Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota
Rusijos ginkluotėje naujiena – milijonus pražudyti galinti „Bulava“ (nuotr. SCANPIX)

Kaliningradas, kurį lietuviai iki šiol vadina Karaliaučiumi, jau daugybę metų kelia grėsmę Lietuvos saugumui. Ir jausmas, kad gyvename greta parako statinės – tik didėja. Šiame militarizuotame Rusijos anklave yra ne tik branduolinį ginklą galinčių nešti raketų, ten atsiranda ir paprastesnių, bet Lietuvai daug didesnį pavojų keliančių ginklų – tankų ir greitojo reagavimo motorizuotų pulkų. Tai, pasak ekspertų, verčia pasitempti ir suprasti, kad tie ginklai skirti kovoti būtent su mumis.

REKLAMA

Prieš savaitę pristatytoje grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje Kaliningradui taip pat skirta daug dėmesio. Šis regionas akylai stebimas, labai svarbus Rusijai ir itin pavojingas Baltijos šalims ir dideliai daliai Europos. Kaliningradas yra Rusijos ginklas prie NATO smilkinio ir šiuo metu ir jis yra užtaisytas. 

Lietuvai pavojų kelia ne raketos, bet tankai

Gynybos ekspertas Darius Antanaitis sako, kad Kaliningradas Rusijai yra gyvybiškai svarbus regionas, todėl dėmesio ir ginkluotės čia yra itin daug. 

„Kaliningradas Rusijai yra vienas iš svarbiausių Baltijos jūroje, nes iš Kaliningrado srities galima kontroliuoti visą Baltijos jūrą ir dalį Vakarų Europos. Taip pat tai yra tokia vieta iš kurios Rusija galėtų smogti beveik visai Skandinavijai ir net iki pat Didžiosios Britanijos. Šios srities ginklavimas ir apsauga Rusijai yra gyvybiškai svarbūs. Net tuo atveju, jei prasidėtų branduolinis karas, Kaliningrado užduotis būtų sunaikinti viską, kas gyva Europoje“, – sakė D. Antanaitis. 

REKLAMA

Didesnis srities apginklavimas, stiprinimas prasidėjo prieš kelis metus ir tai buvo susiję su Rusijos pasiruošimu išeiti iš balistinių raketų sutarties, todėl ten buvo atvežtos naujos „Iskander“ raketos. Šios raketos gali ne tik skristi 500 kilometrų, bet raketų paleidiklis gali leisti ir sparnuotąsias raketas, kurios skrieja 1500 kilometrų.

„Iskander-M“ 2018-ųjų kariniame parade Kaliningrade

„Iskander-M“ 2018-ųjų kariniame parade Kaliningrade

„Kai rusai turėjo tą raketą, nebegalėjo slėpti, todėl sutartis ir iširo. Visgi jie jau buvo pasiruošę, Kaliningrado srityje dislokavę „Iskander“, – sakė gynybos ekspertas.

REKLAMA

Anot jo, Kaliningrado regionas buvo taikiausias iki Vladimiro Putino atėjimo į valdžią. Kai jis pradėjo stiprinti kariuomenę, militarizuoti Rusiją ir kurti priešus aplink Rusiją, tada Kaliningradas imtas itin stipriai militarizuoti. Iki tol regionas taip pat buvo militarizuotas, bet situacija nebuvo tokia aštri. 

Pasak jo, Rusija itin aktyviai modernizuoja savo kariuomenę. Vyksta naujų tankų, naikintuvų tiekimas. 2020 metai, buvo tie metai, kai Rusija turėjo pasiekti kariuomenės modernizavimo piką. 

„Tai arba įvyko, arba labai arti to. Jie šiuo metu vykdo „dviejų karų doktriną“, kariauja Ukrainoje ir Sirijoje. Taip pat stipriai militarizuoja savo šiaurę, taip yra dėl globalinio atšilimo ir dėl noro pasiekti daugiau resursų. Rusai monopolizavo ir „šiaurės kelią“, kuris eina per Arkties vandenyną ir kurį kontroliuoja Rusija“, – sakė ekspertas.

REKLAMA

Netoli Arkties dislokuotos „Pansyr-S1“ oro gynybos sistemos

Netoli Arkties dislokuotos „Pansyr-S1“ oro gynybos sistemos

D. Antanaitis tikino, kad mes esame reaktyvūs ir reaguojame į tai, kas vyksta aplink. Nuo 2014 metų ėmėme stiprinti savo gynybą, bet Rusija nuo 2010 metų tyliai stiprino savo karinius pajėgumus. 

„Mūsų modernizacija yra atsakas į Rusijos militarizaciją. Jei pažvelgtume globaliau, suvoktume, kad rusai militarizavosi ne dėl Baltijos valstybių, o dėl didesnių „statymų“, – sakė jis. 

Ekspertas tikino, kad šiandien Lietuvai Kaliningrado srityje didžiausią pavojų kelia tai, kad Rusija padidino tankų skaičių iki vienos brigados. Tai ne tik puolamasis ginklas, tai pagrindinis ginklas mūšyje, nesvarbu, reikia gintis ar pulti. 

REKLAMA

„Tankai ir kuriama nauja motošaulių divizija yra pagrindinis pavojus. <..> Kalbant apie „Iskander“ ir radarą „Voronež“ jie yra skirti daugiau kovoti prieš didesnį priešininką, tą, kuris turi branduolinį ginklą.

O taktinis-operacinis lygis stiprinamas būtent dėl tokių valstybių, kaip Lietuva, Lenkija. Jie didina savo mobilumą, šarvavimąsi ir ugnies galią. Mes privalome nepamiršti, kad kariuomenės ir visuomenės užduotis – gynyba. Mes privalome pasitikėti partneriais, bet tuo pačiu ir išvystyti savo pajėgumus taip, kad galėtume patys apsiginti“, – kalbėjo D. Antanaitis.

REKLAMA

Tankas T-72 pratybų metu

Tankas T-72 pratybų metu

Ginkluotas, bet pažeidžiamas

Generolo Jono Žemaičio karo akademijos dėstytojas Giedrius Česnakas tikino, kad Rusijos karinėje ir gynybinėje sistemoje Kaliningradas yra labai svarbus, ši teritorija vadinama „nenuskandinamu lėktuvnešiu“. Ši teritorija sukuria puikias galimybes Rusijai projektuoti savo galią Europos kontinente. 

„Raketų pasiekiamumas per Kaliningrado sritį išsiplečia ir, žinoma, galimybes blokuoti Baltijos jūrą, šio regiono oro erdvę. Tačiau, reikia pabrėžti, kad Rusija supranta ir Kaliningrado pažeidumą, nes potencialaus konflikto atveju tarp Rusijos ir NATO, tai būtų regionas, kuriame vyktų intensyvios kovos ir patiriami nuostoliai tiek vienos, tiek kitos pusės. Šis regionas yra labai svarbus, Rusija jį bando stiprinti ir išlaikyti“, – sakė G. Česnakas. 

REKLAMA

Anot jo, į rytus esanti Vakarų karinė apygarda yra svarbi atrama į kurią remiasi Kaliningradas. Visgi ta teritorija didesnė, tiesiogiai sujungta su Rusija tai ten irgi stiprinami pajėgumai, o gynyba ar karinis panaudojimas yra lengvesni. 

„O štai Kaliningradas yra militarizuota zona, kuri skirta atgrasyti priešininkus ir projektuoti karinę galią. <..> Ginkluotė Kaliningrade yra kaip tam tikras bauginimas ir grasinimas NATO valstybėms. Žiūrint chronologiškai, Lietuva jau senokai dalijasi savo nerimu dėl ten dislokuotos ginkluotės. Tokio kiekio ginkluotės telkimas šiame regione nėra inspiruotas atsakyti į NATO veiksmus.

REKLAMA

Desantinis laivas „Jevgenij Kočeškov“, karinės pratybos Kaliningrade, 2019-ieji

Desantinis laivas „Jevgenij Kočeškov“, karinės pratybos Kaliningrade, 2019-ieji

NATO savo pajėgumus sustiprino Baltijos šalyse ir Lenkijoje būtent po 2014 metų Rusijos invazijos į Ukrainą. Rusijoje yra nusistovėjęs diskursas, kad pajėgumai Vakarų karinėje apygardoje ir Kaliningrade yra didinami neva tam, kad atsverti pajėgumus NATO telkiamus prie Rusijos sienų, bet čia sumaišoma priežastis ir pasekmė, nes NATO savo pajėgumus bando didinti ne tokiais kiekiais, kaip Rusija. Taip daroma, nes matoma, kas vyksta Rusijoje, o ne atvirkščiai“, – sakė politikos mokslų specialistas. 

REKLAMA

Pasak G. Česnako, Kaliningradas nuo 2004 metų atlieka karinio forposto vaidmenį Vakaruose. Jo buvimas ir ginkluotės telkimas reikšmingas ir svarbus Rusijai. Kai kurie analitikai Kaliningradą vadina ginklu prie NATO smilkinio. 

„Regionas, kuris yra apsuptas NATO valstybių arba artimų Aljansui valstybių, leidžia Rusijai stipriau reaguoti, palaikyti savo karinį pulsą ir įtampas regione. O politiškai Kaliningradas galėjo turėti ir kitą istoriją, bet Rusija pasirinko militarizavimą“, – kalbėjo ekspertas. 

Žvalgai įvardija grėsmės 

Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje, Lietuvos saugumo tarnybos įvardijo pagrindines grėsmes, kurias mums kelia Kaliningradas. 

REKLAMA

Ataskaitoje rašoma: „Lietuvos kariniam saugumui ypač svarbūs procesai, vykstantys Kaliningrado srityje. Srityje dislokuota karinė grupuotė nuosekliai stiprinama: atnaujinama sena ir kuriama nauja karinė infrastruktūra, formuojami nauji kariniai daliniai, tiekiama nauja ginkluotė ir kovos technika, srities sausumos ir jūrų poligonuose vykdomas intensyvus kovinis rengimas. Jau artimiausioje perspektyvoje Kaliningrado srityje ketinama sukurti dar vieną kovinį vienetą – tankų pulką. 

Taip pat ketinama naujomis artilerijos sistemomis perginkluoti Kaliningrade dislokuotą artilerijos brigadą. Vietoj šiuo metu brigadoje turimų „Grad“ sistemų ketinama atgabenti didesnio veikimo nuotolio reaktyvines salvių ugnies sistemas „Uragan“. Taip šūvio nuotolis padidės nuo dabartinių 20 iki 35 kilometrų. Kaliningrade ketinama didinti jūrų aviacijos pajėgumus, atkuriant du aviacijos pulkus – naikintuvų ir jūrų šturmo aviacijos (bombonešių).

REKLAMA

Kariniai pajėgumai Kaliningrade. VSD ataskaita

Kariniai pajėgumai Kaliningrade. VSD ataskaita

Pradėti tiekti modernūs kovos lėktuvai ir sraigtasparniai. 2018 m. buvo gauti penki priešpovandeninės kovos sraigtasparniai Ka-27M ir du daugiafunkciai naikintuvai Su-30SM. Karinis aktyvumas ypač suintensyvėjo šalia Lietuvos sienos (ties Kudirkos Naumiesčiu) esančiame Dobrovolsko poligone, kuriame treniruojasi Kaliningrade dislokuoto 11-ojo armijos korpuso padaliniai ir Baltijos laivyno jūrų aviacijos orlaiviai. Dažnas Rusijos GP dalinių aktyvumas pasienyje neigiamai veikia Lietuvos saugumo aplinką, didina net ir netyčinių incidentų riziką“. 

REKLAMA

Grėsmių ataskaitoje, taip pat pabrėžiama A2/AD sistemos, kuri kelia galvos skausmą Lietuvai, svarba ir grėsmė: 

„Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje yra dislokuotos ilgojo nuotolio ginklų sistemos, kurios sukuria atkirtimo ir izoliavimo, vadinamąjį A2 / AD (angl. Anti-Access / Area Denial), efektą ir, kilus krizei ar karui, apsunkintų NATO operacijas Baltijos jūros regione. A2 / AD – karinių priemonių visuma, skirta izoliuoti regioną ir maksimaliai apriboti priešininko pajėgų galimybes patekti į jį bei veiksmus jame kilus krizei ar karui“. 

Antanio Valionio komentarą apie Kaliningrado grėsmės Lietuvai žiūrėktie:

r rimas 2020-02-17 10:07:31
o kas kaltas?Europos politikieriai!!! sedi siltai uz... padeje ,juk si sritis( nekyla ranka rasyti si slykstu pavadinima) STALINUI buvo suteikta laikinai,laikas suejo seniai,o kur atsakai i tuos ivykius? tylu ,kaip s.....!!!!
Atsakyti
-4
x xxL 2020-02-17 10:57:26
Nelabai tu durniu daugeja nes vis tie patys cia reiskiasi: Petras, Jonas ir Grigorij.
Atsakyti
-3
k kosaja izba 2020-02-17 11:55:09
Šveicarų patarlė - Šveicarija neturi kariuomenės, pati Šveicarija yra kariuomenė.
Atsakyti
0
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI