Paaiškino, kaip Covid-19 serga vaikai: simptomai kitokie nei suaugusiųjų

Lietuvoje vaikai sudaro apie 7 proc. visų nustatytų COVID-19 ligos atvejų. Jie dažniausiai serga besimptome arba labai lengva ligos forma, o sudėtingesni ligos eigos atvejai yra itin reti. Tačiau kartais vaikams pasireiškia visai kitokie koronaviruso simptomai nei suaugusiesiems.

Kaip vaikai serga Covid-19 ir ką svarbu žinoti tėveliams, buvo atskleista laidoje „Tėvų darželis“.

Koronavirusas neaplenkė Dovilės ir Žygio Stakėnų namų. „Tėvų darželio“ laidos vedėjai ir vienas iš jų sūnų persirgo COVID-19. Dabar Stakėnai jaučiasi gerai ir drauge su kitomis sirgusiomis šeimomis laidoje pasidalijo asmenine patirtimi.

Pasirodo, kad dalis tėvelių iš pradžių nė neįtarė, kad jų vaikai serga koronavirusu, nes simptomai buvo kiek kitokie. Pavyzdžiui, ketverių su puse metukų Andriaus Petkaus dukrai Amelijai Covid-19 pirmiausia pasireiškė vėmimu.

„Pusę dviejų nakties vaikas pradėjo vemti, pradėjo karščiuoti ir supratome, kad kažkas yra ne taip. Bandėme stebėti tuos simptomus. Kai ji išsivėmė, jai pagerėjo truputį, temperatūrą šiek tiek numušėme“, – laidoje „Tėvų darželis“ pasakojo Andrius.

Andriaus dukra sakė, kad jai skauda pilvą, tad tėvai galvojo, kad dukrytei pasireiškė skrandžio problemos. Juos supainiojo būtent vėmimas.

„Po to pasiskaitėme anglišką straipsnį, kuriame parašyta, kad būtent vaikų simptomai prasideda netipiškai – labai daug Covid-19 atvejų prasideda vėmimu“, – tikino Andrius.

Vaikai serga lengvesne forma

Pasak Andriaus, po nakties jo dukrelės būklė nebuvo gera. Mergaitė nenorėjo nieko veikti, valgyti ir jai niekas nerūpėjo. Vemti mergaitė nustojo tik po pietų, o jos būklė pagerėjo tik vakare. Tiesa, kaip tik tą dieną simptomus pajuto ir pats Andrius.

„Jau iš po nakties ryte aš ir pats pradėjau jausti simptomus. Jau lyg ir pradėjo gerklę kutenti, atsirado šaltkrėtis. Kadangi mes jau dviese buvome, tai užsiregistravome Covid-19 tyrimui, į mobilųjį punktą ir laukėme“, – pasakojo Andrius.

Po pusantros paros jo dukra Amelija ėmė jaustis gerai ir nebejautė jokių simptomų, skirtingai nei Andrius. 

REKLAMA

„Vaikui visi simptomai praėjo dvigubai greičiau negu man. Mes sirgome lengva forma, tai sakykime vaikas vakare iš po nakties jau pradėjo žaisti, jaustis geriau, o iš ryto, kai jau išsimiegojo, ji nebeturėjo jokių simptomų“, – tikino Andrius ir pridūrė, kad jo žiniomis vaikai koronavirusu perserga daug lengviau nei suaugusieji.

Tam pritaria ir vaikų intensyvios terapijos gydytoja Jurgita Biliuvienė.

„Vaikai serga lengvesne forma. Pagal duomenis, kurie yra surinkti nuo pat pandemijos pradžios, vaikai serga lengviau, jų ligos trukmė yra trumpesnė, jiems rečiau reikia kreiptis į gydymo įstaigą ir dar rečiau tokie vaikai yra hospitalizuojami ligoninėje“, – tikino medikė.

Andriaus ir jo dukrelės istorija:

Vaikams simptomai kitokie

Pasak vaikų intensyvios terapijos gydytojos Jurgitos Biliuvienės, vienas iš dažnesnių koronaviruso simptomų vaikams yra viduriavimas, vėmimas ir, svarbiausia, karščiavimas. Pirmieji du simptomai suaugusiesiems pasireiškia rečiau.

„Vaikams vienas iš dažnesnių simptomų, kai jie atvyksta į ligoninę, yra viduriavimas, vėmimas ir karščiavimas. Tai labai retai būna suaugusiems. Jeigu galvotume apie šios ligos skirtumus tarp vaikų ir suaugusiųjų, vaikai labai dažnai serga besimtome forma arba labai lengva forma. Gali būti slogytė, pakosčiojimas, bet dažniausiai tokie vaikai nepakliūna pas gydytoją. Tas simptomas, dėl ko dažniausiai kreipiasi tėvai, yra karščiavimas. Jeigu vaikas pakosti, jam sloga ar vaikas skysčiau pasituštino, tai retas, kuris važiuoja, ypač tokiu metu, ir ieško gydytojo gydymo įstaigose“, – tikino medikė.

Kokie simptomai būdingi vaikams žiūrėkite čia:

Medikė patarė tėvams, jei jie mano, kad jų vaikas serga koronavirusu, nebijoti duoti vaistų nuo temperatūros.

REKLAMA

„Jeigu vaikas labai karščiuoja, jeigu vaikui skauda galvą, skauda raumenis, tinka tiek paracetamolis, tiek ibuprofenas. <...> Reikia matuoti temperatūrą. Jeigu temperatūra yra didesnė nei 38,5, tai reikia duoti temperatūrą mažinančius vaistus. Reikia stebėti, kaip vaikas jaučiasi nukritus temperatūrai. Jeigu vaikas atsigauna, jaučiasi gerai, pradeda prašyti valgyti, geria skysčius, žaidžia, tai būklė tikrai nėra tokia, dėl kurios reiktų kreiptis į gydytoją“, – aiškino J. Biliuvienė.

Medikė ramino, kad vaikas gali karščiuoti ir kelias paras. Pavyzdžiui, jeigu temperatūra kyla šiek tiek mažiau, jeigu tarpai tarp temperatūros pakilimo yra didesni, reikia mažiau kartų duoti vaistų ir tai yra vertinama kaip gerėjanti būklė. Tačiau jei temperatūra kyla ir trečią parą, medikė tikino, kad jau reiktų kreiptis į medikus.

„Jeigu trečią parą vis tiek išlieka aukštas karščiavimas, temperatūra yra didesnė nei 38,5, tai reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – patarė vaikų intensyvios terapijos gydytoja.

Daugiau su COVID-19 susidūrusių šeimų patirčių, visiems tėveliams naudinga informacija apie vaikams būdingą COVID-19 eigą ir dabartinę pandemijos bangą „Tėvų darželio“ laidoje:


Rašyti komentarą...
Žinot,
2020-11-23 22:39:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
ir Rota viruso simptomai tokie patys.
Atsakyti
-1

N
Nuomonė
2020-11-23 21:33:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
O besimptomių nėštumų būna? , ar vėžio atvejų, gal raupų, ar vėjaropių, arba kepenų cerozės? Gerai Kepenis pasakė, kad visi žino, kad tai afera. Visos ligos su simptomais, nesistenkit perspjauti mokslą. Kvailai atrodot.
Atsakyti
-8

I
Iruna
2020-12-05 06:57:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Surado virusą, o koks tas virusas tai jums spręsti, tikėti ar ne, kad čia covid19. Virusu mūsų organizme net ne aišku kiek, kad surasti būtent tą, ar noro virusą, roto virusą, edeno virusą, ką reikia??? Taip reikia kaukių , ar jums paėmė tą tyrityrimą? Matomai ne. Gaila, kad susirgus tyrimus kitus net neįmanoma padaryti. Finansuoja dabar tik covid19 atvejus,ko daugiau tokių pacientų, to didesni pinigėliai. Jums pamąstymui, kokiose rankose mūsų sveikatą.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų