Daugelis išmokų gyventojams bus skaičiuojamos palankiau, galės gauti nepriemokas

Seimas galutinai pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma palankiau skaičiuoti motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas tėvams, kurių draudžiamosios pajamos sumažėjo dėl prastovų per pandemiją.

Už įstatymo pakeitimą balsavo visi 126 posėdyje dalyvavę Seimo nariai.

Pagal naujas nuostatas išmokos būtų apskaičiuojamos iš laikotarpio, buvusio iki pirmo karantino paskelbimo. Tai galiotų ir visiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių pajamos karantino metu sumažėjo.

Tėvams, kuriems pandemijos metu buvo paskelbta prastova ir prastovos gavimo laikotarpis ar jo dalis patenka į išmokos apskaičiavimo laikotarpį, išmokos bus skaičiuojamos iš laikotarpio, buvusio iki karantino paskelbimo.

Jiems motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai būtų apskaičiuojami pagal draudžiamąsias pajamas, turėtas nuo 2019-02-01 d. iki 2020-01-31 d.

Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, apskaičiuota pagal pajamas, gautas iki karantino, tėvams bus skiriama išmoka pagal palankesnį laikotarpį.

Savarankiškai dirbantiems asmenims motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai bus apskaičiuojami pagal nuo 2019-02-01 d. iki 2020-01-31 d. gautas pajamas, nuo kurių buvo sumokėtos „Sodros“ įmokos.

Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, apskaičiuota pagal pajamas, gautas iki karantino, tėvams bus skiriama išmoka pagal palankesnį laikotarpį.

Skirtumą galės prašyti grąžinti

Pagal priimtas pataisas, asmenys, kuriems jau bus paskirtos motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos, turės kreiptis į „Sodrą“ dėl jų perskaičiavimo nė vėliau kaip iki 2022 m. sausio 1 d. Susidaręs skirtumas į asmens sąskaitą bus pervestas ne vėliau kaip iki 2022 m. vasario 28 d.

Kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pakeitus įstatymą, teisę į didesnio dydžio motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas įgis 5 tūkst. išmokų gavėjų, kuriems jau paskirtos mažesnės išmokos, ir apie 5 tūkst. asmenų, kuriems šios išmokos dar tik bus paskirtos.

REKLAMA

Pakeitimai, kuriuos dar turės pasirašyti prezidentas, įsigalios 2021 m. lapkričio 1 d. Išmokų skirtumas turės būti išmokėtas vėliausiai iki kitų metų vasario pabaigos.

Dėl pandemijos sumažėjusios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos bus kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Numatomas lėšų poreikis – apie 8 mln. eurų.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydis paprastai apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito mėnesio prieš teisės gauti šias išmokas atsiradimo mėnesį.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų