Pasak biheivioristų - psichologinės krypties ekonomikoje šalininkų, rinkas valdo godumas ir baimė. Šią prekybos savaitę valdė baimė. Nors Jean-Claude Trichet galbūt pasakytų, kad investuotojai tiesiog buvo labai budrūs. Daugiausia abejojama ilgojo laikotarpio Lietuvos perspektyvomis - ypač suabejota po neįvesto euro; ir pagrįstai, - infliacija auga dideliu tempu, mąžta šalies konkurencingumas. Bet nepaisant netikrumo dėl ateities, bendrovių rezultatai geri.

Antradienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 4,5 mln.Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis -16/12. Balandžio mėnesio rezultatus paskelbė „Sanitas“ (SAN1L) - apyvarta buvo net 6,3 karto didesnė nei 2005 balandį ir siekė 29,14 mln. litų. SAN1L akcijos kaina pakilo 1,16 proc. iki 16,6 lito ribos, apyvarta siekė 464 tūkst. litų.

„Rokiškio sūrio“ (RSU1L) balandžio pajamos išaugo 24,6 proc. iki 46,88 mln. litų. Anksčiau, kokiais 2001 metais,  „pienininkai“ vyravo biržoje -  tai buvo daugiausia neabejotinų vilčių teikianti pramonės šaka. Dominavo pienas ir nafta. Dabar reakcija jau santūresnė: RSU1L kaina pakilo 0,89 proc. iki 56,5 Lt.

„Invalda“ (IVL1L) paskelbė audituotus 2006 metų veiklos rezultatus: konsoliduotas pelnas - 75,6 mln. Lt, net 93 proc. didesnis  nei 2005 metais. Bet reakcija buvo neadekvati - akcijos kaina sumažėjo 0,71 proc. iki 14 litų. Ir, „kaip visada“ - dominavo prekyba TEO (TEO1L) ir Ūkio banko (UKB1L) akcijomis.

REKLAMA

Trečiadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 4,7 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 17/11. „Panevėžio statybos trestas“ (PTR1L) paskelbė, kad ateityje bendrovė gali būti kotiruojama Varšuvos vertybinių popierių biržoje. Jei kotiravimas pasiseks - o „Panevėžio statybos trestu“ gali pasekti ir daugiau bendrovių, - matysime vis aštrėjančią konkurenciją tarp regiono biržų. Gali būti, kad kai kurių bendrovių netenkina investuotojų aktyvumas, kurio tikėtasi OMX Group prisijungus Vilniaus biržą.

Kadangi prekyba Vilniaus biržoje neaktyvi, keli spekuliantai iš nuobodulio susimeistravo amerikietiškus kalnelius iš „Alytaus tekstilės“ (ATK1L) akcijų. Šįkart ATK1L kaina krito 14,29 proc, prekybos apyvarta sudarė 23 tūkst. Lt.

Ketvirtadienį indeksas pasuko žemyn, brangusių pigusių akcijų santykis -13/11. Aktyviausiai prekyba vyko TEO1L, IVL1L ir UKB1L vertybiniais popieriais. 8,3 proc. kilo ATK1L akcijų kaina.

Penktadienio prekyba buvo itin nyki. Netiesioginiai sandėriai sudarė tik 1,5 mln. Lt visos prekybos, tiesioginiai sandoriai - 5,7 mln. Iš jų - 4,2 mln. sandoriai TEO1L akcijomis, didžiausias jų (3 mln. Lt) sudarytas 2,32 Lt, mažiausias (1,2 mln. lt) - 2,33 Lt kaina .

Bankas „Snoras“ ketvirtadienį sėkmingai išplatino pirmąją  trejų metų trukmės euroobligacijų emisiją, kuri netrukus bus pradėta listinguoti Londono vertybinių popierių biržoje. Euroobligacijų emisijos apimtis siekia 175 mln. eurų, metų palūkanos - 7 proc. Nors, naujienos prekybos šia akcija labai nepagyvino. „Snoras“ aktyviai kaupia lėšas plėtrai - nuo trečiadienio pradėta platinti ir paprastųjų vardinių akcijų emisija. „Eskperimentinė“ ATK1L akcija krito 7,69 proc.

OMXV pokytis per savaitę - nežymus kilimas 0,26 proc. Indeksas trečiadienį šoktelėjo, bet penktadienį grįžo beveik į pradinę savaitės poziciją.

Praėjusią savaitę  pasirodęs nedidelis optimizmas greitai išblėso ir pasirodė esąs netikras atsigavimo ženklas. Prekyba atspindėjo dirglias žaidėjų nuotaikas. Aiškumo nesuteikė ir centrinių bankų sprendimai dėl palūkanų normos.

REKLAMA

FRB-ECB 0:0

Tiek JAV Federalinis rezervų bankas (palūkanų norma 5,25), tiek Europos centrinis bankas (palūkanų norma 3,75) paskelbė, jog palūkanų normas palieka tokias pat. Tiek FRB, tiek ECB sprendimus priėmė vienbalsiai. Palūkanų normos nedidinamos, nėra ir itin svarbių, netikėtų pranešimų iš centrinių bankų apie ekonomikos būklę. Abu centriniai bankai labiau rūpinasi vidutinio laikotarpio  augimu ir infliacija.

FRB pranešime apie palūkanų normas nebuvo jokios reikšmingesnės užuominos apie rinkos kryptį.
ECB taip pat nepranešė stulbinančių naujienų, tik pakartojo jog yra didelio budrumo (strong vigilance) būsenos ir laikosi lanksčios (accomodative), ne agresyvios palūkanų normos reguliavimo politikos. Trichet pranešime skelbiama, kad rizikos, galinčios sutrukdyti palankiam ekonomikos augimui yra trumpo laikotarpio, ilgu laikotarpiu rizika išlieka nereikšminga, nebent įtakos turėtų daugiausia išoriniai faktoriai - naftos kaina ar galimas pasaulinės ekonomikos disbalansas.

Prekeiviai valiuta pastebėjo dėsningumą - jei Trichet pranešime ištaria žodžius „firm and timely manner“ bet nepasako žodžių „strong vigilance“, palūkanų normos kitą mėnesį nebus didinamos. Praėjusio mėnesio pranešime būtent taip ir buvo. Šį mėnesį palūkanų norma nepadidinta: viskas atitinka.

Dabartiniame pranešime dvi kodinių žodžių sandūros pasitaikė. Galėsime patikrinti jų galiojimą kitą mėnesį. Nors burti iš žodžių ir centrinio banko bankininko intencijų kiek rizikinga - vis tik palūkanų normas gali reguliuoti netikėti ekonomikos pokyčiai.

Spėjimą, pagrįstą Trichet užuominomis, patvirtina ir banko „Societe Generale“ analitikų apžvalga, kurioje remiamasi jau nebe frazių analize, bet makroekonominiais modeliais. Banko tyrimas rodo, jog birželį ECB turėtų pakelti palūkanų normą iki 4 proc. Tai nėra originalus pastebėjimas – rinkos dalyvių konsensusu birželį tikimasi 4 proc., o rugsėjį net ir 4,25 proc. palūkanų normos.

Vejamės Latviją

Latvijoje infliacija jau pasiekė 8,9 proc. Ir Lietuvoje toliau nenumaldomai auga infliacija: 2007 m. balandžio mėn. metinė infliacija sudarė 4,8 proc. Metinės infliacijos lygį nulėmė 10,2 proc. pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 10,7 proc. - būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos; ir ne mažiau svarbios sveikatos priežiūros grupės prekės ir paslaugos - 7 proc. Panašu, kad besirūpinantieji Lietuvos infliacijos tramdymu yra stipraus atsipalaidavimo (strong loosening) būsenoje.

REKLAMA

Tai, kad brangsta maistas ir šildymas yra gana svarbu - jų lyginamasis svoris bendrose vartojimo išlaidose - svariausias, maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai sudaro - 25,9 proc., o būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras - 12,1 proc.

Džiugina nebent tai, kad informacijos poreikius galime tenkinti pigiau - interneto paslaugų kainos sumažėjo 9,2 procento.

Nors, perkantiems TEO1L, tai nebūtų gera naujiena.

Portfelio akcijos šiek tiek pakilo po praėjusios  savaitės kritimo. Nuosekliai brango SAN1L, kiek atsitiesė TEO1L.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų