Pasakė, kokią įtaką gamtai daro džinsai: apie tai susimąsto retas

TV3 laidos „Tylūs geradariai. Tvarumo istorijos“ vedėjas Leonardas Pobedonoscevas televizijos žiūrovų klausė, ar jie kada susimąstė apie savo kasdienį garderobą. Medvilninių rūbų gamybai kasmet reikia didžiulių energijos ir vandens kiekių, o statistika rodo, kad lietuvis per metus nusiperka vidutiniškai 10 kilogramų drabužių.

„Viena opiausių XXI a. tvarumo ir ekologijos problemų yra mados industrija. Skaičiai kalba patys už save: mokslininkai skaičiuoja, kad kasmet drabužių gaminimui suvartojama virš vieno trilijono litrų vandens. Per metus pagaminama nuo 80 iki 150 milijonų vienetų apdarų, į savartynus patenka virš 90 milijonų tonų tekstilės gaminių“, – šokiruojančius skaičius pateikė L. Pobedonoscevas.

Laidos pašnekovė aplinkosaugininkė, socialinio verslo „TexTale“ įkūrėja Viktorija Nausėdė sako, kad net ir vienai porai džinsų reikia didžiulio kiekio vandens. 

„Vienai džinsų porai reikia vidutiniškai 8700 litrų geriamojo vandens. Bet čia kalba eina apie visą tų džinsų ekologinį pėdsaką. Nuo to, kur ta medvilnė buvo užauginta, kur ją pasiuvo, kur ji dažyta buvo“, – teigė V. Nausėdė. 

Vienų džinsų gamybai taip pat reikia trijų kilogramų cheminių medžiagų, 23 kilogramų anglies dioksido.

Anot pašnekovės, padėtį gelbsti tai, kad vis daugiau įmonių pradeda vadovautis tvarios mados principais. 

„Daugelis prekės ženklų, kurie buvo įpratę gaminti ir prekiauti naujais, keičia savo strategijas ir kuria modelius, kaip susigrąžinti į vartojimą jų vartotojų jau įsigytas prekes, kad jie jas grąžintų. Po tam tikro pataisymo, atnaujinimo prekės ženklai vėl leidžia juos į prekybą. Taip kuriama uždaro ciklo ekonomika, pati mados industrija persiorientuoja“, – pasakojo laidos pašnekovė.

Tvarų vartojimą propaguojanti moteris šiandien organizuoja mainų vakarėlius, kurių metu vyksta praktiniai užsiėmimai ir žmonės mokomi iš senų drabužių susikurti naujus. Taip pat čia diskutuojama apie atsakingesnį vartojimą, aplinkosaugą ir tvarumą.

Daugiau apie tvarios mados principus žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Tylūs geradariai. Tvarumo istorijos“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 11:30 val. per TV3.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE:


Rašyti komentarą...
J
Jonelis
2021-04-11 15:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir reikia pradėt nuo tavęs .
Atsakyti
-1

H
Hmmm
2021-04-16 15:45:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai ką blogo gamtai daro kokybiški,patvarūs džinsai,kuriuos įsigijes žmogus nešioja ilgai,kol suplyšta(o suplyšusius irgi nesioja,nes jie vis grįzta i madą)?Negi geriau teršti aplinką sintetiniais skudurais?
Atsakyti
0

B
Barbė
2021-04-22 08:52:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kadangi suplyšę džinsai yra mados viršūnė,tai tegul ir nešioja juos,kol dar laikosi ant kūno,nėra ko pirkti vis naujų dirbtinai prakiurdintų.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų