naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) išmaniųjų skaitiklių nuotolinio duomenų nuskaitymo konkurso nelaimėjusi koncerno „Icor“ valdoma pramonės įrenginių priežiūros bendrovė „Axioma servisas“ pralaimėjo teisminį ginčą su VŠT, tačiau planuoja ir toliau ginti savo poziciją.

Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) išmaniųjų skaitiklių nuotolinio duomenų nuskaitymo konkurso nelaimėjusi koncerno „Icor“ valdoma pramonės įrenginių priežiūros bendrovė „Axioma servisas“ pralaimėjo teisminį ginčą su VŠT, tačiau planuoja ir toliau ginti savo poziciją.

REKLAMA

Vilniaus apygardos teismas praėjusią savaitę atmetė „Axioma serviso“ prašymą pripažinti ją konkurso laimėtoja bei panaikinti VŠT pasirašytą sutartį su jį laimėjusia įmone „Bitė Lietuva“ – anot bendrovės, konkurso dalyvių pasiūlymus VŠT vertino pažeisdama Viešųjų pirkimų įstatymą ir neteisingai skaičiavo balus.

„Sprendimas dėl pasiūlymų eilės ir laimėtojo yra teisėtas bei pagrįstas“, – teigiama rugpjūčio 4-ąją teismo priimtoje nutartyje. 

REKLAMA

Pasak jos, „Axioma servisas“ paslaugas siūlė už 288 tūkst. eurų (su PVM), o Bitė Lietuva“ – už 432 tūkst. eurų (su PVM). Balandžio 22-ąją su ja pasirašyta tokios vertės sutartis.

REKLAMA

Be kita ko, abejonių kėlė bandymų metu atliktų ryšių stiprumo matavimo aplinkybės, pasiūlymų ekonominio naudingumo vertinimas ir skirtų balų pagrįstumas – pasak „Axioma serviso“, taikydama specialią formulę VŠT neteisingai apvalino rezultatą, taip sumažindama vieno dalyvio galimybes, rašoma nutartyje. 

Klausimų ieškovei kelia ir reikalavimas paslaugą teikti licencijuotu ryšiu – šis kriterijus yra reikšmingas vertinant pasiūlymą, nors jis yra brangesnis nei nelicencijuotas, kurį naudoja „Axioma servisas“ – anot jos, tokio gerokai pigesnio ryšio užtenka šiai paslaugai teikti.  

REKLAMA

Vilniaus apygardos teismo nutartis bus skundžiama, o konkursą turėjo laimėti „Axioma servisas“, sako bendrovės teisininkė.

„Su teismo sprendimu nesutinkame, skųsime. Pirkimo laimėtoju neabejotinai turėjo būti pripažintas „Axioma servisas“. Jis yra pajėgus tiekėjas teikti paslaugas ir svarbiausia, pasiūlė mažiausią kainą, todėl sutarties pasirašymas užtikrintų viešąjį interesą, ko ir siekiame“, – BNS sakė „Axioma servisui“ atstovaujanti advokato padėjėja Justina Litvinė.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus šilumos tinklai BNS nurodė, kad pirkimo laimėtoją paskelbė teisingai bei teisėtai.

Tuo metu Viešųjų pirkimų tarnyba savo išvadoje teismui nurodė, kad nesutinka su VŠT taikoma pasiūlymų vertinimo balais ir jų apvalinimo metodika, kuri sudaro galimybę konkretaus teikėjo protegavimui. 

„Tarnybos vertinimu, tokia pozicija sudaro sąlygas perkančiajam subjektui kiekvienu atveju pasirinkti tokį balo apvalinimo variantą, kuris galėtų būti naudingesnis konkrečiam tiekėjui. Kitaip tariant, laikantis VŠT nurodomos pozicijos, ekonominio naudingumo vertinimo rezultatas nepasižymėtų objektyvumu ir galėtų lemti konkretaus tiekėjo neleistiną protegavimą“, – rašoma tarnybos išvadoje.

REKLAMA

„Bitė Lietuva“ teigia, kad balų skaičiavimui taikytos apvalinimo taisyklės neturėjo teisinės reikšmės priimant sprendimą dėl konkurso laimėtojo – pasak jos, bendrovė teisėtai pripažinta konkurso laimėtoja, nes jos pasiūlymas buvo ekonomiškai naudingiausias – pasiūlymai buvo vertinami ne tik pagal kainą, bet ir duomenų perdavimui naudojamus dažnius bei ryšio matavimus realiomis sąlygomis. 

„Šių matavimų metu paaiškėjo, jog naudojama nelicencijuota technologija veikė ne taip gerai, kaip pirminiuose matavimuose. Dėl to galimai buvo dirbtinai stiprinamas ryšys, ką draudė pirkimo sąlygos“, – penktadienį BNS teigė bendrovė.

REKLAMA

„Bitė Lietuva“ teigia naudojanti siaurajuosčio daiktų interneto technologiją, kuri yra efektyvesnė ir pranašesnė, veikia licencijuotuose dažniuose, kurie užtikrina duomenų saugumą.

VŠT BNS teigė, kad brangesnes paslaugas pasiūliusi bendrovė pasirinkta, nes kaina nebuvo vienintelis svarbus kriterijus, be jos, didelę reikšmę turėjo ir ryšio kokybė, be to, pasiūlymus vertinant pagal išlaidas vieno skaitiklio aptarnavimui skirtumas yra tik 1 centas.

„Vertinome ne tik kainą, bet ir ryšio kokybę. „Axioma services“ ryšio patikrinimo metu paaiškėjo, kad šios įmonės teikiamas ryšys padengė ne visą reikiamą teritoriją. Tai reiškia, kad mes savo klientams negalėtume užtikrinti kokybiškų paslaugų, nes kai kuriose vietose ryšio tiesiog nėra. Vertinant sutarties kainą per vieno abonento įkainio prizmę už vieną nuotoliu nuskaitomą skaitiklį ekonominis skirtumas minimalus – 1 centas“, – BNS aiškino bendrovė.

REKLAMA
REKLAMA

VŠT nuotolinio duomenų nuskaitymo konkursą paskelbė pernai gegužę, paslaugos būtų teikiamos 12 metų, jas ketinama pirkti pagal poreikį, tam buvo numatyta 2,88 mln. eurų (be PVM).

„Axioma servisas“ pernai bandė nutraukti konkursą – bendrovės manymu, jo sąlygos buvo neteisėtos, tačiau 2021-ųjų pabaigoje Lietuvos apeliacinis teismas galutinai atmetė jos prašymą.

„Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas situaciją pakomentavo taip:   „Bitė Lietuva“ teisėtai pripažinta VŠT konkurso laimėtoja, nes mūsų pasiūlymas buvo ekonomiškai naudingiausias.   Laimėtojai „Vilniaus šilumos tinklų“ konkurse buvo vertinami pagal tris kriterijus – duomenų perdavimui naudojami dažniai, ryšio matavimai realiomis sąlygomis bei paslaugų kaina.   VŠT su nepriklausomu stebėtoju pakartojo ryšio matavimus realiomis sąlygomis. Šių matavimų metu paaiškėjo, jog naudojama nelicencijuota technologija veikė ne taip gerai, kaip pirminiuose matavimuose. Dėl to galimai buvo dirbtinai stiprinamas ryšys, ką draudė pirkimo sąlygos.   Dėl to konkurso rengėjas nelaimėjusiam tiekėjui skyrė mažiau taškų. Tas, žinoma, turėjo esminės įtakos galutiniams konkurso rezultatams.   Svarbus ir technologinis aspektas. „Bitė“ naudoja siaurajuosčio daiktų interneto technologiją, kuri yra gerokai efektyvesnė ir pranašesnė. Vienas svarbiausių šios technologijos privalumų – ji veikia licencijuotuose dažniuose. Licencijuoti dažniai reiškia, jog niekas kitas negali į juos „įsibrauti“, tad duomenys perduodami visiškai saugiai.     Galiausiai, vertinant pasiūlymų kainas, iš nurodytos pasiūlymų eilės galima išskaičiuoti, jog „Bitės“ kainos skirtumas nuo artimiausio konkurento tebuvo vienas centas.   Taip pat ir kainos balų skaičiavimui taikytos apvalinimo taisyklės neturėjo teisinės reikšmės priimant sprendimą dėl konkurso laimėtojo. Visų tiekėjų kainos balai buvo skaičiuojami pagal tą pačią tvarką, be to, „Bitės“ gauti balai buvo ženkliai didesni, todėl net ir esant bet kokiai apvalinimo metodikai, mūsų bendrovė būtų paskelbta konkurso nugalėtoja.“   „Bitė“ turi didelę patirtį daiktų interneto srityje. Kartu su partneriais „Bitė“ sėkmingai kuria pirmąjį išmanų vandentiekį Baltijos šalyse, taip pat vykdo didžiausią išmaniųjų elektros skaitiklių projektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų