REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasiūlė ekonomistę Janet Yellen (Dženet Jelen) vadovauti Federalinei rezervų sistemai, o šis žingsnis, kaip tikimasi, padės tęsti pigaus skolinimo politiką bei pastangas sumažinti nedarbą.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasiūlė ekonomistę Janet Yellen (Dženet Jelen) vadovauti Federalinei rezervų sistemai, o šis žingsnis, kaip tikimasi, padės tęsti pigaus skolinimo politiką bei pastangas sumažinti nedarbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu jos kandidatūra būtų patvirtinta, J.Yellen pakeistų Beną Bernanke (Beną Bernankę) Federalinės rezervų sistemos pirmininko poste nuo ateinančio vasario, jausdama didelį spaudimą užtikrinti, kad pasaulinės ekonomikos augimas nebūtų sutrikdytas, kai ilgalaikė skatinimo politika galiausiai bus apribota.

REKLAMA

B.Obama atvėrė galimybę moteriai pirmąkart stoti prie institucijos, atliekančios pajėgiausios pasaulyje ekonomikos centrinio banko vaidmenį, sakydamas, kad ji yra „nepaprastai kvalifikuota“ tokiam darbui.

„Amerikos darbininkai ir šeimos turės savo gynėją Janet pavidalu“, – B.Obama sakė per ceremoniją Baltuosiuose rūmuose, stovėdamas tarp J.Yellen ir B.Bernanke, primindamas, kad jo siūloma kandidatė „anksti paskelbė pavojų“ dėl gyvenamojo būsto ir finansų burbulų, kurie atvedė prie recesijos 2008–2009 metais.

REKLAMA
REKLAMA

„Ji yra išbandyta lyderė; ji tvirta. Ne vien dėl to, kad ji kilusi iš Bruklino“, – juokavo prezidentas, ragindamas Senatą kuo greičiau patvirtinti J.Yellen kandidatūrą.

„Ji neturi krištolinio rutulio, bet puikiai supranta, kaip veikia rinkos ir ekonomiką – ne vien teoriškai, bet ir tikrame pasaulyje“, – pridūrė jis.

J.Yellen sakė nekeisianti dabartinės Federalinės rezervų sistemos pigaus skolinimo politikos, kuria siekiama sumažinti nedarbą, kuris rugpjūtį tebebuvo didelis – 7,3 procento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia daugiau nuveikti, kad sustiprėtų atsigavimas – ypač tiems, kad labiausiai nukentėjo nuo didžiosios recesijos, – pridūrė ji, priimdama B.Obamos paskyrimą. – Federalinės rezervų sistemos mandatas – tarnauti visiems Amerikos žmonėms. Per daug amerikiečių vis dar negali rasti darbo ir nerimauja, kaip apmokės savo sąskaitas bei aprūpins savo šeimas.“

REKLAMA

67 metų J.Yellen, sukaupusi patirties daug metų dirbdama universitetuose ir centriniame banke, nuo 2010 metų buvo Federalinės rezervų sistemos pirmininko pavaduotoja.

Federalinėje rezervų sistemoje ji nėra naujokė - jau ilgiau nei 12 metų B.Yellen užėmė įvairius postus šioje institucijoje: pradėjusi dirbti ekonomiste, 10-ame dešimtmetyje trejus metus buvo valdybos narė, o 2004–2010 metais vadovavo Federalinių atsargų bankui San Franciske.

REKLAMA

Nuo 2010-ųjų ji buvo B.Bernanke pavaduotoja, be to, yra Federalinio atviros rinkos komiteto (FOMC) narė.

Niujorke gimusi J.Yellen ekonomiką studijavo Browono (Brauno) universitete, vėliau Jeilyje, kur įgijo daktarės laipsnį. Jos vyras yra Nobelio ekonomikos premijos laureatas George'as Akerlofas (Džordžas Akerlofas), o sūnus Robertas Akerlofas taip pat yra ekonomikos profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji yra dirbusi profesore Harvardo universitete, o pastaruoju metu – Kalifornijos universitete Berklyje, kur jos vyras taip pat dėsto ir atlieka mokslinį darbą.

Duodama interviu vienam žurnalistui, atkreipusiam dėmesį į šios šeimos pasiekimus ekonomikoje, J.Yellen sakė: „Tiesa ta, jog jei praleistumėte vakarą mūsų namuose, tikriausiai išgirstumėte diskutuojant apie ekonomiką prie vakarienės stalo.“

REKLAMA

„Jums tektų valgiaraštis, labiau turtingas diskusijų apie ekonomikos ir politikos reikalus nei žadinantis apetitą daugeliui žmonių“, – pridūrė ji.

Galimybė, jog kandidate bus pasirinkta J.Yellen, tapo didelė, kai numanomas B.Obamos favoritas - buvęs iždo sekretorius Lawrence'as Summersas (Lorensas Samersas) - atsiėmė savo kandidatūrą, susidūręs su įtakingų demokratų senatorių smarkiu pasipriešinimu.

REKLAMA

Nors konservatoriai kritikuoja J.Yellen, jog ji priklauso Federalinės rezervų sistemos "balandžių" stovyklai, sutelkusiai dėmesį į ekonomikos augimo skatinimą ir nepakankamai susirūpinusiai dėl infliacijos grėsmės, ši ekonomistė neabejotinai bus geriau įvertinta Senate negu L.Summersas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame

Lengvi patiekalai su kalakutiena


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų