Sveikatos apsaugos ministerija siekia sumažinti bausmes už vadinamosios žolės rūkymą. Esą priklausomybių turinčius lietuvius reikia gydyti ir mokyti, o ne sodinti už grotų. Tam Aurelijus Veryga paruošė milžinišką dešimtis milijonų eurų kainuosiantį prevencinį planą, kuriuo jis tikisi sumažinti visų pavojingų medžiagų vartojimą.

REKLAMA

Beveik prieš mėnesį kanapių kultūros diena buvo sostinėje. Šimtai marihuanos mėgėjų, šalia Seimo prašo valdžios keisti požiūrį į svaiginimąsi. Mat pernai Lietuvoje įsigaliojo tvarka pagal, kurią žmonėms, pas kuriuos randamas kad ir labai nedidelis kanapių ar kitų narkotikų kiekis, gresia baudžiamoji atsakomybė.

Panašu, kad mėgstantiems sutraukti suktinę gali pasisekti, Sveikatos apsaugos ministerija kartu su narkotikų, tabako, ir alkoholio kontrolės departamentu mėgina pakeisti Seimo narių nuomonę ir nori, kad vadinamoji „žolytė“ būtų dekriminalizuota, kaip yra didelėje dalyje civilizuotų valstybių.

„Po tų naujųjų teisės aktų pokyčių, vis daugiau jaunų žmonių atžvilgiu yra pradedami ikiteisminiai tyrimai dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis, neturinti tikslo platinti ir ar tikrai tas kelias, kaip mes atliepiame tas problemas. Ar tikrai baudimu mes auklėjame jaunus žmones, ar iš tikrųjų priklausomi žmonės, ar jiems yra vieta įkalinimo įstaigose?“ - sako departamento vadovė Inga Juozapavičienė.

„Ten kur iš tikrųjų yra vartojimas, nėra platinimo, tikrai nematau jokios prasmės žmogų bausti baudžiamąja atsakomybe, nes jeigu žmogus turi problemą, jeigu jis yra priklausomas, arba net jeigu jis yra eksperimentuotojas, tai tikrai nėra baudžiamosios atsakomybės klausimas“, - aiškina ministras Aurelijus Veryga.

Net ir ekspertai iš užsienio antrina, kad dabartinės bausmės Lietuvoje per griežtos. Juolab, kad Olandijoje ar dalyje JAV žolė pardavinėjama legaliai.

„Jeigu tu dėl narkotikų vartojimo atsiduri kalėjime, tai sukuria daugiau problemų negu jų išsprendžia, toks žmogus gali dar dažniau pradėti vartoti narkotikus, jam daroma bloga įtaka, nes jis atsiduria tarp sunkesnių nusikaltėlių“, - tvirtina narkomanijos stebėsenos specialistas Alexis Goosdeelas.

Visi psichoaktyvių medžiagų specialistai pasakoja, kad yra daug efektyvesnių būdų, kurie gali padėti mažinti narkotikų vartojimą. Vyriausybė, šiemet patvirtino planą, kuriam planuojama išleisti daugiau nei 27 milijonus eurų narkotikų, alkoholio vartojimo bei rūkymo prevencijai.

„Daugiau dėmesio yra skiriama specialioms programoms, kokybiškoms, kurios skirtos būtent psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijai. Gerokai daugiau dėmesio yra skiriama darbui su tėvais, būtent neformaliajam švietimui numatoma daug investuoti, nes mes žinome, kad tai geriausia prevencijos priemonė, jauno žmogaus užimtumas“, - pasakoja departamento vadovė Inga Juozapavičienė.

Valstybės milijonais naudosis kone visos institucijos. Siekiant sustabdyti narkotikų platinimą, muitinės ir policijos departamento vykdomai kriminalinei žvalgybai ir užkardymui bus skiriami beveik 5 milijonai eurų. Priklausomų žmonių gydymui – 6 milijonai, o didžiausia, liūto dalis, 15-a milijonų eurų atiteks mokymams, reklamai ir tyrimams. Prevencija bus vykdoma mokyklose, kalėjimuose ir įvairiausiose organizacijose. Valstybė mokės už specialias pamokas, kurių metu bus vaikams, tėvams ir kaliniams pasakojama apie pavojingų medžiagų žalą. Dešimtys tūkstančių eurų bus skiriami socialinių pedagogų, mokytojų, klasės auklėtojų papildomam apmokymui, internetinių portalų išlaikymui. Bus tiriama elektroninių cigarečių žala, bei narkotikų voratinklis sostinės tabore.

„Pradedant švietimu ir baigiant teisėsauga, kur yra užkardymas tam tikrų veiklų, pinigų plovimo prevencija, kitos priemonės. Tai kompleksiškumas gali duoti didžiausią efektą. Ne tik gydymas, ne tik švietimas, bet priemonių visuma, ji duoda geriausią kaupiamąjį efektą“, - tikina A.Veryga.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Grandiozinį planą lydi milžiniški lūkesčiai. Sveikatos apsaugos ministerija tikisi milijonų eurų pagalba per dvejus metus dviem litrais sumažinti alkoholio suvartojimą, iki 12-os su puse litro vienam žmogui. Taip norima prevenciją vykdyti visose šalies mokyklose be išimčių. Vienas iš pagrindinių tikslų sumažinti rūkančių mokinių skaičių, nuo trečdalio iki penktadalio. Tiesa, nevisi politikai tiki tokio plano sėkme. Vieni Seimo nariai džiūgauja, kad valdžia kalba ne vien apie draudimus, kiti baiminasi, kad dešimtys milijonų eurų bus iššvaistyti ir nusės verslininkų kišenėse.

Nors Sveikatos apsaugos ministerija pasisako už prevenciją ir lengvesnes bausmes už narkotikų vartojimą, kada Vyriausybė kreipsis į Seimą dėl „žolytės“ dekriminalizavimo kol kas nežinia.

Plačiau apie tai – TV3 reportaže.

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Žvelk giliau 2018-05-16 10:32:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Jokių lengvatų, jokių nuolaidų- reikia sodinti ir bausti dar griežčiau. Narkomanas yra narkomanas. kas negali atsikratyti priklausomybės savarankiškai-būtina gydyti priverstinai.Ir jokių BET.   ATSAKYTI
Arūnas 2018-05-16 15:35:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sovietinis mentalitetas pas tave giliai įleides šaknis ir nuo jo reikia gydyti, jei būtina -priverstinai. Kada laisvės atėmimo bausmės kažkam padėjo? Baudžia tuos narkomanus visam pasauly jau keletą dešimtmečių, ir jų vis daugėja. Sėkminga praktika yra Portugalijos pavyzdys-visiška dekriminalizacija ir švietimas. Idomu ar "Žvelk giliau" savo vaikus kai jie kažko nedaro ar suklysta ar nesusitvarko irgi baudžia ir priverstinai gydo nuo nepaklusnumo? Žmonės su tokiu mentalitetu stumia mūsų šalį atgal, man gaila kad nepraktikuojamas vatniku gydymo būdas-priverstinė deportacija.  
420 2018-05-18 09:10:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Varyk i Rusija ir gyvenk su tokiu poziuriu.   
Niekada nerūkiau 2018-05-16 06:29:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tam kuris duos mano vaikui bet kokių narkotikų pažadu susirast.   ATSAKYTI
Argi??? 2018-05-16 15:56:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiekvienoje Maximoje prie kasų, kai pirks alkoholį ar cigaretes...  
zakis 2018-05-15 23:58:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
isileisk kiaule i baznycia kaipmat ant altoriaus prisiks   ATSAKYTI
Kartais rūkau 2018-05-15 22:15:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pagaliau kažkas pradėjo susiprasti. Tik nereikia tų milijonų, pradžiai užtektų dekriminalizuoti, o tai padaryti beveik nieko nekainuoja. Beje straipsnio pavdinimas yra supriešinantis. Verčiama galvoti, kad rūkantieji naudosis mokesčių mokėtojų pinigais. Bet nepamirškite, kad sveikatingumo švietimas gali būti naudingas apskritai visiems, ne tik rūkantiems. Iš kitos pusės į šią pinigų plovimo mašiną žiūrių skeptiškai. Reikia jaunimui užimtumo ir naujų vertybių, o ne draudimų ar pamokslų. Juk laimingas ir veiklos turintis žmogus automatiškai nenori ar nemato poreikio būti nuolatos apsvaigęs. Jei žmogus gime su savidestrukcijos poreikiu, tai jis žalos save su bet kuo kas papuola ir nereikia čia kaltinti konkrečių medžiagų. Peilis juk irgi būti kaip ginklas, tai gal uždraudžiame turėti peilį? Dabartinė situacija verčia jaustis kaip Šiaurės Korėjoje. Mažiau toksiška ir socialiai saugesnė atsipalaidavimo priemonė yra įvardijama kaip sunkus nusikaltimas.   ATSAKYTI

TOP VIDEO

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį

Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį

Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų

REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI

Paskutinis Lukiškių kalėjimo atodūsis: kur perkelti žiauriausi Lietuvos nusikaltėliai? (2)
Garsusis veterinaras ašaras mato kasdien: mirdamas šuo ieško šeimininko akių (26)
Šimašius veiksmų nesigaili: palygino su Žaliojo tilto statulomis (5)
Pirmalaikių rinkimų siekianti opozicija pati netiki savo sėkme (1)
Į Alytų atvyko net trys ministrai: tikrino, kaip laikosi gyventojai (1)
Pamatę biudžetą mokytojai įsiuto: nepatenkinti ir kitos profesijos atstovai
Kaune aptiktas nuskendusios moters kūnas: rado nuogą, su smurtinėmis žymėmis (2)
Finale dėl grožio konkurso karūnos – išskirtinio žavesio merginos: nugalėtoją palaikė Dragūnas (1)
Šuns poelgis nustebino: teko išsitraukti kamerą, kad kiti patikėtų istorija
Netoli turistinio miesto: siaubingas radinys, nuo kurio bet kam pasišiauštų plaukai
Baiba apie motinystę: akyse kaupiasi ašaros
Į Lietuvą sugrįžusi emigrantų pora įgyvendino svajonę: jų miegamojo pavydėtų dažnas (3)
Žavūs vaizdai: zoologijos sodas ėmėsi ruoštis Helovinui

 

Dienos klausimas

REKLAMA

TOP

Peržiūrėti foto galerijas >

TELEVIZIJA

TVPlay

Redakcija rekomenduoja

Klimato kaitos žala Lietuvoje: labai šaltos žiemos nebuvo nuo 1987-ųjų, tai erkės ir karaliauja (4)
Išskirtinė tv3.lt medžiaga
Išnarstė Vilniaus miesto savivaldybės remontą – vietomis permokėjo ir 10 kartų (20)
Juos vadina nekarūnuotais Lietuvos karaliais: turtinga giminė išliko iki šiol – jie ypatingai kontroliavo vaikus (9)

Aš galiu


Neįgaliųjų šokių maratono dalyviai įrodė: negalia ir šokis suderinami
Kurčneregiai vaikai: užmegzti kontaktą ir padėti jiems atsiskleisti gali tik meilė
Legendinės „Anties“ dainos žodžius Ukmergėje galima perskaityti ir Brailio raštu (3)
RODYTI NUOTRAUKĄ
+14
Vilnius
2019-10-19 05:05
Nuotraukos autorius: Nijole Martinkiene
Siųsk savo orų nuotrauką:
SIŲSTI