astronomai

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „astronomai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „astronomai“.

Atslenka pavojinga magnetinė audra: štai, kada ji bus

Astronomai visą parą stebi žvaigždes ir iš anksto įspėja apie pavojingas magnetines audras. Sužinokite, kada šių magnetinių audrų poveikis bus stipriausias kovo mėnesį.  Kovo pirmoje pusėje tikėtinos tik dvi magnetinės audros. Viena iš jų kaip tik vyksta šiuo metu. Orų tinklalapis „Meteoagent“ praneša, kad kovo pradžioje, kovo 5–7 d., numatyta tris dienas besitęsianti magnetinė audra. Kovo 5 d. audra buvo silpnesnė, kovo 6 d. – vidutinio stiprumo, o kovo 7 d. ji ir vėl nurimo.
2023-03-07

Webbo kosminiu teleskopu atsitiktinai aptiktas nedidelis asteroidas

Europos astronomai, naudojantys Jameso Webbo kosminį teleskopą, pagrindiniame asteroidų žiede tarp Marso ir Jupiterio aptiko iki šiol nežinotą, Romos Koliziejaus dydžio, asteroidą. JAV kosmoso agentūra NASA pirmadienį pranešė, kad 100–200 metrų ilgio asteroidas yra mažiausias iki šiol teleskopu stebėtas objektas. NASA pranešime teigiama, kad Europos astronomai atsitiktinai aptiko asteroidą, ir priduriama, kad norint geriau apibūdinti jo prigimtį ir savybes reikės atlikti daugiau stebėjimų.
2023-02-08

Radinys galaktikoje nustebino astronomus: to rasti nesitikėjo

Astronomai aptiko labai neįprastą į širdies ritmą panašų radijo signalą, skleidžiamą tolimoje galaktikoje, kuris juos nustebino, nes buvo toks pastovus. Astronomai pirmą kartą aptiko ilgalaikius radijo signalus, primenančius „širdies plakimą“, kurie skleidžiami tolimoje galaktikoje. Jis klasifikuojamas kaip greitas radijo bangų protrūkis (RBT) – stiprus nežinomos astrofizinės kilmės radijo bangų protrūkis, paprastai trunkantis ne ilgiau kaip kelias milisekundes.
2022-07-18

Pirmosiose „kosminio tinklo“ nuotraukose galimai užfiksuoti milijardai nykštukinių galaktikų

Dideliu mastu, daug didesniu nei galaktikos, visatos medžiaga yra išsidėsčiusi į gijas primenančias struktūras, kurias vadiname „kosminiu tinklu“. Tai milžiniškas susitelkusių galaktikų tinklas, kurį jungia tarpžvaigždinės dujos. Stebėti šias dujų gijas tikrai nėra lengva, o ir galimybė jas studijuoti atsirado tik visai neseniai. Dabar, pirmą kartą istorijoje, astronomai stebėjo kelias kosminio tinklo gijas vienu metu.
2021-04-04

Netikėtumai Visatoje: astronomai praneša užfiksavę galingiausią iki šiol stebėtą sprogimą

Astronomai ketvirtadienį pranešė užfiksavę didžiausią iki šiol Visatoje stebėtą sprogimą, kurio šaltinis buvo viena supermasyvi juodoji skylė. Mokslininkai nurodė, kad sprogimo šaltinis buvo juodoji skylė, esanti galaktikų spiečiuje už 390 mln.
2020-02-28

Žymiausias Lietuvos astronomas prisipažino atradęs Žemei pavojingų asteroidų

Iš lūpų į lūpas perduodamas patarimas sako, jog jei pamatysi danguje krentančią žvaigždę, greitai sugalvok norą. Jis išsipildys ir visus metus būsi laimingas ir sveikas. Vienintelis minusas, kad nepasakoma, kas atsakingas už noro išpildymą. Ar tas žiburys, kuris sudegė? Kai iš medžiagos formavosi Saulės sistemos planetos, Jupiteris neleido susidaryti dar vienai planetai. Manoma, kad dauguma asteroidų yra iš šios medžiagos. Jie skrenda tarp Marso ir Jupiterio.
2017-01-24

Astronomai ir entuziastai stebės vieną iš įdomiausių šių metų dangaus reiškinių

Astronomai pirmadienį ruošiasi stebėti vieną iš įdomiausių šių metų dangaus reiškinių – Merkurijaus tranzitą, kai ta mažytė planeta atsidurs tiksliai tarp Žemės ir Saulės; taip nutinka tik keliolika kartų per šimtmetį. Per teleskopus Merkurijus bus matomas kaip juodas taškas, slenkantis per Saulės diską. Jeigu orai bus palankūs, šį įvykį bus galima stebėti apie 7,5 valandos.
2016-05-09

Svarbi naujiena: tamsioji materija gali būti ne tokia tamsi, kaip manyta

Astronomai rado pirmą įrodymą, kad tamsioji materija sąveikauja ne tik su gravitacija. Pirmą kartą astronomai mano užfiksavę tamsiąją materiją sąveikaujant su materija ne tik gracitaciškai. Tai svarbu, nes taip pagaliau būtų galima suprasti materiją, sudarančią 85 procentus visatos masės. Tamsioji materija buvo aptikta netiesiogiai, naudojant vadinamąją gravitacinio lęšiavimo techniką, kai astronomai stebi, kaip tamsioji materija išlenkia iš tolimų galaktikų sklindančią šviesą.
2015-04-17

Ką veikia astronomai, kai dangus apniukęs

Astronomai daugiausiai darbo laiko praleidžia akis įsmeigę ne į teleskopus, o į kompiuterio ekranus. Taip teigia VU teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslinis bendradarbis astronomas Rimvydas Janulis. Mokslininkas priduria, kad tai iki šiol daug ką gali nustebinti. Molėtų observatorijos didžiojo teleskopo kupolas ne vienam astronomui tapo langu į pasaulį.
2014-10-29

Užfiksuotos pirmosios žmonijos istorijoje skylančio asteroido nuotraukos

Hablo kosminiu teleskopu astronomai turėjo progą stebėti ir pirmą kartą nuotraukose užfiksuoti neįtikėtiną reiškinį – asteroido skilimą, rašo mirror.co.uk. Per keturis mėnesius (nuo 2013 m. spalio iki šių metų sausio mėn. vidurio) asteroidas suskilo į 10 dalių, skriejančių apie mylios per valandą greičiu. Ekspertai tikina, kad daugumą asteroido nuolaužų praris Saulė, o kai kurios vieną dieną gali pasiekti ir Žemės atmosferą.
2014-03-08
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų