Į tokią situaciją pakliuvo alytiškis Tautvydas (vardas pakeistas), kuris socialinio tinklo grupėje klausė, ką jam dabar daryti.
„Neseniai pervedžiau VMI nemenką sumą už paveldėtą turtą, bet pervedimo paskirtyje taip ir palikau – „Pavedimas“. Ar mano įmoką įskaitys ir supras, už ką čia sumokėjau?“ – klausė gyventojas.
Komentatoriai dalijosi panašiomis istorijomis. Pavyzdžiui, kaunietė Alina nurodė, kad kartą ne taip suvedė įmokos kodą – praleido vieną skaičių:
„Reikėjo gaudyti po to tuos pinigus, kad į bendrą katilą nenueitų. Rašyti, įrodyti. Kai grąžino, vėl iš naujo mokėti reikėjo.“
O vilnietis Giedrius prisiminė, kaip vieną kartą sumaišė sumas ir deklaravęs pajamas pinigus, skirtus VMI, pervedė „Sodrai“, ir atvirkščiai.
Tad naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, ką tokiais atvejais daryti ir kaip pinigus atgauti.
Ką daryti nurodžius netinkamą įmokos kodą?
VMI Mokesčių apskaitos departamento vadovas Židrūnas Karalius vardijo, kad per VMI administruojamas biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas gyventojai gali sumokėti ne tik mokesčių įmokas, bet ir atsiskaityti už kitų institucijų teikiamas paslaugas (pvz., rinkliavos) ar kitas įmokas.
Jis aiškino, kad VMI veikia kaip tarpininkas, t. y. priima mokėjimą ir apie jo faktą – mokėtojo informaciją bei gautos įmokos sumą – informuoja instituciją, kurią gyventojas nurodo pagal įmokos kodą.
O įmokos kodų yra daugiau nei šimtas – visi jie skelbiami VMI svetainėje.
Pasak Ž. Karaliaus, jei gyventojas per klaidą nurodo neteisingą įmokos kodą, sumokėta suma jam yra grąžinama, pateikus neteisingai nurodytos institucijos patvirtinimą (pažymą), kad jokių paslaugų šiam gyventojui už į biudžeto sąskaitą pervestas lėšas nebuvo suteikta.
„Tais atvejais, kai kalbama apie VMI renkamus bei administruojamus mokesčius (pvz., gyventojų pajamų mokestis, pridėtinės vertės mokestis), gyventojui suklydus ir nurodžius netinkamą įmokos kodą, kreiptis pirmiausia reiktų į VMI telefonu arba prisijungus prie Mano VMI.
Jei netinkamu kodu pervestą įmoką gyventojas nori susigrąžinti, teikiamas prašymas VMI nurodytai sumai susigrąžinti“, – komentavo atstovas.
Kada anuliuoja delspinigius ir baudas
Ž. Karaliaus teigimu, gyventojui informavus mokesčių administratorių apie netinkamai nurodytą įmokos kodą ir jį patikslinus, įmoka įskaitoma.
Jis patikino, kad VMI mokesčio sumokėjimo diena fiksuojama tuomet, kai buvo atliktas pirminis mokėjimas.
Taigi, jei dėl neva vėluojančios įmokos susidaro delspinigių, gyventojas tokiu atveju būna automatiškai nuo jų atleidžiamas.
VMI Nepriemokų administravimo departamento vadovė Džiuginta Balčiūnienė paminėjo, kad panašiai yra ir su baudomis.
Ji primena, kad baudas skiria, anuliuoja, jų terminus ir sumas nustato būtent baudą skiriančios institucijos (pvz., policija), o visa ši informacija yra perduodama VMI.
Jei gyventojas į pranešimus nereaguoja ir baudos nesumoka, baudos išieškojimas perduodamas anstoliams.
„Jei asmuo skundžia nutarimą dėl baudos, skundas perduodamas nutarimą priėmusiai institucijai arba apylinkės teismui, kurie apie tai informuoja VMI dėl išieškojimo veiksmų sustabdymo.
Jei baudą skyrusi institucija anuliuoja baudą, tačiau gyventojas jau buvo sumokėjęs, tuomet sumokėtą sumą galima susigrąžinti“, – komentavo D. Balčiūnienė.
Kaip atgauti neteisingai priskaičiuotus mokesčius
Be viso to, gyventojai turi atkreipti dėmesį ir į kasdienius pervedimus, pvz., tarp šeimos narių ar draugų, kitaip gali tekti ne tik aiškintis bankams, bet ir susimokėti mokesčius.
Naujienų portalas tv3.lt neseniai rašė apie atvejį, kai vilnietis Linas sau ir savo draugams pirko skrydžio bilietus ir draugai jam už tai pervedė maždaug po 900 eurų, taigi iš viso išėjo 4 210 eurų.
Vis tik VMI šiuos pinigus užskaitė kaip pajamas ir pareikalavo už jas susimokėti 600 eurų pajamų mokesčio.
Tuo metu kalbinta inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Inga Gedminienė pabrėžė, kad tokios lėšos nėra laikomos pajamomis, taigi nėra apmokestinamos.
Tačiau, jei gyventojas gauna daugiau nei 2,5 tūkst. eurų, kurie nėra susiję su darbo pajamomis, jis turi turėti tai patvirtinančius dokumentus:
„Tai gali būti banko pavedimo išrašai, sutartys ar kiti dokumentai, įrodantys, kad lėšos gautos ne kaip apmokestinamos pajamos. Dėl šios priežasties pervedant lėšas privalu nurodyti teisingą paskirtį.“
Anot I. Gedminienės, nustačius, kad gyventojas mokesčio neprivalėjo mokėti arba jį permokėjo, mokesčio permoka jam gali būti grąžinta.
„Gyventojas turi pateikti patikslintą pajamų mokesčio deklaraciją, joje įrašyti sumokėtą pajamų mokesčio sumą ir pridėti dokumentus, įrodančius, kad tos pajamos yra neapmokestinamos.
Po duomenų patikrinimo permoka grąžinama arba įskaitoma kitoms mokėtinoms sumoms padengti“, – patikino VMI atstovė.
Įtartini mokėjimai – kada įsikiš bankas?
Tuo metu „Citadele“ plėtros vadovas Romas Čereška aiškino, kad bankas gali sustabdyti mokėjimą, jei jis atrodo neįprastas ar įtartinas pagal kliento tipinę elgseną.
„Tai darome siekdami apsaugoti klientus nuo galimo sukčiavimo, taip pat laikydamiesi pinigų plovimo prevencijos reikalavimų, kurie saugo klientus.
Mokėjimai sustabdomi atsižvelgiant į įvairius aspektus. Pvz., kam siunčiate pinigus, kokia suma ir kokia mokėjimo paskirtis. Jei kažkas atrodo neįprastai, mokėjimas gali būti trumpam sustabdytas, kol informacija bus patikrinta“, – komentavo R. Čereška.
O advokatas Osvaldas Raščiukevičius teigė, kad praktikoje didžiausios problemos kyla atliekant kasdienius pervedimus, kai nurodyta abstrakti pavedimo paskirtis ateityje sukelia didžiulius teisminius ginčus.
„Pvz., vaikinas merginai skolina pinigų, o nurodo nekaltą paskirtį (pvz., „katinėliui“). Vėliau, nutrūkus santykiams, vaikinas reikalauja grąžinti pinigus, o mergina sako, kad ji suprato tai kaip dovaną.
Arba įmonei skirti pinigai pervedami jos vadovui (nors toks elgesys negalimas, bet praktikoje pasitaiko), o paskirtyje nenurodoma, kad pinigai skirti įmonei. Pasikeitus vadovui, šis gali pasigesti pinigų ir pareikalauti sumokėti dar kartą“, – pasakojo advokatas.
Jis pridūrė, kad praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai, trūkstant konkretumo pervedimo paskirtyse, ginčai kyla dėl šimtatūkstantinių sumų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!