pataria

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „pataria“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „pataria“.

Kalbos specialistai pataria: dviguba gali būti pilietybė, o standartai – dvejopi

Būdvardis „dvigubas“ reiškia „du kartus didesnis“ arba „sudarytas iš dviejų tokių pačių daiktų“. Dviguba gali būti pavardė – sudaryta iš dviejų lygiaverčių dalių, dviguba pilietybė – kai žmogus turi dviejų šalių pilietybę, dviguba nauda – kai naudos dukart daugiau. Kai kalbama apie du skirtingus, dviejų rūšių dalykus, žodis „dvigubas“ vengtinas. Žmogaus, gyvenančio viešą ir slaptą gyvenimą, gyvenimas nepasidvigubina, o tampa dvilypis.

Kalbos specialistai pataria: daiktai būna dar tinkami naudoti, o ne tinkami naudojimui

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodinių daiktavardžių su priesaga „-imas (-ymas)“ naudininkas nevartotinas tikslui, paskirčiai reikšti. Tokie daiktavardžiai gali būti keičiami bendratimi.
Aktualijos 2024-03-06

Kalbos specialistai pataria: nevartokime žodžio „nonsensas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartotinos svetimybės „nonsensas“ pakaitai „nesąmonė“, „niekai“. Pagal kontekstą „nonseną“ galima pakeisti ir kitu žodžiu ar žodžių junginiu.
Aktualijos 2024-02-28

Kalbos specialistai pataria: apklausti galima kaip liudytoją, o ne liudytoju

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Lyginamajam objektui reikšti įnagininkas žodžių junginyje „apklausti ką kuo“ neteiktinas, taisyklingai sakoma „apklausti ką kaip ką“....
Aktualijos 2024-01-11

Kalbos specialistai pataria: nepainiokime žodžių „vienareikšmiai“ ir „vienareikšmiškai“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „vienareikšmiai“ yra būdvardžio „vienareikšmis“ daugiskaitos forma (pvz., vienareikšmiai sprendimai). Iš šio būdvardžio padarytas būdo prieveiksmis turi baigmenį -iškai, todėl: ne vienareikšmiai, o vienareikšmiškai nesutinku.

Kalbos specialistai pataria: nusakydami kiekį nevartokime vietininko „bendroje sumoje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vietininkas nevartotinas daikto būviui, būsenai, požymiui reikšti.
Aktualijos 2023-09-27

Kalbos specialistai pataria: pasitikėjimas yra grąžinamas, atkuriamas, o ne atstatomas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis atstatyti reikšme „grąžinti kokį dalyką į buvusią (nesusijusią su stovėjimu) padėtį“ vertinamas kaip verstinis ir vengtinas vartoti. Vartotini junginiai su veiksmažodžiais „grąžinti, atkurti“ ar pan.

Kalbos specialistai pataria: transporto priemonės apžiūra atliekama, o ne praeinama

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Pasakymas „praeiti techninę apžiūrą“ yra neteiktinas vertinys. Veiksmažodis „praeiti“ reiškia ėjimą pro ką nors, pro šalį. Norint gauti automobilio techninės apžiūros galiojimo dokumentą į centrą reikia atvykti ir atlikti techninę apžiūrą.

Kalbos specialistai pataria: pasiimame maisto išsinešti, o ne išsinešimui

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodinių daiktavardžių su priesaga „-imas (-ymas)“ naudininkas nevartotinas tikslui, paskirčiai reikšti. Tokie daiktavardžiai gali būti keičiami bendratimi, o kai kuriais atvejais – reikiamybės atspalvį turinčiais junginiais arba būdvardžiais.

Kalbos specialistai pataria: kaip geriausia pasakyti, su kokia vėliava rungtyniaujama

Kalbos specialistai pataria: nesakykime „žaisti po neutralia vėliava“, vietoje to reikėtų sakyti „žaisti su neutralia vėliava“ ar „dalyvauti varžybose su neutralia vėliava“. Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Prielinksnis „po“ su įnagininku nevartotinas veiksmo būdui nusakyti.
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų