Ekspertai apie Latvijos norą naudoti Astravo jėgainės elektrą: jie siekia naudos

Vyriausybei niekaip nepavyksta įkalbėti Latvijos valdžią atsisakyti pirkti nesaugios Astravo atominės jėgainės elektros. Tad premjeras Saulius Skvernelis jau laukia Europos Komisijos paramos, o konservatoriai reikalauja energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno atsistatydinimo. Tuo metu latviai, pirkdami Astravo elektrą, tikisi ne tik daugiau baltarusių krovinių savo uostuose, bet ir gerai uždirbti perparduodant baltarusišką elektrą, ją galimai pardavinėtų Kremliui lojalios bendrovės.

Sąjūdžio prieš Astravo atominę jėgainę atstovai šįkart protestuoja prie Lietuvos vyriausybės Vilniuje. Jie reikalauja atsistatydinti energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną, kuris nesugeba priversti Latvijos vyriausybės stoti į Lietuvos pusę ir boikotuoti Baltarusijoje pastatytos nesaugios atominės jėgainės elektrą.

„Mūsų ateities klausimas sprendžiamas, o ministras nusisuka ir išduoda mūsų saugumą“, – sako sąjūdžio atstovė Elena Narkevičiūtė.

„Ministras, kuris mano, kad pasiekė gerus rezultatus, siūlyčiau atsistatydinti“, – pasakoja europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Energetikos ministrui tokie protestuotojų šūkavimai nė motais. Vaičiūnas apie pasitraukimą iš pareigų nenori nė girdėti ir atšauna, kad jam pavyko užsitikrinti Estijos, Lenkijos ir Ukrainos pažadą nepirkti elektros iš Astravo, tik Latvija tapo nepalenkiama.

„Kol nepabaigtas, nesudėti paskutiniai dalykai, kad įvyktų sinchronizacijos projektas, turiu įgyvendinti tuos darbus, kuriuos turiu“, – teigia energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Latvija neatsisako elektros iš Astravo jėgainės ir, anot ekspertų, iš to tikisi daug naudos – už paramą Baltarusijai sulaukti daugiau pelningų šios šalies krovinių savo uostuose. Taip pat uždirbti ir iš prekybos baltarusišką elektra, tiesa, čia gali išlįsti ir Rusijos interesai.

„Latvijoje yra žymiai didesnė Rusijos įtaka. Finansinis sektorius, bankai, panašių įtakų galime galbūt matyti ir energetikoje“, – kalbėjo energetikos ekspertas Arvydas Sekmokas.

REKLAMA

„Būtų sukurti tarpininkai, tradicinė schema, įkuriama Šveicarijoje, Latvijoje ar kitur bendrovė, kuri įgyja išskirtines tarpininkavimo teises. Ji galėtų pirkti ir perpardavinėti. Taip visada būdavo, kai kalbame apie Rusijos energetikos gigantus, dujų, elektros. Tarpininkai gaudavo išskirtines teises ir darydavo didžiulį biznį, o iš tų pinigų pafinansuodavo politiškai ir darydavo įtaką politiniams procesams“, – sako Seimo narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Lietuva siekia su Latvija ir Estija pasirašyti susitarimą dėl baltarusiškos elektros ribojimo. Latvijai nesutinkant paremti Lietuvos, vyriausybė dar mėgina rasti kompromisą. Esą neradus sutarimo, pagal dabartines sąlygas Latvija ir Estija galėtų naudotis Lietuvos elektros tinklais baltarusiškos elektros tranzitui.

„Jei tokio susitarimo nėra, mūsų galimybės kontroliuoti srautus bus labai ribotos“, – pasakoja Ž. Vaičiūnas.

„Kolegos, mūsų partneriai Latvijoje mano, kad Lietuvos įstatymai neturėtų reguliuoti Latvijos sprendimų, derybos yra, ieškomas kompromisas“, – teigia Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Su Latvija vyriausybei nerandant bendros kalbos dėl Astravo elektros boikoto, premjeras Skvernelis jau kalba, kad derybose teks prašyti Europos Komisijos įsitraukimo.


Rašyti komentarą...
T
Tai taip
2020-06-03 21:03:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Latviai ne kvaili , jie gaus pigesnę elektrą. Mes gi mokėsime daugiau. Ar turi teisę Skvernelis reikalauti iš kaimynų pritarimo jo siekiams ? Kiekvienas daro kaip geriau, tik ne mes
Atsakyti
-5

T
Tai jau tikrai
2020-06-03 21:52:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesvaikit, elektrinė pastatyta ir tikrai veiks. Kad saugesnė būtų, reikia kaip tik bendradarbiauti, o ne kaimynus raginti nepirkti. Mūsų vadininkams nerūpi, kad gautume pigesnę elektrą.
Atsakyti
-2

M
Manau
2020-06-03 22:15:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Neįmanoma,kad Latvija rūšiuotų elektrą.Bešokinėdami pirksim baltarusišką tik brangesnę.Juokinam pasaulį.


Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų