REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Seimas nepritarė Laisvės partijos siūlymui dekriminalizuoti mažo narkotikų kiekio turėjimą. Humoristė Hana Šumilaitė naujienų portalui tv3.lt rėžė atvirai – sprendimas lengvinti atsakomybę už narkotikus prilygtų žmonių nuodijimui. 

Ketvirtadienį Seimas nepritarė Laisvės partijos siūlymui dekriminalizuoti mažo narkotikų kiekio turėjimą. Humoristė Hana Šumilaitė naujienų portalui tv3.lt rėžė atvirai – sprendimas lengvinti atsakomybę už narkotikus prilygtų žmonių nuodijimui. 

REKLAMA

Humoristė įsitikinusi – žmogaus priklausomybė nuo narkotinių medžiagų gali prasidėti ir visai nekaltai – taip nutiko ir jos bičiuliui bei kolegai: 

„Mano vienas kolega aktorius buvo narkomanas, kuris paskui mirė. Metadono programą praėjo (medikamentas, taikomas gydant žmones nuo priklausomybės opiatams), visa kita. Be galo nuostabus, be galo talentingas žmogus. Prasidėjo viskas nekaltai – nuo cigarečių. Kiekvieno žmogaus psichika kitokia. 

Vieni parūko, ir jiems nieko. Žinau žmonių, kurie visą gyvenimą prie progos patraukia lengvą cigaretę ir viskas su jais tvarkoj. Bet yra žmonių, kuriems užtenka vieno karto, ir paskui norisi vis stipriau ir stipriau“, – įsitikinusi H. Šumilaitė ir priduria – problemų su narkotinių medžiagų vartojimu turintys žmonės visada ras, kur jų gauti. 

REKLAMA
REKLAMA

Hana tikina, jog nors savo aplinkoje yra mačiusi ne vieną į narkotikus įsisukusį žmogų, ji abejoja, ar už mažą kiekį kanapių galima užsitraukti atsakomybę. Pasak jos, sprendimas atsakomybę lengvinti taptų žmonių nuodijimu ir greitai situacija taptų nevaldoma: 

REKLAMA

„Būkime atviri – už vieną suktinę dar nesu girdėjusi, kad ką nors pasodintų. Nesodina už vieną suktinę. Sodina tuos, kurie prekiauja, kurie pastoviai vartoja. Aš suprantu, kad mūsų dabartinė valdžia prižadėjo visiems visko, bet tikrai nereikia. 

Man atrodo, kad išvis nereikia žmonėms nuodytis laisvai. Juk seno kalio vaistinėse niekas nepardavinėja, kad galėtumėme kairėn ir dešinėn nuodytis. Tai yra tas pats su narkotikais. Tai yra Pandoros skrynia. Mes neturime tiek lėšų, kad paskui juos visus gydyti. O gydyti po tokių sprendimų reiktų“, – teigia moteris.  

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Hanos Šumilaitės, baudžiamąją atsakomybę už narkotikų turėjimą užsidirbęs žmogus puikiai supranta, kodėl ją gavo: „Jeigu už tokį dalyką pasodina – žmogus žino, už ką sėdi. Lygiai taip pat ir kiti įstatymai yra, kurie mums nepatinka, jeigu nusižengi – tave nubaudžia“, – pokalbį baigia garsi humoristė.

Primename, jog Seimas ketvirtadienį galutinai balsavo dėl švelnesnių bausmių už nedidelio kiekio narkotikų laikymą be tikslo juos platinti. Projekto iniciatorė Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė atsakomybę už šį nusižengimą siūlė perkelti iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimų kodeksą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už projektą balsavo 61 Seimo nariai, prieš – 58, 7 parlamentarai susilaikė.

Tačiau Seimas pritarė Laisvės frakcijos nario Vytauto Mitalo pasiūlymui Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui pavesti parengti naują su dekriminalizavimu susijusį projektą.

Seimo narių nuomonės skiriasi kardinaliai

Ragindama kolegas Seimas palaikyti įstatymo pataisas, ekonomikos ir inovacijų ministrė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sakė, kad bausmių už narkotikus klausimu Lietuva yra panaši į diktatūrines valstybes.

REKLAMA

„Kviečiame tą geležinę uždangą nuleisti, ją sunaikinti ir ištiesti žmonėms ranką“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Konservatorius Arūnas Valinskas, palaikydamas narkotikų dekriminalizavimą, sakė, kad tai yra reikalingas žingsnis.

„Neapsisprendusius raginu pagalvoti apie tuos žmones, kurie kovoja su savo priklausomybių demonais. Tikiu, kad savo pavyzdžiu galime tiems žmonėms parodyti gerą valią ir sugebėjimą atsitiesti po padarytos klaidos – perdėtos kriminalizacijos“, – sakė A. Valinskas.

REKLAMA

Tuo metu, nepalaikydamas pataisų, Mindaugas Puidokas teigė, kad joms pritarus jaunimui būtų nusiųsta klaidinga žinutė, kad „narkotikų vartojimas nėra nieko blogo“.

„Jauskime atsakomybę ne tik už savo šeimas, bet ir už visą valstybę ir jos jaunosios kartos sveikatą“, – kalbėjo M. Puidokas.

Jam antrino ir Seimo narys Aurelijus Veryga. Pasak jo, pataisos, kurios dekriminalizuotų nedidelį kiekį narkotikų, nepadėtų nuo narkotikų priklausomiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš manau, kad čia noras yra judėti link narkotinių medžiagų normalizavimo“, – sakė A. Veryga.

Dabar gresia ir laisvės atėmimas

Šiuo metu už nedidelio narkotikų kiekio turėjimą baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Laisvės frakcijos projekte numatyta, kad tokia atsakomybė liktų asmenims, kurie įkliūtų turintys didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Tiesa, pirminiame projekte M. Danielė siūlė, kad bauda už disponavimą nedideliu narkotikų kiekiu siektų nuo 20 iki 100 eurų. Prasižengus pakartotinai bauda augtų iki 150–200 eurų.

REKLAMA

Tačiau po to, kai pataisas apsvarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, baudų dydžiai išaugo. Numatyta, kad už pirmą nusižengimą grėstų bauda nuo 50 iki 350 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų 300–500 eurų baudą.

Jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose. Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešojoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienų metų.

REKLAMA

Be to, siūloma nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenis, kurie savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai įgytus kvaišalus.

Seimas anksčiau yra patvirtinęs  Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, kurioje įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.  

Laisvės partijos veikla Lietuvoje reikėtų uždrausti. Ir skubiai. Nes tai kele grėsme Lietuvos jaunimui, Lietuvos ateičiai. Ir visumoje Lietuvos saugumui. Ir tai jau ne juokinga.
Niekas to nesupras jei šeimoje nėra turėjęs narkomano tikra tragedija pinigų reikia daug o jų tiek neturi prasideda daiktu pinigų vogimai iš namų už narkotikų dozę O tėvams kiek sveikatos atima kai nieko nebegali padėti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų