• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos atstovybės puslapyje užtikusi filmukus apie aplinkosaugą negalėjau nesidžiaugti: pagaliau kažkas garsiai prakalbo apie temą, kurios linkę vengti dauguma lietuvių – aplinkosaugą.

REKLAMA
REKLAMA

Dar labiau mano dėmesį patraukė lengvai įsimenama visos šios socialinės reklamos koduotė - „Panda sugėdintoja“. Akimirksniu į galvą pradėjo lįsti visos pasaulio pandos ir grūmoti letena. Iš mielos storulės įvaizdžio pelnosi visi – pliušinių žaislų gamintojai, įvairaus plauko leidėjai, netgi kino pramonė („Kung Fu Panda“). Tačiau retas žino, jog liko vos 1000 didžiųjų pandų, gyvenančių laisvėje. Dėl beatodariško išteklių švaistymo pandos atsidūrė ties pačia tikriausia išnykimo riba.

REKLAMA

Kaip bebūtų trumpametražiuose lietuvių režisieriaus Tado Vidmanto kūriniuose tikrų pandų neišvydau. Minėtosios „Pandos sugėdintojos“ vaidmenį atlieka jaunas aktorius Lukas, kurio mąslus veidas išnyra iš pirmo žvilgsnio „normaliose“ situacijose.

„Kaip daugeliui erelis asocijuojasi su dangum, taip panda su žaliąja gamta. Dariau nedidelę apklausėlę prieš siūlydamas ją Europos Komisijai. Paklausiau kelių draugų, koks gyvūnas jiems asocijuojasi su švaria, žalia gamta. Trys atsakė, kad panda, o vienas, kad upėtakis“, - savo pasirinkimą komentavo režisierius.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinės reklamos ciklą sudaro penki trumpametražiai filmai – „Važinėk dviračiu“, „Rūšiuok šiukšles“, „Taupyk elektrą“, „Naudok rutulinį dezodorantą“ bei „Taupyk vandenį“. Pasak idėjos autoriaus, filmuojant kūrybinė grupė susidūrė su netikėta problema – nuo dirbtinių lempų vis kaisdavo „Pandos sugėdintojos“ kostiumas. Po valandos filmavimo jaunasis aktorius atrodydavo kaip po valandos sporto. Todėl Lukui vis norėdavosi muistytis ir šnekėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuose T.Vidmanto kūriniuose mažoji panda visai nėra nusiteikusi juokauti. Štai „Važinėk dviračiu“ filmuke ji drastiškai peiliuku praduria automobilio padangas, o po to sutrikusiam vairuotojui pasiūlo dviratį. „Rūšiuok šiukšles“ epizode – botagėliu vaikosi šiukšles į vieną krūvą suplakusią merginą. „Taupyk elektrą“ dalyje – jungikliu trinktelėja televizoriaus neišjungusiam žmogui. Kritikų teigimu, tai provokuoja vandalizmą.

REKLAMA

Suabejojus, ar filmukuose aplinkosauga nėra peršama per smurtinius veiksmus, jų autorius nesutrinka: „Žmonių glostymas jau seniai nebeveikia. Taip manau ir aš. Kiek galima gražiai prašyti? O tų „smurtinių veiksmų“ pandos filmukuose tikrai ne ką daugiau nei, pavyzdžiui, filme „Vienas namuose“, kuris skirtas visai šeimai ir rodomas per Kalėdas".

REKLAMA

„O kaip būtų, jei jei pažiūrėjęs filmuką mažametis aplinkosaugos vardan nuleistų kaimyno padangas, o tėvams pasiteisintų daręs tai, ką matė socialinėje reklamoje?“, - neatlyžtu. „Aišku, nesidžiaugčiau. Bet čia jau vaiko tėvų problema. Vaikai dažnai būna gudresni nei mums, suaugusiems, atrodo. Nemanau, kad vaikai taip jau ima ir viską kartoja, ką pamato. Tie, kurie dar neskiria gėrio nuo blogio, dar nemoka skaityti ir naudotis internetu“.

Nepaisant to, kokius metodus rinktųsi panda, turiu pripažinti: vakare bevalydama dantis ir užmiršus užsukti vandenį, prieš akis sušmėžavo būtent ji.

„Taupyk elektrą“:

„Taupyk vandenį“:

„Rūšiuok šiukšles“:

„Naudok rutulinį dezodorantą“:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų