaulio bambos ir nebūsite,kad spręsti už kitus.   ATSAKYTI
Petras2 2019-07-13 03:19:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tiesiai šviesiai:paaugęs vaikas patarnavo tėvams buityje.dabar beveik suaugo,kelia sparnus iš namų,nori savo pilnaverčio gyvenimo.tėtušiai apsičiupinėjo,kad tuoj nebeteks patarnautojo,tai nutarė susimeistraut kitą.o Jakovleva gali užjaust kiek tik nori,o išlaikyti tų nabagų šeimą ir jų patarnautojus tektų visiems.kaip ir kompensaciją mokėsim mes visi...ir nereikia žaisti gailesčio kortomis.turim vadovautis sveiku protu.kaip ir Jakovleva savo gimdymus reguliuoja vadovaudamasi protu.   ATSAKYTI
Uršulė 2019-07-13 07:02:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Petras2 sutrauks į kiaulę jus už tokią rašliavą.   
VAP 2019-07-13 09:57:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kas augins tą vaikelį, kol jis sugebės "patarnauti"?  
D 2019-07-12 22:26:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Tai ir vaikžudžiai turi teise į daugiau vaikų, ir pedofilai. Ir kitokie iškrypėliai. Nes matai motina teresė Jakovleva mano, kad nesvarbu tavo finansinė padėtis, įgūdžiai, galimybės, supratimas ir realiai niekas nesvarbu. Jei nori, gimdyk šimtą vaikų, kad tik noras yra. O kas išlaikys, kokia vaikų vaikystė ir gyvenimo kokybė bus - nesvarbu.    ATSAKYTI
V 2019-07-12 23:38:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jei tavo vyrą,tau nei jam nežinant iškastruos-normaliai,ane?  
D 2019-07-13 09:28:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ne apie tai kalba. Kalbu ne apie padarytą žalą, o apskritai apie vaikų turėjimą.
  
O 2019-07-12 22:19:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Vel sita!? Pradeda tapti tokia pat atgrasi kaip ir Kurpiene.   ATSAKYTI
Irmis 2019-07-12 22:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Stiprybės Šeimai kuo Didžiausios ir tiek!!! :-)))   ATSAKYTI
Elena 2019-07-12 21:52:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Visiskai teisingai parase,kad gimdo vaikus tik apie save galvodami,bet deja,nepagalvoja kaip sunku bus tiems vaikams,kai abu tevai invalidai...   ATSAKYTI
Žodžio laisvė 2019-07-12 21:23:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Ko ginčijatės?Paklauskite vaikų iš invalidų šeimos koks jų gyvenimas.Aš pati gimiau invalidų šeimoje.Mano nuomonė- neleiskite vaikams gimti į vargą pasaulyje,kai žinosite iš anksto ,kad jūsų vaikams niekas neišties pagalbos rankos.Per gyvenimą teks irtis taku ne rožėmis klotu.Ir tėvai gimdo vaikus vien tik galvodami apie savo gyvenimo palengvinimą ir nieko daugiau.
   ATSAKYTI
Asasas 2019-07-12 21:37:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jūsų žiniai, ir sveikų tėvų vaikų gyvenimai ne ką lengvesni.
  
Viktorija 2019-07-12 22:32:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Asasas pritariu jums !   
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Planuojami nauji apribojimai keliuose
DABAR RODOMA
Planuojami nauji apribojimai keliuose
DABAR RODOMA
Kurėno iškėlimo operacija
DABAR RODOMA
Skurdi grybavimo sezono pradžia
DABAR RODOMA
Palanga skaičiuoja lietaus žalą
DABAR RODOMA
Amžino poilsio vietą verčia sąvartynais
DABAR RODOMA
Policija tikrins paspirtukininkus
DABAR RODOMA
Krakėse rastas lavonas
DABAR RODOMA
Skvernelis keliasi į Turniškes
DABAR RODOMA
Žiaurus poelgis su šinšilomis
DABAR RODOMA
Policijos reidą „nuspalvino“ peštukas
REKLAMA
Vaizdas zoologijos sode (nuotr. skaitytojo)
Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po to, kai jie pamatė paliegusius ir dvokiančius gyvūnus narvuose. Užuot tvarkingų ir ...
Jūratės namuose jau auga daugiau nei penkiasdešimt vaismedžių
Citrinos, mandarinai, apelsinai, o kur dar laimai, greipfrutai ar net bananai ir figos. Ne, tai nėra tik paprastas egzotinių vaisių sąrašas. Nors dažnam lietuviui visai ...
Vaikų chirurgas rezidentas B. Jonuška po darbo ligoninėje skuba prie didžėjaus pulto
Be vaikų chirurgo rezidento Benedikto Jonuškos turbūt nepraeitų nei vienas linksmesnis vakarėlis. Nors dienomis jį galima sutikti klaidžiuose ligoninės koridoriuose, naktimis ...
Vytautas Kirkliauskas ir Neringa Kirkliauskienė (nuotr. asmeninio albumo ir SCANPIX)
Jeigu manote, kad žmonas reikia nešioti ant rankų, klystate. Vytautas Kirkliauskas (39) ir jo žmona Neringa Kirkliauskienė (32) įrodė, kad greičiausias, nors ir ne pats ...
Renata Šakalytė-Jakovleva (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Elena: „Jeigu patys nedirbate ir esate valstybės išlaikomi, o tiksliau mūsų visų dirbančiųjų išlaikomi, tai ar negana vieno vaiko… Nereikia būti egoistais ir sėdėti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų